Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Každý třetí pes jezdí v autě na volno. Je to nebezpečnější, než si myslíte

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 16. 2. 2019 • 19:21
4
8
Pro řadu lidí je pes členem rodiny. Skoro nikoho by přitom nenapadlo nechat děti v autě nepřipoutané, ale při zacházení s domácími mazlíčky to zjevně neplatí.

Průzkum, realizovaný na objednávku automobilky Ford, ukázal, že 32 procent řidičů, kteří mají psa, ho v autě nechává na volno. Dotazováno bylo 5000 řidičů, kteří vlastní psa. Průzkum probíhal v listopadu 2018 ve Francii, v Itálii, Německu, ve Španělsku a Velké Británii. Realizovala ho společnost onepoll.com.

video

V mnoha zemích přitom zákon vyžaduje, aby bylo zvíře při převozu v autě zabezpečeno. Je to bezpečnější nejen pro samotná zvířata, ale i pro osádku vozu a další účastníky provozu.

Konstruktér Fordu Rene Berns myslel při navrhování nové generace modelu Focus kombi na svého tříletého australského ovčáka Emila a přispěl díky tomu ke vzniku automobilu, v němž mohou zvířata cestovat bezpečněji. Ford Focus kombi pojme i tu největší přepravku na psy, jaká je na trhu k dostání. Může v něm pohodlně cestovat třeba irský vlkodav, patřící mezi nejvyšší psí plemena.

Z respondentů, kteří v průzkumu přiznali, že psy v autě nezabezpečují, uvedlo 32 procent jako důvod, že zvířatům se to nelíbí; 31 procent to na kratších cestách nepovažuje za nutné a 14 procent nemá na psí přepravku v autě místo.

Šestadvacet procent z řidičů, kteří vozí zvíře na volno, připustilo, že pes někdy vystrkuje hlavu z okna. Některým se už stalo, že pes z okna vyskočil, což v několika případech vedlo k jeho zranění nebo k smrti. Lidé se přiznali i k tomu, že kvůli psovi v autě bourali, že jim pes zapnul blinkry, překážel ve výhledu či pokousal spolucestující.

Převoz nezabezpečeného zvířete může být pro pojišťovnu důvodem ke krácení či odmítnutí plnění v případě nehody. Při nárazu v rychlosti 40 km/h je nezabezpečené zvíře mrštěno vpřed takovou silou, že se jeho hmotnost zvětší až čtyřicetkrát.

Všechny tyto informace jsou přitom mimořádně zajímavé i pro české motoristy. Statistiky totiž ukazují, že Češi jsou jednoznačně národem pejskařů. Údaje z internetového statistického serveru www.statista.com potvrzují, že Česká republika je v procentu domácností vlastnících alespoň jednoho psa na druhém místě v Evropě (Rumunsko 46 procent, Česká republika 41 procent, Polsko 38 procent). Je přitom zajímavé, že třeba naši německy mluvící sousedé si na psy příliš nepotrpí. V Německu je pes členem jen 18 procent domácností a v Rakousku, které celou statistiku uzavírá, dokonce pouhých 12 procent.

Rene Berns se svým týmem, jenž sídlí v Kolíně nad Rýnem, navrhl tři opatření, která zvětšila využitelný prostor v zádi modelu Focus kombi: stlačení pěnové vrstvy stropní výplně, úpravu délky šroubů držících závěsy pátých dveří a změnu tvaru vstupního otvoru.

Nový Focus kombi se prodává v několika různých variantách: jako stylový Trend a Titanium, sportovní ST-Line, luxusní Vignale a také jako crossover Focus Active, inspirovaný vozy SUV. Všechny tyto verze jsou v České republice k dostání i ve variantě kombi, a tak mají milovníci psů z čeho vybírat.

Foto a video: Ford Europe

Související články

18. 4. 2019 15:08
Pes v autě bezpečně
Osobně si myslím, že rozhodně nemůžeme brát cestování zvířat na lehkou váhu. I proto jsem ráda, že se o to zajímá více lidí. Mě třeba pomohlo toto https://www.autopujcovna-cb.cz/preprava-domacich-mazlicku-v-osobnim-automobilu-znate-zakladni-pravid la/
26. 2. 2019 20:40
Re: pelíšek
My jsme našemu psovi koupili pelíšek ovální ovečka [odkaz] a dáváme ho do kufru, kde se nebojí a nekňučí.
Avatar - JirkaV8
17. 2. 2019 16:42
Re: pre ženu
Co si kdo vezme, to má. Zpětná dehonestace paní jen znamená, že jste se tehdá špatně rozhodnul a neuměl si to zařídit lépe >:-[]
Avatar - centrum
16. 2. 2019 16:42
Re: pre ženu
Pre moju ženu dobrý :-! Ale psa tam nie je možné dať >:D
16. 2. 2019 15:49
Re: Ta klec pro psa je parádní...
....dal by se tam zavřít i spratek co zlobí a odmlouvá......třeba i na noc.... >:-[]

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud