Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Vypněte Uber a Taxify, žádají taxikáři po vládě

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 13. 7. 2018 • 11:24
12
Taxikáři nadále trvají na tom, aby byla jediná varianta taxi pro širokou veřejnost s označením a taxametrem a na zachování zkoušek z místopisu pro všechny subjekty provozující taxislužbu.

Sdružení českých taxikářů nadále vyzývá vládu k razantním krokům vůči společnostem typu Uber a Taxify. Závazek evidovat tržby řidičů v EET, který společnost Uber ve čtvrtek podepsala, sdružení vnímá jako hru o čas. Po vládě proto chtějí vypnutí aplikací společností Uber a Taxify. V prohlášení to uvedl předseda sdružení Petr Polišenský, taxikáři podle něj opět zvažují protesty.

Společnost Uber se ve čtvrtek zavázala podpisem daňového memoranda, že bude od začátku října evidovat tržby svých řidičů v EET a finanční správě poskytovat data o aktivitách šoférů, které stát bude moci využít k daňové kontrole. Povinnost se ovšem bude týkat pouze nových řidičů, kteří začnou pro společnost jezdit po zavedení EET. Společnost v Česku eviduje zhruba 2.000 aktivních řidičů.

"Veškeré body, které jsou v tomto memorandu by měly být samozřejmostí a rozhodně se nejedná o nějaký ústupek ze strany Uberu. Co se týče EET tak s největší pravděpodobností bude ještě v tomto roce povinné pro všechny řidiče taxislužby prováděné jakoukoli formou," uvedl Polišenský. Dokud nebude Uber a také estonská společnost Taxify provozovat služby v souladu se zákonem o silniční dopravě a vyhláškou pražského magistrátu, požaduje sdružení okamžité vypnutí jejich aplikací. "Nic jiného než hru o čas tedy za čtvrtečním podpisem memoranda nespatřujeme," dodal Polišenský.

Taxikáři nadále trvají na tom, aby byla jediná varianta taxi pro širokou veřejnost s označením a taxametrem a na zachování zkoušek z místopisu pro všechny subjekty provozující taxislužbu.

Ministerstvo financí ve čtvrtek uvedlo, že memorandum by mělo uklidnit spory taxikářů s Uberem a rozptýlit obavy z toho, že stát nedokáže regulovat sdílenou ekonomiku. Podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) je současná legislativa dostačující k tomu, aby stát mohl kontrolovat i tyto služby. "Chyběly nám k tomu informace, které nám teď společnost Uber poskytne," řekla. Dohoda by se zároveň podle ministryně měla stát základním kamenem pro kontrolu dalších společností fungujících na podobné bázi. Koncem dubna Uber s českou vládou podepsal memorandum, ve které se firma zavázala ke zřízení českého živnostenského oprávnění, které jí scházelo. Součástí dohody bylo i to, že řidiči budou muset splňovat podmínky pro běžné taxikáře včetně licence či zkoušky z místopisu. Podobně jako u EET se to má týkat jenom nových řidičů.

Americká firma působí v Česku od roku 2014. V roce 2017 začali nasmlouvaní řidiči s vlastními auty jezdit i v Brně, soud však jejich činnost zakázal předběžným opatřením. I když ho soud poté zrušil, firma stále v moravské metropoli nejezdí. Služby Uberu v Praze využívá podle informací firmy 300.000 lidí.

Související články

Témata
19. 7. 2018 00:37
a zacnite kontrolovat aj taxikarov ci davaju blocek, inac li
stazuju sa , napadnu uber ze tu neplati dane..... ako keby oni platili
14. 7. 2018 09:59
Taxikáři nadále trvají na tom....
Jestli vláda, pražský magistrát etc. nejsou úplní idioti, tak vůbec nebudou na tyto křiklouny reagovat, zloději mohou trvat na čem chtějí, se zloději se nevyjednává. No a jestli ta banda zlodějů chce vyhrožovat stávkou, tak fajn, ať zůstanou doma, nikdo na ně není zvědavý. A pokud stávkou snad mají na mysli blokování dopravy, tak je zde policie, která by je měla zpacifikovat jako každého jiného, kdo by se pokoušel blokovat dopravu, na místě zdokumentovat přestupky, vybodovat a posbírat řidičáky, na organizátory nasadit odposlechy, zdokumentovat a postavit před soud pro ohrožování veřejného zájmu.
14. 7. 2018 08:27
Re: Čtyři roky zlodějiny
Uber nie je zdieľaná ekonomika. Sú to "taxikári" čo obchádzajú zákon. Tebe by sa tiež nepáčilo, keby niekto v tvojom odbore obchadzal zákon a na základe toho by mohol byť lacnejší.
Avatar - Fickroc
14. 7. 2018 07:44
Re: Čtyři roky zlodějiny
Opět názor huliče taxála. Vedle jak ta jedle. Zloděj jezdí s nápisem na střeše, tak je to aspoň 50 let. Teď je vyřešili elektronicky, bez perzekucí a kontrol. Sic to udělali jiní, než úředníci, ale zato nadobro. Podobní hejsci s kecama o zákonech jsou xmíchu. Zejména těm, co taxálové okradli.
14. 7. 2018 03:04
Čtyři roky zlodějiny
Jak tato firma, která nedodržuje zákony naší země muže fungovat? V civilizovaných zemích dostala na výběr buď se budete chovat podle platných zákonů nebo táhněte.
Jenom v Praze se jí daří oblbovat (zřejmě úmyslně) všechny státní instituce. Vůči
podnikatelům, které perzekují za každou malichernost je to výsměch pro poctivé.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud