Šestapadesátiletá Helena Suková si vypinkala hned dvě olympijské medaile. Obě z tenisové čtyřhry z let 1988 a 1996. Co se v jejím autě striktně nesmí? Kde jí vzali řidičák? A jakou nejlepší motoristickou radu dostala?
Bilance Heleny Sukové pod pěti kruhy? Dvě stříbra. Tenis. Čtyřhra. S Janou Novotnou. První v jihokorejském Soulu. Rok 1988. Druhé v americké Atlantě. Rok 1996. Motoristická bilance Heleny Sukové? „Nejsem moc dobrá řidička. A o čem si budeme povídat? Za týden odjíždím,“ sype Suková svižnou salvu slov. Nakonec se přece jen domlouváme na setkání. Na parkovišti v Letňanech. Mimochodem přesně tam, kde se minulý rok uskutečnily první Jízdy Světa motorů. Všechno proběhlo bleskově. Podobně rychle jako o pár řádků výše zmíněný olympijský souhrn dnes šestapadesátileté tenistky.
Když se řekne řízení aut, co se vám vynoří z hlavy jako první?
Jak mě učila řídit naše máma. Ale honem rychle to vzdala, když jsem v jejích pokynech tápala. Vůbec první opravdové řízení se pak odehrálo v Houstonu ve Spojených státech, kde jsem byla na tenisovém turnaji v šestnácti letech. Byl to automat. Papíry v České republice jsem si udělala hned po osmnáctinách v Praze.
Jak vzpomínáte na autoškolu?
Při úvodní jízdě instruktor povídá – no tak jeďte. Tak jsem na něj zírala se slovy, že mi nejdřív musí vysvětlit, jak řadit, jak se rozjet.
Našlo se něco, s čím jste zpočátku na silnicích zápasila?
Asi trochu s odhadem, kam se s vozem vejdu. Takže během prvních měsíců s tátovým žigulíkem jsem mu odřela bok.
Vaším favoritem prý ale nebyl od počátku…
Ano. Protože jsem nejradši měla tmavě zelený kombík Wartburg. Když pro mě táta přijel s tím novým žigulíkem do družiny, byla jsem z toho tak špatná a naštvaná, že jsem s ním pár dní dokonce nemluvila.
A co vás rozčílí na tuzemských silnicích?
Výmoly. Narazíte na ně snad všude. I na komunikacích, kde by je nikdo nečekal. Například v centrech měst. Též neohleduplnost a machrování některých jedinců.
Co vás naopak hodí do pohody?
Hudba, kterou poslouchám neustále. Vévodí české písničky a čeští interpreti. Nejradši mám Karla Gotta.
Pojďme se znovu potopit do minulosti. Která motoristická příhoda vám okamžitě vyplave, když se řekne olympijský Soul 1988?
Když jsme měli volno, se spoluhráčkou Janou Novotnou a našimi cyklistickými reprezentanty jsme se vypravili jejich autem fandit házenkářskému družstvu. Byl provoz a šíleně lilo. Na cestě zpátky jsme měli bouračku. Naštěstí všichni vyvázli bez zranění. Vzpomínám, jak jsme skončili na policejní stanici, kde navíc nikdo neuměl anglicky. Táhlo se to tehdy do pozdních večerních hodin.
A jak hodnotíte motoristicky svoji další medailovou účast v severoamerické Atlantě o osm let později?
U ní mi vyvstanou hlavně dlouhé cesty oficiálním autobusem z vesnice na kurty. Já tyhle štreky špatně nesu. Dělá se mi odmalička zle od žaludku.
Takže zlozvyk, že se za volantem cpete jídlem, u vás nehrozí?
U mě se nesmí jíst ani pít! Aby se náhodou nezašpinilo. Kdysi se mě jeden kamarád zeptal, zda tam může aspoň dýchat. Možná do zlozvyků spadá telefonování, přestože používám handsfree.
Máte nějakou oblíbenou silnici?
Jakékoliv dálnice s neomezenou rychlostí…
Čili předpokládáme, že pokuty nejvíc fasujete za překročení povoleného tempa…
Souhlas, v Itálii mi jednou vzali řidičák za rychlost. A teď už musím zase frčet.
S vámi je všechno vážně fofr. Prozraďte ještě na závěr, kterou nejlepší motoristickou radu jste dostala.
Na dálnici v mlze je nejlepší jet tak, aby se prostřední čára nacházela uprostřed auta. Jen člověk musí dávat samozřejmě pozor, když se objeví pomalu jedoucí vůz. Druhá se týká Austrálie. Tam mi vštěpovali, abych prostřední čáru měla vždy po pravé ruce.
Rychlodotazník
Moje první auto?
Volvo 240 GL.
Můj rituál za volantem?
Nemám žádný. Jen v tenise mi nikdo nesměl sahat na držádlo (grif) rakety.
Oblíbená barva automobilu?
Bílá.
Co nejčastěji vozím?
Kočky a psy.
V čem se podobá tenis řízení?
V nutnosti periferního vidění, orientaci v prostoru a předvídání.
Tenisový rod
Její maminka Věra Suková-Pužejová to rovněž uměla s raketou. Byla finalistkou dvouhry ve Wimbledonu v roce 1962 a pátá hráčka světa. Také bratr Cyril Suk je bývalý tenistka, vítěz čtyřhry na US Open a světová deblová sedmička. A otec Cyril Suk je někdejším předsedou Československého tenisového svazu.
Víte, že…
… v roce 2010 získala po vystudování psychologie na FF Univerzity Palackého v Olomouci titul PhDr.?
… v červenci 2018 byla uvedena do Mezinárodní tenisové síně slávy v rhodeislandském Newportu ve Spojených státech amerických?
… mezi lety 2001 až 2008 byla členkou předsednictva Českého klubu olympioniků?
Helena Suková
- Bývalá česká tenistka, světová jednička ve čtyřhře a čtyřka ve dvouhře se narodila 23. února 1965 v Praze.
- Na Gran Slamu vyhrála čtrnáct titulů. Devět v ženské čtyřhře a pět ve smíšené. Stala se též vítězkou Turnaje mistryň ve čtyřhře. Na okruhu WTA získala ve dvouhře a čtyřhře dohromady 79 titulů.
- V ženské čtyřhře s Janou Novotnou vybojovaly dvě stříbrné olympijské medaile na letních olympiádách. První v Soulu v roce 1988, druhou v Atlantě v roce 1996.
- V roce 1989 vyhrála spolu s Miloslavem Mečířem pro Československo první ročník Hopmanova poháru.
- V letech 1989 a 1990 byla vyhlášena nejlepší deblistkou ženského okruhu WTA.
- Aktuálně pracuje jako psycholožka v Centru duševní pohody Modrá laguna Jana Cimického.