Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Opel mění plány na velké SUV. Zasáhl nový majitel?

David Bureš David Bureš 13. 8. 2017 • 01:34
3
56
Velké SUV Opelu mělo být postaveno na základech techniky od GM. To je ale po změně vlastníka německé značky problém.

Připravované velké SUV od Opelu se zdálo být jistotou. Automobilka o něm hovořila již delší dobu, už v roce 2014 oznámila, že se do konce desetiletí začne vyrábět v domovské továrně v Rüsselsheimu. Po převzetí francouzskou Skupinou PSA ale německá značka mění své budoucí plány, výsledkem čehož se nového velkého SUV možná nedočkáme.

O možném konci projektu druhé vlajkové lodi Opelu (vedle Insignie) informovala britská média s odkazem na vedení značky. Poté, co se Opel na začátku srpna definitivně stal členem francouzské Skupiny PSA, má jeho vedení během 100 dnů vypracovat nový obchodní plán pro následující léta. A zdá se, že s připravovaným velkým SUV se v nové strategii již nepočítá.

To se v době rostoucích prodejů všech druhů SUV může zdát překvapivé, jenže toto rozhodnutí je v době změny majitele Opelu logické. Velké SUV mělo být postaveno na platformě Insignie (chápejte: technice z dílny bývalého vlastníka, General Motors), což se po převzetí automobilky Skupinou PSA nehodí. Pro nutné snížení nákladů by bylo výhodnější použít techniku od Francouzů, což u tohoto projektu nepůjde. Použít třeba francouzské agregáty v již hotové platformě by bylo příliš nákladné, což pro Opel, který dlouhá léta bojoval s finančními potížemi, není dobrá zpráva.

Nabízí se tak řešení, že se práce na velkém SUV v současné podobě stopnou a začnou od začátku, tentokrát na bázi platformy EMP2 od PSA. Nebylo by to ostatně poprvé, co by k tomu Opel přistoupil. Už dříve vyšlo najevo, že se příští generace Opelu Corsa opozdí. A to kvůli tomu, že bude postavena tak, aby mohla využít architekturu od nového vlastníka, včetně motorů.

Takový krok ostatně vychází i z podepsané dohody o prodeji Opelu mezi GM a PSA. Její součástí je totiž zmínka, že Opel může využívat stávající licence na ochranu duševního vlastnictví patřící General Motors, avšak jen do té doby, než se jeho automobily v průběhu let změní do verze s technikou od nového majitele. Pokud tak PSA neumožní Opelu vyvinout si novou techniku, můžeme se ve vozech rüsselsheimské značky těšit na více a více francouzských komponentů.

Vedle již představených crossoverů Crossland X a Grandland X nebo nové generace Corsy, připravované pro rok 2019, je již jasné, že techniku PSA využije nový Opel Combo. Zatímco současné provedení je bratrem Fiatu Doblo, nástupce bude sourozencem Peugeotu Partner a Citroënu Berlingo. Opel má ale rovněž spolupracovat se svým bývalým majitelem, a to konkrétně v oblasti elektromobility (Ampera-e, alias Chevrolet Bolt). Navíc pro GM bude nadále vyrábět sourozence Insignie, Buick Regal a Holden Commodore.

Související články

Témata
Avatar - wakantanka
15. 8. 2017 21:08
Re: Zafira
Carnival VQ, to nemá v 5 miestnom usporiadaní kufor, ale malú jaskyňu. >:D
15. 8. 2017 07:23
Re: Zafira
Sice preferuji vozit kolo uvnitř, pro ochranu, ale dávat je na sebe... Nebo používáte nějaký držák? Ale to pak musí být pořádné MPV. Mám takový pocit, že i v Altee XL musela dolu druhá řada, když se používal držák za vidlici.
Avatar - Blue Sun
15. 8. 2017 07:04
Re: Zafira
Konec Zafiry byl v plánu dřív, než se vůbec uvažovalo o spojení PSA a Opelu.
14. 8. 2017 14:42
PSA
Spis PSA by melo vypracovat strategii co necha Opel navrhnout, vyvinout a vyrabet, protoze bez toho je jim dalsi automobilka k nicemu.
14. 8. 2017 14:37
Re: Šéfredaktore,
adbloku je mnogo typu a daji se nastavovat

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud