Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Němci zřejmě pomalu vzdávají boj za neomezenou rychlost na dálnicích

Ondřej Mára Ondřej Mára 29. 1. 2020 • 11:35
97

Když se řekne Autobahn, snad každému se okamžitě vybaví relativně kvalitní německá dálniční síť bez rychlostních limitů. Jenže časy se mění a Autobahn přichází o podporu i nejvěrnějších zastánců.

Německo bylo po dlouhá desetiletí rájem všech milovníků rychlosti, kteří mohli svá stáda koní pod kapotou provětrat na rozsáhlé síti (většinou) kvalitních dálnic bez rychlostních limitů. V posledních letech však přibývají úseky s rychlostním omezením a některé hlasy dokonce volají po plošném zavedení rychlostních limitů.

A zatímco jedna skupinka varuje před možnými bezpečnostními riziky, což by se snad ještě dalo na některých úsecích pochopit, druhá skupinka provolává cosi o environmentální nezodpovědnosti. Při jízdě vysokou rychlostí totiž auta generují více CO2, spotřebovávají víc paliva, atd. Zkrátka zatímco dříve mohli být Němci na své dálnice hrdí, dnes se zdá, že se za ně začínají spíše stydět.

Zastánci neomezené rychlosti se však mohli dlouhá léta spoléhat na podporu největšího německého automobilového klubu „Allgemeiner Deutscher Automobil-Club“, v Česku známého spíše pod zkratkou ADAC, jenže to se nyní mění.

Jak upozornil web The Local, ADAC omezuje svůj odpor vůči myšlence zavedení rychlostních limitů na dálnicích. Gerhard Hillebrand, viceprezident ADAC pro dopravu, v rozhovoru pro The Local uvedl, že navzdory historickému vzdorování zavádění rychlostních limitů na dálnicích již klub „není zásadně proti“ této myšlence.

„Diskuze o zavedení obecného rychlostního limitu na dálnicích se vede emočně a mezi členy polarizuje. To je důvod, proč se ADAC v současné době nezavazuje k postoji,“ uvedl Hillebrand. Současně však navrhl, aby byl návrh zavedení jednotné maximální rychlosti podroben studiu. „Tato studie by poskytla pevný základ pro rozhodnutí.

Ani ztráta vlivného hlasu v podobě ADAC však neznamená, že je s neomezenou rychlostí konec. Její příznivci se totiž mohou spolehnout na zastání u nejvyšších míst. Německý ministr dopravy Andreas Scheuer měl totiž myšlenku na zavedení jednotné maximální rychlosti 130 km/h označit slovy „proti zdravému rozumu.“

A evidentně není jediným politikem s tímto názorem. Když se v říjnu minulého roku hlasovalo o zavedení rychlostních limitů na německých dálnicích, 79 procent Bundestagu se vylovilo proti. Autobahn je tak zatím v bezpečí, ovšem kdo ví, co se stane po příštích volbách. Každá ztráta zastání pak může být obzvláště citlivá.

Související články

Témata
30. 1. 2020 14:28
obmedzenie rychlosti je logicke a nutne
Obmedzenie rychlosti v Nemecku je logicke a nutne.

Nemecko presadilo fakticku likvidaciu spalovacich motorov.
Zaroven Nemecko nedokaze vyrobit solidny EV, ktory sa dokaze pohbovat vysokymi dialnicnymi rychlostami.
Aby bolo zavedenie EV, ktore budu po dialnici jazdit tipujem okolo 100 kmh - je nevyhnutne obmedzi pocit hanby u uzivatelov EV.

Takze, ked prinutia vsetkych jazdit pomaly - potom uz hanba z pouzivania EV nebude taka ocividna.

Je to jednoducho politicka nutnost.
30. 1. 2020 10:12
Re: Vzkaz je jasný....
Jo ty si to myslel takhle :D To ne ale volič si normálně volí stranu u který chce aby se podílela na vládě. To je trošku jinej příklad než se jmenováním členů EK.
30. 1. 2020 10:07
Re: mozu aj obmezit,
jj tohle je fakt pohon pro nadšence. Rozhodně ne pro masy :D

https://www.idnes.cz/…825_automoto_fdv
Avatar - fOE
30. 1. 2020 10:03
Re: Vzkaz je jasný....
Vazne? Ty jsi mel hlasovaci listek kde jsi krouzkoval premiera a ministry? ;-)
I vlada je forma neprime volby, prima je jen volba parlamentu, z ktere vlada vzejde, ale primy dosah na to kdo ve vlade zasedne, ktera partaj se bude pachtovat s kym, moznost toto ovlinit nemas ani v CR.
Podobne je to s komisarem, ktereho nominuje voleny organ z CR. Takze pokud jsi "volil vladu" volil jsi i evropskou komisy (resp. komisare za CR).
30. 1. 2020 08:49
Re: Vzkaz je jasný....
Ano to máš pravdu, nicméně v případě potřeby jsme byli schopný střílet a bránit si je i na opačnou stranu. Nějak jsem si nevšiml, že by se v Řecku stavěly nějaký kulometný hnízda a vznikala snaha bránit invazi 3 milionů nelegálů se kterýma nás Turecko vydírá.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku