Citroën C5 2,2 HDi vs Škoda Superb 2,0 TDI – Dvě podoby elegance

Citroën C5 2,2 HDi vs Škoda Superb 2,0 TDI – Dvě podoby elegance

 
 
13.12. 2011 Lukáš Vaverka Lukáš Vaverka - lv.png Google+ profil

Když kombi, tak se špetkou francouzského šarmu? A nebo pragmaticky stavěný produkt české značky?

Téma jaké kombi je lepší jsme letos uchopili už z několika konců. Byl tu velký souboj tří kombi (Ford Mondeo kombi vs. Škoda Superb Combi vs. VW Passat Variant – Manažerská kombinatorika), prestižní prémiový duel (Audi A6 3,0 TDI vs Mercedes E 250 CDI – Čtyřkolková prémie), srovnání Mazdy s Peugeotem (Mazda 6 2,2 MZR-CD vs Peugeot 508 SW 2,0 HDi – Dvě deci k dobru?) i dostupné francouzsko-korejské duo (Hyundai i30 cw vs. Renault Mégane Grandtour – Dolů jdou jen ceny).

V dalším kole nastupuje do ringu Citroën C5 2,2 HDi s automatickou převodovkou, který už prošel standardním testem (Citroën C5 2,2 HDi Tourer – Bůh komfortní tradice). Proti 150kilowattovému kombi z Francie se staví český bestseller střední třídy: Škoda Superb 2,0 TDI s přívlastky 125 kW a DSG.

Už první pohled rýsuje zásadní dělící linie. Francouz v současném vydání přijal za své mnohé z výdobytků německé automobilové školy. Přesto svůj původ nezapře a naopak se k němu hrdě hlásí: svalnatá karoserie působí elegantně a předvádí typicky francouzské tvarové extravagance.

Superb je to nejlepší, co v Mladé Boleslavi nabízí, drží se ale základních hodnot rodné značky. To znamená nadčasový, ale dosti strohý design a dlouhou (a relativně úzkou) karoserii, která ukrývá obří zavazadlový prostor.

obrázek [600 x 273]  

Zvenčí snad nemohou mít dvě auta stejné kategorie rozdílnější vzhled. Citroën působí mohutným dojmem, výsledek poněkud kazí dle francouzských tradic přehnaně dlouhý přední převis. Krátké zadní dveře a svažující se záď nadchnou i po letech, zároveň ale vyvolávají oprávněné otázky, zda bude uvnitř dost místa.

obrázek [300 x 430] Škoda vstupuje do testu bez emocí. Racionálně tvarovanou karoserii oživuje jen pár detailů – zaoblení zadního sloupku, chromovaná lišta na dveřích nebo kontroverzní tvar předních světel. Vedle C5 plní roli nenápadného zastánce konzervativních hodnot.

Uvnitř je C5 stále typickým Citroënem, přes zjevnou snahu převzít pozitivní rysy německých interiérů. I tak ale francouzské kombi sází na extravagantní prvky a netradiční řešení – za všechny jmenujme volant s pevným středem (a záhadně umístěným kovovým dekorem na věnci) a informačně dokonale prošpikovaný, avšak zbytečně komplikovaný přístrojový štít.

Zvláštní zmínku si zaslouží přední sedadla – extrémně široká, všestranně seřiditelná a velmi pohodlná. Přední pasažéři hlásí naprostou spokojenost s prostorem i pohodlím, ti zadní ale jejich nadšení nesdílí. Za rozložitými křesly totiž zbývá méně místa v podélném směru.

obrázek [300 x 486] Strohý Superb sází na intuitivní rozložení prvků a obejde se s menším množstvím tlačítek než C5. Jeho nadčasová elegance osloví všechny ty, kdo jsou z designu Citroënu nesví. Výtky míří hlavně k užšímu interiéru, jednodušším sedadlům a pocitu méně robustní stavby (ten ale můžeme stejně tak považovat za přednost).

Při porovnávání zavazadelníků není na litry pochyb o vítězství Superbu. Skutečné rozměry jsou ale k francouzskému kombi vstřícnější – totožná délka a dokonce o 10 cm více místa mezi podběhy.

C5 zjevně škodí zkosená záď, větší sklon zadních opěradel a částečně i menší výška v prostoru pod roletou. Po sklopení sedadel vzniká v obou autech malý schod, do Superbu se alespoň na délku umístí delší předměty.

Rozměry zavazadlového prostoruCitroën C5Škoda Superb
Délka u dna [mm]10201020
Délka - sklopená sedadla [mm]16601735
Šířka mezi podběhy (min) [mm]11051000
Výška pod roletou [mm]505535
Nakládací hrana [mm]550 / 610 / 650615 (595 / 580)
Udávaný objem [l]505 / 1462633 / 1865

Výška nakládací hrany nad zemí je prakticky shodná. Citroën ale umožňuje díky nastavitelnému podvozku snížení ze standardních 61 na 55 cm. To u Superbu je naměřených 615 mm dogma – testovaný vůz měl ovšem paket pro špatné cesty s zvýšeným podvozkem o 20 mm. Volba sníženého sportovního podvozku ubere dalších 15 mm, v závislosti na konfiguraci se proto může Škoda pochlubit i 580 mm!

obrázek [600 x 354]  

Citroën dává z 2,2litrového čtyřválce velmi nadstandardní parametry – 150 kW a 450 Nm. Nejsilnější dieselový Superb proti tomu dokáže nabídnout jen 125 kW a 350 Nm. Že by jasný triumf francouzské techniky? Na první pohled to tedy vypadá.

Ve výsledku se ale výkonový handicap redukuje na minimum, ilustrované o 0,3 sekundy pomalejší akcelerací z 0 na 100 km/h. Superb je totiž o necelých 250 kg lehčí a pomáhá si kratšími převody.

Řečí konkrétních čísel: ve 130 km/h točí motor v Superbu relativně vysokých 2600 min-1, zatímco čtyřválec v C5 pracuje při 2250 min-1. Spotřeba je v obou situacích stejná (5,9 l/100 km), je ale zřejmý rozdílný přístup obou automobilek.

Odečtená spotřeba palivaCitroën C5Škoda Superb
Průměrná rychlost jízdy 130 km/h [l/100 km]5,95,9
Otáčky motoru při rychlosti jízdy 130 km/h [min-1]22502600
Průměrná rychlost jízdy 100km/h [l/100 km]5,24,5
Otáčky motoru při rychlosti jízdy 100 km/h [min-1]17502000
Spotřeba městský provoz [l/100 km]6,76,2

Citroën se orientuje na pohodové dálkové cesty, a tomu odpovídají nižší otáčky i ve velmi vysokých rychlostech. Ručička rychloměru teprve ve 200 km/h přesáhne 3500 min-1 a tomu odpovídá menší hluk od motoru. Motor v Superbu tou dobou pracuje hektičtějším tempem, pro dosažení maximální rychlosti proto vyčerpá téměř celý rozsah pracovních otáček. Sice pak ve Škodě není takový klid jako v Citroënu, ale navzdory nižšímu výkonu dokáže držet krok se silnější C5 i za hranicí 200 km/h.

obrázek [300 x 460] Ačkoliv oběma autům chybí spojkový pedál, mají úplně jiné typy samočinné převodovky. Citroën zůstává věrný klasickému měničovému automatu, dostal šestistupňovou převodovku od Aisin Warner. Škoda se drží také počtu šesti převodů, její převodovka je ale dvouspojkové DSG od koncernu Volkswagen.

V případě motoru 2,0 TDI a šestistupňového DSG se jedná dobře sladěnou techniku. Řídící elektronika dokáže plně využít sílu motoru i úsporné možnosti při jízdě v nízkých otáčkách. Převodovka potvrzuje příslib rychlého řazení a současně zachovává hladkost řazení. Při rychlém sešlápnutí plynového pedálu často bez zaváhání řadí z šestky rovnou na trojku.

Převodovka DSG: podrobný popis

Citroën nemá dvojici samočinně ovládaných spojek, pracuje na klasickém principu s hydrodynamickým měničem. V zájmu úspor ale dochází velmi často k jeho uzamknutí – pevné spojení motoru s hnanými koly znamená menší ztráty a výsledkem je srovnatelná spotřeba paliva se Superbem.

Tím se ale C5 připravuje o výhodu v oblasti komfortu řazení. Ačkoliv by konvenční automat mohl pracovat o řád hladčeji než DSG, v případě tohoto Citroënu tomu tak není.

Technická data – chcete vědět víc?
Katalog.auto.cz nabízí srovnání Citroën C5 vs Škoda Superb

V otázce podvozkové jsou konstrukční rozdíly také markantní. Citroën si hrdě drží hydropneumatické odpružení, obchodně nazvané Hydractive III+. Právě ono je argumentem, proč silná skupina příznivců nedá na C5 dopustit. U nezaujatého zákazníka může ale Hydractive vyvolat zdvižené obočí a oprávněné otázky.

Pověstné české silnice jsou krutým testem aktivních podvozků. Citroën v něm dostál své pověsti, což ale neznamená nic jiného, než místo daleko mimo hlavní proud. Ve standardním režimu se dosti naklání a má sklon rozhoupat se i v podélném směru. Navíc na velkých příčných nerovnostech (typicky zpomalovací práh) stejně mlátí.

JAKE.AUTO.CZ Citroën C5 – přehled všech testů a dalších článků

JAKE.AUTO.CZ Škoda Superb – přehled všech testů a dalších článků

Přepnutí tlumičů do sportovního režimu jako mávnutím kouzelné hůlky odstraní náklony karoserie. Z C5 se rázem stává pohodlné a řidičsky přívětivé auto, ovšem za cenu ještě většího hluku na rozbité cestě. Snad by pomohly menší pneumatiky než 18palcové, ale ouha! Pro motor 2,2 HDi je zvolený rozměr minimem, alternativu představuje jedině R19 s ještě nižším profilem pneumatiky.

Možnosti naladění podvozku jsou u Superbu ještě pestřejší, pak se ale šasi bez aktivních prvků doživotně chová podle zvoleného nastavení. Testovaný vůz měl tzv. paket pro špatné cesty, tedy zvýšenou světlou výšku a odolnější tlumiče.

Výsledkem je pro Škodu typické tvrdší naladění. Dlouhý zdvih tlumičů se ale stará o eliminaci nevítaných zvuků od náprav, stejně tak jsou boční náklony na poměry střední třídy dobře potlačeny.

obrázek [600 x 256]  

Superb se také snadněji ovládá. Při řízení působí dojmem lehkosti, který se blíží o třídu menším kombi. Svou roli v tom hraje umírněná hmotnost i technické aspekty, když přední část skeletu pochází z Octavie, resp. Golfu. Pořádně potrápit podvozek Superbu dokáže jen hodně zamotaná horská silnice.

Řízení C5 to je jiná galaxie. Kombi vyvolává dojem ještě většího a těžšího auta, než ve skutečnosti je. To dobře ladí s celkovým charakterem auta a pomáhá Citroënu lépe se vymezit vůči lehkonohé Škodě.

Celkem jasné prvenství Superbu v oblasti jízdy kazí jedna dosti podstatná věc: účinnost brzd je slabý průměr a představuje rychlé vystřízlivění z obdivu ke schopnostem mrštného velkého kombi. Naopak u Citroënu je rychlý nástup a přesvědčivý účinek brzd tradičně jednou z nejsilnějších stránek.

ModelCitroën
C5 Tourer
Škoda
Superb Combi
Škoda
Superb Combi
První cena479.900,-
(1,6 HDi 82 kW)
604.900,-
(1,4 TSI 92 kW)
604.900,-
(1,4 TSI 92 kW)
Základní cena testované verze824.900,-877.900,-944.900,-
Zvolená výbavaExclusiveEleganceL&K
Samočinná převodovkaS73.000,-73.000,-
Airbagy čelní, boční, okenníSSS
Airbag kolenní řidičeSSS
Airbagy boční vzadu13.000,-7.100,-7.100,-
Asistent rozjezdu do kopceS2.000,-2.000,-
Aut. parkovací brzdaS--
Bi-xenon světla adaptivní30.000,-SS
El. ovl./sklop./vyhř. zrcátkaSSS
Klimatizace aut. dvouzónováSSS
Kožené čalounění40.000,-50.400,-S
Litá kola, 17 palců-S0,-
Litá kola, 18 palcůSPlusS
Metalický lak15.000,-15.700,-S
Multimédia - BluetoothSPlusS
Multimédia - navigace22.000,-5.000,-5.000,-
Multimédia - navigace HDD60.000,-26.000,-26.000,-
Multimédia - prémiové audiov ceně HDDPlusS
Park. senzory P (Z standard)10.000,-SS
Sed. P el. nastavitelnáSSS
Sed. P odvětrávaná-9.000,-9.000,-
Sed. řidiče masážníS--
Panoramatické střešní okno20.000,-32.200,-32.200,-
TempomatSSS
Vyhřívané čelní sklo-4.300,-S
Vyhřívání P sedadelSSS
Vyhřívání Z sedadel-SS
Zav. prostor s el. otvíránímSSS
paket Plus-15.000,-S
Cena při shodné výbavě1.012.900,-1.099.300,-1.085.200,-

Cenové srovnání zahajuje Citroën v nejvyšší výbavě Exclusive – ta se jako jediná z trojice možností pojí s motorem 2,2 HDi. Ve velmi bohaté konfiguraci vlastně chybí jen tři podstatné prvky: xenonové světlomety, navigace a přední parkovací senzory. Tato trojice však cenu navyšuje o rovných 100 tisíc a když si dopřejeme pár dalších luxusních prvků, zastaví se ceníkové počty lehce na milionem korun.

Superb k testu dorazil ve verzi Elegance. Ta je rozsahem odpovídající Citroënu, přítomnost předních senzorů a adaptivních xenonů je vyrovnána absencí několika menších položek. Potěší příplatek za harddiskovou navigaci Columbus, který je na úrovni základní navigace z Citroënu. Komu stačí méně, zvolí jednodušší Amundsen+ za velmi příznivých 5 tisíc.

Výsledný součet je jen těsně pod 1,1 milionu korun. Ano, za Superb žádá Škoda víc než Citroën za srovnatelnou C5, na druhou stranu podstatná část rozdílu jde na vrub vysokému příplatku za převodovku DSG.

Bilanci výbavy a cenu u Superbu navíc zlepšuje možnost paketu Laurin & Klement, náhrada dřívější výbavy Exclusive. Zde se nepřiplácí za kůži, metalický lak ani prémiový Sound Systém.

obrázek [600 x 306]  

Nakonec se i po cenovém duelu potvrzuje, že dvojice velmi rozdílných aut nabízí různý přístup, i když často dosahují podobných výsledků. Superb svými vlastnostmi i politikou standardní výbavy a příplatků dokáže oslovit širší okruh zákazníků.

C5 je mu ale vážným soupeřem, mnohem silnějším než třeba francouzský konkurent Renault Laguna. Za stejné peníze nabízí jinou muziku, z čistě racionálního pohledu hůře stravitelnou ale se stále silným okruhem příznivců. A kdybyste náhodou potřebovali kombi s třílitrovým turbodieselem, prodejce Škody vás bude muset poslat do showroomu Audi.

Citroën C5 Tourer 2,2 HDi AT

Plusy

 • výraznější design
 • ve vyšší výbavě punc luxusně pojatého vozu
 • úzké otáčky při jízdě na dálnici)
 • rozměrná a pohodlná přední sedadla
 • pocit řízení většího auta

Minusy

 • málo místa v podélném směru
 • hlučný podvozek
 • nežádoucí pohyby karoserie při standardním nastavení podvozku
 • vyšší spotřeba paliva
 • menší rozsah použitelných otáček

Škoda Superb Combi 2,0 TDI DSG

Plusy

 • převodovka umožňuje naplno využít potenciál motoru
 • v případě kombi seriózní, nadčasovější design
 • možnost připlatit za výbavu, kterou Citroën nemá
 • nižší příplatek za navigaci
 • snadnější ovladatelnost v zatáčkách
 • existuje i verze s manuální převodovkou nebo 4x4

Minusy

 • úzký interiér
 • vyšší ceníkové ceny
 • vlažné brzdy
 • jediný silný dieselový motor v nabídce
 • menší objem nádrže na palivo
 • vysoký příplatek za DSG
Spolupracujeme s TipCars.com
KSČM není extremistická, ale rád bych ji měl za demokratickou, kritizoval komunisty Zeman KSČM není extremistická, ale rád bych ji měl za demokratickou, kritizoval komunisty Zeman

Prezident Miloš Zeman přijel na sobotní mimořádný sjezd…

Moody's zvýšila výhled ratingu Česka ze stabilního na pozitivní Moody's zvýšila výhled ratingu Česka ze stabilního na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service…

Kim Čong-un: KLDR zastavuje s okamžitou platností jaderné a raketové testy Kim Čong-un: KLDR zastavuje s okamžitou platností jaderné a raketové testy

Severokorejský vůdce Kim Čong-un oznámil, že KLDR s…

Komentář Pavla Veselého: Vítejte doma, kardinále Komentář Pavla Veselého: Vítejte doma, kardinále

Kardinál Beran se vrací domů. Bylo to jeho přání. Vrací…

 
Technické údaje
Motor Citroën C5 2,2 HDiŠkoda Superb 2,0 TDI
Typ motoru: přeplňovaný vznětovýpřeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 44 / 4
Zdvihový objem (ccm): 21791968
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 150 / 3500125 / -
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 320 / 1400 - 3600350 / 1750 - 2500
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 225220
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 8.68.9
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 8.2 / 4.9 / 6.17.5 / 4.8 / 5.9
Emise CO2:159151
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 505 / 1462633 / 1865
Objem nádrže (l):7160
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1767 / 6001577 / 563
Rozměr pneu:245/55 R18225/45 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 48294838
b) šířka (mm): 18601817
c) výška (mm): 14911510
d) rozvor (mm): 28152761
e) rozchod vpředu (mm): 15861545
f) rozchod vzadu (mm): 15571517
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 840 / 1055865 / 1120
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 580 / 810705 / 960
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 10101040
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):950910
k) šířka vpředu (mm): 15401450
l) šířka vzadu (mm): 15101440
délka sedáku vpředu (mm): 510500
délka sedáku vzadu (mm): 480480
výška opěradla vpředu (mm): 620640
výška opěradla vzadu (mm): 660620
místo vzadu pod předním sedadlem: AnoAno
Hodnocení Citroën C5 2,2 HDi Škoda Superb 2,0 TDI
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 6 10
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 8 8
Odkládací plochy: 8 8
Dojem z řízení: 7 8
Výhled vpřed: 8 9
Výhled vzad: 6 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9 8
Tah v nižších otáčkách: 8 8
Výkon ve vyšších otáčkách: 8 8
Hlučnost v nižších otáčkách: 9 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 9 8
Spotřeba: 7 8
Odstupňování převodovky: 8 9
Snadnost řazení: 8 9
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 6 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 7 8
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 7 8
Přenos hnací síly na vozovku: 9 8
Účinnost brzd: 9 6
Velikost zavazadlového prostoru: 8 10
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8 7
Variabilita zavazadlového prostoru: 8 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 7 7
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,85 8,15
 

Přidat názorDiskuse: Citroën C5 2,2 HDi vs Škoda Superb 2,0 TDI…Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Donald Trump konečně nebude jezdit v ojeté limuzíně. Nová je už hotová Donald Trump konečně nebude jezdit v ojeté limuzíně. Nová je už hotová

Americký prezident Donald Trump při svých cestách zatím…

Příběh, jak Mercedes na zlatém podnosu přinesl Audi Volkswagenu Příběh, jak Mercedes na zlatém podnosu přinesl Audi Volkswagenu

Audi vám tuto část své historie nejspíše připomínat…

 


 
Wankelův motor: Omyl, nebo každodenní společník?

Wankelův motor: Omyl, nebo každodenní společník?

Dnes 11:26

Wankelův motor. Technologie pohonné jednotky s rotačním pístem, kterou se v automobilovém světě nikdy nepodařilo tak úplně doladit...
Blesk.cz

Záhadná smrt slavného hudebníka (†28): Mrtvého ho našli v Ománu

Záhadná smrt slavného hudebníka (†28): Mrtvého ho…

Obrovská rána pro fanoušky elektronické hudby. Hvězdný DJ Tim Bergling známý pod svým uměleckým jménem Avicii…

Miliardář, filantrop, ďábel a „mrtvé prase“: Kdo je George Soros a proč na něj útočí?

Miliardář, filantrop, ďábel a „mrtvé prase“: Kdo je…

Americký finančník a filantrop maďarského původu George Soros (87) získal značný majetek burzovními spekulacemi,…

 

iSport.cz

Program MS v hokeji 2018: kompletní rozpis zápasů, skupiny, play off

Program MS v hokeji 2018: kompletní rozpis zápasů,…

Rok 2018 přináší sportovním fanouškům jeden vrchol za druhým. Po únorové olympiádě v Jižní Koreji odstartuje v…

Rada: Šuralova ruka? Ten gól rozhodl. Místo střel hrajeme na přihrávky

Rada: Šuralova ruka? Ten gól rozhodl. Místo střel…

Byl to souboj na jaře dvou neporažených. Na konci se však radovala pouze domácí Sparta, Jablonec o svoji sérii…

 

Reflex.cz

Experti na všechno: Znamená úspěch ve svém oboru automaticky úspěšnost ve všem?

Experti na všechno: Znamená úspěch ve svém oboru…

Představa, že když je někdo v něčem dobrý, tak je dobrý ve všem, opomíjí skutečnost, že inteligence má mnoho…

Josef Skála: Komunista i podnikatel, předlistopadový funkcionář i podivný vykladač George Orwella

Josef Skála: Komunista i podnikatel, předlistopadový…

Komunista Josef Skála je muž, který budí naděje u jedněch, obavy u druhých. Je charismatický, dokáže poutavě…