Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak funguje veřejná doprava v Rusku, když je venku mínus padesát?

Mirek Mazal Mirek Mazal 9. 12. 2020 • 10:06
13
26
Zobrazit náhledy (13)
Doprava v Rusku Doprava v Rusku Doprava v Rusku Doprava v Rusku Doprava v Rusku Doprava v Rusku Doprava v Rusku Doprava v Rusku

Desítky stupňů pod nulou jsou život ohrožující podmínky, přesto si na mráz lidé zvykají, a dokonce v takových teplotách běžně fungují. Extrémní zima panuje v Rusku, kde se počasí přizpůsobila i městská hromadná doprava.

Život v severoruských městech se nezastaví ani při výjimečně nízkých teplotách vzduchu. Během ledového sevření ulic neustává provoz veřejné dopravy, kterou městské samosprávy udržují v chodu navzdory až padesátistupňovým mrazům. Život ohrožující počasí vyhání řidiče zpoza volantů právě do speciálně upravených zastávek či autobusů MHD.

Hromadná přeprava je Rusům natolik pohodlná, že ji upřednostňují před tradičním řízením vlastních aut. Změna chování motoristů je dána skutečně krutým prostředím, kde venku úřadují silné sněhové bouře zcela typické pro oblasti Sibiře za polárním kruhem. V Jakutsku, Norilsku a Vorkutě přichází pokles teplot už v polovině října, což je čas přesunu populace z pozice řidičů do role cestujících.

Vyhřívané autobusové zastávky

Jakutsko bylo postaveno na permafrostu (věčně zmrzlé půdě), tudíž celé město od 17. století stojí na ocelobetonových pilotech. Zhruba 300 tisíc obyvatel snáší každoročně pokles teploty až na -50 °C. Staletí adaptace lidského obyvatelstva se projevuje neobvykle velkou škálou autobusových linek a autobusových zastávek. Mnoho stanic se účelově nachází pouhých 200 metrů vzájemně od sebe. Veřejná doprava jezdí často a cesta z předměstí do centra netrvá déle než půl hodiny. Pozice dopravních prostředků jsou viditelné on-line s přístupem veřejnosti do sledovacího systému.

Vlivem globálních změn se podmínky života stále zhoršují a na klesající teploty radnice reaguje modernizací poskytovaných služeb. Kromě frekventované MHD s GPS se vedení města zasloužilo o stavbu téměř tři desítek vyhřívaných autobusových zastávek, které mají podobu krytých a zateplených pavilonů s výhledem ven. Vnitřní vybavení obsahuje komfortní prvky jako sedací lavice, informační monitory nebo videokamery sledující příjezdy autobusů.

Vybrané čekárny mají zavedeno obecní internetové připojení Wi-Fi doplněné o nepostradatelné elektrické zásuvky. Kromě pohodlného zázemí zejména pro mladší ročníky si ti starší mohou zkrátit zimní čekání občerstvením z přistavených automatů. V případě finanční nouze jsou připraveny bankomaty opět rozmístěné pouze v některých z asi třiceti útulných zastávek.

Nadstandardní stanice lze spatřit také v Omsku, Surgutu a Norilsku. Místy se na provozu podílejí i soukromé subjekty výměnou za prostory pro drobné obchody. Pronájem lékárnám či květinářstvím pomáhá s financováním vyhřívaných úkrytů pro cestující autobusy. V Kemerovu funguje poněkud jednodušší série luxusního posezení, protože přístřešek je otevřený, nicméně po stranách zůstává zabudované infračervené topení, které se automaticky zapne při poklesu teploty pod -5 °C.

Teplo uvnitř MHD

Po nástupu pasažérů do vozidel městské hromadné dopravy pokračuje zajištění teplotního komfortu. Díky platnému vládnímu nařízení nesmí vnitřní teplota kabiny padnout pod 10 °C, když je venku do -25 °C, a pod 5 °C, pokud je venku ještě chladněji. Nové modely autokaru jsou dodávány s výkonnými ohřívači a vyhřívanými podlahami, zatímco ve starobylých verzích jsou na zemi koberce.

Udržení příjemného pohodlí doprovází výrobní úpravy autobusů. V Jakutsku jsou vybaveny dvojitým sklem, které chrání před vnějším chladem. Zdvojené prosklení mimo jiné přispívá k minimálnímu mlžení oken, proto lidem zůstává šance vidět dovnitř, respektive ven z vozu.

video

 

Jednotlivé stroje jsou preventivně osazeny automatickými topnými tělesy značky Webasto, které zahřívají motor běžně zabalený navíc do protichladového zakrytování. Pohonnou hmotou v takovém mrazu není benzín, nebo nafta, ale metan.

Jezdí se i po ledě

Efektivní zajištění společné dopravy do práce, na nákup, za přáteli, nebo jen tak za novými zážitky obstarávají zamrzlé vodní hladiny. Mnoho severoruských měst Dálného východu provozuje ledové přechody. Tuzemskou parodii známe ze zamrzlého Lipna, ovšem Rusové mají jistotu silné vrstvy pevného ledu.

Jedná se o svébytný druh veřejné dopravy obstarané vznášedly, která přepravují lidi z jedné strany zamrzlé řeky na druhou. Nám zcela neznámá forma jízdy funguje až do začátku jara, kdy led začíná tát a pokračování přepravy není bezpečné. Takové plavidlo může pojmout průměrně deset dospělých lidí včetně jejich zavazadel.

video

Související články

Témata
Avatar - BruceWayne
13. 12. 2020 18:24
Re: Rusko a Česko
Netrepem zde jsou fakta: V zimě (od 1. prosince. do 28. února, distribuce začíná již od 16. listopadu) je v prodeji tzv. zimní nafta třídy F s filtrovatelností -20°C. Vedle toho ještě existuje arktická nafta třídy 2 s filtrovatelností - 32 °C, která se však nabízí pouze lokálně. Pochybuju, že jsi měl arktickou naftu
Avatar - wakantanka
10. 12. 2020 13:59
Re: Rusko a Česko
mno, nad týmto tvojim tvrdením by sa dalo polemizovať. Vstreky ktoré nestriekajú ale zalievajú tomu studenému štartu tiež nepomôžu. V osobákoch nefunkčné žhaviče vedia tiež narobiť šarapatu. Prípadne ich kombinácia spolu so slabšou baterkou a hotovo. :D
10. 12. 2020 08:23
Re: Vznášedla
Píše se tam o trase nad řekou. Tam bude rozdíl, kdyby se vznášedlo muselo nouzově přizemnit.
10. 12. 2020 08:20
Re: Jste ukrutně nevyvážení, v tomhle Vlasta-plátku
Takže za klasickú rozprávku na motívy Soľ nad zlato, kde je princezná biela a princ snedý, môžeš nakoniec ty! Minule som na to kukal v telke a nakoniec ma dorazilo, že to natočili Nemci...
Na budúci rok budú české reklamy na Škody a Volkswageny točiť Arabi a Sudánci...
10. 12. 2020 08:20
Re: Rusko a Česko
Ale jasne ze nastartuje. Vecsina co nestartuje ma vymlatenu baterku a bohvieaku naftu natankovanu. Ak su tieto 2 veci v poriadku, nastartujes bez problemov.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud