18.11. 2017 Svět motorů

Retro test Mercedes-Benz 300 E-24: Sen dobových československých novinářů

 

Je to už hodně dávno, co byl ve Světě motorů naposledy test vozu s třícípou hvězdou ve znaku. Dokonce ani ten dnešní by nepřerušil dlouhou přestávku, nebýt okolnosti, s níž jsme nepočítali.

Když jsme v tiskovém oddělení stuttgartské automobilky přebírali tento vůz pro test měsíčníku Motor, netušili jsme, že už ho nebude kam zveřejnit. Vydávání Motoru bylo totiž zatím pozastaveno. A tak se test dostává na stránky Světa motorů.

Stupeň pod vrcholem

Typ 300 E-24 jsme si vybrali pro test záměrně. Jen dostatečně výkonný motor totiž může vydat svědectví o kvalitách podvozku a jízdních vlastnostech v mezních podmínkách. Pravda, ještě víc by prozradil výkonnější osmiválec, ale typ 500 se dodává výhradně s takzvaným sportovním podvozkem, „laděným“ pro vyloženě sportovní jízdu. My jsme však byli zvědavi, jaký je standardní podvozek ostatních vozů této řady.

Račte vstoupit!

I když je testování automobilu záležitostí veskrze dynamickou, patří k němu i subjektivní posouzení jeho vzhledu, pohodlí interiéru i úrovně výbavy. Karoserie středních mercedesů, shodná pro všechny typy, je „klasický“ tříprostorový sedan. Charakteristický design vozů této značky dává přednost střízlivé eleganci a přes neustálé zlepšování aerodynamických vlastností zachovává tradiční společný prvek – masku chladiče, vývojem neustále se snižující a rozšiřující.

Mercedes-Benz W124/W201: Youngtimery s trojcípou hvězdou mohou mít filtr pevných částic

Čtyřmi širokými a ve velkém úhlu se otevírajícími dveřmi spolehlivě aretovanými ve dvou polohách je snadný přístup ke všem sedadlům, na nichž je díky vnějším rozměrům karoserie i dlouhému rozvoru náprav dostatek místa ve všech směrech. Anatomicky tvarovaná přední sedadla jsou všestranně seřiditelná, a to i svisle, takže za volantem, naopak neseřiditelným, si najdou vhodnou polohu řidiči značně rozdílných postav.

Také obě krajní zadní sedadla jsou náznakově anatomická a jejich opěrky hlav může řidič ze svého místa sklopit, aby neomezovaly výhled vzad. Testovaný vůz měl kožené čalounění, ale kvalitní textilní potahy by byly příjemnější. Přístrojová deska postrádá ve stylu značky jakékoli módní prvky a je řešena podle všech ergonomických a bezpečnostních zásad. Před volantem jsou přehledně uspořádány analogové přístroje s dobře čitelnými kruhovými stupnicemi. Všechny ovládací prvky jsou ve snadném dosahu, zčásti soustředěné na středovém panelu navazujícím na tunel před řadicí pákou.

Výbava vozu je na úrovni jeho pověsti i ceny, je však třeba poznamenat, že snad žádný majitel se nespokojí se standardním provedením. Však také i testovaný vůz měl řadu prvků mimořádné výbavy, které úhrnem zvýšily základní cenu 67 545 marek téměř o čtvrtinu. Mj. to byl bezpečnostní vzduchový polštář v hlavě volantu, vnější teploměr, hasicí přístroj, vytápěcí soustava se samočinnou regulací odděleně pro levou a pravou část interiéru, elektricky vyhřívaná přední sedadla, čalounění kombinované se dřevěnými výplněmi, kvalitní rádio Becker s přehrávačem a šesti reproduktory, metalizovaný lak aj. Prostorný interiér působí útulně a podíl na tom má i pečlivé dílenské zpracování. Velikosti vozu odpovídá i objem zavazadlového prostoru, na rozdíl od menších typů této značky dobře přístupného díky víku sahajícímu mezi šikmými okraji koncových svítilen až k nárazníku. K praktickým detailům patří držák uzávěru palivové nádrže na vnitřní straně klapky v karoserii. Naopak překvapily dosti skromně dimenzované odkládací schránky ve dveřích a přístrojové desce.

Za volantem

Za tři týdny jsme vozem ujeli přes 4000 km. Hned po snadném spuštění potvrdil kultivovaný běh přednosti řadového šestiválce, prozrazovaný spíš otáčkoměrem než vibracemi a hlukem, jen takřka nepostřehnutelně pronikajícími dovnitř. Výhled z vozu je všemi směry dobrý, jen malí řidiči patrně nevidí jeho záď.

Přesné řízení i lehké řazení dobře odstupňované převodovky usnadňují ovládání dosti velkého a těžkého vozu za všech podmínek. Se zvyšující se rychlostí jsme stále více oceňovali znamenitý podvozek, umožňující bezpečně využívat výkon motoru. Samozřejmě jsme vyzkoušeli také činnost protiblokovací soustavy brzděním na mokru i v zatáčce.

Mercedes-Benz třídy E – Hvězdná evoluce (6. díl – řada W124)

Požitek z jízdy je opravdu mimořádný a přispívá k němu i naprostá absence pazvuků, které nedokázala vyvolat ani pověstná pražská dlažba, na níž byly slyšet jen pneumatiky se zimním desénem. Zpočátku, zejména při jízdě na dálnici, se nám zdálo, že temperament vozu neodpovídá deklarovanému výkonu motoru. Byl to však klam způsobený malým vnitřním hlukem, který prozradily stopky. Na vybraném úseku jsme naměřili rychlost 231 km/h, když další pohyb ručky přesného rychloměru (chyba jen +1,4 %) znemožnil okolní provoz. Rovněž akcelerace odpovídala údaji výrobce. Při vytáčení motoru k elektronicky omezeným 7000 min-1 dosahuje vůz na II. stupeň 97 km/h, na III. 146 km/h a na IV. 198 km/h. Samozřejmě nás zajímalo, čím je temperament vozu zaplacen. Oficiální údaje o spotřebě dle EHK jsme znali, a tak jsme se chtěli přesvědčit, jak je tomu v běžných podmínkách. Zvláštní SPZ a „rychlá karta“ nám umožnily jet velmi svižně a nedbat obecných omezení rychlosti. Pro měření jsme zvolili okruh z Prahy přes Brno, Olomouc, Chrudim a Kolín zpět, se startem a cílem u čerpací stanice v Průhonicích, asi s 50% podílem dálnice. Podle počítače měří 565 km, po korekci 557,2 km. Absolvovali jsme ho průměrnou rychlostí 97,1 km/h s průměrnou spotřebou benzinu Natural 10,95 l/100 km. První úsek jsme jeli jako po německých dálnicích, nikde jsme ale nepřekročili rychlost 180 km/h. Průměrnou rychlost 155,3 km/h jsme zaplatili spotřebou 15,82 l/100 km. Další cesta po běžné silnici ukázala, že s tímto vozem lze jezdit přijatelně úsporně, a přitom nijak pomalu. Zhruba 200 km z Mohelnice na okraj Prahy jsme urazili průměrem 81 km/h za 8,04 l/100 km. Kdo si ale koupí tento typ, má jistě i na nějakou tu kapku benzinu navíc a raději využije – tam, kde to jde – jeho temperamentu. Ostatně na německých dálnicích jsme jezdili často kolem 200 km/h, a přesto průměrná spotřeba za celý test nepřekročila 12,0 l /100 km. Jen neradi jsme se loučili s vozem, jenž obohatil paletu našich nesplněných (a nesplnitelných) snů.

ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE

Pětimístný cestovní automobil s motorem vpředu a pohonem zadních kol.

Motor: Kapalinou chlazený zážehový řadový šestiválec s rozvodem 2x OHC, uložený podélně nad přední nápravou a skloněný 15° vpravo. Zdvihový objem 2960 cm3, kompresní poměr 10:1. Největší výkon 162 kW /6400 min-1, největší točivý moment 265 N.m/4600 min-1, největší otáčky 7000 min-1. Blok motoru litinový, hlava válců z hliníkové slitiny. Sedmkrát uložený klikový hřídel. Dva vačkové hřídele v hlavě poháněné řetězem, ventily ve dvou řadách V/50° (dva sací a dva výfukové v každém válci) ovládané hydraulickými zdvihátky, elektrohydraulická regulace časování sacích ventilů natáčením vačkového hřídele. Elektronicko-mechanické vstřikování paliva Bosch KE5-Jetronic řízené společně s bezdotykovým zapalováním. Katalyzátor výfukových plynů se sondou lambda. Uzavřená chladicí soustava, větrák s elektromagnetickou spojkou. Tlakové oběžné mazání s plnoprůtokovým čističem oleje. Alternátor 14 V – 980 W. Akumulátor 12 V – 62 A.h.

Převodné ústrojí: Jednokotoučová suchá spojka s talířovou pružinou. Pětistupňová plně synchronizovaná převodovka (4,15 – 2,52 – 1,69 – 1,24 – 1,00 - Z 3,27.

Podvozek: Bezrámová konstrukce s nezávisle zavěšenými koly. Přední náprava se spodními příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava s pěticemi prostorově uspořádaných ramen, pérování vinutými pružinami s vně uloženými teleskopickými tlumiči a příčnými zkrutnými stabilizátory. Provozní brzdy kapalinové dvouokruhové s podtlakovým posilovačem a protiblokovacím zařízením, na všech kolech kotoučové, vpředu kotouče s vnitřním chlazením vzduchem. Parkovací brzda mechanická na zadní kola, ovládaná pedálem. Maticové kuličkové řízení s posilovačem. Kola z lehké slitiny s ráfky 6 ½ J x 15, pneumatiky Pirelli Winter 190 Performance 195/60 R 15 M & S.

Karoserie: Samonosná ocelová, čtyř-dveřový tříprostorový sedan, cx = 0,30.

Rozměry a hmotnosti: Rozvor náprav 2800 mm, rozchod kol vpředu/ vzadu 1501/1491 mm. Délka 4740 mm, šířka 1740 mm, výška 1431 mm, světlá výška 160 mm. Pohotovostní hmotnost 1460 kg, užitečná hmotnost 520 kg. Objem zavazadelníku 0,52 m3, objem palivové nádrže 70 l.

Provozní vlastnosti: Největší rychlost 237 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,0 s. Spotřeba paliva (EHK) 8,1/10,0/14,8l/100 km

Autoři: Ing. Otakar Gregora, Karel Beránek (1991)

Foto: Ing. O. Gregora

Spolupracujeme s TipCars.com
Zdeněk Blahuta končí v čele lékového ústavu Zdeněk Blahuta končí v čele lékového ústavu

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk…

Glosa Martina Čabana: EET napodruhé Glosa Martina Čabana: EET napodruhé

Ústavní soudci mají veliké štěstí, že o EET nestihli…

Siemens bude prodávat digitální služby na Amazonu Siemens bude prodávat digitální služby na Amazonu

Příjmy z prodeje digitálních služeb rostou Siemensu…

Přední evropská textilka se stěhuje do Česka Přední evropská textilka se stěhuje do Česka

Výrobce netkaných textilií pro stavebnictví, zemědělství…

 
 Doporučujeme
Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu! Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu!

Jestliže před deseti lety bylo pohonem všech kol vybaveno…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Sháníte čtyřkolku? Máme 5 tipů na spolehlivé ojetiny do 150 tisíc Kč Sháníte čtyřkolku? Máme 5 tipů na spolehlivé ojetiny do 150 tisíc Kč

Díváte se po maximálně desetiletém voze s cenou do 150…

VW Arteon dostane třílitr VR6 Turbo! Bude mít 400 koní, porazí i Panameru VW Arteon dostane třílitr VR6 Turbo! Bude mít 400 koní, porazí i Panameru

Nový šestiválec vůz posune na úplně novou úroveň.…

 Mercedes-Benz W124/W201: Youngtimery s trojcípou hvězdou mohou mít filtr pevných částic Mercedes-Benz W124/W201: Youngtimery s trojcípou hvězdou mohou mít filtr pevných částic

Němečtí majitelé starších vozů Mercedes-Benz sérií W124 a…

Léto ještě nekončí! Mercedes uvádí na český trh nové E kabriolet. Za kolik? Léto ještě nekončí! Mercedes uvádí na český trh nové E kabriolet. Za kolik?

Zájemci o velký kabriolet z dílny trojcípé hvězdy mohou…

  
Nový Volkswagen T-Cross poprvé zachycen. Co nabídne chystané Polo SUV?

Nový Volkswagen T-Cross poprvé zachycen. Co nabídne chystané Polo SUV?

Dnes 14:50

Německá značka Volkswagen mohutně expanduje v oblasti SUV. Po letos uvedeném T-Rocu přijde ještě menší model, T-Cross.
Blesk.cz

Krásná Jana zemřela v mercedesu hokejisty: Pohřeb bez slavných přátel

Krásná Jana zemřela v mercedesu hokejisty: Pohřeb…

Rodina a nejbližší se s krásnou olomouckou kosmetičkou Janou D. (†28), která předminulý týden zahynula při…

Náhlá smrt kytaristy Blue Effectu Miloše Svobody: Vondráčková promluvila o emigraci a životě s tanečnicí

Náhlá smrt kytaristy Blue Effectu Miloše Svobody:…

V neděli ráno zemřel kytarista a zpěvák kapely Blue Effect Miloš Svoboda (†70)! Do hudebního nebe se dostal…

 

iSport.cz

Žádné symboly. Tak by měl vypadat dres ruských hokejistů na ZOH

Žádné symboly. Tak by měl vypadat dres ruských…

Řešilo se to hodně, poslední dva týdny téměř neustále. Ruští sportovci budou moci na olympijských hrách…

Kozel se zastal Šilhavého: Ve Slavii se problém vždy hodí na trenéra

Kozel se zastal Šilhavého: Ve Slavii se problém vždy…

Nechybělo mnoho a Luboš Kozel se stal loni v září po vyhazovu Dušana Uhrina mladšího novým trenérem Slavie.…

 

Reflex.cz

Femme fatale Anita Pallenbergová: Krásná blondýna, která si pohrávala s drogami a s Rolling Stones

Femme fatale Anita Pallenbergová: Krásná blondýna,…

Exkluzívní blondýna, o níž se říkalo, že je šestým členem britské skupiny Rolling Stones. Přitom na nic nehrála…

Kevin ze Sám doma se ztratil v Česku a hledá ho Trump. Vtipná parodie je hitem internetu

Kevin ze Sám doma se ztratil v Česku a hledá ho…

Parodické video na amerického prezidenta i Kevina McCallistera z kultovních snímků Sám doma se šíří po českém…