Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Suzuki Swift dostalo facelift, nabídne nový motor a řadu drobných změn

Ondřej Mára
Diskuze (10)

Čtvrtá generace populárního městského mini je na trhu již od roku 2017, takže přišel čas na výraznější omlazovací kůru.

Modernizované Suzuki Swift pro modelový rok 2021 se na první pohled tváří téměř stejně, přesto dostalo lehce upravený design. Automobilka v tiskové zprávě upozorňuje na novou masku chladiče, která dostala výraznější chromovanou lištu ve svém středu, a nové světlomety, které by měly být již ve standardu nabízet LED technologii.

Největší změny se však odehrály pod kapotou, kam se nastěhoval nový 1.2litrový motor s označením K12D Dualjet. Ten nahrazuje dvanáctistovku K12C Dualjet, poprvé představenou již v roce 2014, oproti které slibuje nižší spotřebu a emise CO2.

Technické změny motoru K12D by měly zahrnovat nový systém dvojitého vstřikování, který slibuje lepší reakce motoru i nižší spotřebu. Vyváženého poměru mělo být dosaženo pokročilými úpravami variabilního časování ventilů (VVT), variabilním olejovým čerpadlem a elektronickými tryskami chlazení válců.

Výkon motoru ovšem klesl z původních 66 kW (90 k) na 61 kW (83 k) a nejvyšší točivý moment klesl ze 120 N.m (při 4400 otáčkách) na 107 N.m (ovšem již při 2.800 otáčkách). Akceleraci z 0 na 100 km/h by pak nový Swift v kombinaci s variátorovou převodovkou CVT měl zvládat v čase 12,2 sekundy.

Motor je samozřejmě doplněn o 12V mild-hybridní technologii, která je tvořena integrovaným startér-generátorem (ISG) a novou lithium-iontovou baterií. Její kapacita byla zvýšena z původních 3Ah na 10Ah, díky čemuž nyní slibuje ještě efektivnější práci s energií.

Samotný startér generátor, který je s motorem spojen řemenem, nabízí maximální výkon pouze 2,3 kW. Důležitější je ovšem točivý moment až 50 N.m, který je u mild-hybridních vozů Suzuki dobře citelný především v nízkém spektru otáček a pomáhá s akcelerací.

Mild-hybridní systém, jehož hmotnost je pouhých 6,2 kilogramu, navíc rovněž přispívá k nižší spotřebě. Ta by přitom nyní měla mít průměrnou hodnotu 4,9 l/100 km (dle měření WLTP), zatímco emise CO2 mají hodnotu 111g CO2/km.

Jak už jsme přitom zmínili o pár řádků výš, nový motor bude možné kombinovat s automatickou CVT převodovkou, která bude dostupná pro vybrané výbavy s pohonem pouze předních kol. Pohon všech kol AllGrip Auto, který je v segmentu unikátní, zůstává v nabídce v kombinaci s manuální převodovkou. Průměrná spotřeba by se přitom měla pohybovat okolo cca 5,5 l/100 km a emise CO2 okolo 123 g/km (obojí dle WLTP).

Britské zastoupení Suzuki navíc hovoří o zahrnutí adaptivního tempomatu do standardní výbavy, čímž chce řidičům usnadnit cestování na delší vzdálenosti. Krom toho by měla standardní výbava zahrnovat i klimatizaci, systém Smartlink se 7“ obrazovkou, DAB rádio, couvací kameru, kůží čalouněný volant, zadní ztmavená skla a 16“ litá kola.

Ve vyšších výbavách by nemělo chybět varování před vyjetím z jízdního pruhu, hlídání provozu za vozem, hlídání slepého úhlu, parkovací senzory, automatická klimatizace, bezklíčový přístup, teleskopický volant a zrcátka s integrovanými směrovkami.

Ondřej Mára
Diskuze (10)

Doporučujeme

11. 9. 2020 09:17
Suzuki dušené debilními EU normami
Současný vývoj u Suzuki krásně demonstruje, jak zhoubný vliv mají na současnou nabídku automobilek na evropském trhu zcela nesmyslné normy emisí nejedovatého CO2. Je nejvyšší čás je vrátit na splnitelnou úroveň!!! :-O
Avatar - lamal
11. 9. 2020 08:43
Re: Plnou parou vzad
hej ved som pisal, ze zakaznik profituje ... keby korejci nekopirovali tak dnes nie su tam kde su, veskere benzinove motorizacie boli cez kopirak z japoncov a to este aj v dobach prveho ceedu ... 1.4 a 1.6 cvvt... v dobach davnejsich vyrabali licencne motory mazdy 1.5 16v v kia seepia a pod... je to pochopitelne, keby si vsetko mali navrhnut samy tak im ten cas na rychly pokrok nestaci
Avatar - lamal
11. 9. 2020 08:39
Re: Plnou parou vzad
už si tam... bye bye
11. 9. 2020 07:05
Re: Plnou parou vzad
Kórejská kopirka?
Kde zijes?

Kia si vyrába auto samostatne. Vrátane turba, vstrekovacie aj automatických a dsg prevodoviek.

Koľko je svetových výrobcov CR systémov?

Koľko automobiliek si dokáže poskladať vlastný automat?

Kolko automobiliek si dokáže postaviť vodikovy stroj?

Kolko automobiliek postavilo ev s parametrami svetovej úrovne?

A nejaký debo napíše kórejská kopirka :))))
Avatar - twistedTSD
11. 9. 2020 00:56
Re: Plnou parou vzad
Suzuki trpí tím, že nemá v nabídce elektronesmysl, který by jim emise krásně srazil. Přitom jsou to tak úsporná auta.

Zkopírování DualJetu mě neuráží, když je výsledkem to, že si můžu koupit kompakt s důstojnou atmosférou za rozumné peníze. Mohli tam pro Evropu hodit podladěné T-GDi a vykašlat se na boj s absurdními normami.