Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Mercedes předběhl Teslu, jeho autonomní řízení dostalo v Německu zelenou

Ondřej Mára Ondřej Mára 10. 12. 2021 • 07:47
14
27
Zobrazit náhledy (14)
Autonomní vozidlo Mercedes-Benz Autonomní vozidlo Mercedes-Benz Autonomní vozidlo Mercedes-Benz Autonomní vozidlo Mercedes-Benz Autonomní vozidlo Mercedes-Benz Autonomní vozidlo Mercedes-Benz Autonomní vozidlo Mercedes-Benz Autonomní vozidlo Mercedes-Benz Autonomní vozidlo Mercedes-Benz

Řidiči vozů Mercedes se systémem Drive Pilot budou moci za určitých okolností nechat řídit vozidlo samostatně bez rukou na volantu.

Když se řekne autonomní řízení, většina z nás si vybaví především systém Tesla Autopilot, který byl dlouhou dobu naprostým unikátem s bezkonkurenčními schopnostmi. Tradiční automobilky se ovšem nenechaly zahanbit na dlouho a nyní se karta pomalu obrací. Tedy přinejmenším na starém kontinentu.

Automobilka Mercedes-Benz totiž získala od německého úřadu KBA, dohlížejícího na bezpečnost silniční dopravy, schválení uvolnit pro své zákazníky systém autonomního řízení Drive Pilot, který nabízí asistenti na třetí úrovni. Systém Tesla Autopilot přitom stále zůstává hodnocen jako systém na druhé úrovni.

Video se připravuje ...

Povolení KBA pro systém Mercedes-Benz Drive Pilot, kterým by měly být již v první polovině příštího roku vybaveny vlajkové modely třídy S a EQS, umožní řidičům podle současného znění nechat vůz řídit samostatně a bez nutnosti mít ruce na volantu při rychlostech do 60 km/h.

Drive Pilot umožní řidičům neřešit dopravu a zaměřit se na určité sekundární aktivity,“ uvedla automobilka. Jako příklad pak zmiňuje jednání s kolegy, psaní e-mailů, prohlížení internetu nebo sledování filmů.

Systém tak nyní může přijít vhod například při jízdě v zácpě, do budoucna má ale vyšší ambice. Zatím však není jisté, kdy německé úřady povolí jeho funkčnost například při rychlostech do 130 km/h, případně kdy umožní asistentu provádět autonomní přejíždění z pruhu do pruhu a předjíždění.

Systémy autonomního a semi-autonomního řízení na třetí úrovni přitom byly v Německu schváleny již v roce 2017. Podle automobilky Mercedes-Benz pak v Německu existuje zhruba 13.100 kilometrů dálnic, kde by systém Drive Pilot mohl být bezpečně využíván.

Povolení úřadu KBA pro nasazení systému autonomního řízení na třetí úrovni zatím platí pouze pro Německo, automobilka už ale údajně usiluje o jeho schválení také na dalších světových trzích. Mezi ty nejdůležitější přitom budou patřit zejména USA a Čína.

Tesla, která je považována za průkopníka systémů autonomního řízení, u německých úřadů usilovala o možnost uznání vyšší kategorie autonomního systému řízení již v minulosti, u úřadů však narazila kvůli označení Autopilot, který může u zákazníků vyvolat mylná očekávání o schopnostech systému. Systém je tak stále označován za asistenta na druhé úrovni a po řidičích je tak stále vyžadováno mít ruce na volantu, aby mohli kdykoliv převzít kontrolu nad vozem.

Doporučujeme

Témata
Avatar - kuk
13. 12. 2021 14:15
Vzrušující jak předloňský houno na botě
Todle má Nissan Leaf už 3 roky. V čem že to teda Mergl předběhl Teslu, ještě jednou? :D
12. 12. 2021 22:23
Re: Statisticke okenko Tesla
V tech odkazech je to popsany.
Myslim, ze je tam rec o peti sekundach...
Avatar - Otrava
12. 12. 2021 13:53
Re: Statisticke okenko Tesla
Netvrdím, že to není pravda, ale v tomhle případě by mě zajímala podrobná metodika. Teslu jsem nikdy neřídil a nevím jak funguje její automatický režim, ale říkám si - nemůže se stát, že když jde do tuhého, tak řidič na poslední chvíli převezme řízení ve snaze zachránit situaci a tedy nehoda se započítá v manuálním namísto autonomním režimu?
12. 12. 2021 11:59
Re: Statisticke okenko Tesla
Mel bys si uvedomit, ze autopilot je pouzivany prevazne na dalnicich, zatimco ve mestech je temer nepouzitelny a proto jej tam moc lidi nepouziva. Prakticky to znamena, ze ta nizsi nehodovost autopilota je zpusobena mene rizikovym prostredim. Pokud dokazes v te statistice zohlednit zda je to autopilotem ci ridicem provozovano ve stejnem prostredi, pak ta cisla budou mit vypovidajici hodnotu.
12. 12. 2021 06:41
Re: Statisticke okenko Tesla
Já tomu taky nevěřím, ze to někdy půjde.