VW Touareg V10 TDI - takové tuctové SUV

VW Touareg V10 TDI - takové tuctové SUV

 
 

Vstup do třídy luxusních SUV pojal Volkswagen ještě velkoryseji než sporný debut luxusní limuzíny Phaeton. S vozem Touareg se mu hned na první pokus povedlo to, o čem sní každý výrobce: posunout hranice a být prodejně úspěšný.

Touareg si našel cestu i k českým zákazníkům a dosavadní obchodní výsledky nejsou vzhledem k nemalé ceně vůbec špatné. Zdá se, že oč později VW vstoupil do terénu, o to výrazněji se mu to povedlo.

Už první setkání potvrzuje identitu značky, na rozdíl od jejích ostatních zástupců však Touareg vyjadřuje svou podobou spíše klid než dravost. Charakteristické jsou krátké převisy a relativně dlouhý rozvor, přičemž významné změny výrazu lze ale docílit také změnou světlé výšky u vzduchového odpružení. V silniční verzi (165 mm nad zemí) je před námi klasický téměř silniční Volkswagen, naopak při maximálních 300 mm máme (alespoň na pohled) tu čest s terénním speciálem.

Vysoké standardy pokračují samozřejmě i uvnitř, kde Volkswagen ukázal, že technicistně luxusní prostřední nemusí být nabubřelé. Pomineme-li důvěrně známá madla dveří a ovladače spouštění oken (viz např. Octavia), čeká na oči i ruce posádky přehledně a kvalitně zpracovaná přístrojová deska a především středová konzole s baterií ovladačů podvozkových a pohonných kouzel. Všechna sedadla jsou čalouněna kůží a jejich tvaru nelze kromě příliš vzdálené opěrky hlavy vytknout téměř nic. Také na zadní dělená sedadla se i přes značnou výšku nad zemí nastupuje velmi pohodlně a místa pro kolena i pro hlavu je i zde dost. Zavazadlový prostor o základním objemu 500 litrů je v této třídě průměrný, sklopením zadních sedaček se dá zvětšit až na taktéž běžných 1525 litrů. Vzhledem ke konstrukci vozu je třeba ocenit nízkou nákladovou hranu.

Patřičně zakrytovaný přeplňovaný vznětový desetiválec(!) V10 TDIs výkonem 230 kW a maximálním kroutícím momentem 750 Nm je vrcholem nabídky nejen Touaregu, ale i celé třídy SUV. V jakýchkoli otáčkách je i více než 2,5 tuny těžký vůz schopen okamžitě zrychlovat, přičemž šestistupňový automat ZF pracuje na výbornou. Elektronická kontrola téměř všeho myslitelného samozřejmě zamezí protočení kol, ovšem pocit obludy, která vůz nakopne, je i tak dechberoucí. Slábnutí tahu motoru se dostavuje až těsně před vynuceným přeřazením, takže subjektivně vyvolává Touareg V10 TDI pocit, že se nedá utahat. Až na charakteristický zvuk turbodmychadla se motor chová překvapivě klidně, a to i při vyšších rychlostech. Mimochodem, na maximálních 225 km/h jsme si na českých silnicích netroufli, i když jistota jízdy daná mimo jiné velice tuhou karosérií byla i při rychlostech do 200 km/h příkladná. Se spotřebou je to malinko horší, ovšem turbodiesel se u SUV za 2,3 milionu korun nekupuje kvůli provozním nákladům. I při velmi klidné jízdě s minimálním zatížením jsme se nedostali pod 11 l/100 km, přičemž dlouhodobý průměr po 1500 kilometrech byl 15,5 litru s přibližně čtvrtinovým podílem města a terénních hrátek.

Na silnici se Touareg s karoserií v základní nebo snížené výšce pohybuje s jistotou, které pomáhá hlavně přesné řízení a optimální režim přenosu výkonu na jednotlivá kola. Charakteristiku vozu bychom mohli označit za neutrální, na specifika řízení vozu se stálým pohonem všech kol ale není možné zapomenout ani zde. Kromě výšky lze regulovat i charakteristiku odpružení, přičemž úroveň Sport přiblíží Touarega jistotě, s jakou se pohybuje na silnici neoficiální král rychlých SUV Subaru Forester Turbo (ten je však podstatně lehčí).

Mimo zpevněné silnice se lze s Touaregem vydat bez obav, přičemž jediným měřítkem průchodnosti je i tak nadstandardní světlá výška a dostatečná rozvážnost při řízení. Zájemce o podrobnější popis zážitků v těžkém terénu odkazujeme na naše první dojmy ZDE, přičemž týdenní zkušenost se sériovým vozem tyto zážitky jen potvrdila. Hodnoty stoupavosti či nájezdových a přechodových úhlů jsou sice jen čísly, v životě by nás ale nenapadlo, že takto vysoké cifry najdeme právě v SUV. Co se tedy dá s Touaregem podniknout? Před vjezdem do terénu můžeme zvednout podvozek (světlá výška až 300 mm při zcela hladké podlaze), zařadit redukci (poměr 2,66:1) a hurá na svah. Touareg snese v klidu boční náklon 45 stupňů, při jízdě pak 35 stupňů (zkuste si to namalovat a bude vám zle) Stoupavost je opět stoprocentní (45 stupňů), brodivost 580 mm. Stále málo? Vůz disponuje systémem 4x EDS, který umožňuje podle potřeby a podkladu přenést až 100% síly motoru jen na jedno kolo, samozřejmostí jsou asistenty pro kontrolovanou jízdu do svahu i ze svahu a uzávěrka mezinápravového diferenciálu a na přání i uzávěry obou nápravových diferenciálů… Není divu, že dostat Touarega do potíží je trochu nesnadné. Vadit může asi jen malá křížitelnost náprav, což ale kompenzuje výše zmíněné elektronicky hlídané rozdělení výkonu na jednotlivá kola. Typická jízda jakýmkoli terénem pak vypadá tak, že řidič se zařazenou redukcí jen otáčí volantem, od podvozku se ozývají rázy při změnách přenosu výkonu na jednotlivá kola a Touareg jede jako tank bez ohledu na překážky. Vypadá to nepravděpodobně, ale zájemce odkazuji na zkušební jízdy u odvážnějších dealerů – pak poznáte, že tento test není reklamou.

Volkswagen Touareg nastolil mimo jiné i zajímavou debatu, zda díky své kombinaci rychlého podvozku a baterie elektronických „zprůchodňovačů“ je ještě autem do těžkého terénu. I po týdenním testu můžeme říci, že jak na silnici, tak při rozumné jízdě extrémním terénem je Touareg téměř kategorií sám pro sebe, takže jej nelze považovat ani za silniční vůz, ani za typické SUV. Vyniká totiž v obou disciplínách způsobem, pro který prostě nemáme srovnání.

Za optimální motorizaci považujeme poloviční motor, tedy nový pětiválec 2,5 TDI s výkonem 128 kW/400 Nm, naopak příplatkový systém vzduchového odpružení můžeme jen a jen doporučit. Volkswagen Touareg je svébytným vozem, který s ohromující dávkou výkonu, technických vymožeností a vyspělého podvozku kombinuje luxusní svezení na silnici s dosud v kategorii SUV nevídanou průchodností v terénu. A přitom se tváří docela nevinně…

Spolupracujeme s TipCars.com

Cena v základní výbavě: 2 336 000 Kč Cena v testované výbavě: 2 386 400 Kč

Základní výbava:2 držáky nápojů vpředu, 3 tříbodové automatické bezpečnostní pásy vzadu s výškovým nastavením pro vnější sedadla, 4 kola z lehkých slitin "fat boy" 8Jx18 se zajištěním proti krádeži, pneumatiky 255/55 R18, airbagy pro řidiče a spolujezdce, boční airbagy pro řidiče a spolujezdce, systém hlavových airbagů pro cestující vpředu i vzadu, alarm s integrovaným nezávislým zdrojem, ostraha interiéru, senzor naklonění vozu, automatická dvouzónová klimatizace "2C-climatronic" s oddělenou regulací vpravo i vlevo, automatické zamykání vozidla po rozjezdu, bi-xenonové světlomety pro potkávací i dálková světla, CD měnič v zavazadlovém prostoru, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, vnitřní ovládání a "crash" senzor, čtecí lampičky vpředu i vzadu, dálkové odemykání zavazadlového prostoru a víčka palivové nádrže, dešťový senzor, dojezdové rezervní kolo 18" s kompresorem, dynamická regulace sklonu světlometů, elektrické ovládání oken vpředu i vzadu, elektricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, na straně řidiče asferické, elektronický stabilizační program ESP včetně ABS, EDS a ASR, Funkce "coming/leaving-home", chromované žebrování mřížky chladiče, chromové ozdobné lišty na náraznících a prazích, "Isofix", příprava pro připevnění 2 dětských sedaček na zadních sedadlech, "keyless access" bezklíčové odemykání/zamykání a startování, koberečky ve velurovém provedení "perl" vpředu i vzadu, komfortní blikání "trippling", kryty vnějších zpětných zrcátek lakované v barvě vozu, lakování dle výběru, metalíza nebo perleťový efekt, ližiny pro připevnění střešního nosiče stříbrné, loketní opěrka vpředu, mlhové světlomety, multifunkční kožený volant, 4ramenný, nastupovací osvětlení ve všech dveřích, osvětlení okolí, ostřikovače světlometů, osvětlení motorového prostoru, osvětlení prostoru pro nohy vpředu i vzadu, palubní počítač s 5" barevným displejem, přední sedadla elektricky nastavitelná ve 12 směrech, včetně bederních opěrek, příprava pro telefon 6310i s hlasitým odposlechem a adaptérem, rádio "delta" s integrovaným CD přehrávačem, antenou "diversity" a 10 reproduktory, soundsystém 8/11: 8kanálový zesilovač s 11 reproduktory, střešní okno, elektricky ovládané, světlomety a směrová světla překryté společnou čirou optikou tažné zařízení, odnímatelné a uzamykatelné, tempomat, vak na lyže, vnitřní výbava v kůži "cricket", komfortní sedadla, vnitřní zpětné zrcátko s automatickou clonou, vyhřívaná přední sedadla s oddělenou regulací, vyhřívané trysky ostřikovačů vpředu, vykládání přístrojové desky, dveří a horní části středové konzole, výklopné zadní okno, výstražný trojúhelník, výškově i podélně elektricky nastavitelný volant, vzduchové pérování, zadní sedadlo a opěradlo dělené v poměru 1/3 ku 2/3 a sklopné, zeleně tónovaná skla

Výbava testovaného vozu:ovládání automatické převodovky Tiptronic pod volantem, střešní příčný nosič stříbrný, mobilní telefon (Nokia 6310i)

Odposlechy v kauze podnikatele Sisáka byly v souladu se zákonem, uvedl soud Odposlechy v kauze podnikatele Sisáka byly v souladu se zákonem, uvedl soud

Podnikatel Petr Sisák neuspěl s ústavní stížností, která…

Český tým pro odchod Británie z EU povede Soňa Machová, nahradí Prouzu Český tým pro odchod Británie z EU povede Soňa Machová, nahradí Prouzu

Českou skupinu zabývající se odchodem Velké Británie z…

Česko jedná o výměně přístavů v Hamburku, může k ní dojít do pěti let Česko jedná o výměně přístavů v Hamburku, může k ní dojít do pěti let

Česká republika by během tří až pěti let mohla vyměnit…

Stát by mohl hradit náklady na EET, malí podnikatelé jednali s Babišem Stát by mohl hradit náklady na EET, malí podnikatelé jednali s Babišem

Nejmenší obchody s jedním pokladním místem by mohly…

 
Technické údaje
Motor
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 10 / 4
Zdvihový objem (ccm): 4921
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 230 / 3750
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 750 / 2000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 225
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 7.8
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 16.6 / 9.8 / 12.2
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 500 / 1525
Objem nádrže (l):100
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 2524 / 556
Rozměr pneu:255/55 R18
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4754
b) šířka (mm): 1928
c) výška (mm): 1726
d) rozvor (mm): 2855
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 880 / 1190
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 700 / 890
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1010
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):1020
k) šířka vpředu (mm): 1430
l) šířka vzadu (mm): 1440
délka sedáku vpředu (mm): 530
délka sedáku vzadu (mm): 520
výška opěradla vpředu (mm): 610
výška opěradla vzadu (mm): 620
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 10
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 9
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 9
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 10
Odkládací plochy: 9
Dojem z řízení: 10
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 10
Výkon ve vyšších otáčkách: 10
Hlučnost v nižších otáčkách: 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 9
Spotřeba: 7
Odstupňování převodovky: 9
Snadnost řazení: 10
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 9
Jízdní vlastnosti v extrému: 9
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 10
Přenos hnací síly na vozovku: 10
Účinnost brzd: 9
Velikost zavazadlového prostoru: 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 9
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 5
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,85
 Doporučujeme
Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce? Nová technika podrobně! Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce?

Od roku 2005 sázel Mercedes-Benz u šestiválců výhradně na…

Kontrolky v autě: Znáte jejich význam? Kontrolky v autě: Znáte jejich význam?

Co který symbol na palubní desce znamená, jsme psali již…

 

AutoRevue
Je čas přezouvat! Známe dvacet nejlepších letních pneumatik na trhu Je čas přezouvat! Známe dvacet nejlepších letních pneumatik na trhu

V pátek fakticky končí povinnost zimních pneumatik a…

Hyundai si patentovalo motor s nestejným objemem spalovacích komor Hyundai si patentovalo motor s nestejným objemem spalovacích komor

Korejská automobilka si nechala na evropském patentovém…

 
Český trh v červnu 2009: Nejvíce SUV zatím letos prodal Volkswagen a Nissan Český trh v červnu 2009: Nejvíce SUV zatím letos prodal Volkswagen a Nissan

BMW, Volkswagen a Mitsubishi, to jsou značky, které…

Volkswagen Touareg V6 TDI: Nižší spotřeba díky úpravám BlueMotion Volkswagen Touareg V6 TDI: Nižší spotřeba díky úpravám BlueMotion

Volkswagen představil pro své velké SUV Touareg s motorem…

  
Ojeté Volvo S80 II (124, 144): Základ v mondeu nevadí

Ojeté Volvo S80 II (124, 144): Základ v mondeu nevadí

Dnes 08:00

S80 je největším volvem od roku 1998. Tehdy šlo o revoluci, neboť příchod modelu ukončil jednu éru značky. Namísto klasické koncepce dostal vůz pohon předních kol. Druhá generace trend té první vydání rozvíjí, navíc je výrazně spolehlivější.
Blesk.cz

V Libni se srazilo auto s tramvají: Hasiči vystříhávali zaklíněného řidiče

V Libni se srazilo auto s tramvají: Hasiči…

Hasiči zasahují u dopravní nehody v ulici Zenklova, kde se střetl osobní automobil s tramvají. Podle tiskového…

Míšina matka je údajně těhotná! Jdu na první ultrazvuk, chlubila se

Míšina matka je údajně těhotná! Jdu na první…

Míša Muzikářová je pohřešovaná již od 11. ledna. Policie stále nemá žádné stopy, které by vedly k jejímu…

 

iSport.cz

Legendy Sparty a Slavie o Radovi: Změna byla nutná, ale rozhodne forma hráčů

Legendy Sparty a Slavie o Radovi: Změna byla nutná,…

Dvakrát působil ve Slavii, teď Petra Radu čeká derby v roli kouče Sparty. Legendy obou pražských celků si myslí,…

Fanoušci Komety o cenách lístků: Prasárna, mluví to o inteligenci vedení

Fanoušci Komety o cenách lístků: Prasárna, mluví to…

Vzbudilo to horkou krev už před startem samotného semifinále Generali play off hokejové extraligy. Fanoušky…

 

Reflex.cz

Ostrov svobody, nebo rudý teror? Vyšla výborná kniha o nejednoznačné historii moderní Kuby

Ostrov svobody, nebo rudý teror? Vyšla výborná kniha…

Kuba a její porevoluční vývoj jsou buď milovány, nebo zatracovány, nic mezi tím. Zatímco socialistické…

Prima našla náhradu za Helenu Štáchovou. Poslechněte si, jak zní Líza Simpsonová s novým hlasem

Prima našla náhradu za Helenu Štáchovou. Poslechněte…

Nedávná smrt herečky a dabérky Heleny Štáchové vznesla otázku, kdo nahradí její hlas v jednom…