Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Yamaha XTZ700 Ténéré: S poctivostí nejdál dojdeš

Leoš Káňa
Diskuze (6)

Pokud vytvoříte poctivě vyladěný základ, nepotřebujete nedostatky dohánět elektronickými pomocníky. Yamaha se tímto heslem zřejmě řídila při navrhování XTZ700 Ténéré.

Kořeny cestovních endur v podání japonské Yamahy sahají až do roku 1976, kdy představila cestovní enduro XT500. Veleúspěšný model se stal legendou již za produkčního života. Svůj podíl na tom má i vítězství v prvních dvou ročnících Rallye Paříž-Dakar, kdy ho sedlal Francouz Cyril Neveu. Označení Ténéré, jež v řeči saharského kmene Tuaregů znamená „poušť“ nebo „divočina“, se objevilo v roce 1983 s příchodem modelu XT600Z. Od té doby je jméno Ténéré, jež asi nejvíce proslavil šesti tituly z Dakaru Stéphane Peterhansel, spojeno s dobrodružným cestováním po silnici i v terénu.

Na silnici

Aktuální řada Yamaha Adventure zahrnuje dva modely Ténéré: velkou dvanáctistovku s přídomkem Super a sedmistovku, která se u nás začala prodávat loni na jaře. A právě ta nás hodně zajímala, protože Japonci tvrdí, že je lehce ovladatelná a na jízdu jednoduchá. Měla by se jistě pohybovat nejen na asfaltu, ale je předurčena zvládnout i náročný terén. Nejdříve tam ale musíte dorazit po běžné silnici. Na ní se yamaha chová příkladně. Vysoká řídítka zajišťují optimální pozici pro řízení, úzké sedadlo je pohodlné a malý štítek dostatečně účinný i při vyšším tempu. Přístrojový displej je dobře čitelný a ovladače u pravé ani levé ruky jednodušší být nemůžou. Na dálnici si užíváme příkladné stability. Urazit tak stovky kilometrů nebude problém – spotřebu Yamaha neuvádí, jen tvrdí, že na 16litrovou nádrž ujede 350 km. Těch tři sta kilometrů v jednom zátahu jde zvládnout bez problémů. Řadový dvouválec s výkonem 54 kW a točivým momentem 68 Nm se totiž velmi dobře cítí i ve středním pásmu. Příjemně kultivovaný agregát slušně zatahuje od dvou tisíc a rychle reaguje na plynovou rukojeť. Vadí nám snad jen jedna maličkost – vystouplý kryt spojky tlačí do pravé nohy.

Na zakroucených okreskách se yamaha snadno sklápí a hbitě reaguje na směr jízdy. Dokáže ze zatáček i bryskně vystřelit, a když ji budete držet nad šesti tisíci, odmění se velmi dobrou dynamikou. Jen v náklonu není tak jistá jako klasické „silničky“ ani větší cestovní endura. Negativní vliv na to jistě mají i špalky na standardních pneumatikách Pirelli Scorpion Rally STR. Limit však ukazují až při ostřejší jízdě.

Svět motorů 36/2020 Svět motorů 36/2020

V terénu

Výborně se však hodí, když opustíte asfaltovou vozovku. Do nevšedních dobrodružství v divoké přírodě jsme se nepustili, ale ténéré jsme provětrali na polních cestách i čerstvě posekaných lánech. A protože nemá žádné elektronické pomocníky – zapnutím módu Off-road se jen vypne ABS –, záleží jen na citlivosti rukou jezdce. Plyn, spojka i brzdy se dávkují hezky, takže i na nezpevněném povrchu máme motorku pod kontrolou. Zdrsněné stupačky se starají o stabilní základ pro nohy, i když jedeme vestoje. Skvělé odpružení dbá na to, abychom ani přes rozbité úseky nemuseli zpomalovat. Odpružení funguje na jedničku a vyhovuje nejen v terénu, ale také na silnici. Chce se nám říct, že v chování motorky nevidíme žádný rozdíl a na šotolině si připadáme stejně jistě jako na asfaltu. Výkonu je tak akorát, takže kontrola prokluzu není potřeba.

Yamaha XTZ700 Ténéré na nás udělala dobrý dojem a ukázala, že v jednoduchosti je krása. Nepotřebuje elektronické pomocníky, aby výborně fungovala. Je totiž navržena tak, aby se jednoduše ovládala, působila lehce a dobře se vyrovnala s terénem i jízdou po asfaltu.

Plusy

  • Velmi dobrá ovladatelnost
  • Pružný motor
  • Vyvážené schopnosti na silnici i v terénu
  • Pohodlný posez
  • Velká nádrž

Minusy

  • Vadící vystouplé víko spojky
Yamaha XTZ700 Ténéré
Motor čtyřdobý řadový dvouválec DOHC
Chlazení kapalinou
Zdvihový objem (cm3) 589
Výkon (kW/min-1) 54/9000
Točivý moment (Nm/min-1) 68/6500
Převodovka, sekundární převod manuální 6°, řetěz
Startování elektrické
Brzda přední dva kotouče 282 mm s ABS
Brzda zadní kotoučová 245 mm s ABS
Pneumatiky P a Z 90/90-R21 a 150/70-R18
Rozvor (mm) 1595
Výška sedla (mm) 875
Pohotovostní hmotnost (kg) 204
Objem nádrže (l) 16
Spotřeba (l/100 km) neuvedena
Základní cena (Kč) 249 990
Testované provedení (Kč) 279 872
Leoš Káňa
Diskuze (6)

Doporučujeme

Avatar - SKAY
7. 9. 2020 15:30
Re: XTZ700
Tak je z SM.
7. 9. 2020 08:03
XTZ700
A kde vzali to označení XTZ700? To je pro nějaký non evropský trh ne? U nás v EU je to Tenere 700. Tenhle článek je strašná prasečina
7. 9. 2020 05:34
Re: objem 589 ccm ?
Je to chyba.
Podla vsetkeho preklep autora clanku.
Nova Tenerka ma objem 689 cm3.
6. 9. 2020 16:16
s poctivosti
Leda pojdes
6. 9. 2020 16:12
objem 589 ccm ?
Fakt má ta sedmistovka objem jen necelých šest set jak je uvedeno v technických datech, nebo je to chyba ?