Alfa Romeo Brera 2.2 JTS - rande naslepo (+video)

Alfa Romeo Brera 2.2 JTS - rande naslepo (+video)

 
 

Ten den jsem se s ní měl setkat. Po hodině v kanceláři, v níž i klimatizace umírala vedrem, jsem znovu vypadal jako vodník, ale na řešení problému bylo pozdě. Právě jsem se dozvěděl, že dorazila a čeká mě v centru města – Alfa Romeo Brera 2.2 JTS.

Byl jeden z těch parných letních dnů. Po dopoledním smažení v kanceláři jsem si odskočil do lázní, abych osvěžil tělo i mysl. Hodinka plavání zahnala pocit dobře propečeného kuřátka, takže jsem se znovu dokázal soustředit na práci. I když ne tak úplně. Ten den jsem se s ní měl setkat. Po hodině v kanceláři, v níž i klimatizace umírala vedrem, jsem znovu vypadal jako vodník, ale na řešení problému s propocenou košilí bylo pozdě.

Kamarád mi v telefonu právě oznámil, že dorazili a čekají mě v centru města. Když jsem opouštěl kancelář, třásly se mi ruce, takže i prostý úkon vsunutí klíčku do zámku a zamčení dveří zabral pětkrát tolik času co obvykle. Ještě ráno jsem se nesmírně těšil a teď bych nejraději utekl a vymluvil se…třeba na úpal. To by mohli spolknout. Nakonec jsem v sobě sebral poslední zbytky odvahy a zamířil do centra.

Už z dálky jsem ji poznal. Stála na rohu v přiléhavých černých šatech s andělskou tváří, ale čerty v očích. Ty černé šatičky ti holka nezávidím, říkal jsem si v duchu, ale ona vypadala, jakoby se jí těch 37 stupňů ve stínu netýkalo. Prostě profesionálka. Musím ovšem přiznat, že jí černá sekla. Snad ještě víc, než červená róba, ve které vyrazila na rande s kolegou Láníkem někdy letos na jaře. Jak já jsem mu tehdy záviděl.

obrázek [300 x 214] Teď ji tu ale mám jenom pro sebe a rovnou na týden – Alfu Brera (Brera se předvedla i na kameru – v třetím díle Roadlook TV). Po několika formálních frázích jsme se rozhodli pokračovat v neformálním rozhovoru v kavárně. Zatímco ona hovořila o italské kultuře a usrkávala cappuccino, já jsem studoval její tvář a nechť mi čtenář odpustí…i její tělo. Oči měla krásné, hluboké. Těkaly ze strany na stranu a byly plné života.

Její nos byl trochu výraznější, než jsem čekal, ale společně s ostatními partiemi dotvářel vzácně harmonický celek. Nemluvě o tom, že hezčí zadeček jsem dlouho neviděl. Když jsme zabrousili na téma filosofie morálky, řekla „obraťme list“ a navrhla projížďku. Bez váhání jsem souhlasil. Cíl byl na dosah.

Příliš… málo invence

Začínalo se stmívat. Seděl jsem uvnitř Alfy Brera a v němém úžasu sledoval kreace, které vykouzlili italští designéři. Jde-li o design, a to nejen automobilový, jsou Italové mistři, to mi nikdo nerozmluví. Byl jsem docela rád, že kluci od pera tentokrát zahnali kacířské myšlenky na komplikované tvary se spoustou vlnek, zlomů a záhybů a dali přednost jednoduchosti a…robustnosti. Podle mě sluší Alfě mnohem víc.

Na přístrojové desce ani široké středové konzole jsem netápal, Brera mi vždy příslušný ovladač ochotně nabídla. Lhal bych, kdybych nepřiznal, že jsem čekal uvnitř sportovního kupé malinko více kreativity a ne pouze dokonalou kopii palubní desky ze sedanu a kombi 159, ale co už s tím. Alfa si musí sama sáhnout do svědomí a říci, zda mírné přepracování palubní desky stálo či nestálo za námahu a peníze.

obrázek [300 x 240] To ostatně ukáže i čas. Slova jako praktičnost a ergonomie Brera nechtěla slyšet, přesto se alespoň z hlediska ergonomie nemá za co stydět. Až na jednu drobnost. Při zařazení třetího a pátého převodového stupně mi řadicí páka přehradila cestu k ovladačům klimatizace. Jistě chápete, že to zvláště v tropických vedrech trochu zamrzí. S praktičnosti si Brera hlavu neláme. Chvíli se mi zdálo, jakoby mi našeptávala: „Jsem krásná, co chceš víc?“

Zavazadlový prostor s objemem 300 litrů s vysokou nakládací hranou a drobným vstupním otvorem kupodivu není největší slabinou italské krasavice, spíše naopak. Sklopením sedáků můžete zvětšit prostor určený zavazadlům až na 610 litrů. To se v podobně koncipovaných vozech často nevidí. Bohužel Alfa Brera věnuje více péče bagáži než lidské posádce, přesněji řečeno těm, kteří jsou odsouzení k jízdě na zadních sedačkách.

Vzorec 2 + 2, který má Brera vytetován na zádech, má značit schopnost přepravy čtyř dospělých pasažérů, ale chyba lávky. Za 185 cm vysokého řidiče se 180 cm vysoký člověk posadí jedině za cenu značných ústupků jednak na straně své, tak i straně řidiče. Sebral jsem odvahu a strávil vzadu 20 km a mohu zodpovědně říci, že mi v průběhu cesty přicházelo na mysl jediné slovo – mučírna.

Nepěkné myšlenky jsem zahnal projížďkou ve dvou, zabořen do pohodlných kožených sedaček, bohužel se slabším bočním vedením v horní polovině zad a integrovanými hlavovými opěrkami a pevně spojen s vozovkou prostřednictvím optimálně velkého volantu s příjemně tlustým věncem. Opět jsem cítil, jak mě Italka zahrnuje něžností. A to nejkrásnější mělo teprve přijít.

Krásné tělo, čistá mysl

obrázek [300 x 283] Kdo čekal šestiválec a pohon zadních kol, prožil hořké zklamání. Alfa Romeo se rozhodla jinak. Základní verzi Brery pohání benzínový čtyřválec, jehož kroutící moment se nepřenáší na zadní, ale přední kola. Vrcholný model dostal přidělen šestiválec 3.2 litru, který roztáčí rovnou kola všechna (test je zde - Alfa Romeo Brera 3,2 JTS V6) . Šestiválec má výkon 176 kW a kroutící moment 289 Nm, což na rozhýbání těžkého (1630 kg) kupé stačí.

Jak ale zvládne úlohu sportovního motoru čtyřválec 2.2 JTS s výkonem 136 kW? Začněme zvukem…krásnou italštinou. Jednotka má hezký, kultivovaný a přitom příjemně nabroušený zvuk. V nízkých otáčkách si tiše brouká a chová se spořádaně. Ve vyšších otáčkách zvuk „zhoustne,“ stane se sytějším a intenzivnějším a dojem z motoru se lehce změní. Ve vyšším pásmu otáček zahodí vlk beránčí roucho a vycení ostré zuby.

Výkon a točivý moment překvapivě stačí na rozhýbávání téměř 1.5 tuny těžkého vozu, síla roste lineárně od nejnižších otáček, již kolem 2500 otáček agregát slušně táhne, nejlepších výsledků nicméně dosahuje v rozmezí 3500 – 6500 otáček. Motor se ochotně vytáčí, takže dostat se s ručičkou otáčkoměr za číslovku 6500 není problém. A zrovna tato vlastnost se u sportovního vozu očekává.

Je škoda, že Brera bumbá víc, než se na takovou dámu sluší a patří. Automobilka udává v oficiálních materiálech kombinovanou spotřebu 9,4 litru, což není daleko od pravdy. Ve skutečnosti se spotřeba pohybuje většinou těsně nad hranicí 10 litrů, tedy pokud Breře nedáváte do těla. Dynamická jízda si vyžádá každých 100 kilometrů kolem 15 litrů paliva, ve městě se spotřeba pohybuje okolo 13 litrů.

Sportovkyně

Nejen tenistky často oplývají takovou fyzickou krásou, že zastíní i pečlivě pěstěné a dietami sužované modelky. Alfa Brera je přirozeně krásná, nepotřebovala složité plastické operace a drastické diety a snad i proto má takové sportovní nadání. Na pozadí samozřejmě stojí genetika. Celá rodina Alfa Romeo odjakživa tíhla ke sportu a nová generace Alf se v tomto od svých předků neliší.

Snad jen tím, že dosahuje ještě lepších výkonů. Za nimi stojí moderní podvozek se zadní víceprkovou nápravou, pečlivě vyladěný na kombinaci sportovní tuhosti a únosné meze ne-komfortu. Alfa Romeo Brera postavena na 17palcových kolech zvládá solidně vyžehlit nedokonalosti českých vozovek vyjma příčných nerovností a největších děr, který se uvnitř ozvou tlumeným rázem.

Není to ale tak, že by z vás Italka vytřepala duši. To ne. Tužší nastavení podvozku Alfě Brera rádi odpustíte v zatáčkách, v nichž se chová i ve vysokých rychlostech klidně, nenaklání se a dlouhou si zachovává neutralitu. Teprve na limitu poodhalí kus ze své vrozené nedotáčivosti. Velmi dobře si Italka vede na dálnicích a rovných úsecích, kde předvádí výborné držení stopy v příčném směru a špičkové aerodynamické vlastnosti.

obrázek [300 x 166] Krásné oči nebrání hladkému proudění vzduchu a nevytváří žádné podivné zvuky. I kolem karoserie, A-sloupků a zrcátek proudí vzduch jaksi samozřejmě, takže do 160 km/h panuje uvnitř příjemné ticho. Konstruktérům Alfy Romeo děkuji za zpřesnění řazení a zkrácení řadící páky, do příště doporučuji zpřesnit chod a odstranit odpor mezi spodní a horní řadou převodových stupňů.

Brzdy chválím za ostrý nástup a překvapivou výdrž, až drastické zacházení s brzdovým pedálem vyvolá jejich lehké vadnutí. Řízení poskytuje dobrou vazbu s vozovkou, je dostatečně přímé a relativně přesné. Jen rejd za moc nestál. Tedy vlastně stál jmění. Ona totiž Alfa Brera není zrovna levná partnerka. Základní verze stojí bez pěti tisíc korun jeden milion korun a nemusíte být ani příliš rozmarní, abyste za model s motorem 2.2 JTS zaplatili 1.200.000 Kč.

Milovat či nemilovat

Týden utekl jako voda. Tropické teploty se přestěhovaly zpět do rovníkové Afriky a v srdci Evropy znovu zavládlo mírné klima. Stojím na kopci a upřeně hledím do očí Brery, v nichž se zrcadlí západ slunce. Bylo to krásných sedm dní plných vášní, ale občas i hořkých zklamání. Rozum říká „addio“, ale srdce volá neodcházej. Rozum zvítězil. Musel.

Plusy

  • poutavý design
  • kultivovaný a dostatečně silný benzínový motor
  • jízdní vlastnosti
  • dobře zpracovaný interiér
  • velký zavazadlový prostor

Minusy

  • vysoká pohotovostní hmotnost
  • horší přístupnost ovladačů panelu klimatizace
  • vyšší spotřeba
  • nedostatek místa na zadních sedadlech

Video

Stažení pořadu "Alfa Romeo Brera 2,2 JTS"

Celý pořad si můžete stáhnout a uložit ve svém počítači.
klikněte pravým tlačítkem na odkazy a zvolte: "Uložit soubor jako"

Spolupracujeme s TipCars.com

Alfa Romeo Brera 2.2 JTS

Cena v základní výbavě: 995 000 Kč Cena v testované výbavě: 1 135 700 Kč

Základní výbava:centrální zamykání s dálkovým ovládáním, ABS, ASR, VDC (stabilizační systém), 7 airbagů, elektrické ovládání oken, mlhovky, automatická dvouzónová klimatizace, multifunkční volant, volant a hlavice řadící páky v kůži, světelný paket 2 (Senzory: mlhový, pachový, stmívání a dešťový + aut. zaclonitelné vnitřní zpětné zrcátko), deaktivace airbagu spolujezdce, opěrka hlavy a tříbodový bezpečnostní pás pro pátého cestujícího, rádio Blaupunkt s CD + 6 repro, 16“ hliníkové disky, tempomat

Výbava testovaného vozu:interiér v kůži (+49.200,-), bi-xenonové světlomety (+20.000,-), alarm s náklonovým čidlem (+12.700,-), kontrola tlaku v pneumatikách (+9.800,-), ostřikovače světlometů (+8.500,-), koberce vpředu (+2.000,-), vyhřívaná sedadla s elektrickým ovládáním a třemi paměťmi (+32.000,-), metalický lak (+12.800,-)

Zástupci Evropské komise se sešli s protějšky z Ankary. Vzájemné napětí nepolevuje Zástupci Evropské komise se sešli s protějšky z Ankary. Vzájemné napětí nepolevuje

Jednání představitelů Evropské komise s tureckými…

Babiš jen opakoval fráze, řekl předseda sněmovní komise. Je to účelovka, tvrdí šéf ANO Babiš jen opakoval fráze, řekl předseda sněmovní komise. Je to účelovka, tvrdí šéf ANO

Zatímco sněmovní komise vyšetřující úniky z policejních…

Donald Trump se chce zbavit ministra spravedlnosti Sessionse, uvádí americký tisk Donald Trump se chce zbavit ministra spravedlnosti Sessionse, uvádí americký tisk

Americký prezident v soukromém okruhu svých poradců řeší…

 
Technické údaje
Motor Alfa Romeo Brera 2.2 JTS
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 2198
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 136 / 6500
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 230 / 4500
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 222
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 8.6
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 13 / 7.3 / 9.4
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 300 / 610
Objem nádrže (l):70
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1470 / 420
Rozměr pneu:225/50 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4410
b) šířka (mm): 1830
c) výška (mm): 1341
d) rozvor (mm): 2528
e) rozchod vpředu (mm): 1579
f) rozchod vzadu (mm): 1557
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 890 / 1070
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 480 / 680
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 980
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):830
k) šířka vpředu (mm): 1480
l) šířka vzadu (mm): 1410
délka sedáku vpředu (mm): 480
délka sedáku vzadu (mm): 500
výška opěradla vpředu (mm): 630
výška opěradla vzadu (mm): 600
místo vzadu pod předním sedadlem: ne
Hodnocení Alfa Romeo Brera 2.2 JTS
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 9
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 5
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 6
Odkládací plochy: 7
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 6
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 8
Tah v nižších otáčkách: 7
Výkon ve vyšších otáčkách: 9
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 7
Odstupňování převodovky: 8
Snadnost řazení: 8
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 9
Jízdní vlastnosti v extrému: 9
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 8
Přenos hnací síly na vozovku: 8
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 7
Variabilita zavazadlového prostoru: 7
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 7
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,73
 Doporučujeme
Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta? Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta?

Policista řídící provoz na křižovatce mnohé řidiče mate.…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Nabídka rodinných kombíků se brzy ztenčí. Nyní jich je k mání 16 typů Nabídka rodinných kombíků se brzy ztenčí. Nyní jich je k mání 16 typů

Móda SUV se začíná podepisovat i na šíři nabídky v Česku…

Nová Dacia Duster sedm míst nakonec nenabídne. Proč? Nová Dacia Duster sedm míst nakonec nenabídne. Proč?

Početnějším rodinám zůstane levné SUV od Dacie…

 Alfa Romeo Brera: Podivný konec kariéry Alfa Romeo Brera: Podivný konec kariéry

Alfa Romeo Brera se přestala vyrábět před rokem. Potkal…

Alfa Romeo Brera: Nové motory a nové ceny na českém trhu Alfa Romeo Brera: Nové motory a nové ceny na českém trhu

Se změnou sazby DPH aktualizoval dovozce italských Alf…

  
Toyota Sera (1990-1995): Říkalo se jí motýlek, ale zapadla... Proč?

Toyota Sera (1990-1995): Říkalo se jí motýlek, ale zapadla... Proč?

Dnes 18:59

Toyota proslula svými menšími sportovními vozy. Kupé Sera se ovšem na rozdíl od Celicy a MR2 mimo Japonsko prakticky nedostalo a zůstalo zapomenuto...
Blesk.cz

Nejsem sexuální otrokyně, k ISIS jsem se dala dobrovolně, říká školačka Linda (16)

Nejsem sexuální otrokyně, k ISIS jsem se dala…

Přidala se k teroristům z ISIS, a i když kolem sebe po dobytí Mosulu iráckými jednotkami měla samé ozbrojence,…

Dana Morávková na kole a bez make-upu! Vypadá jak holčička

Dana Morávková na kole a bez make-upu! Vypadá jak holčička

Herečka Dana Morávková (45) si s manželem Petrem Maláskem a synem Petrem užívá svou druhou dovolenou. Z…

 

iSport.cz

Člen Síně slávy AHL má zpět svůj prsten. Po letech ho objevil lovec pokladů

Člen Síně slávy AHL má zpět svůj prsten. Po letech…

Krásné gesto! Lovec pokladů Gary Gavurnik, který náhodně našel v jezeře během potápění s detektorem kovů prsten…

Kulturista z YouTube Grznár otevřeně: Doping ničí život, ale bez něj to nejde

Kulturista z YouTube Grznár otevřeně: Doping ničí…

Jestliže někdo v poslední době opravdu rozvířil vody českého MMA, byl to rozhodně Filip Grznár. Kulturista,…

 

Reflex.cz

Příběh drsných fotografií: Odvážný lékař uvízl na Antarktidě a musel operovat sám sebe

Příběh drsných fotografií: Odvážný lékař uvízl na…

Leonid Rogozov. Jméno, které v dějinách lékařství vzbuzuje obdiv i respekt. Lékař, který zemřel teprve před…

Udělali jste z Beyoncé bělošku, stěžují si rozezlení fanoušci na Muzeum madame Tussauds

Udělali jste z Beyoncé bělošku, stěžují si rozezlení…

Pobočka Muzea vozkových figurín madame Tussauds ve městě New York se po kritice fanoušků zpěvačky Beyoncé…