Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Další automobilová aliance je tady. Honda a GM budou sdílet techniku

David Bureš David Bureš 6. 9. 2020 • 16:50
17
17
Zobrazit náhledy (17)
Chevrolet Malibu Chevrolet Malibu Chevrolet Malibu Chevrolet Malibu Chevrolet Malibu Chevrolet Malibu Chevrolet Malibu Honda Accord Hybrid Honda Accord Hybrid Honda Accord Hybrid Honda Accord Hybrid Honda Accord Hybrid

Honda a General Motors chystají alianční spolupráci. Bude se jednat o rozšíření stávající kooperace týkající se vodíkových nebo bateriových elektromobilů.

V dnešním světě se automobilky nevyhnou spolupráci s konkurencí. Pomáhá jim to zásadně snížit své vývojové a výrobní náklady, což se hodí zvlášť v nejisté době, jako je ta v době koronaviru a potýkání se s následky jeho šíření. V posledních měsících tak přibývají další a další společné projekty někdejších konkurentů. Naposledy strategickou alianci oznámily Honda a General Motors.

Americký koncern čítající mimo jiné značky Buick, Cadillac nebo Chevrolet  a japonská automobilka oznámily, že po rozsáhlých předběžných jednáních podepsaly nezávazné memorandum o porozumění o založení severoamerické automobilové aliance. Rozsah společných projektů přitom bude zřejmě široký, výrobci počítají s řadou společných vozidel prodávaných pod odlišnými značkami, stejně jako se spoluprací v oblasti nákupu, vývoje a výzkumu i dalších souvisejících projektech.

Honda a General Motors počítají se sdílením automobilových platforem, a to nejen v případě elektromobilů, jak je dnes zvykem (třeba Ford použije architekturu MEB Volkswagenu), ale také v případě aut s konvenčními spalovacími motory. Společné plánování vývoje přitom začne v nejbližší době s tím, že samotné inženýrské práce by měly začít už na začátku roku 2021.

Automobilky si logicky slibují od společného vývoje a společných nákupů výrazné snížení nákladů. To ve výsledku usnadní investice do pokročilé techniky.

Evropy se tato spolupráce zatím netýká. General Motors a Honda zdůrazňují, že aliance počítá v tuto chvíli jen se společnými projekty na severoamerickém trhu.

Pro General Motors a Hondu to nicméně není první taková spolupráce. Už od roku 2013 tyto automobilky společně pracují na vývoji techniky pro vodíková auta, společně dokonce již podaly na 1.200 patentů týkajících se vodíkových článků. Letos pak Honda oznámila, že do budoucna bude vyvíjet elektromobily využívající baterie Ultium vyvinuté GM. Tyto vozy rovněž využijí systém konektivity OnStar od amerického výrobce.

V posledních letech je spolupráce napříč koncerny stále častější. Ford a Volkswagen spolu budou vyvíjet užitková vozidla, americká značka pak využije techniku pro elektromobily od německého koncernu. Několik společných projektů má rovněž BMW s Jaguar Land Roverem nebo Toyotou. Skupina PSA pak zase chystá spojení s FCA, čímž vznikne nový koncern Stellantis.

Související články

Témata
7. 9. 2020 22:10
Re: Hm...v současném globalizovaném světě
:yes: :yes: :D :D :D :D
6. 9. 2020 17:11
Re: honda
Vsechno bude EV i ten sixteen i škodilak i kadilak fšichni EV vsichni !!!
o co vám jde? vy jste zapomněli proč ste volili EU?
Proc ste poslouchali V. Klause ?
proč ste prodali škodu?
PJASATA :D svejkovský... a pak pište na web oráce :-!

FUTURE IS DIESEL !!!
Avatar - twistedTSD
6. 9. 2020 15:28
Re: honda
Už nějakých 15 let se snaží prorazit s Cadillacem, ale to je v době emisního teroru asi bez šance. Pravda je, že po GM se mi zas tolik nestýská.
6. 9. 2020 14:55
Re: honda
veru ten saab teda neskutočne utopili
a ešte aj zabránili iným, aby značku udržali
Avatar - 3_diamanty
6. 9. 2020 14:37
Re: honda
naopak nech sa kludne chevy vrati.. ale ako skutocny chevy lebo o nejaky chevy matiz fakt asi nikto v eu nestoji... ja by som fakt nebol proti keby sme na nasom trhu mali nejaky chevy colorado alebo tahoe.... ale chapem.. este stale je to scifi.. snad casom :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud