Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Kia Ceed
Kia Ceed
Kia Ceed
Kia Ceed
44
Fotogalerie

TEST Kia Cee‘d SW 1,6 GDI – Tigerkombi

Ještě před oficiálním uvedením na český trh jsme otestovali novou Kiu Cee’d ve verzi kombi.

Kia Cee’d si už v minulé generaci jako kombi říkala SW, tedy sporty wagon. Opravdový sportovní švih ale dostal až nový model, který zmohutněl a vsadil na výraznější tvary (nejen) zadních partií.

S příchodem nové generace zmizel dojem jednoduchého a subtilního auta. I když je novinka v podstatě stejně velká (akorát do délky narostla o 5 cm), vypadá jako pořádný kus auta, moderního auta.

kia testy nizsistrednikia testy nizsistredni | acz

Zepředu to je jasná věc – tygří tvář od Petera Schreyera se povedla, je jedním z nejhezčích designů mezi kompaktními vozy. Zadní partie ale na hatchbacku tolik neladí a o 30 centimetrů prodloužený převis kombi na fotkách taky nevypadá zrovna elegantněji. V tomto případě jde ale o optický klam. Tříprostorová skutečnost je povedená, zvlášť v lákavě červené barvě, kterou jsme zvolili my.

Interiér dostal moderní design, který působí hodnotně a díky orámování prostoru kolem řidiče i velmi přívětivě. Uznáním pro designéry Kia je fakt, že velmi podobné řešení zvolil nezávisle na nich i Volkswagen pro svůj nový Golf.

kia testy nizsistrednikia testy nizsistredni | acz

Jak už víme z předchozích zkušeností s novým Cee’dem, design nezničil ergonomii. Všechny ovládací prvky jsou přehledně rozmístěné, jen velké množství tlačítek na volantu vyžaduje trochu zvyku. Naopak pochvalu zaslouží jednoduchý panel klimatizace.

Život na palubě Cee’du kazí jen dvě věci. Středová loketní opěrka je pevně umístěná příliš vzadu mezi sedadly. A druhá chyba je podobného druhu: když sedíte blíž k volantu, opřete si na dveřích loket leda tak o tvrdý plast. Měkké polstrování začíná až více vzadu.

kia testy nizsistrednikia testy nizsistredni | aczZavazadlový prostor o objemu 528 litrů je stejně velký jako v Hyundai i30 kombi. I zde najdeme praktickou soupravu přihrádek pod podlahou, za příplatek 7 tisíc korun je k dispozici organizační systém.

Optimální motor

Testovaný vůz pohání silnější z nabízených benzinových motorů, čtyřválec 1,6 GDI s přímým vstřikováním. Pokud není prioritou volba dieselového pohonu, nemůžete s atmosférickou šestnáctistovkou o výkonu 99 kW udělat chybu.

Gédéíčku nechybí chuť k vytáčení ani schopnost plynule zatahovat už z těch nejnižších otáček. Výsledku samozřejmě pomáhají rozumně zvolené převody šestistupňové převodovky. Ty motor zbytečně nedusí a přitom řidiči dovolují využívat tiché pásmo mezi zhruba 1500 a 3500 min-1, kdy má čtyřválec dostatek sil.

kia testy nizsistrednikia testy nizsistredni | aczVe vyšších otáčkách je jinak kultivovaný motor už hlučnější, ovšem to se prakticky týká jen ostrého předjíždění nebo jízdy rychlostí na 130 km/h. V případě nutnosti se ale čtyřválec klasické koncepce nechá rád vytočit až do červeného pole.

Spotřeba paliva se při běžném použití pohybuje kolem sedmi litrů. Na dálnici si benzinové kombi od Kie nárokuje 7,5 l/100 km, když na šestku při 130 km/h točí 3500 min-1.

Podvozek vyznává současný tvrdší standard. To ale v zásadě nevadí, jediným nedostatkem jízdního komfortu je pomalé tlumení krátkých nerovností. Tlumiče zkrátka nedokážou přesně kopírovat povrch rozbité silnice. Posádka přesto netrpí, jen není izolována od toho, co se děje pod koly.

Kia Cee'd v dalších testech:

- Kia Cee'd 1,4 MPI/73 kW (05/2012)

- Kia Cee'd 1,4 CRDi/66 kW (08/2012)

- Hyundai i30 1,6 GDI vs. Kia Cee'd 1,6 GDI (08/2012)

Naopak ovladatelnost a stabilita jsou na vynikající úrovni. Díky lehkému motoru se Cee’d i snadno vodí v zatáčkách, jen nastavení posilovače řízení je i na dnešní poměry extrémní. Kia nutí jezdit na oči, protože i ve „sportovním“ nastavení posilovače je volant dokonale izolovaný od pohybů předních kol, jen klade uměle vyvolávaný odpor.

kia testy nizsistrednikia testy nizsistredni | acz

Závěr

Praktičtější verze Cee’du se předvedla jako pěkné auto bez zjevných nedostatků. Chyby spočívají jen v detailech – nám se nelíbí rozmístění loketních opěrek vpředu a přeposilované řízení. To znamená jediné: Cee’d se povedl a může pomýšlet na porážení konkurentů od evropských značek.

A co za to Kia žádá? První smysluplná verze kombinuje motor 1,4 MPI a výbavu Comfort. Nechybí ji klimatizace a stojí 340 tisíc korun. Motor 1,6 GDI je dražší o 25 tisíc a příplatek za plnohodnotnou výbavu Exclusive je dalších 45 tisíc. Testovaný vůz se tedy přehoupl přes 400tisícovou hranici a k tomu mu pomohlo i pár příplatků. Nejdůležitější z nich je kombinace vyhřívaných sedadel a vyhřívaného volantu za příznivých 10 tisíc. Jinak se bez extras obejdete, protože tempomat, Bluetooth nebo zadní parkovací senzory patří ke standardu výbavy Exclusive.

kia testy nizsistrednikia testy nizsistredni | acz

První cena vozu299.980,- Kč (1,4 MPI Active)
První cena vozu s testovanou motorizací364.980,- Kč (1,6 GDI Comfort)
Základní cena testovaného vozu409.980,- Kč (1,6 GDI Exclusive)
Cena testovaného vozu vč. příplatků468.980,- Kč (1,6 GDI Exclusive)

Plusy

  • Velký zavazadlový prostor
  • Živý a kultivovaný motor
  • Atraktivní design
  • Stabilita a ovladatelnost
  • Politika paketů příplatkové výbavy

Minusy

  • Nevhodně rozmístěné loketní opěrky
  • Komfort tlumení krátkých nerovností
  • Dvojité sklápění zadních sedadel
  • Přeposilované řízení