Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Alfa Romeo Giulia: Verze QV má 510 koní a na stovku zrychlí za 3,9 s! (+video)

Jan Mička Jan Mička 24. 6. 2015 • 04:16
10
383
Zobrazit náhledy (10)
Alfa Romeo Alfa Romeo Alfa Romeo Alfa Romeo Alfa Romeo
Při příležitosti oslav 105. výročí založení automobilky Alfa Romeo padlo jedno velké tajemství. Nový model Giulia se právě oficiálně představil!

O premiéře Alfy Romeo Giulia, která připadla na dnešní den, se vědělo již dlouho dopředu, teprve dnes ráno se ale začala odhalovat její skutečná tvář. Zcela nový model střední třídy představuje naprostý vrchol nabídky italského výrobce a má namířeno na tvrdou konkurenci ze stájí Audi, BMW a Mercedes-Benzu.

Výkon a plná dávka italského charakteru – o to tady běží především. Podle oficiálních informací charakterizuje Alfu Romeo Giulia několik důležitých pilířů: osobitý design, inovativní motory, rovnoměrné rozložení hmotnosti mezi nápravami, unikátní technická řešení, a nejlepší poměr výkonu k hmotnosti. Nemá to být pouze konzumní sedan pro manažery, ale skutečné řidičské auto s pohonem zadních nebo všech kol, které dokáže posunovat limity řidiče.

V rámci oficiální premiéry představila Alfa Romeo hned to nejlepší – verzi Quadrifoglio Verde (QV), která má pod kapotou dvakrát přeplňovaný zážehový šestiválec o výkonu 375 kW. Mělo by se jednat o motor z Maserati Ghibli (připravovaný ve spolupráci s Ferrari), kde ovšem v nejvýkonnější specifikaci S Q4 disponuje „pouze“ výkonem 301 kW a točivým momentem 550 N.m.

Giulia je však o řád menší než Ghibli a tím pádem také lehčí, což jí dovoluje zrychlit z 0 na 100 km/h za 3,9 sekundy, tedy o dvě desetiny rychleji než BMW M3 se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou! Alfa Romeo tvrdí, že se takto vybavená Giulia musí „poprat“ s poměrem menším než tři kilogramy na jednoho koně výkonu. Zdá se, že jediným větším ústupkem vůči evropské legislativě bude systém vypínání válců při menší zátěži, tato technologie ale v dnešní době nepředstavuje problém.

Alespoň nyní to ale vypadá, že Giulia QV nebude krvelačnou bestií v každé situaci. Stejně jako v jiných modelech značky totiž uvnitř najdeme magický přepínač DNA, který mění charakteristiku vozu v závislosti na zvoleném režimu. Ty jsou k dispozici čtyři (Dynamic, Natural, Advanced Efficient a Racing). Ovšem pozor: vystavený exemplář měl manuální šestistupňovou převodovku! Víc zatím vědět nepotřebujeme…

O efektivní přenos tak obrovského stáda na silnici se stará chytrý zadní diferenciál s vektorováním točivého momentu. Díky tomu má vůz pokaždé na zadním kole správný počet newtonmetrů. V zájmu zachování nízké hmotnosti se přistoupilo k širokému využití hliníku, a to už u samotných motorů nové generace. Prvky jako hnací hřídel, kapota a střecha jsou vyrobeny z uhlíkových vláken a o krocení potenciálu motoru pečují výkonné brzdy s karbon-keramickými kotouči.

Tvary karoserie již napověděl včerejší únik fotografií, nyní ale vůz konečně vidíme v celé jeho kráse. Podle zástupců Alfy Romeo mají hlavní linie připomínat kočku, alespoň ve verzi QV to ale vypadá spíše na pořádně naštvaného geparda. Velkým světlometům moc nechybí, aby se setkaly přesně nad úrovní charakteristické masky chladiče. Rozměrné otvory v předním nárazníku a blatnících jsou vzhledem k potřebě uchlazení ohromného motoru a brzd základem, nízko posazenou karoserii podtrhují výrazné prahové nástavce, a dokonce i mohutný zadní difuzor má svůj nenahraditelný účel. Aerodynamika se mění s rostoucí rychlostí, přední splitter je totiž aktivní, podobně jako u Ferrari 458 Italia.

Účastníci statické premiéry Giulie se ve skutečnosti mohli dívat, ale nesedat. Značka totiž nezpřístupnila interiér sedanu, v oficiální tiskové zprávě však uvedla, že se „točí“ hlavně kolem řidiče a přebírá designový styl karoserie. Malý sportovní volant má sdružovat všechny důležité ovladače (že by jako u nových Ferrari?), najdeme zde uhlíkové vlákno, dřevo, a kvalitní tkaniny.

Jak jsme uvedli již dříve, nezůstane pouze u jediné verze Giulie. Na zářijovém autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem by se měla představit kompletní nabídka motorů, mezi nimiž jistě nebude chybět ani třílitrový vznětový šestiválec od VM Motori. O pořizovacích cenách zatím můžeme pouze spekulovat, jisté ovšem je, že se s vozem poprvé svezeme ještě v letošním roce!

Související články

Témata
15. 7. 2015 10:27
dle všeho to vypadá jako super auto...
Musím se smát těm příspěvkům o dyzajnu.. vesměs z toho kouká jen závist.. krom toho vzhled pro mne nebyl u auta nikdy až tak důležitý. Mám sice výhradně alfy již dvacet let, ale veřte, že moje první, Alfa 75 se mi vzhledově až tak moc nelíbila, ale když jsem se s ní projel.. nebylo co řešit... žádné cenově dostupné auto na ni nemělo...:-) Ale tahle kráska se mi opravdu líbí... a konečně opět Alfa se zadkem... nečekám že to bude prodejní trhák... němci uměli vždy lépe manipulovat ovcemi, ale o to víc se na ni těším...:-)
3. 7. 2015 11:38
Re: Informace o technice
Aha. Mně to funguje v autě bezvadně. Neříkám, že to potřebuji ale je to šikovná věc.
Drží to samo (žádné tlačítko nikde v autě není) a jakmile je dostatečný točivy moment na rozjezd, tak brzdy neznatelně kola pustí. :yes:
Avatar - del42sa
1. 7. 2015 14:24
budoucnost Alfy
Analytici Alfě Romeo nevěří. Prý nedokáže dosáhnout svých cílů

Více na: 3xwautorevuecz/analytici-alfe-romeo-neve…
27. 6. 2015 17:31
Re: AR Giulia
Však to se dalo čekat, nadrženě jsme na ni čekali dlouhá léta! :-)
27. 6. 2015 16:59
AR Giulia
Zatím 379 komentářů,,,,,,,,,,,dobrý... :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud