Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

BMW vyvíjí volant schopný měnit svůj tvar

Ondřej Mára Ondřej Mára 30. 3. 2020 • 13:10
26
4
Zobrazit náhledy (26)
BMW Vision iNEXT BMW Vision iNEXT BMW Vision iNEXT BMW Vision iNEXT BMW Vision iNEXT BMW Vision iNEXT BMW Vision iNEXT BMW Vision iNEXT BMW Vision iNEXT BMW X5 xDrive40i BMW X5 xDrive40i BMW X7 xDrive40i BMW X7 xDrive40i BMW M850i xDrive Gran Coupé BMW M850i xDrive Gran Coupé BMW Concept i4 BMW Concept i4 BMW 120d xDrive BMW 120d xDrive BMW M550i xDrive BMW M550i xDrive

Neobvyklá funkce bude důležitá nejen v oblasti komfortu, ale také bezpečnosti.

Podle nákresů z žádosti o patentovou ochranu, které se objevily na fóru BMW X2forum.com, pracuje automobilka na novém typu volantu, který bude schopen měnit svůj tvar. Standardně by měl mít volant lehce oválný tvar, díky nezávislým částem, které se mohou vůči sobě pohybovat, by však měl být schopen se výrazně zmenšit do tvaru malého obdélníku.

Řidiči, kteří (v blízké budoucnosti) přepnou svůj automobil do režimu autonomního řízení, by se tak měli dočkat výrazného nárůstu prostoru a s tím i komfortu. Jak ale dodává AutoExpress, který na patentové snímky upozornil, skládací volant může mít i bezpečnostní funkci.

To už ostatně dokázali i vědci ze Stanford University, kteří v roce 2017 zkoušeli reakce řidičů na nutnost převzít řízení u automobilu v autonomním režimu řízení. Během testů se totiž srovnávaly především dvě metody upozornění řidiče na krizovou situaci. Tou první byl volant vybavený LED světly, který se rozblikal. Druhou pak robotický volant, který byl schopen změnit svůj tvar.

Výsledky testů následně ukázali, že řidiči reagovali výrazně rychleji na volant měnící tvar, než na blikající volanty. „Řidiči, kteří se setkali s robotickými volanty, si vedli výrazně lépe, než řidiči reagující na volanty s LED osvětlením. Výsledky studie tak naznačují, že upozornění využívající mechanický pohyb jsou efektivnější, než pouze audiovizuální upozornění.

Mnichovská automobilka přitom ukázala své ambice k velkým inovacím okolo volantu již v roce 2018, kdy na autosalonu v Los Angeles představila koncept Vision iNEXT. Ten byl osazen volantem s relativně hranatým designem, který se mohl stáhnout blíž k palubní desce a tím tak vytvořil více místa v režimu autonomního řízení.

Samotný tvar volantu měl podle automobilky přinášet několik výhod. Tou první byl lepší výhled na výše umístěné budíky, druhou snazší přechod mezi jednotlivými režimy řízení a třetí pak lepší postřehnutí změny úhlu volantu. Automobilka navíc volant osadila i optickými vlákny, díky čemuž mohl vůz snáze a efektivněji komunikovat s řidičem.

Související články

Témata
Avatar - Dinar
31. 3. 2020 08:51
V příštích letech
bude mít BMW, stejně jako ostatní, úplně jiné starosti než inexty a robotické volanty...
31. 3. 2020 04:00
pimpula
Perez taky umi menit svuj tvar a to dost nezavisle na vuli majitele
Avatar - beibej
30. 3. 2020 22:48
tohle jsem to viděl v minulém tisíciletí ve filmu
Demolition man
:-[]
:-[]
:-[]

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku