Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Tesla Model Y
Tesla Model Y
Tesla Model Y
Tesla Model Y
93 Fotogalerie

Prodeje elektromobilů v Evropě v roce 2024 klesly. V Česku se jim přitom dařilo

Ondřej Šámal

Zatímco na českém trhu si elektromobily meziročně připsaly o téměř dvě třetiny vyšší čísla, situace v Evropě tak růžová nebyla.

Loni bylo v Evropské unii zaregistrováno 10.632.381 nových automobilů, v roce 2019, tedy před covidem, válkou na Ukrajině a následnou energetickou krizí to přitom bylo přes 15,1 milionu. Situace je tedy z pohledu automobilek poměrně alarmující, zejména když vezmeme v potaz silně konkurenční prostředí a velký patriotismus.

Co se však za tu dobu výrazně zvýšilo, je počet nových elektromobilů. Jestliže před šesti lety bylo v EU zapsáno asi 365 tisíc nových aut s lokálně bezemisním pohonem, loni to už bylo 1.447934 vozů. Přesto se jedná o meziročně horší výsledek.

Ve srovnání s rokem 2023 totiž počet registrací elektrických aut klesl o 5,9 %. Důvodem je především konec dotační politiky v Německu, která s přímými subvencemi skončila v polovině prosince 2023. Ostatně především kvůli tomu registrace u našich západních sousedů klesly o 27,4 procent na 380.609 elektrických aut, což odpovídá 143.610 vozům.

Z významnějších trhů byl meziroční růst registrací evidován například v Belgii (+36,9 %, 127.703 kusů), Nizozemsku ( +16,0 %  a 132.166 elektromobilů) a Dánsku s 42,2% nárůstem (89.199). Naopak pokles vedle zmíněného Německa zaznamenaly třeba Finsko (-26,0 %, 21.868), Irsko (-23,6 %, 17.459 exemplářů) a Švédsko s 15,9 % (94.333 aut).

Video placeholder
Škoda Enyaq po modernizaci • Škoda Auto

„Česko patří mezi 12 zemí EU, kde byl v uplynulém roce evidován meziroční nárůst registrací elektromobilů, 10.920 vozidel představovalo 63,5% růst. V tomto ohledu patřilo Česko téměř na špici, když před námi byla s 90,5% meziročním růstem pouze Malta (2886 aut). Co do počtu nově registrovaných osobních vozidel napříč palivy bylo Česko desátou zemí v EU, s těmi bateriovými elektrickými však až 15., což se projevilo stále relativně jejich nízkým podílem (4,7 %), když nižších podílů dosáhlo letos jen pět zemí: Itálie (4,2 %), Bulharsko (4,1 %), Polsko (3,0 %), Chorvatsko (2,8 %) a Slovensko (2,4 %). V Česku byla loni mezi zákazníky nejoblíbenější Tesla Model Y, před Teslou Model 3 a Škodou Enyaq. Aktuálně je v Česku provozováno přes 37 tisíc osobních bateriových elektrických vozidel kategorie M1, k dispozici mají téměř 6 tisíc veřejných dobíjecích bodů,“ uvádí Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu.