Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

První jízda s Renaultem Mégane GT: Než dorazí RS (+video)

Jan Mička Jan Mička 23. 2. 2016 • 11:18
43
132
Zobrazit náhledy (43)
renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo renault jizdnidojmy video nizsistredni redakcnivideo
Renault dnešním dnem uvádí na český trh čtvrtou generaci oblíbeného modelu Mégane. V rámci novinářské prezentace jsme krátce vyzkoušeli nejsilnější provedení GT.

S novou generací Renaultu Mégane jsme se osobně setkali na loňském autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem a teprve dnes, po téměř půl roce, došla řada také na první svezení. Mezinárodní prezentace, které se účastnili někteří evropští novináři už před koncem roku, byla pro český žurnalistický výkvět z bezpečnostních důvodů zrušena, alespoň jsme se tedy měli o to déle nač těšit.

Za dvacet let produkce stihnul Renault Mégane vzniknout ve čtyřech generacích, přičemž ta nejnovější je po stránce techniky zase o kus dál. Stejně jako modely Espace, Kadjar, Talisman, Kwid a plejáda vozů Nissan (Pulsar, Qashqai, X-Trail) stojí na alianční platformě CMF-CD (Common Module Family), ve srovnání s předchůdcem narostl do délky, šířky i rozvoru náprav, a v zájmu větší sportovnosti je o 25 milimetrů nižší.

Renault Mégane - mezigenerační srovnání rozměrů
Generace IV III
Délka [mm] 4359 4302
Šířka [mm] 1814 1808
Výška [mm] 1447 1471
Rozvor [mm] 2669 2641
Rozchod vpředu [mm] 1591 1546
Rozchod vzadu [mm] 1586 1547
Objem kufru [l] 384/1247 372/1129
Pohotovostní hmotnost* [kg] 1205 1205
*platí pro verze 1.2 TCe

Jako první model v segmentu nižší střední třídy se Mégane pyšní systémem natáčení zadních kol 4Control (pouze pro verzi GT) a barevným head-up displejem, a když ke všemu přidáte dvě verze infotainmentu R-Link 2 (liší se velikostí a orientací displeje – horizontální má úhlopříčku 7“, vertikální 8,7“) a systém Multi-Sense známý z Espacu a Talismanu (čtyři dostupné režimy pro personalizaci vozu), budou mít o zábavu postaráno i hračičkové.

Sporťák pro všední den

Nový Renault Mégane vám již brzy představíme v redakčním testu, než se tak ale stane, pojďme si v krátkosti říci, jak jezdí vrcholná varianta GT. Pod kapotou má přeplňovanou zážehovou šestnáctistovku Energy TCe 205 o výkonu 151 kW (205 koní) a točivém momentu 280 N.m, přičemž jedinou možností je spárování se sedmistupňovou převodovkou EDC s dvojicí mokrých spojek. Tohle duo známe už z Espacu a Talismanu, přičemž samotný motor vychází z agregátu použitého v Cliu RS. Než ale putoval pod kapotu nového Méganu GT, pohrála si s ním divize Renault Sport. Jenom přepracováním výfukového systému došlo k navýšení výkonu o 5 koní, točivý moment porostl o 40 N.m, a kombinovaná spotřeba paliva klesla na rovných šest litrů na sto kilometrů (ve srovnání s Cliem RS je to o tři desetiny litru méně).

„Gétéčko“ v základu vyjíždí na sedmnáctipalcových kolech s pneumatikami o rozměru 225/45 a těmi byl vybaven i černý exemplář, který jsem si na prezentaci vyzkoušel. Osobně bych volil příplatkovou modrou barvu Iron (stojí 22.000 korun a Renault ji používá na propagačních snímcích), protože tak alespoň vyniknou sportovní nárazníky vyvinuté v Renault Sportu. Ten zadní je vybaven difuzorem a protínají jej dvě koncovky výfuku, funkční je ale pouze ta levá. Designově velmi dobře ztvárněnou vstupní kartu známou z Espacu nechávám v kapse, tahám za kliku a usedám do sportovního sedadla s výrazným bočním vedením a integrovanou hlavovou opěrkou.

Sedadla jsou lahůdkou na pohled a zároveň ideálním kompromisem pro běžnou denní jízdu a víkendové dovádění, proletělo mi hlavou, zatímco jsem zuřivě „pumpoval“ pákou pro snížení posazu. Sedět můžete až nezvykle nízko, široký rozsah nastavení volantu umožní i pozici „krátké ruce, dlouhé nohy“, a přitom máte stále všechny ovládací prvky na dosah rukou. V závislosti na zvoleném jízdním režimu systému Multi-Sense se mění zobrazení přístrojového štítu, a protože mám rád červenou, téměř hned jsem tlačítkem R.S. Drive na středové konzole přepnul do režimu Sport. Tím se současně změnila tuhost posilovače řízení, zvýraznil se softwarový zvuk motoru a hraniční rychlost systému 4Control vyrostla z 60 na 80 kilometrů v hodině. Do této rychlost se zadní kola natáčejí proti smyslu předních maximálně o 2,7°, při vyšší rychlosti je smysl natáčení obou náprav stejný. Řídicí jednotka je umístěna přímo na zadní nápravě, přičemž při hraniční rychlosti jsou zadní kola kolmo k její ose.

Testovací trasa vedla po nikterak kvalitních okreskách, ani tak jsem ale nepocítil nepohodlí. Velký podíl na tom mají zvolená sedmnáctipalcová kola, ale především perfektní odhlučnění podvozku a pocitově měkčí uložení náprav schopné lépe pohlcovat menší nerovnosti. Nebýt perfektního tříramenného volantu se správně tlustým věncem a specifického digitálního přístrojového štítu, ani bych neřekl, že řídím prozatím nejdražší a nejsportovnější Mégane čtvrté generace.

video

Silnice se později začala náramně klikatit, a přestože na ní místy kvůli dešti se sněhem „stála“ voda, přitlačil jsem na pilu. Volič převodovky putoval do manuální polohy, levý ukazováček lehce „líznul“ levou páčku pro řazení pod volantem (páčky jsou připevněny ke sloupku řízení, neotáčejí se tedy s volantem) a pedál plynu putoval do podlahy. Mégane v tu ránu srdnatě vyrazil kupředu, interiérem se rozprostíral jemný mechanický zvuk motoru, a dokonce byl znát lehký náznak torque steeru. Brzdy mají ve srovnání s běžným Méganem o 30 milimetrů větší kotouče (320 milimetrů předu, 290 milimetrů vzadu), a protože jsem je u exempláře s proběhem okolo 500 kilometrů nechtěl hned utahat, přišla na řadu funkce Multichangedown. Stačí mít aktivovaný sportovní režim, v nájezdu do zatáčky držet levou páčku určenou pro podřazování, a převodovky sama sází nižší „kvalty“, aby umocnila deceleraci brzdnou silou motoru. Tohle řešení přenesl Renault Sport z okruhových speciálů a je sympatické, že se převodovka nestydí držet otáčky až u samotného omezovače.

Mégane GT je pro běžného uživatele hodně rychlé auto, a to nejen na rovinkách, ale také v zatáčkách. Líbilo se mi řízení s příjemně tuhým odporem posilovače, prvních padesát kilometrů za volantem ale bylo zoufale málo na to, abych si dokonale zvyknul systém 4Control. Zadní kola se natáčejí plynule (řídicí jednotka kontruje stokrát za vteřinu pozici předních kol a upravuje natočení těch zadních) a ve specifických situacích se vám může klidně stát, že zatáčku jednoduše „nedotočíte“ a bude potřeba rychle utáhnout stopu. Něco podobného jsem zažil u Espacu, kde hrála roli také vetší hmotnost a mohutnější karoserie. Z pozice řidiče je pak obtížnější odhadnout, kde se nacházejí limity podvozku, notabene když si to štrádujete na zimních pneumatikách po promáčené okresce. Jedno je ale už nyní téměř jisté: až dostanete 4Control pořádně do rukou, budete v zatáčkách rychlejší než s Cliem RS.

Na druhou stranu je ale potřeba říci, že jakkoliv se Mégane GT tváří drsně, nejde o ostrý hatchback a už vůbec ne o konkurenta současného Méganu RS. Na rozdíl od něj totiž můžete stiskem jediného tlačítka opět získat tiché, pohodlné a uživatelsky přívětivé auto. Největším překvapením byla samotná automatická převodovka – řadí hladce, jemně, nelogickým rozhodnutím se vyhýbá obloukem, a pokud si navolíte manuální režim, nepodřadí ani po došlápnutí pedálu plynu do kick-downu. Opravdu skvěle si rozumí se zážehovým motorem s minimem hluchých míst – stačí se přehoupnout přes dva tisíce otáček za minutu a můžete si užívat příjemně plynulého zátahu až k červenému poli otáčkoměru.

Renault Mégane – technická data a ceny zážehových motorů
Motor 1.6 SCe 1.2 TCe 1.2 TCe 1.6 TCe
Zdvihový objem [cm3] 1598 1198 1198 1618
Válce/ventily 4/4 4/4 4/4 4/4
Největší výkon [kW/min] 84/5500 74/4500 97/5500 151/6000
Točivý moment [N.m/min] 156/4000 175/1500 205/2000 280/2400
Převodovka 5M 6M 6M (7DS) 7DS
Max. rychlost [km/h] 191 179 197 (199) 230
Zrychlení 0-100 km/h [s] 12,2 12,3 10,6 (10,3) 7,1
Komb. spotřeba [l/100 km] - 5,4 5,3 (-) 6,0
Cena Premiere Edition [Kč] - 399.900 - -
Cena Life [Kč] 339.900 - - -
Cena Zen [Kč] 359.900 377.900 394.900 -
Cena Intens [Kč] 394.900 412.900 429.900 -
Cena Bose [Kč] - - 479.900 -
Cena GT [Kč] - - - 589.900

Prostě gétéčko

Je jenom málo věcí, které bych mohl po první jízdě novému Méganu vytknout. Skvěle se v něm sedí, alespoň vpředu jsem si na prostor rozhodně nemohl stěžovat, a na pohled i dotek je znát velký důraz na kvalitu výroby, zpracování a volbu materiálů. Budu-li mluvit z pozice běžného uživatele, neškodil by lepší výhled skrze zadní okno, z pozice sportovně založeného řidiče bych zase ocenil, kdyby si vůz nenechával tolik důležitých informací pro sebe. Komentář ke komunikativnosti ale zatím necháme otevřený – dnes totiž pro jízdu s takto laděným vozem opravdu nebyly ideální podmínky. I z toho důvodu jsem nechal ladem systém Launch Control, který Mégane zdědil od Clia RS.

V článku jsem lehce „naťuknul“ také nový Mégane RS, mnoho informací jsme o něm ale nezjistili ani od zástupců automobilky. V tuto chvíli je jisté, že dorazí na přelomu let 2017/2018 a bude mít pětidveřovou karoserii – varianty kupé se totiž čtvrtá generace modelu vůbec nedočká (nebyl o ni moc velký zájem, stejně jako o kabriolet). Potvrzeno nám nebylo ani použití přeplňovaného čtyřválce s objemem 1,8 litru, o kterém se spekuluje ve spojitosti s kupé Alpine Vision.

Renault Mégane – technická data a ceny vznětových motorů
Motor 1.5 dCi 1.5 dCi 1.6 dCi 1.6 dCi
Zdvihový objem [cm3] 1461 1461 1598 1598
Válce/ventily 4/2 4/2 4/4 4/4
Největší výkon [kW/min-1] 66/4000 81/4000 96/4000 118/-
Točivý moment [N.m/min] 220/1750 260 (250)/1750 320/1750 380/-
Převodovka 6M 6M (6DS) 6M 6DS
Max. rychlost [km/h] 174 187 (187) 198 -
Zrychlení 0-100 km/h [s] 13,4 11,3 (12,3) 10,0 -
Komb. spotřeba [l/100 km] 3,7 3,7 (3,7) 4,0 -
Cena Premiere Edition [Kč] - 444.900 - -
Cena Life [Kč] 399.900 - - -
Cena Zen [Kč] 419.900 444.900 - -
Cena Intens [Kč] - 479.900 509.900 -
Cena Bose [Kč] - 529.900 559.900 -
Cena GT [Kč] - - - 649.900
Témata
Avatar - white label
27. 2. 2016 14:53
Re: renault je mistr sveta v akcnich nabidkach
Avatar - white label
27. 2. 2016 14:52
Re: renault je mistr sveta v akcnich nabidkach
Myslím, že jsem to napsal dost jasně:
"Vzhledem k výbavě, je to určitě hodně atraktivní cena (i na poměry mainstreamu)..."
Golf k benzínovému Meganu GT ani aktuálně nemá úplně přímou konkurenci, protože benzínový Golf GT byl naposledy u 5. g. Golfu. Dieselový Golf GT nahradil od 6. g. obnovený Golf GTD (před tím byl naposledy ve 3.g.), který by se dnes dal přímo srovnat s dieselovým Meganem GT.
Golf logicky nemá ambice být cenově nejvýhodnější koupí své třídy, to by jeho prodeje musely vypadat jinak. A zrovna od Golfu GTI asi nikdo moc nečeká, že bude primárně cenově konkurovat Meganu GT. Golf GTI je dražší (včetně příplatků), a to nejen, než Megane GT, je taky dražší, než jeho (výkonnější) sourozenec Leon Cupra. Prostě si to může dovolit. Proti Meganu GT nemá jen jiné logo a 40letou tradici, má taky vyšší výkon, možnost aktivního diferenciálu, volbu ze dvou převodovek, větší možnosti individualizace (byť je před údajným faceliftem)..., v tomto ohledu je někde mezi špičkou mainstreamu a prémií, což se do jeho ceny pochopitelně promítá také.
Hlavně, že je z čeho vybírat a věřím, že nový Megane GT (i díky poměru cena/výbava) bude určitě hodně zajímavou alternativou na trhu sportovněji orientovaných hb.
27. 2. 2016 13:32
Re: renault je mistr sveta v akcnich nabidkach
Ano 730 beze slevy!! Dále ukaž mi auto co ma lepší výbavu v téhle třídě??Golf za milión nemá tak jmenuj
Avatar - white label
27. 2. 2016 12:59
Re: shrnovacka
Vypisovat nic nemusíš, stačilo dát odkaz.
V plné (možné) výbavě mně to aktuálně vyšlo na 728.900,- Kč.
Vzhledem k výbavě, je to určitě hodně atraktivní cena (i na poměry mainstreamu), ovšem tvrzení, že za 670 tisíc: "to auto je nabušený vším co mají prémiové značky v nej výbavách!" je minimálně úsměvné.
Ale tak hlavně ať ti to slouží/jezdí dle tvých představ.
27. 2. 2016 09:07
Re: shrnovacka
Koukni se. Na stránky renault nebudu ti tu vse vypisovat ma minimálně to co gti za milión!!!to mluví za vše tečka

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud