Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dálniční známky 2019: Kolik zaplatíte za dálnice v Rakousku, Švýcarsku nebo na Slovensku?

David Bureš David Bureš 9. 7. 2019 • 21:46
6
3
Zobrazit náhledy (6)
Slovinská dálniční známka

Zpoplatněné dálnice nejsou v Evropě ničím neobvyklým, zatímco v Chorvatsku a Itálii se platí mýtné za ujeté kilometry, v Rakousku nebo na Slovensku je potřeba dálniční viněta. Víte, kolik za dálnice v roce 2019 zaplatíte v zahraničí?

Letní sezona je tady a to znamená, že stále více řidičů vyráží na cesty i do okolních zemí. S tím však při využití tamějších dálniční soustavy většinou souvisí i nutnost zakoupení dálniční známky. Víte, kolik za dálniční známku v roce 2019 zaplatíte třeba na Slovensku, v Rakousku nebo Švýcarsku?

Maďarsko

Rakousko

Slovensko 

Slovinsko

Švýcarsko

 

Za dálnici budete muset platit už v okolních zemích, v Rakousku a na Slovensku. Naopak v Německu zatím dálniční síť pro osobní automobily zpoplatněna není, v příštím roce se to však má změnit. Od podzimu 2020 budou německé dálnice zpoplatněny podle objemu motoru a množství emisí, které daný automobil emituje. Soudní dvůr EU ale rozhodnutí napadl, a tak je ještě otázkou, jak to s německým mýtným vlastně dopadne.

 

V Polsku jsou pak zpoplatněny jen vybrané úseky dálnic, a to prostřednictvím mýtného placeného v mýtných branách. Konkrétně jde o dálnice A1 (Rusocin – Nowa Wieś), A2 (Świecko – Lodž) a A4 (Wroclaw – Krakov). Při cestě do Francie, Itálie nebo Chorvatska pak počítejte s tím, že na tamějších dálnicích se platí mýtné podle projetých úseků, v mýtných branách.

Maďarsko

V Maďarsku se už několik let platí elektronické viněty, tzv. e-známky. Ty kontrolují kamerové systémy i mobilní kontrolní jednotky provozovatele dálnice za asistence policie, a to prostřednictvím spz vozidla. K dispozici jsou desetidenní známka, měsíční (platná od počátečního dne označeného kupujícím do 24. hodiny totožného dne (se stejným číslem) následujícího měsíce, respektive do posledního dne v měsíci) a roční, platná do 31. ledna 2020. Pro vybraná vozidla (motocykly, osobní auta s maximem sedmi míst nebo tažné vozíky) lze přitom koupit e-známku i jen pro vybrané župy (maďarská obdoba krajů).

Pro osobní auta desetidenní e-známky přijde na 3500 maďarských forintů (280,-), měsíční na 4780 forintů (380 Kč) a roční, platná na celém území Maďarska, 42.980 forintů (3.430 Kč). Jen pro vybranou župu stojí roční známka 5000 forintů (400 Kč).

E-známku lze pořídit na pobočkách směnárny Tourist centrum, u ÚAMK, případně na čerpacích stanicích v Maďarsku a okolí hraničních přechodů. Taková místa bývají označená nápisem e-Vignette nebo Matrica. Koupit lze ale i přes internet, prostřednictvím stránek ematrica.nemzetiutdij.hu.

Výhodou přitom je, že pokud před vjezdem na zpoplatněnou maďarskou dálnici zapomenete e-vinětu koupit, nebo na placený úsek vjedete omylem, máte ještě 60 minut na to známku koupit, než budete pokutováni.

 

Rakousko

U našich jízdních sousedů si můžete vybrat ze tří možností platnosti dálniční známky. Nejkratší desetidenní vhodná pro průjezd Rakouskem na letní dovolenou u moře stojí u vozidel do 3,5 tuny 9,20 eur (cca 250 korun), alternativou k ní je pak dvouměsíční za 26,80 eur (720,-). Kdo do Rakouska jezdí často, je tu roční viněta za 89,20 eur (2.390 Kč). Motorkáři za dálniční známku v Rakousku zaplatí v závislosti na délce platnosti 5,30 eur, 13,40 eur, respektive 35,50 eur.

Vedle papírové známky, lepené na čelní sklo vozu (k vnitřnímu zpětnému zrcátku nebo do levého horního rohu), je možné si pořídit i digitální vinětu, a to prostřednictvím stránek Asfinag.at. Jejich cena je shodná jako u papírových nálepek. Nevýhodou je však fakt, že kvůli tamějším zákonům o ochraně spotřebitelů platí až minimálně 18 dnů od objednání. Nakupovat ji tak musíte s rozvahou, včas před vjezdem do Rakouska.

 

Rakouská dálniční známka pro rok 2019 má citronově žlutou barvu, přičemž nadále platí, že vybrané úseky jsou zpoplatněné zvlášť mýtným, placeným v mýtných branách. Typicky jde o alpské úseky s dlouhými tunely jako Tauern a Karawanken.

Slovensko

Na Slovensku je dálniční známka digitální, to znamená, že ji můžete pořídit buď prostřednictvím internetu (na stránkách eznámka.sk), mobilní aplikace nebo na vybraných prodejních místech, což jsou typicky čerpací stanice u hranic nebo na bývalých hraničních přechodech. Není tedy potřeba nic vylepovat, uhrazení známky ověřují automaticky kamerové systémy prostřednictvím kontroly registrační značky, na kterou se elektronické mýtné váže.

 

K dispozici jsou tři délky platnosti slovenské dálniční známky pro rok 2019. Desetidenní pro automobily do 3,5 tuny stojí 10 eur (260 Kč), třicetidenní 14 eur (360 Kč) a roční, platná až do 31. ledna 2020,  rovných 50 eur (1.290 korun). Motocykly dálniční známku platit nemusejí, na nákladní vozidla se vztahuje systém elektronického mýta.

Slovinsko

Automobily do 3,5 tuny ve Slovinsku na tamějších dálnicích nadále musejí mít vylepenou papírovou dálniční známku, slovinské dálnice a vybrané rychlostní silnice jsou přitom zpoplatněny také pro motocykly. Slovinské dálniční známky pro rok 2019 mají fialovou barvu, lepit se musejí na jasně viditelné místo, na vnitřním okraji čelního skla – tedy na levou stranu nebo k vnitřnímu zpětnému zrcátku.

K dispozici jsou opět tři délky platnosti, týdenní, měsíční a roční. Osobní auta do 3,5 tuny za ně zaplatí 15 eur, 30 eur, respektive 110 eur (380, 770, respektive 2.820 Kč). Ale pozor, pokud je výška vozidla do 3,5 tuny nad přední nápravou vyšší než 1,3 metru (tedy vybrané osobní dodávky jako Citroën Jumpy, Fiat Talento, Mercedes Sprinter a Volkswagen Multivan), stojí slovinský dálniční kupón dvojnásobek, tedy 30, 60, respektive 220 eur. Zakoupit je lze u hraničních přechodů nebo na čerpacích stanicích, u nás je prodávají pobočky směnárny Cash Point nebo pracoviště ÚAMK. Seznam oficiálních prodejců najdete na stránkách DARS.si.

Při jízdě po slovinských dálnicích je navíc potřeba počítat s tím, že tunel Karavanke na slovinsko-rakouských hranicích je zpoplatněn zvláštním mýtem. U vozů do 3,5 tuny přijde na 7,40 eur (190 korun).

 

Švýcarsko

Ve Švýcarsku nadále platí, že dálniční známka je v prodeji jediná, s roční platností. Stojí 40 švýcarských franků (v přepočtu asi 1.100 korun), přičemž vedle automobilů do 3,5 tuny takový poplatek platí i pro motocykly. Platná je od 1. prosince 2018 do 31. ledna 2020. Známku lze zakoupit u dálničních přechodů do Švýcarska, poblíž hranic ji mívají i na čerpacích stanicích.

 

U automobilů se švýcarská dálniční známka nalepuje na vnitřní stranu čelního skla (na levý kraj skla či za vnitřní zpětné zrcátko), u přívěsů a motocyklů na lehce přístupný, nevyměnitelný díl. Pro letošní rok má modrou barvu. Nutné je přitom zdůraznit fakt, že při kontrole není tolerováno nalepení známky na sklo jen pomocí folie nebo lepící pásky, jak někteří šoféři dělají, aby šla třeba použít znovu u jiného vozidla. Přilepit ji musíte přímo na sklo.

Doporučujeme

Témata
10. 7. 2019 10:10
tak toto ma fakt vytáča
kuňa jednotná eu, voľný pohyb, obchod, ale aby človek každých 100 km kupoval inú známku, za inú cenu, za iných podmienok, na iných miestach. Choré a nekonkurencieschopné. Prečo napr. neexistuje aj jedna eu známka? kým to nebude takto fungovať, tak nebude fungovať ani eu.
29. 4. 2019 23:16
známka
My jsme před nedávnem byly na Slovensku a byl pro mě trošku problém najít
místo kde by se dala dálniční známka koupit, na
https://jacestovatel.cz/…-dalnicni-znamku jsem pak
zjistil, že už mají známky pouze elektronické, takže to tam funguje
trošku jinak než u nás.