Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Automobilky řeší problémy s brzdovými asistenty, modely svolává Nissan, Mazda a Kia

Ondřej Mára Ondřej Mára 5. 2. 2020 • 21:41
69
7
Zobrazit náhledy (69)
Nissan Qashqai DIG-T 160 Nissan Qashqai DIG-T 160 Nissan Qashqai DIG-T 160 Nissan Qashqai DIG-T 160 Nissan Qashqai DIG-T 160 Nissan Qashqai DIG-T 160 Nissan Qashqai DIG-T 160 Nissan Micra IG-T 100 5MT Nissan Micra IG-T 100 5MT Nissan Micra IG-T 100 5MT Nissan Micra IG-T 100 5MT Nissan Micra IG-T 100 5MT Nissan Micra IG-T 100 5MT Nissan Micra IG-T 100 5MT Nissan Micra IG-T 100 5MT Nissan Micra IG-T 100 5MT Nissan Micra IG-T 100 5MT Nissan Micra IG-T 100 5MT Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan X-Trail Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Mazda 3 2.0 Skyactiv-G Mazda 3 2.0 Skyactiv-G Mazda 3 2.0 Skyactiv-G Mazda 3 2.0 Skyactiv-G Mazda 3 2.0 Skyactiv-G Mazda 3 2.0 Skyactiv-G Mazda 3 2.0 Skyactiv-G Mazda 3 2.0 Skyactiv-G Mazda 3 2.0 Skyactiv-G Mazda CX-30 Skyactiv-X Mazda CX-30 Skyactiv-X Mazda CX-30 Skyactiv-X Mazda CX-30 Skyactiv-X Mazda CX-30 Skyactiv-X Mazda CX-30 Skyactiv-X Mazda CX-30 Skyactiv-X Mazda CX-30 Skyactiv-X Mazda CX-30 Skyactiv-X Kia Optima SW PHEV Kia Optima SW PHEV Kia Optima SW PHEV Kia Optima SW PHEV Kia Optima SW PHEV Kia Optima SW PHEV Kia Optima SW PHEV Kia Optima SW PHEV Kia Optima SW PHEV Kia Optima SW PHEV

Systémy nouzového brzdění a brzdové asistence mají řidičům usnadnit řízení a pomáhat předcházet vzniku dopravních nehod, v některých případech však mohou krizové situace naopak vytvářet.

Systémy nouzového brzdění jsou dost sofistikovaná zařízení, která musí neustále vyhodnocovat řadu proměnných. A zatímco u některých modelů mohou být tyto asistenty přecitlivělé, v jiných modelech naopak nemusí zaznamenat přímo hrozící nebezpečí. A s oběma extrémy se v posledních týdnech muselo vypořádat hned několik automobilek.

Potíže s přecitlivělým brzdovým asistentem, který se aktivuje bez zjevné příčiny, naposledy ohlásila automobilka Nissan, která tak nejspíš bude muset celosvětově svolat cca 1,5 milionu vozů, jak s odkazem na německý web kfz-rueckrufe.de uvádí web Svolávačky.cz.

Tisková mluvčí německé centrály Nissan měla potvrdit, že k aktivaci systému dochází nejčastěji na víceúrovňových křižovatkách, na mostech, parkovištích nebo na křižovatkách s nízko umístěnými semafory. Na on-line fórech si však mají majitelé vozů stěžovat, že se systém občas aktivuje i při předjíždění nebo zatáčení.

Podle informací tiskové mluvčí by měla problém vyřešit aktualizace softwaru, která zabere okolo 45 minut a podle některých informací již probíhá několik měsíců. Problém by se přitom mohl týkat modelů Qashqai, Micra, X-Trail a Leaf vyrobených v období od 8. listopadu 2016 do 5. června 2019.

Nissan však není jedinou automobilkou, která v nedávné době řešila problémy s přecitlivělým brzdovým asistentem. Web Svolávačky.cz připomíná svolávací akci automobilky Mazda, která svolávala 172.000 modelů Mazda 3 a Mazda CX-30. Jejich brzdový asistent s označením „Smart Brake Support“ totiž mohl za jízdy začít samovolně brzdit kvůli neexistujícím překážkám.

Opačný problém, tedy poněkud laxní přístup brzdového asistenta s označením „Forward Collision-Avoidance Assist“, pak musela svolávací akcí řešit v září minulého roku automobilka Kia. U modelů Optima modelového roku 2019 a 2020 totiž mohlo dojít k situaci, kdy asistent ignoroval vozidlo před sebou. V případě nepozornosti řidiče by tak nehodě nedokázal zabránit.

Související články

Témata
Avatar - Mikesus
6. 2. 2020 11:39
Re: Jen tyto značky?
U Toyoty jsem to nezažil u žádného z 6 aut, které to u nás mají, že by brzdil bezdůvodně. Ano, občas zapípá kvůli zaparkovanému autu nebo vybocujicimu autu ze svého pruhu, ale bezduvodne brzdění zatím nikdy.
Avatar - Mikesus
6. 2. 2020 11:28
Re: Jen tyto značky?
Adaptivní tempomat a prednarazovy systém s autonomním brzdění je trochu neco jiného. Nevím, jestli u škodovky byla možnost mít adaptiv bez EAB, ale u některých výrobců ano.
6. 2. 2020 10:14
Re: Jen tyto značky?
Problem ktory spominas som na mojom aute nikdy nemal, pretoze (asi?) ten system berie do uvahy aj porovnanie rychlosti mojho auta, a auta vedla v pruhu kam sa zaradujem. Ked on ide rychlejsie, ja sa mozem zaradit uz par metrov za neho, pretoze odstup hned narasta. Ale ist trvale tak blizko za niekym mi nedovoli, to je jasne...

Ale zazil som uz panicke bezdovodne brzdenie systemu pri predbiehani, a to ma teda dost vystrasilo! Ak by vtedy isiel niekto blizko za mnou, tak sa mi asi "pozrie" do kufra. Takisto sa obcas splasi system sledovania mrtveho uhla, napriklad ked dam smerovku doprava este pred zaciatkom odbocovacieho pruhu (asi chyta odraz od zvodidiel napravo?)...
Avatar - Dinar
6. 2. 2020 10:08
Re: Jen tyto značky?
Dlouhodobou zkušenost mám s těmito systémy jen u bmw a mercedesu a musím říct, že je považuju spíš za nebezpečné než bezpečnost zvyšující. BMW má brzdový asistent zvládnutý výrazně lépe, počet zmatků je minimální, ale přesto už mě párkrát vyděsil, u Mercedesu je to výrazně horší, falešné poplachy od aut v protisměru, stojících u krajnice v zatáčce atp. jsou naprosto běžné, éčko mi takto dvakrát málem zlomilo zápěstí rukou na volantu.
Co mě na asistenčních systémech vadí nejvíc, je jejich defaultní nastavení jako aktivní (některé nejdou vůbec vypnout, spec. tento antikolizní), proč si prostě nemůžu zvolit jestli nějakou asistenci chci nebo ne ?! ;-\ :no:
6. 2. 2020 09:36
Re: Jen tyto značky?
Já mám adaptiv v Octavii a nic takového jsem nezaznamenal. No 100% stejný systém jako ve VW. Naopak je zařazena na seznam "Musí být v dalším autě".
Pravdou je že to člověka donutí dodržovat odstup, třeba při přejíždění z pruhu do pruhy nemůže vyjet těsně za auto ve vedlejším pruhu , jak si na to zvykne tak je to návykové.
Pokud dodržujete odstup tak posloupnost činnosti je následující, zvukové upozornění - ťuknutí do brzd - a když tohle všechno ignotujete tak následuje intenzivní brždění.

Na "zcela" prázdné silnici, se aktivoval jen v případě že reagoval na cyklistu u krajnice. Ale zase pokud ho dojíždíte a dáte blinkr (což stejně musíte) nebrzdí.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud