Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Spousta českých řidičů v této situaci dělá chybu. Dokážete ji vyřešit správně?

redakce AUTO.CZ
Diskuze (2)

Seznam závěrečných otázek pro autoškoly se pravidelně rozšiřuje. Jak si s nimi poradíte?

Jak nejspíš všichni dobře víme, závěrečná zkouška žadatelů o řidičský průkaz skupiny B se skládá ze dvou částí. Testu ze znalosti teorie, který se skládá na počítači, a praktické zkoušky za volantem v reálném provozu.

Seznam testovacích otázek se přitom od roku 2021 pravidelně rozšiřuje, přičemž poslední várka nových otázek dorazila v únoru tohoto roku, jak uvádí web Nové otázky, věnující se tomuto tématu. Zde si navíc nové otázky mohou vyzkoušet jak řidiči budoucí, tak stávající.

Video se připravuje ...

Nás ale zaujala otázka, na kterou prostřednictvím svého facebookového profilu upozornilo Ministerstvo dopravy. Na snímku vidíme běžnou městskou silnici, která je po obou stranách lemována pruhem pro cyklisty.

Otázka pak zní následovně: „Může jako řidič motorového vozidla z výhledu zastavit u okraje vozovky na dobu nutnou k vystoupení spolujezdce?“ Na výběr jsou možnosti „A) Ne“, „B) Ano“ a „C) Ano, ale jen v případě, že neohrozím nebo neomezím cyklistu jedoucího v jízdním pruhu pro cyklisty“.

Poradíte si s cyklopruhem? Poradíte si s cyklopruhem?

Pokud jste odpověděli „A) Ne“, měli jste absolutní pravdu. Na tuto situaci totiž pamatuje Silniční zákon (č.361/2000 Sb.) v § 27, odstavec 1 první písmeno i: „(1) Řidič nesmí zastavit a stát i) ve vyhrazeném jízdním pruhu a jízdním pruhu pro cyklisty“.

redakce AUTO.CZ
Diskuze (2)

Doporučujeme

Avatar - rohYpnol
15. 5. 2023 07:48
Může cyklista podjíždět zprava?
Může cyklista podjíždět zprava? Může. Zatímco řidič motorového vozidla je při předjíždění povinen dodržet nesmysl v podobě odstupu 1,5 m...
Je povinen řidič dodržet odstup 1,5 m, když cyklista jede ve vyhrazeném pruhu? Ne.

Prostě absurditán. Hlavně že pořád politici "zlepšují" zákon... :no: Ale tak co chtít po vládě, která obhajuje 0% na tiché víno, zatímco zdražuje kojeneckou vodu, po vládě, která slíbí že nezvýší daně a pak zvýší prakticky všechny daně, co obhajuje sníženou sazbu na časopisy, zatímco noviny mají normální a vůbec jim to nepřijde hloupé....
15. 5. 2023 06:55
Může cyklista kdekoli kamkoli vjet
Zatímco řidič motorového vozidla je povinen sledovat výskyt cyklisty ve všech směrech a je povinen cyklistu jakkoli neohrozit ani neomezit?