Range Rover: Nové informace a velká fotogalerie
Známe podrobnější údaje o motorech pro Evropu. Jejich nabídka čítá pětilitrový zážehový vidlicový osmiválec v mechanicky přeplňované variantě, turbodiesely zastupují agregáty V6 a V8.
Motory
Benzinový agregát LR-V8 Supercharged nabízí 375 kW (510 k) a 625 Nm. Slabší vznětová jednotka TDV6 3,0 l poskytuje 190 kW (258 k), silnější SDV8 4,4 l pak 250 kW (339 k). V roce 2013 přijde na řadu i diesel-hybrid 3,0 l/248 kW (337 k) s elektromotorem, lithium-iontovými články (1,7 kWh) a spotřebou 6,3 l/100 km, ale jen v Evropě a Asii. Pouze pro USA je pak určen atmosférický pětilitrový V8 s 280 kW (380 k) a 508 Nm.
Osmistupňová samočinná převodovka ZF má ještě dvoustupňovou redukci. Jaksi samozřejmý pohon všech kol doplňuje systém Terrain Response 2 Auto, který dokáže monitorovat okolí a nastavit jízdní režim podle aktuálních podmínek (silnice, terén, písek, skály, sníh). Range Rover s kompresorovým osmiválcem zrychluje z 0 na 96 km/h za 5,1 s, americká nepřeplňovaná verze pak během 6,5 s (ta jede až 209 km/h). Čísla u hybridu jsou zatím orientační: stejný sprint zvládne pod 7 vteřin. Nejúspornější je pochopitelně „malý“ turbodiesel, který spotřebuje 7,5 l nafty na 100 km.
Větší a lehčí
Vlajková loď Land Roveru se sice rozměrově zvětšila (měří těsně pod 5 m), oproti třetí generaci ovšem razantně ztratila na váze o 318-420 kg podle specifikace díky hliníkové samonosné konstrukci karoserie a podvozku. Ten je sám o sobě o 39 % lehčí v porovnání s předchůdcem. Nové je vzduchové odpružení, které umožňuje rychlejší projíždění zatáček a auto se méně naklání. Kola mohou mít 18-22 palců a světlá výška v terénu činí maximálně 302 mm. Range Rover zvládne i brod s hloubkou vody 900 mm a může táhnout přívěs o hmotnosti 3,5 t. Ano, stále se jedná o terénní automobil a žádné SUV...
Široký je výčet elektronických asistentů: řízení s elektrickým posilovačem doplňuje samočinný pomocník při podélném parkování, nechybí adaptivní radarový tempomat, nouzové brzdění při nebezpečí kolize, hlídač mrtvého úhlu, varování před kolizí při couvání a systém kamer, které umí dohlížet i na případný přívěs.
Minimální změny vzhledu
Range Rover se zvenčí změnil naoko jen minimálně, poznávacím znakem jsou světlomety do obráceného L. Rovněž přední část je více sešikmená a zajímavě působí větrací otvory v náraznících. O pouhý facelift ale rozhodně nejde. V modernějším diodami osvětleném interiéru pak kromě nové přístrojové desky a středové konzoly nabídne zadním cestujícím o 118 mm více místa pro nohy než předchůdce, majitel jim může objednat i dvojici luxusních samostatných „křesel“.
Rozsáhlé možnosti individualizace není třeba rozvádět. Přítomnost komfortních prvků na palubě je rovněž obsáhlá. Range Rover nabízí například bezklíčkový vstup, elektrické dovírání dveří, otevírání dvoudílného zadního víka, také tažné zařízení ovládají elektromotorky. Audio s 29 (!) reproduktory o výkonu 1700 W nese značku Meridian, přístroje jsou digitální a velká obrazovka uprostřed palubní desky má 8 palců. Zmiňme podporu multimédií včetně hlasového ovládání, klimatizace je až čtyřzónová a vnitřní prostor lze dálkově předehřát. Sedadla mají masážní funkci.
Za 2,2 milionu
Premiéra se odehrála 6. září 2012 v Královské baletní škole v londýnském Richmondu. Tu výstavní si ovšem novinka odbude až v Paříži mezi 29. zářím a 14. říjnem letošního roku. Jejím rodištěm je hlavní továrna v britském Solihullu, která si vyžádala investice ve výši 370 milionů liber (skoro 11,5 miliardy Kč). V USA se začne prodávat ještě v prosinci, v Evropě až začátkem letopočtu 2012. Zamíří na celkem 170 světových trhů. Na těch se Land Roveru daří, za posledních 12 měsíců prodal 280 tisíc aut.
Britské ceny čtvrtého pokolení Range Roveru začínají na 71.295 librách za model Vogue s třílitrovým turbodieselem a končí na 98.395 librách v případě verze Autobigraphy s pětilitrovým kompresorovým osmiválcem. V korunách odpovídají 2,2, respektive 3,05 milionům.
Trocha historie
Luxusní terénní Range Rover se objevil poprvé v roce 1970. Ač se všeobecně tvrdí, že byl prvním vozidlem svého druhu na světě, není to tak docela pravda, o sedm let jej předběhl americký Jeep Grand Wagoneer. První generace „Range“ se vyráběla dlouhých 26 let, poslední dva roky souběžně s druhou (1994-2001). Odcházející třetí tu s námi strávila tedy něco málo přes dekádu, což je v dnešní době spíše výjimkou.