Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Subaru WRX se vrací k dvoulitru, má 195 kW a volitelně automat

21. 11. 2013 • 19:58
30
46
Zobrazit náhledy (30)
Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX Subaru WRX
Čtvrtá generace Subaru WRX se vzdává označení Impreza, přináší svébytný design a downsizovaný motor. A už má zase karoserii sedan!

Rychlá verze WRX patří k Subaru Impreza od samotného počátku v roce 1993. Tradičně šlo o sedan a pod kapotou byl vždy přeplňovaný dvoulitrový boxer, výkon se pohyboval od 160 do 169 kW. Ale poslední dvě generace přinášejí radikální změny. Ta předchozí, v pořadí třetí z roku 2007, vyměnila karoserii sedan za hatchback a objem motoru narostl na 2,5 litru. Nejprve při shodném výkonu 169 kW, od roku 2009 pak 195 kW.

S právě představenou čtvrtou generací se opět leccos změní. WRX je zase sedan a má zase dvoulitrový motor – ovšem se stejnými parametry jako předchozí 2,5litr. Jenže už to není Impreza. Jednak se zjednodušil název a jednak má nové WRX jiný design. Ten totiž vychází ze souběžně uvedeného modelu Levorg, jenž má zaplnit prostor mezi modely Impreza a Legacy. V Evropě je to ještě trochu složitější, pro našince de facto žádná Impreza neexistuje, nabízí se jen odvozený crossover XV. A tak právě WRX a Levorg by mohly být nástupcem této kompaktní modelové řady. Uvidíme…

Rozvor novinky narostl o 25 mm na 2650 mm, je tedy nepatrně delší než u XV a Foresteru. Celková délka měří 4595 mm, to je jen o 15 mm více než končící sedan v jediné nabízené variantě, ostrém provedení WRX STI. Pro srovnání, u modelu Levorg automobilka uvádí délku 4690 mm, jedná se ale o kombi. Novinkou pro Subaru jsou LED pro potkávací světla, diody zajistí i funkce denního svícení a koncových světel.

Pohonná jednotka 2.0 DIT disponuje přímým vstřikováním a turbodmychadlem. Konstrukčně vychází z motoru ve Foresteru XT, výkon ovšem vzrostl ze 177 na 195 kW – vyrovná se předchozímu modelu, stejně jako maximum točivého momentu 350 N.m. Standardem bude pohon všech kol a šestistupňová manuální převodovka, nově bude možné zvolit i bezestupňovou převodovku Lineartronic s šesti nebo osmi přednastavenými převody (záleží na zvoleném jízdním režimu). Každá převodovka dostane vlastní systém 4x4: manuál bude mít centrální diferenciál s viskózní spojkou a výchozí rozdělení momentu 50:50, Lineartronic dostane elektronicky ovládanou hydraulickou mezinápravovou spojku a planetový diferenciál s rozdělením 45:55.

Interiér v zásadě už známe z modelu Subaru XV. Hlavními změnami je dekor s karbonovým vzorem a sportovně tvarovaný volant. Stejně jako u nové Imprezy jsou sloupky čelního okna v zájmu lepšího výhledu tenčí a začínají o 200 mm více vpředu, vnější zpětná zrcátka jsou uchycena přímo do dveří.

Zahájení prodeje nového WRX je naplánováno na začátek roku 2014. Tou dobou by se mělo představit i odvozené WRX STI, které nahradí stávající model s parametry 221 kW (300 k) a 406 N.m.

Související články

Témata
Avatar - Machy_CZ
22. 11. 2013 16:54
Re: ...
Ahoj, mohl by si poradit konkretne okresky v okoli Trebice ? Diky
22. 11. 2013 10:24
Re: ...
Hezky vysvětleno :-) pro mě Evo vždycky bylo a bude to lepší a hezčí ;-) nemužu si prostě pomoc ale sti vypadá jak auto ve stylu bobra ..... Zatím co Evo je daleko hezčí a agresivnější jde z jeho výrazu až cítit co se v něm ukrývá :-)
22. 11. 2013 09:11
Re: Za mě dobrý
Příště se polepším ;-)
22. 11. 2013 09:10
Re: ...
Z toho vyrosteš (doufám). A když se budeš bavit s někým, kdo má rozum a obě ta auta zná a měl možnost je alespoň trochu porovnat ti nikdy jednoznačně neřekne, které je absolutně rychlejší. Ano, řekne ti, které jemu řidičsky více sedlo.
22. 11. 2013 07:36
Re: ...
sranda hoši sranda ... :-) dle mého má každé z těchto aut něco do sebe. Bohužel EVO X vs. WRX STI. Tam už bych neváhal, nejen že je papírově mitsu horší, ale taky je o dost ošklivější.
Články odjinud