Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dálniční známky 2020: Pozor, od dnešního dne jsou povinné nové!

David Bureš David Bureš 1. 2. 2020 • 19:56
8
1
Zobrazit náhledy (8)
Kamera načte registrační tabulku auta a systém v kontrolním vozidle pak ukáže, zda je poplatek uhrazen či nikoli Zaplacení dálničních poplatků pro osobní auta budou hlídat i kamery na 32 mýtných branách Elektronická dálniční známka

Řidiči, zpozorněte. Včera skončila platnost dálničních známek pro rok 2019, a tak je od dnešního dne potřeba mít vylepenou novou vinětu pro rok 2020.

Začátek února je jako již tradičně období, při němž by všichni řidiči využívající české dálnice měli zpozornět. Právě od 1. února jsou totiž již povinné dálniční známky pro rok 2020. Platnost kupónu pro rok 2019 skončila včera, tj. 31. ledna 2020.

Velká část řidičů ale už vinětu pro rok 2020 vylepenou na svém autě má. Kupón bylo možné kupovat již od začátku loňského prosince, jeho platnost totiž začala právě 1. prosince 2019.

Dobrou zprávou pro všechny řidiče je ta, že ceny dálničních známek se pro rok 2020 nezměnily. Roční dálniční kupón tudíž nadále stojí 1.500 korun. Měsíční známka přijde na 440 korun a ta nejkratší, desetidenní na 310 korun.

Jestliže platnost ročního kupónu je pevně stanovená (když ho koupíte až v březnu, neplatí až do dalšího března), u měsíčního a desetidenního kupónu lze platnost vyznačit podle potřebyViněta musí být vylepena na čelním skle, na viditelném místě v pravém dolním rohu, přičemž na ní i na kontrolním kupónu musí být vyznačena registrační značka daného vozidla. Známku musí mít každé auto do hmotnosti 3,5 tuny, na vozidla nad 3,5 tuny se už vztahuje elektronické mýtné, zatímco motorky mít známku nemusejí.

Roční známka pro rok 2020 má podobu dominantního modrého kruhu na žlutém pozadí. Měsíční naopak využívá motiv zeleného čtverce a desetidenní červeného trojúhelníku. Díky tomu jsou pro policii při případné kontrole lépe rozpoznatelné, opět pak na nich nechybí bezpečnostní prvky, aby byly dobře chráněny před paděláním.

V letošním roce je to pak zřejmě naposledy, kdy papírové dálniční známky v Česku vylepujeme. V roce 2021 by měl vstoupit v platnost elektronický systém, v němž pro zaplacení bude stačit registrace poznávací značky. O kontrolu zaplacení poplatku za využití dálnic se už následně postará kamerový systém. Zakázka na vznik e-shopu na zaplacení elektronického mýtného nicméně byla zrušena, kvůli předražení takové zakázky.

Související články

Témata
25. 10. 2020 06:06
Dálniční známka
Já si kupuji dálniční známku na další rok už v prosinci, abych na to pak nezapomněl. Míst, kde koupit dálniční známku, je několik. Každý týden jezdím do Prahy a po cestě potkám několik benzínových stanic, kde je prodávají. Spíš mě zajímalo, kde všude musím dálniční známku mít, a to jsem zjistil na https://napovime.cz/…icnich-znamkach/ , ale bylo to jen tak pro zajímavost, protože já si ji kupuji každý rok :-) .

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud