Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Opel vzal Peugeot 3008 a vylepšil ho. Grandland X je prý lepší než sex! (+video)

Jan Mička Jan Mička 20. 9. 2017 • 04:47
95
91
Zobrazit náhledy (95)
Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X suv opel jizdnidojmy novemodely video redakcnivideo Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X Opel Grandland X
V okolí Frankfurtu nad Mohanem jsme se poprvé svezli s Opelem Grandland X. Vůz vychází z Peugeotu 3008, liší se však řadou prvků i jízdními vlastnostmi.

Automobilka Opel se na poli SUV a crossoverů v poslední době pořádně rozšoupla. Zatímco ještě donedávna musela odolávat nátlaku ze strany trhu vlastně pouze prodejně velmi úspěšná Mokka, dnes najdete v nabídce povedený Crossland X a co nevidět vstoupí na český trh také větší Grandland X. Zatímco první z novinek jsme již prověřili v klasickém redakčním testu, pro první jízdu s grandlandem, který je zvýšenou a off-roadověji laděnou alternativou k Astrě (segment C), bylo potřeba vyrazit do Frankfurtu nad Mohanem.

Grandland X je dalším modelem vzniklým po spojení automobilky Opel a koncernu PSA a zároveň třetím modelem Opelu s písmenem X v označení. Nemá cenu chodit kolem horké kaše, jde v podstatě o Peugeot 3008 s bleskem ve znaku, což ostatně automobilka, respektive její zástupci nejenom z řad vývojových expertů, nijak nepopírají.

video

Základem je platforma EMP2, nabízené motory Pure Tech a BlueHDi se schovávají za názvy Turbo (zážehový) a Turbo D (vznětový), od PSA pocházejí i převodovky, a dokonce i takový detail, jako je startovací tlačítko pod volantem. Jenže tohle víme my, respektive lidé, kteří se o automobily zajímají. Laik si možná příbuznosti Opelu Grandland X a Peugeotu 3008 vůbec nevšimne.

Tedy až na jeden detail – vysokou kapotu s výraznou muskulaturou navazující na přední blatníky. Pokud bych si měl mezi oběma vozy vybrat čistě podle designu, sáhnu po Opelu, protože mi vyhovuje jeho jednodušší styl zbytečně „nešroubovaný“ množstvím blyštivých lišt a složitými detaily. Příď se podobá Insignii a auto opticky rozšiřuje, záď má zase velmi blízko Astře, kterou považuji za jednoho z nejhezčích zástupců daného segmentu. Vlastně jediným vítězstvím designu nad funkčností, se kterým však Opel nemohl nic dělat, je masivní zadní sloupek, kvůli kterému máte mizerný výhled šikmo vzad i navzdory malému okénku. Díky alespoň za něj.

Dokonce i interiér Opel řádně přepracoval a namísto digitálního i-Cockpitu se vydal cestou osvědčené klasiky. Přístrojový štít je analogový, s klasickým „opláckým“ palubním počítačem, avšak kupodivu s funkcí, kterou známe z vozů PSA – pohnutím páčky ovládaní stíračů zapnete jejich automatický režim, stejným pohybem jej vypnete. Se středovým tunelem toho Němci moc dělat nemohli, pořád je docela široký a spíše vás nutí držet kolena u sebe, všechno ostatní je ale z hlediska uživatelské přívětivosti tak nějak lepší. Hlavně ovládání klimatizace, které na rozdíl od Peugeotu 3008 nemusíte lovit kdesi v útrobách infotainmentu, ale je umístěno přehledně pod hlavním displejem. Je to rozhodně pohodlnější!

Nový Opel je o tři centimetry delší než Peugeot 3008 a o 11 milimetrů nižší, rozvor náprav dlouhý 2675 milimetrů však mají oba vozy na chlup stejný. Neliší se ani příjemně vyšší pozice za volantem a ani výhled šikmo vpřed trochu omezený strmějšími předními sloupky, co do prostoru a pohodlí si však rozhodně není nač stěžovat. Opel znova použil skvělá ergonomická přední sedadla s certifikátem AGR, za sebe se pohodlně a s rezervou před koleny i nad hlavou vejdou i 190 centimetrů vysocí jedinci, a to i když je vůz vybaven panoramatickým střešním oknem. I nástupní prostor dozadu je bohatý a prahy jsou kryté dveřmi, to abyste si při vystupování neumazali kalhoty.

Opel Grandland X – srovnání rozměrů s konkurenty
Model Opel Grandland X Nissan Qashqai Peugeot 3008 Renault Kadjar VW Tiguan
Délka (mm) 4477 4380 4447 4449 4486
Šířka (mm) 1856 1806 1841 1840 1839
Výška (mm) 1609 1590 1620 1607 1673
Rozvor (mm) 2675 2646 2675 2646 2677
Objem zavazadelníku (l) 514/1652 401/- 520/1482 472/1478 615/1655

Nejdříve nejžádanější

Paleta motorů prozatím čítá pouze přeplňovanou zážehovou dvanáctistovku Turbo (Pure Tech) a šestnáctistovkou Turbo D (BlueHDi), přičemž o první zmiňovaný agregát by podle všech předpokladů měl být největší zájem. Není to však konečná. Už příští rok nabídku doplní s osmistupňovým automatem kombinovaný dvoulitrový turbodiesel se 132 kilowatty a vývojem aktuálně stále prochází verze s pohonem 4x4, avšak ne taková, jakou si možná představujete. Půjde o plug-in hybrid se zadními koly poháněnými elektromotorem, v principu tedy půjde o stejný „by wire“ systém, jaký u svých SUV používá automobilka Lexus.

Jako první jsem v okolí Frankfurtu vyzkoušel tříválcovou přeplňovanou dvanáctistovku s výkonem 92 kW v 5550 otáčkách a točivým momentem 230 N.m dostupným v 1750 otáčkách. Tento motor mám zažitý jako jeden z nejlepších malých tříválců současnosti, pochvaloval jsem si jej za jeho tichý běh i ve vyšších otáčkách, příjemný zátah a příznivou spotřebu paliva, přičemž tyto atributy platí také pro Grandland X. Vůz se dokáže velmi svižně rozpohybovat a držet krok s dopravou, na německém autobahnu jsem si vyzkoušel i rychlosti okolo 170 km/h, ve kterých stále nebyl projev tříválce nepříjemný. Právě naopak!

Úplně pozitivní bohužel nemůžu být ohledně manuální šestistupňové převodovky z dílen PSA. Kulisa je spíše „rozevlátá“ a občas působí, jako by vůz měl něco za sebou, navíc při rychlejším pohybu při přechodech přes neutrál řadicí páka zadrhává. Komu by manuál nevoněl, může sáhnout po šestistupňovém automatu od Aisinu, ten byste však ve spojení s dvanáctistovkou mezi testovacími vozy nenašli.

Cestování s tříválcovým Grandlandem X je o poznání pohodlnější než v případě Peugeotu 3008. Nemám tím nyní na mysli, že by byl peugeot špatný, novinka je však měkčí, více se například noří na brzdách, takové nastavení mi ale pro rodinné SUV prostě vyhovuje více. Dokonce ani v rychlostech okolo 160 km/h není na palubě vyšší než „běžný“ hluk od podvozku nebo vzduchu obtékajícího karoserii, je to zkrátka vyloženě pohodové auto pro pohodové řidiče.

Špatná není ani spotřeba, která se držela okolo osmi litrů a v podmínkách běžného denního užívání ještě půjde dolů, v podstatě jediným větším negativem je náchylnost karoserie na boční vítr ve vyšších rychlostech. Vůz není vyloženě nestabilní, jenom prostě máte pocit, jako byste řídili něco mnohem většího.

Šeptá, přestože není šeptající

Vznětový motor vám možná bude do „céčkového“ SUV dávat větší smysl, avšak minimálně v době, kdy v nabídce zatím chybí dvoulitrová verze, není stávající šestnáctistovka zcela nezbytná. Čtyřválec BlueHDi s výkonem 88 kW v 3500 otáčkách a točivým momentem 300 N.m v 1750 otáčkách jsem vyzkoušel s automatickou šestistupňovou převodovkou a samotnou kombinaci považuji za velmi povedenou. Jemný automat se do řazení příliš nehrne, obvykle nechá v zájmu komfortu proklouznout měnič, jenom občas při popojíždění trochu cukne, to když měnič náhodou zamkne dříve.

Zátah 300 newtonmetrů je samozřejmě ve srovnání s benzinovou dvanáctistovkou znát (má 230 N.m v naprosto stejných otáčkách), automat však průběh zrychlení nadmíru dobře vyhladil a o nějaké turbodíře snad ani nemůže být řeč. Tedy alespoň pokud nenecháte motor cíleně utápět v otáčkách okolo 1500 za minut. Spíše než to mě opět překvapilo to ticho na palubě. Grandland X je tak dobře odhlučněný, že pomalu neslyšíte ani studený motor a při běžné jízdě zvuk šestnáctistovky splyne s ostatními běžnými ruchy.

Nabízí se otázka, proč Němci nepoužili vlastní „šeptající diesel“, přičemž jedním z hlavních důvodů je fakt, že každý motor vždycky nejlépe funguje s platformou, pro kterou byl vyvíjen. Tady nelze než souhlasit, navíc když výsledný produkt funguje i z hlediska provozních nákladů. Šestilitrovou spotřebu považuji za přijatelnou, obzvláště když jsem se ji nesnažil cíleně tlačit dolů.

Obecně vzato je Opel Grandland X velice povedený automobil a zároveň další jasnou ukázkou toho, jak lze s využitím stejné techniky vyrobil vlastně dva docela odlišné vozy. Zatímco Peugeot 3008 hraje hodně na efekt, v hojné míře využívá digitální prostředí a chce svým způsobem okamžitě šokovat, Opel je trochu usedlejší a zůstává věrný lety prověřeným hodnotám, což není úplně na škodu.

Pokud bych se měl mezi oběma vozy rozhodovat, sáhnu po grandlandu, protože mi přijde pochopitelnější a jednodušší na ovládání. Startovací tlačítko, které musíte při zapnutí i vypnutí motoru dlouze držet namísto prostého „ťuknutí“, mi však pije krev u obou vozů naprosto stejně.

Opel Grandland X – české ceny a technické údaje
Motor 1.2 Turbo 1.2 Turbo 1.6 CDTI 1.6 CDTI
Zdvihový objem [cm3] 1199 1199 1560 1560
Válce/ventily 3/4 3/4 4/4 4/4
Největší výkon [kW] 96/5550 96/5550 88/3750 88/3750
Točivý moment [N.m] 230/1750 230/1750 300/1750 300/1750
Převodovka 6M 6A 6M 6A
Komb. spotřeba [l/100 km] 5,4 5,5 4,3 4,6
Cena Selection [Kč] 479.900 519.900 539.900 -
Cena Enjoy [Kč] 514.900 554.900 574.900 614.900
Cena Innovation [Kč] 571.900 611.900 631.900 671.900
Cena Ultimate [Kč] 711.900 751.900 771.900 811.900

Proč je lepší než sex?

Hned na začátku vás možná zarazilo tvrzení, že je nový Opel Grandland X lepší než sex. Sám jsem si to pochopitelně nevymyslel, jde o jedny z posledních slov textu písně, kterou Opel zprodukoval k příležitosti představení vozu a ve formě videoklipu ji prezentoval během včerejší tiskové konference. Dokonce přidal i psaný text, abychom si mohli rovněž zazpívat. Tvrzení bych ale nebral úplně doslova, jde spíše o vtípek, který právě díky použití klíčového slova „sex“ dokonale uvolnit atmosféru. No jenom si to poslechněte sami!

video

Avšak nemyslete si, nejde o nic úplně nového. Svou vlastní skladbu má například Jeep Renegade, v padesátých letech minulého století frčela skladba pro vozy Saab, a děsivé téměř tři a půl minuty má skladba k vozům Chrysler K z osmdesátých lete minulého století. Shrnout by se dala asi takto: jděte k dealerovi, kupte si Chrysler a všechno bude fajn.

Témata
30. 9. 2017 23:15
Re: Motor
to by ma fakt zaujímalo, ako sa môže stať auto roka omylom?. Skús to popísať?. či keď to nie je škoda, tak to je omyl?. V tohoročnej súťaži, pre 3008, bol reálny konkurent stelvio, ostatné boli len do počtu.
Re: Kvalita servisu
Pokud se má přiblížit francouzským standardům. tak musí kvalitu servisu snížit a přístup k reklamacím zrušit úplně
Avatar - _Karel_
22. 9. 2017 06:04
Re: Foto?
Žena nepotřebuje ani světlou výšku ani 4x4. Jak jsem psal já SUV nemám, ale faktem je, že já užiju jak 4x4, tak bych potřeboval větší sv. výšku.
22. 9. 2017 00:31
Re: Foto?
A opravdu ho má, protože potřebuje auto s pohonem 4x4 a vyšším podvozkem pro výlety v terénu? Protože tohle je jen velmi okrajová skupina lidí, která SUV žádá. Důkazem budiž portfolio takřka všech značek v oblasti kompaktních SUV a crossoverů.

Můžu to i vysvětlit na svém příkladu >:D Mám hothatch i SUV a ačkoliv se na ten HH vždy strašně těším, tak v situacích jako se mi staly dnes, tzn. že jsem málem urval nárazník na nečekaném obrubníku (nebo jak to nazvat) u nájezdu na jedno parkoviště a mimoto 2x škrtnul spodek nárazníku na retardérech (to je u sportovních aut klasika). Čili pro další jízdy tam kde nevím v jakém stavu jsou silnice už nepojedu jinak než "pomalým" SUV.

Dobře, ty retardéry jsou extrém, ale ty nečekané díry, nerovnosti apod. mě pěkně štvali i u normálního Golfa. A proto jsem chtěl SUV u kterého mi byl pohon 4x4 a podobné "terénní" schopnosti naprosto ukradené. Od lidí v mém okolí, kteří o SUV uvažují, slyším úplně stejné argumenty. A proto se objevují auta jako je P3008, kdy 4x4 prostě v nabídce ani není. Není potřeba.

Nepopírám, že skupina, kteoru zmiňuješ neexistuje, ale rozhodně to není těžiště prodejů SUV. A jasně, pokud někdo chce 4x4, tak holt PSA přišlo o zákazníka, ale taková je prostě nabídka :-)
21. 9. 2017 23:32
Takové docela
pohledné malé SUV a oni do něj nedají ani ten ussrraanný benzin čtyřválec. Na ten tříválec ještě nemám popisku.... ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud