Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nová Toyota Mirai se představí ještě letos. Uchová si tvary povedeného konceptu

David Bureš
Diskuze (19)

Toyota Mirai se v druhé generaci zásadně změní. Místo futuristických tvarů vsadí na eleganci.

Automobilka Toyota patří k největším propagátorům hybridního pohonu na světě. Zároveň však naznačuje, že je to jen mezikrok na cestě k vodíkovému pohonu. Jako jedna z mála výrobců i vůz na palivové články nabízí, a to v podobě Toyoty Mirai. Ta se prodává od roku 2014, a tak se optikou automobilového světa blíží nová generace.

A navzdory unikátnímu pohonu, který by delší životní cyklus mohl omluvit, japonská automobilka na nástupci opravdu pracuje. Novou Toyotu Mirai jsme poprvé viděli už na loňském autosalonu v Tokiu ve formě konceptu, nyní však už automobilka chystá sériové provedení. A to se podle všeho proti konceptu z roku 2019 bude lišit jen v detailech.

Naznačuje to alespoň upoutávka, v níž Toyota na premiéru nového Miraie láká. K představení vozu dojde ještě letos, a to v prosinci 2020. Vybraní šťastlivci si navíc novinku budou moci již brzy vyzkoušet, Toyota chystá v domovském Japonsku soutěž, při níž vybere 32 osob, kteří se s novým Miraiem budou moci předčasně svézt.

Zveřejněná upoutávka ukazuje siluetu vozu, která je shodná s loňským konceptem. To znamená, že Mirai v druhé generaci skutečně zcela změní koncepci. Jestliže předchůdce využíval hranatých futuristických tvarů, novinka vsadí spíše na obliny, které tvoří elegantní celek. Příď pak bude ve stylu Lexusů výrazná, ostatně původně byl koncept zamýšlen právě pro luxusní divizi japonské automobilky. Nakonec jej ale do svého portfolia zařadila mateřská Toyota.

„Chci, aby si zákazníci řekli, vybral jsem si Mirai ne jen kvůli vodíkovému pohonu, ale protože jsem jednoduše chtěl tohle auto a ono náhodou jezdí na vodík,“ komentoval design loni šéfinženýr Miraie Yoshikazu Tanaka.

Co se pak týče techniky v útrobách, víme jen to, že 4.975 mm dlouhý koncept s rozvorem 2.920 mm byl postaven na základech upravené platformy TNGA ve verzi pro velká auta s pohonem zadních kol. Stávající generace je přitom předokolkou.

Cílem konstruktérů je pak mezigeneračně zvýšit dojezd Miraie o 30 %, což by mělo znamenat dojezd okolo 650 kilometrů. Zajistit to má použití hned tří vodíkových nádrží, jedné delší a dvou kratších, díky čemuž by se měla jejich kapacita zvýšit o jeden kilogram ve srovnání s první generací, na šest kilogramů vodíku.

Toyota Mirai druhé generace by se teoreticky mohla nabízet i na českém trhu. Ještě letos se mají konečně začít budovat hned dvě veřejné vodíkové stanice, jedna v Praze na Barrandově a druhá v Litvínově. Později má přibýt i plnička v Brně. Toyota v minulosti prodej Miraie u nás podmínila právě otevřením prvních veřejných vodíkových stanic. Podobné plány má také Hyundai nabízející s palivovými články SUV Nexo.

Video se připravuje ...

David Bureš
Diskuze (19)

Doporučujeme

Avatar - Hammunasakra
15. 10. 2020 14:53
Re: liftback
Viz já 12:21

KDE jak vzniká = víš
Z ČEHO se skládá = viš

Prostě svět se z tisíce důvodů https://ct24.ceskatelevize.cz/…edcu-sune-na-jih s snaží jít jinými cestami https://ct24.ceskatelevize.cz/…uklidem-pomahaji než zrovna ty považuješ naopak za nej https://zpravy.aktualne.cz/…7f60cc47ab5f122/

Určitě to bude jen náhoda a klika = že naopak směrem co za správný považuju já :*)
Avatar - Barrichello
15. 10. 2020 14:44
Re: liftback
a LPG :-)
Avatar - Hammunasakra
15. 10. 2020 13:37
Re: liftback
Ok jak chceš = pro ty co zvládli první stupeň ZŠ: 3x (jen) 630 = :-!

Viz výše = někdo holt pracuje s realitou viz 12:20 s jakou se počítá a PROTO se investuje do vývoje mj vodíkových aut NE kvůli tomu jak je to tenhle rok = tolik k chápání reality

Evropa sice (klasicky) maličko zaostala za Japonskem https://autobible.euro.cz/…dojezdem-600-km/ Jižní Koreou https://www.hybrid.cz/…vodikove-kamiony Čínou https://zahranicni.ihned.cz/…ilnicni-revoluci a USA (tamní BRZDA asi končí https://zpravy.aktualne.cz/…d470cc47ab5f122/ ) ale evropa věčně pozadu se snaží dohánět https://ct24.ceskatelevize.cz/…t-brusel-planuje

Doslova DĚSIVÉ je že tu jsou lidé co smrtelně vážně volají po VĚTŠÍM zaostání = asi jak sou zvyklí z dob vlády KSČ
Avatar - KANKUNEN
15. 10. 2020 13:23
Re: liftback
Dobře, pro vystudované ekonomy bez pojmu o realitě: Na 1kg vodíku ujede auto 100 km a na jeho výrobu je potřeba 60 kWh, na to ujede EV 300 km. Vodík je leda tak naftařské lobby, ale zelení jak alzáci se toho chytají. AAAA další baterka co svět neviděl.
Avatar - Hammunasakra
15. 10. 2020 13:18
Re: liftback
3x? Reálnej dojezd týhle generace bude dle různých zdrojů 630-650 km krát 3 = :-)

Ale směrů a snah jak zlepšit baterie je dost a dost z nich vypadá i docela nadějně https://www.osel.cz/…zmenit-svet.html