TEST Škoda Vision C: První jízdní dojmy (+video)
„Pokud budete chtít otevřít dveře, musíte mi říct. Uvnitř pak hlavně nesahejte na žádné páčky, ovladače, ani tlačítka,“ dozvídáme se hned na začátku od člověka, který má zelenou škodovku na povel. Kolem Visionu C pobíhá s iPadem v ruce, jehož prostřednictvím ovládá palubní systémy vozu, vnitřní i vnější osvětlení… Jenom startování motoru probíhá vcelku konvenčně, tlačítkem pod volantem. Zatím tedy postáváme vně vozu. Po chvilce přijde pokyn, abychom usedli za volant.
Prostředí vlastně důvěrně známé, dojmy ze Ženevy ještě nestačily vyprchat. Teď nás ale čeká krátká projížďka kolem průmyslové haly v Kosmonosech! V uších nám stále zní důrazné upozornění, že se s autem nesmí vůbec nic stát podpořené informací o jeho ceně – nějakých čtyřicet milionů korun...
„Jeďte nanejvýš patnáct za hodinu a přes nerovnosti pro jistotu úplně krokem,“ ozývá se z místa spolujezdce. Ano, je to naprostý automobilový polotovar. Prototyp postavený tak, aby nečinně postával na ploše výstaviště. Jízda mu zatím moc nejde. Stejně je to ale obrovský zážitek, vidět tenhle showcar v pohybu, byť velmi pozvolném. Úžasná je také konfrontace se sériovým Rapidem, který postává vedle Visionu C, a potom mu dělá společnost při focení jízdních záběrů „z auta do auta“.
Koncept najednou vypadá ještě vesmírněji, zcela vytržený ze všedního automobilového světa. Na podstavci v Ženevě není šance, aby ve všem tom frmolu a muzikálové pompéznosti výjimečnost designu vynikla. Na pódiu jsme si zkrátka prohlíželi další jednu studii. Ale tady, v průmyslové zóně v Kosmonosech, bez autosalonového pozlátka a vedle sériových škodovek, působí Vision C neskutečně. Každá linka nám najednou připadá odvážnější a zelená barva ostřejší.
Aby auto ale nejenom vypadalo, ale také jezdilo (a nestálo čtyřicet milionů korun), musí se holt do sériové výroby osekat. Trojková Octavia určitě ve svých prvních fázích vývoje vypadala trochu jinak než ta, kterou vídáme cestou do práce. Podobnou procedurou by mohl projít i samotný Vision C. Ono to totiž vypadá, že by se nakonec mohl opravdu vyrábět! Zatím se sice mluví výhradně o čínském trhu, ale třeba se taky dočkáme.
Foto: David Rajdl