Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Bodový systém pro řidiče by se mohl změnit, schválila vláda

ČTK ČTK 18. 8. 2020 • 15:29
17
6
Zobrazit náhledy (17)
Řidička octavie dopadla hůř, za telefonování během jízdy jí kromě pětistovky pokuty přistály na kontě řidiče dva trestné body Dohled nad dopravou z policejního autobusu Dohled nad dopravou z policejního autobusu Dohled nad dopravou z policejního autobusu Dohled nad dopravou z policejního autobusu Dohled nad dopravou z policejního autobusu Šofér Láďa za nezapnutý pás vyfasoval pokutu pět stovek Dohled nad dopravou z policejního autobusu Dohled nad dopravou z policejního autobusu Dohled nad dopravou z policejního autobusu Hyundai Ioniq Electric Hlavním terčem kontrol na silnici jsou především stará vozidla

Za dopravní přestupky možná budou místo současné sedmibodové škály policisté a úřady nově ukládat dva, čtyři a šest bodů. Návrh schválila vláda, nyní jej projedná Parlament. Na twitteru to uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Po jednání doplnil, že se kabinet na návrhu jednomyslně shodl. Nový systém, který začne platit od roku 2022, by měl přísněji postihovat závažné přestupky, za něž bude hrozit až tříletý zákaz řízení. U bagatelních prohřešků se naopak sankce sníží. Beze změny zůstává odebrání řidičského průkazu po dosažení 12 bodů.

Body budou udělovány podle závažnosti přestupků. Původně ministerstvo navrhovalo pouze dvě sazby, po připomínkách ostatních resortů, úřadů a veřejnosti však nakonec ponechalo v systému i dvoubodovou hranici například u překročení rychlosti o více než deset kilometrů za hodinu (km/h) a méně než 20 km/h v obci a méně než 30 km/h mimo obec.

U bagatelních prohřešků, jako je například špatné parkování, porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel, zapomenutí dokladů nebo překročení rychlosti do deseti km/h se nově má snížit maximální pokuta o 500 korun na 1500 Kč. Policie navíc může tyto přestupky řešit i domluvou. Naopak u nejzávažnějších přestupků může řidič přijít o řidičské oprávnění až na tři roky. Dosud byla nejdelší doba zákazu řízení dva roky. Zároveň se u přestupků, jako je například nepovolené vjetí na železniční přejezd, zvýší i pokuty z 5000 na 25.000 Kč.

"Za ty horší přestupky - projetí na červenou, ale zejména vjezd na železniční přejezd, ujetí od místa nehody nebo alkohol za volantem se zpřísňuje trest, a to zejména peněžitý. Naopak u banálních přestupků typu špatné parkování, nerozsvícená světla se nejen ustupuje úplně od udělování bodů, ale současně se i snižuje hranice pokut," řekl dnes Havlíček novinářům před jednáním vlády. Ze dvou na čtyři body se naopak zvyšuje trest za telefonování za jízdy.

"Není to ale jen o bodovém systému, je to současně o dodržování bezpečné vzdálenosti. Zatímco dosud to bylo tak, že to mohli (policisté) pokutovat až v momentě, kdy nastala nehoda, tak v tuto chvíli je to tak, že se musí dodržovat bezpečná vzdálenost 30 nebo 50 metrů podle toho, o jaký typ vozidla se jedná," dodal ministr.

Novinkou bude mimo jiné řidičský průkaz na zkoušku, řidičům do dvou let od získání oprávnění bude hrozit zabavení průkazu už při dosažení šesti trestných bodů. Zavedena bude také povinnost řidiče nosit reflexní vestu při vystoupení z auta do vozovky při nouzovém stání i v obci, nově bude výslovně zakázáno také parkovat na chodníku. Jedním z návrhů, který by měl zejména v Praze zrychlit vyřizování přestupků, je také přesunutí agendy z magistrátu na jednotlivé městské části.

V novele silničního zákona také ministerstvo navrhuje, aby se na určitých značených dálničních úsecích zvedla maximální povolená rychlost na 140 km/h. Mělo by se jednat buď o úplně nově vybudované úseky, nebo o některé modernizované. "Nebude to nic úplně zásadního, nebude to rozeseto po celé České republice," řekl Havlíček po jednání vlády. Dálnice podle něj musí být skutečně dobře koncipována. Havlíček dnes také řekl, že nově bude lidem k dispozici jejich počet bodů v elektronické podobě.

Místopředseda sněmovního podvýboru pro dopravu Ondřej Polanský (Piráti) považuje návrh za přínosný. Aby se bezpečnost na silnicích zlepšila, je podle něj potřeba posílit dopravní policii v terénu a její preventivní působení, namísto statického měření rychlosti. "Mezi další kroky by pak měla patřit také reforma autoškol, lepší osvěta a vzdělávání řidičů," uvedl v dnešním tiskovém komentáři.

Bodový systém začal v Česku platit 1. července 2006. Maximum - 12 trestných bodů - nasbíralo jen za prvních deset let jeho fungování 70.000 řidičů, zhruba procento všech registrovaných šoférů. Loni přišlo o řidičské oprávnění kvůli dosažení maximálního počtu bodů téměř 40.000 řidičů. Alespoň jeden trestný bod pak mělo skoro půl milionu šoférů, což je asi sedm procent z celkového počtu registrovaných řidičů.

Související články

Témata
19. 8. 2020 08:13
Bravo pane ministře !
.. u banálních přestupků typu špatné parkování, nerozsvícená světla se nejen ustupuje úplně od udělování bodů, ale současně se i snižuje hranice pokut," řekl dnes Havlíček ....

Na ministerstvu dopravy fakt neví že za špatné parkování ani za jízdu bez světel dnes žádné body nejsou ?? Od čeho se ustupuje ?

A nerozsvícená světla - třeba v noci nebo v mlze - jsou podle pana ministra opravdu banálním přestupkem ??? To se nedívím že to u nás tak vypadá ....
18. 8. 2020 11:33
Re: tvl
Tak s tím používáním hlavy začneš už brzy?
18. 8. 2020 11:11
Re: tvl
vyhral sem projeti na cervenou, protoze meli blbe nastavenej semafor = vymyslenej prestupek.

vyhral sem prekroceni rychlosti pri vjezdu do obce o 31km/h, protoze neumeli merit. tech 81(+3) se tam mel, ale takovych 30 metru pred ceduli, na urovni cedule 55, coz potvrdil i stacionarni ukazatel rychlosti co je v kazdy druhy obci. sice neni uplne smeroplatny, ale byl to jeden z dukazu o vymyslenym prestupku. druhej byla kamera a to, ze jezdim striktne od cedule k ceduli 60 tacho a brzdit prestavam tesne pred ceduli, coz potvrdil i zaznam na kamere ...

neverim tom, ze sem jedinej, koho se cajti snazili zkasnout na vymyslenym prestupku, u takovych bezmozku jako ses tu se jim to asi dari ...
18. 8. 2020 10:51
tvl
Prej vymyslene prestupky. Jo jasne, k policii jdes abys vymejslel prestupky. Jako holic zas strihas tak jak lidi nechteji. Jako ridic delas nehody a jako hasic zakladas pozary. Ani to nestoji za to cist ten pamflet celej. Policii zrusit, dame anarchii, svet je na hovňo a v usa je svet jeste v poradku protoze v8. Pouzit hlavu a kdyz to nejde, tak si pustit mega film na nove a bude dobře.
18. 8. 2020 10:09
zmena k horsimu
jestlize budou pokuty ve spravnim rizenim mnohem vetsi nez dnes jak slibujou, bude to znamenat, ze vetsina lidi radsi zaplati na miste nez riskovat peti az desetinasobek ve spravnim, i kdyz budou presvedceni, ze nic nespachali, coz muze vest k tomu, ze se policajti uplne utrhnou ze retezu a budou jeste vic pokutovat vymyslene prestupky.

a opalit na petinasobek projeti na cervenou na prejezdu, ono to pro nekoho neni tak uplne jednoznacny. kdyz budes 20 metru pred prejezdem, bude blikat bily svetlo a pojedes predpisovych 50, a najednou do ti toho skoci cervena (coz by nemela, ale na mnoha prejezdech to tak je), tak zastavit nestihnes, snad jedine ze to natvrdo zaslapnes. a kdyz si nejses jistej v kramflecich, ze jsi v takovym pripade projetim na cervenou zadny prestupek nezpachal, tak te policajt utahne jako na varenou nudli podobne, jako se to stalo pred cca 5 lety jedny moji znamy. ta dostala tehdy 2 litry, i kdyz i podle zakona o silnicnim provozu projetim zavor na cervenou nespachala nic, jenze zrovna prejezdy tam nejsou napsany uplne polopaticky, takze to policajti zneuzivaji...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud