Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Prodej nových aut je na 50 až 80 procentech úrovně před krizí

ČTK ČTK 4. 5. 2020 • 17:29
15
7
Zobrazit náhledy (15)
Showroom Škoda Auto Jarov Auto Jarov Auto Jarov Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Auto Jarov Auto Jarov Auto Jarov

Prodej nových aut je dva týdny po otevření autosalonů na úrovni 50 až 80 procent proti stavu před epidemií koronaviru. K normálu by se měl vrátit během třetího čtvrtletí, pokud nepřijde druhá vlna epidemie. Vyplývá to z údajů automobilek a expertů PwC.

Zastoupení značek Audi, VW a Seat předalo od otevření autosalonů zákazníkům zhruba 1400 vozů, což je asi polovina stavu ve stejném období minulého roku. "Pokud jde o nové objednávky, cítíme velkou nejistotu a opatrnost zákazníků. Odhadujeme proto, že celkový trh v ČR se bude v květnu pohybovat také někde kolem 50 procent obvyklého stavu. Do čísel ale promluví skutečnost, že se rychle vyprazdňují sklady a budeme několik týdnů čekat, až nám továrny vyrobí nové vozy," uvedl mediální zástupce skupiny Jan Klíma.

Podle experta PwC na automobilový trh Michala Razima hlásily velké autobazary ihned po obnovení provozu poptávku kolem 60 až 70 procent předkrizového stavu a v podobném rozsahu odhaduje i prodeje nových aut. "Vybraní dealeři si dokázali, i v době uzavřených showroomů, udržet objem objednávek na 50 procentech normálu tím, že využívali online a telefonické kanály," podotkl.

Některé značky podpořily obnovení prodeje akčními nabídkami. Například Toyota přišla s nabídkou Best, která zahrnuje slevy na modely od Ayga, přes Corollu až po RAV4. "Krátkodobě lze očekávat nárazově zajímavé akce, ale obecně vidíme spíše trend opačný, tedy zdražování ceníkových cen z důvodů nutných investic do elektromobility, do plnění norem EURO 7 a pokut EU za nadměrné emise, které se automobilky částečně snaží přenést na zákazníky. Roli hraje i prudký pokles koruny," podotkl Razim.

Toyota podle ředitele českého zastoupení Martina Pelešky po otevření salonů zaznamenává stále se zvyšující prodeje vozů, k původním číslům z doby před vypuknutím epidemie se ale teprve přibližuje. "Zájem zákazníků se den po dni zvyšuje, a to zejména díky tomu, že jsme nemuseli zvyšovat ceny a ani k tomu v tuto chvíli nepřistupujeme. Naopak máme připravenou nabídku s cenovým zvýhodněním a dostatečné skladové zásoby s krátkou dobou dodání. V rámci podpory prodejů v době krize teď českým podnikatelům i soukromým osobám umožňujeme pořízení vozu s odkladem splátek o tři měsíce," dodal.

Pomalu roste i zájem o pronájem aut. Proti březnu, kdy byl zavedený nouzový stav, je poptávka po autech v Praze u mezinárodní carscharingové firmy Anytime vyšší řádově o desítky procent. Návrat ke stavu před epidemií očekává během května.

Za celý letošní rok odhaduje PwC meziroční pokles prodeje nových osobních aut o zhruba 20 procent na 198.000 vozů. V prvním čtvrtletí, které již od poloviny března ovlivnila koronavirová epidemie, trh poklesl o 16 procent, v samotném březnu byl pak propad o 36 procent.

Související články

Témata
5. 5. 2020 09:20
Re: Drahota
Přesně tak, koruna oslabila o cca +-10%. Může to být jako v roce 2013 po intervencích, po skladovkách se jen zaprášilo a pak už se auta kupovala za vyšší ceny. Jinak u nás byly tehdy dobré ceny, takže díky tomu tehdejšímu oslabení (skladovky, mladé ojetiny) mizely za hranicemi. Následky se ukázaly v dalších letech, omezená nabídka ojetých aut. Ekonomicky se dařilo a ceny ojetin rostly, protože o ně byl zájem. Z tohoto důvodu se začaly vozit auta (někdy vraky) ze západu. Jsme velice malý trh, takže se něco podobného může dít i teď.
4. 5. 2020 18:57
Re: Drahota
Všude se psalo, že se bude zdražovat. Nikdo tomu nevěřil.
4. 5. 2020 18:55
Re: nepochopitelné zdražení Škodovky
Kde jinde než na svém domácím trhu by měla Škodovka zdražovat? A ty si to nemusíš kupovat.
4. 5. 2020 15:00
nepochopitelné zdražení Škodovky
Nechápu, proč Škodovka právě teď zdražila a dost výrazně a plošně. Ještě jsem ji eventuálně zvažoval, ale teď je úplně cenově mimo. Ikdyby dali 10 procent slevu, tak je sakra drahá. Nebo neumím počítat?
4. 5. 2020 13:19
Drahota
Prodejci nových aut zdrahli i o15-20%,tak budou ty prodeje ještě slabší.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku