Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Mercedes-Benz třídy M – radikální evoluce

Miroslav Kudělka
Po osmi letech výjimečného postavení první generace třídy M přichází nový model. Ten sice důsledně vychází ze všeho dobrého na svém předchůdci, ale přesto nezůstal jediný díl nedotčen důsledným vylepšením.

Když v roce 1997 Mercedes-Benz představil svůj první SUV - třídu M, ustavil zcela nové standardy v tomto segmentu. Jeho jízdní vlastnosti i pohodlí se vymykaly tehdejším zvyklostem a to vozu přineslo také řadu mezinárodních ocenění. Jelikož však již od uvedení prvního modelu uběhlo dlouhých osm let, bylo na čase představit jeho nástupce. To se stalo na autosalonu v Ženevě, jehož návštěvníci byli svědky premiéry druhé generace třídy M.

Nová generace si zachovává charakteristický vzhled svého předchůdce, ale přesto jsou jasně patrné odlišnosti. Přídi dominuje maska chladiče s trojcípou hvězdou a třemi perforovanými horizontálními žebry. Na masce je nejvíce patrné značné rozšíření vozu, který dostal celých 71 mm navíc. Po jejích stranách jsou umístěné kombinované světlomety s ukazateli směru. Světlomety mohou být na přání xenonové s možností natáčení ve směru otáčení volantu, což zlepšuje viditelnost v zatáčce o plných 90 procent. Pro lepší viditelnost při odbočování jsou uzpůsobeny mlhové světlomety v předním nárazníku. Jakmile řidič zapne směrovku, tento světlomet se rozsvítí a osvětlí plochu pod úhlem 60 stupňů do strany, čímž je značně zvýšena bezpečnost chodců a cyklistů pohybujících se při kraji vozovky. Na přídi zaujme také hliníková lyžina pod nárazníkem, která je protažena až pod motor a chrání jej proti nárazům při jízdě v terénu. Při pohledu z boku vyniknou pozměněné proporce celého vozu. Ten výrazně narostl do délky o 150 mm, přičemž rozvor je delší o 95 mm. Naopak výška byla o 5 mm snížena. Nové rozměry tak vypadají takto: délka 4780 mm, šířka 1911 mm, výška 1815 mm a rozvor náprav 2915 mm. Zachován zůstal masivní a vpřed skloněný sloupek C, stejně jako vytažené lemy blatníků. V krytech zpětných zrcátek nemohou chybět opakovací směrovky, typický prvek současných vozů M-B. Asi nejméně patrné jsou změny na konzervativní zádi se vzhůru výklopnými dveřmi. Zajímavými prvky zde jsou difuzor a ochranná lišta na spodní hraně nárazníku. Po jeho stranách se usadily dvě obdélníkové koncovky výfuku. Hodně práce technici odvedli při zpracování aerodynamiky. Koeficient odporu vzduchu klesl z běžných 0,4 na vynikajících 0,34 a vztlak na zadní nápravě byl omezen o celých 70 procent. Kvalita obtékání se projevila i na rapidním snížení hlučnosti, které pomáhají také např. o 0,3 mm na 4,1 mm zesílená skla. Nově jsou tvarovány také stěrače ovládané dešťovým čidlem.

Karoserie neprošla jen zvětšením, ale také výrazným zesílením. Přes 62 procent jejích dílů je vyrobeno z vysokopevnostních ocelových plechů. Část deformační struktury přídě dokáže pohltit nárazy rychlostí do 15 km/h a je z vozu snadno demontovatelná, aby se dala levně opravit. Stejným způsobem je vyřešena i záď. Do zachycení deformační energie byla poprvé zapojena také přední kola, která se v případě potřeby mohou opřít do širokého čela prahů. Konstrukce prahů, sloupků a střechy vytváří ještě pevnější klec kolem posádky, do které jsou rozváděny veškeré i nesouměrně působící deformační síly. Na samotném povrchu karosérie je použit zcela nový lak využívající nanotechnologie. Jeho složení je jednoduše takové, že i při poškrábání laku by poškození nemělo být příliš patrné.

Velké novinky jsou umístěny v motorovém prostoru. Jelikož evropský trh si žádá výkonné vznětové motory, nabízí nová třída M na výběr hned dvě varianty jednoho motoru. Nesou označení ML 280 CDI a 320 CDI. Jedná se o zcela nový přeplňovaný vznětový šestiválec s blokem i hlavou z hliníkové slitiny. Litinové vložky válců jsou do bloku zalité. Díky tomu je jeho hmotnost 208 kg téměř stejná jako u předchozího pětiválce 270 CDI. V hlavách válců jsou čtyři ventily na válec a vstřikování common rail pracuje s piezo-keramickými vstřikovači, které vstřikují palivo tlakem až 1600 barů. Aby bylo palivo ideálně využito, je potřeba dostatečné množství vzduchu. O to se stará turbodmychadlo s proměnnou geometrií a velký chladič stlačeného vzduchu. Pro vyšší tuhost a omezení vibrací je klikový hřídel kovaný a nevyrovnanost běhu vidlicového šestiválce ve srovnání s řadovým, pomáhá odstranit vyvažovací hřídel umístěný mezi řadami válců. Ve stejném místě je také umístěn chladič motorového oleje principu olej-voda, který i v nejtěžších podmínkách dokáže udržet teplotu oleje pod 130°C. Hlavním rozdílem mezi těmito motory je jejich výkon, protože oba mají stejný objem 2987 ccm. Model 280 CDI tak disponuje výkonem 140 kW (190 k) a točivým momentem 440 Nm v rozmezí 1400 – 2800 ot/min a více než dvoutunový vůz zrychlí z 0-100 km/h za 9,8 sekundy při maximální rychlosti 205 km/h. Silnější model 320 CDI dosahuje 165 kW (224 k) při 3800 ot/min a točivý moment 510 Nm v rozmezí 1600 – 2800 ot/min. To mu postačuje na zrychlení z 0-100 km/h za 8,6 sekundy a nejvyšší rychlosti 215 km/h. Oba motory vykazují stejnou průměrnou spotřebu 9,4-9,8 l/100km.

Druhou novinkou pod kapotou je zážehový vidlicový šestiválec pro model ML 350 o objemu 3498 ccm. Také tento motor má hliníkový blok i hlavy, ale vložky válců nejsou litinové. Jsou také vyrobeny z hliníku a potaženy otěru odolnou vrstvou na bázi křemíku. Jsou tak o 500 gramů lehčí než litinové. Kliková hřídel i ojnice jsou kované a nechybí ani vyvažovací hřídel. Plnění motoru zajišťují čtyři ventily na válec, které jsou řízeny plynule nastavitelnými čtyřmi vačkovými hřídeli. Jejich nastavení je možné měnit v rozsahu 40°. Sací potrubí je z hořčíkové slitiny a jeho délka je řízena pomocí soustavy klapek. Všechny tyto prvky mají významný vliv jak na emise a spotřebu paliva, tak hlavně na průběh točivého momentu, jehož celých 87 procent (305 Nm) je k dispozici od 1500 ot/min. Tento základní zážehový motor produkuje 200 kW (272 k) při 6000 ot/min a točivý moment 350 Nm v rozmezí 2400 – 5000 ot/min. Dovoluje vozu zrychlení z 0-100 km/h za 8,4 sekundy a uhánět nejvyšší rychlostí 225 km/h. Tyto výkony jsou vykoupeny spotřebou 11,5-11,7 l/100km. Posledním motorem nabídky je největší pětilitrový V8. Jedná se o osvědčený a známý osmiválec se třemi ventily na válec. Produkuje výkon 225 kW (306 k) při 5600 ot/min a točivý moment 460 Nm v rozmezí 2700 – 4750 ot/min. Jeho elasticitu potvrzuje údaj, že ve 2000 ot/min je k dispozici již plných 400 Nm. Špičkový model ML 500 s tímto motorem zrychluje z 0-100 km/h za 6,9 sekundy a uhání až 240 km/h při průměrné spotřebě 13,4 l/100 km.

Vyšší výkony všech motorů jsou přenášeny přes jedinou převodovku, kterou je sedmistupňový automat 7G-Tronic. Tato převodovka umožňuje také ruční řazení tlačítky na volantu a ovládání voliče automatických programů ovladačem pod volantem. Při prudké akceleraci dokáže podřadit až čtyři stupně dolů a disponuje blokováním hydrodynamického měniče již od prvního rychlostního stupně. Z převodovky je výkon přenášen na všechna čtyři kola v poměru 50:50. Pro potřeby jízd v těžším terénu je k dispozici balíček Off-Road Pro engineering, který obsahuje redukční převodovku a závěrky mezinápravového a zadního diferenciálu. Mezinápravová uzávěrka může být ovládána přímo řidičem, nebo lze nechat systém, aby sám posoudil, kdy je jí potřeba.Terénní převod (2,93:1) lze tlačítkem zařadit za jízdy do 40 km/h a vyřadit do rychlosti 70 km/h. K lepšímu pohybu v terénu pomáhá také elektronický trakční systém 4ETS. Ten automaticky přibrzdí kolo, které ztratí přilnavost. Navíc dokáže po stlačení tlačítka Off-Road podržet potřebný převodový stupeň tak, aby převodovka nepřeřadila výše, upravit chod škrtící klapky, aby nástup výkonu nebyl příliš ostrý. V rychlostech do 30 km/h dokáže při sjíždění prudkých svahů v krátkých intervalech omezit funkci ABS, aby se kola mohla blokovat a využívat tak k brždění shrnování podkladu před smýkajícím se kolem. K těmto funkcím se ještě přidává DSR (Downhill Speed Regulation), který dokáže za pomocí brždění motorem a výše zmíněných zákroků udržet při sjíždění prudkých svahů rovnoměrnou rychlost 4 – 18 km/h, kterou si může řidič navolit na tempomatu. Posledním pomocníkem je Start-Off Assist, který pomáhá při rozjezdech do kopce. Automaticky drží zabržděný vůz dokud se po uvolnění pedálu brzdy nezačne pohybovat vpřed.

Výraznému přepracování se nevyhnul ani podvozek. Přední lichoběžníková náprava dostala výše umístěné horní rameno vykované z hliníkové slitiny. Těhlice a spodní rameno je naopak odlity z litiny. Náprava je ukotvena v pomocném rámu. Odpružení zajišťují vinuté pružiny a jednoplášťové plynové tlumiče. Řízení je vybaveno degresivním posilovačem, který při manévrování na místě vyžaduje polovinu ovládací síly než při rychlé jízdě po dálnici. Zadní náprava je čtyřprvková se spodním ramenem odlitým z litiny, horní rameno je svařenec z plechových výlisků a přední rameno je svařenec z trubek. Také zde je stejné odpružení a pro obě nápravy je použit i zkrutný stabilizátor. Na přání je k dispozici pneumatické odpružení Airmatic a i to je ve dvou provedeních. Standardní verze dokáže při rychlosti nad 140 km/h snížit světlou výšku ze standardních 181 mm o 15 mm. Na původní výšku se vrátí při poklesu rychlosti pod 40 km/h. Pro jízdu v terénu naopak umožňuje její zvýšení o 80 mm na zajímavých 261 mm. V balíčku s redukční převodovkou je jeho terénní verze, která umožňuje zvyšovat světlou výšku ve třech stupních o 30, 80 a konečně 110 mm na konečných 291 mm. Obě verze Airmaticu jsou vybaveny adaptivními plynovými tlumiči se čtyřmi stupni tlumení, k nimž lze ještě přiřadit tři stupně tuhosti pružin. Posíleny byly brzdy, které mají s těžkým vozem hodně práce. Na přední nápravě jsou duté kotouče 330 x 32 mm (350 x 32 pro ML 500) svírané dvoupístkovými třmeny. Zadní kola jsou osazena kotouči 330 x 14 (duté 330 x 22 pro ML 500) a třmeny s jedním pístkem. Brzdy se ukrývají za 17“ koly (18“ ML 500), které jsou obuty do pneumatik 235/65 R 17 (255/55 R 18 pro ML 500). Jinak na podvozku nechybí žádny s dnes běžných bezpečnostních systémů, přičemž součástí stabilizačního ESP je také hlídání tlaku v pneumatikách.

Z celkových změn profituje především posádka v interiéru. Ten je ve všech důležitých rozměrech o několik desítek milimetrů větší než v první generaci. Celkové zpracování na první pohled budí dojem luxusu a serióznosti. Vzhled interiéru je prostý jakýchkoli módních výstřelků podléhajících rychlému zastarání. Pracovišti řidiče dominuje plně seřiditelný multifunkční čtyřramenný volant před nímž je přístrojový panel. Ten tvoří analogový rychloměr s hodinami a otáčkoměr s palivoměrem. Motiv jejich chromovaných rámečků se ještě opakuje na čtveřici kruhových výdechů ventilace. Mezi těmito přístroji je velký multifunkční displej zobrazující informace palubního počítače, který je ovládán tlačítky na volantu. Středová konzola má dnes již tradiční rozložení. Horní části dominuje velký displej navigace, na něj navazuje ovládání automatické klimatizace Thermatic a v nejnižší úrovni jsou umístěny ovladače funkcí Off-Road. V místě obvyklém pro volič převodovky je prostor pro držáky nápojů ohraničený mohutnými madly. Ta propojují středovou konzolu s loketní opěrkou mezi předními výškově plně elektricky ovládanými sedadly. Zadní sedadla jsou dělená v poměru 60:40 a dovolují zvětšit zavazadlový prostor ze základních 551 litrů na 1830 l. V případě jejich možného vyjmutí z vozu, což je výbava na přání, je celkový objem 2050 litrů. Velký důraz byl kladen na bezpečnostní výbavu. Ta je tvořena předními, bočními a hlavovými airbagy, kterým sekundují dva aktivní systémy – Neck-Pro a Pre-safe. První má na starosti posun opěrek hlavy o 40 mm vpřed a 30 mm vzhůru při nárazu zezadu, aby zabránil poškození krční páteře. Po jeho aktivaci lze opěrky snadno vrátit pomocí nástroje dodávaného s vozem, zpět do původní polohy. Systém Pre-safe je mnohem komplexnější, protože je napojen na stabilizační systém ESP a brzdový asistent. Podle jejich hodnot dokáže vyhodnotit blížící se nebezpečí kolize a připravit posádku. Automaticky předepne pásy na předních sedadlech, u elektricky nastavitelných sedadel automaticky upraví jejich polohu, aby těla byla v nejlepší možné pozici vůči bezpečnostním prvkům a pokud hrozí převrácení vozu, zavře střešní okno. Pokud řidič situaci zvládne a k nehodě nedojde, systém vše vrátí do původní polohy. Jinak je v interiéru k dispozici velké množství komfortní výbavy, jejíž výčet by z tohoto článku udělal nekonečný příběh.

Nový Mercedes-Benz třídy M má podle papírových údajů všechny předpoklady úspěšně navázat na svého předchůdce a ještě jej dalece předčít. Jak mu ale jeho vlastnosti napomohou probít se džunglí automobilového trhu, ukáží až nejbližší měsíce a roky.

Miroslav Kudělka