Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

TEST Volkswagen Crafter 35 – Baby náklaďák

Volkswagen Crafter 35
Volkswagen Crafter 35
Volkswagen Crafter 35
Volkswagen Crafter 35
47 Fotogalerie
Marek Bednář
Diskuze (5)

Volkswagen Crafter sice je na trhu v současném provedení už hezky dlouho, ale pořád dokáže ve správné verzi nabídnout víc než čtyřmetrový nákladový prostor i metr nad podlahou a také možnosti konfigurace jsou až ohromující. Přesto je v některých ohledech konkurence lepší.

Design, interiér

Jsou auta, která si koupíte, protože se vám líbí nebo protože je z jiného důvodu prostě chcete. A pak jsou auta, která si kupujete, protože jsou prostě potřeba k práci, kterou děláte vy sami nebo zaměstnanci ve vaší firmě. Právě k nim patří Volkswagen Crafter. I já si ho na týden půjčil právě kvůli tomu, abych s ním pracoval – organizoval sraz aut.

Škarohlíd by řekl, že by mi na to stačil i caddy, ale já mám rád velká auta, a když mají po stranách oranžová boční obrysová světla, tím líp. Ta jsou povinná, je-li vůz delší než 6 metrů, a crafter prostřední délky má 684 cm. Ano, prostřední; dělá se ještě verze s delším zadním převisem, která svou délkou přesahuje 7,3 metru.

Video placeholder
VW e-Crafter jsme vyzkoušeli v Praze a okolí • Zdroj: Auto.cz

První kapitola našich testů má v titulku slovo design, ale je vůbec u dodávek design podstatný? Rozhodně ne tak, jako celkové náklady vlastnictví, ale přesto se designéři snaží na těch pár místech faktické krabice na kolech – v dobrém, nikoliv pejorativním smyslu –, kde to je možné, realizovat nějakou příslušnost ke značce. Přísné vzezření přídě crafteru, svým vznikem už sedm let staré, jasně ukazuje na příslušnost k tehdejšímu transporteru T6 i nejmenšímu caddymu IV. generace.

Příplatková LEDková přední světla jsou na tom designem podobně, ovšem jejich vzhled je pořád skvělý, stejně jako funkce. Klasické mlhovky, které by zajistily přisvěcování do zatáček, jsou za další příplatek. Vzadu je mlhovka jen jedna a kromě třetího brzdového světla, umístěného na můj vkus příliš vysoko, je to jediná LEDková svítilna na zádi auta. To ale nevadí, přeci jen žárovky jsou pořád levnější; líbí se mi naopak, že blinkry jsou od brzdových světel v lampách dost daleko na to, aby byly lépe vidět i z dálky ve tmě.

Uvnitř ryze pracovní

Kabina je samozřejmě plně přizpůsobená tomu, aby crafter fungoval co nejlépe jako auto na práci. Při nastupování pomůže madlo na A-sloupku, které řadě dodávek trestuhodně chybí, a všude je hromada odkládacích prostor. Obří kapsy ve dveřích pojmou 1,5l láhev jako nic a na palubní desce jsou velké odkládací přihrádky. Jejich použitelnost je však omezená, neboť cokoliv světlého či bílého – například papíry – do nich dáte, odráží se v čelním skle.

Ten je jinak poměrně dobrý, i díky velkým zrcátkům. Jako jiné velké dodávky má i crafter malá vypouklá zrcátka pod těmi hlavními, ale bohužel nejsou nijak nastavitelná (to je velké mínus oproti konkurenci v podobě Mercedesu Sprinter i Toyoty ProAce Max a jejích sourozenců z koncernu Stellantis) a v každém vidím trochu něco jiného. To pravé hezky řeší mrtvý úhel, ale nevidím v něm zadní kolo, v levém zase vidím kolo, ale ne tolik do mrtvého úhlu.

Volkswagen Crafter 35Volkswagen Crafter 35 | Zdroj: auto.cz/David Rajdl

Samozřejmostí jsou tři místa k sezení s tím, že to prostřední není kdovíjak pohodlné, ale na krátké vzdálenosti se tu jezdit dá a do šířky je tu nakonec díky velké celkové šířce interiéru místa docela dost. Krajní sedačky jsou vyhřívané  –  to je samozřejmě příplatek, stejně jako vyhřívání volantu a čelního skla  –  a ta řidičova má taky vlastní loketní opěrku.

Příplatkový je také látkový potah, který vidíte na fotkách. Má název Marathon a jeho hlavním benefitem má být odolnost. Kdovíjak příjemný není, ale záda se na něm ani v horkém létě nepotí  –  klimatizace má spoustu práce, sedím tu jak ve skleníku  –  a ta houževnatost je tady důležitější.

Dvojsedačka na pravé straně má pod sedákem poměrně velkou schránku. Otvírá se však celá, nejde otevřít jen půlka, aby do ní mohl sáhnout spolujezdec sedící na krajním místě. Přesto je sedák dělený, což je dobře, neboť jezdím-li sám, zasouvám mezi jeho části mobil, aby po interiéru nelítal.

Ve výbavě je i infotainment se schopností zrcadlení smartphonu; jde ovšem o konstrukčně starý systém, takže je třeba kabelu. Velmi se hodí taky couvací kamera, opět samozřejmě příplatková, jejíž rozlišení možná není dokonalé, ale je to rozhodně lepší než nic.

Čtyřmetrový koberec? Není problém

To nejdůležitější se však u crafteru děje vzadu, za přepážkou. Prostřední délka vozu znamená, že ve verzi skříňové dodávky sem naložíte i více než čtyřmetrovou věc, a nemusí být jen u podlahy  –  délka nákladového prostoru metr nad ní je pořád lehce přes 4,1 metru. Šířka v podbězích už tak oslnivá není  –  necelý metr čtyřicet.

Pro srovnání, paterčata Stellantisu mají délku nákladového prostoru metr od podlahy nejvýš necelého 3,9 metru, ale mezi podběhy mají 1,42 metru. Do crafteru tedy strčíte pět naložených europalet na šířku za sebe (a výrobce hovoří celkem o šesti europaletách při vhodném poskládání), ve stellantisech už to tak jisté není. Ty sice ve většině verzí mají o dva, tři metráky vyšší užitečnou hmotnost, ale vnímaná bytelnost je v nich menší.

Díky hromadě kotevních ok v příplatkové dřevěné podlaze je taky v crafteru snadno upevníte, ovšem oka mají i konkurenti. Navíc tu jsou kolejnice v bočnicích pro další možnosti uchycení nákladu. LEDkové osvětlení nákladového prostoru by, pravda, mohlo být silnější, ale lampiček je alespoň několik. Jediné, co chybí, je 12V zásuvka; kabel ledničky tedy musím prodloužit, aby dosáhl do zásuvky v kabině, a vést ho venkem, přivřený dveřmi.

„Balíkáře“ či rozvozce zboží v krabicích taky možná nepotěší schod u bočních posuvných dveří. Sice se do vozu lépe nastupuje, ale do schodu můžou ty krabice padat. Výška nákladového prostoru přes 1,9 metru aspoň znamená, že se tu člověk bez problémů postaví.

Nákladový prostor VW Crafter
Délka u podlahy/1 m nad podlahou4.306/4.116 mm
Šířka mezi podběhy1.336 mm
Výška uprostřed1.876 mm

Motor, jízdní vlastnosti

Kapitolu o tom, jak crafter jezdí, bych mohl shrnout jednoduše  –  spotřeba paliva se za mých téměř 700 km ustálila na 9,5 l/100 km. Z oněch kilometrů byla většina se zhruba dvěma metráky nákladu, tj. cca pětinou užitečné hmotnosti, a spotřeboval jsem téměř celou 75l nádrž nafty.

Ve výbavě je tlačítko k pozdržení či k manuální aktivaci regenerace filtru pevných částic. To se hodí právě při takovém použití auta, kde nejsou velké nájezdy kilometrů, aby člověk při té výjimečné delší cestě mohl tu regeneraci zapnout; podle dokumentů výrobce musí běžet nejméně 25 minut.

Vznětový čtyřválec je  –  na dodávku  –  velmi dobře utlumen. Není kdovíjak silný, přeci jen 140 koní (103 kW) a 340 Nm nejsou žádné závratné hodnoty ani na normální osobák, natož na auto, které prázdné váží lehce přes 2,4 tuny. Aspoň ale přichází vrchol točivého momentu relativně brzy, v 1575 otáčkách. Nad dva a půl tisíce nemá moc smysl motor při běžné jízdě vytáčet.

Osmistupňová převodovka je klasickým planetovým automatem, pochází od firmy Aisin, a troufnu si ji označit za nejpříjemnější díl celého pohonného ústrojí. Totiž, chová se jako klasický starosvětský automat, tedy že kdykoliv pustím brzdový pedál, vůz se okamžitě rozjíždí tam, kam mám zařazeno.

Volkswagen Crafter 35Volkswagen Crafter 35 | Zdroj: auto.cz/David Rajdl

Navíc nezamyká hydrodynamický měnič točivého momentu na každém kvaltu a při zrychlování v nízkých rychlostech ho nechá odemčený, a vůz tak zvyšuje svou rychlost za konstantních otáček díky nárůstu tlaku v měniči. Možná to není cesta, jak ušetřit každou možnou desetinu gramu CO2, ale je to řidičsky velmi příjemné a taky to pomáhá s rozjezdem naloženého auta.

Nutno však dodat, že převodovka často motor podtáčí a způsobuje jeho dunění. Těžko se tomu předchází, neboť tu není žádný sportovní režim, ba ani pádla pod volantem; musím to řešit přepnutím voliče do manuálního režimu a následným podřazením. To se navíc dělá naopak, než by bylo přirozené  –  podřazuje se k sobě, odřazuje se od sebe.

Převodovka navíc neumí sama brzdit motorem ani při nastaveném tempomatu. Odřadí vysoko a z kopce nechá vůz se rozjet. Chci-li držet rychlost jinak než pedálem brzdy, musím opět řadit manuálně. A přiznám se, čekal jsem větší brzdný efekt motoru, než jaký se dostavil; přeci jen je s takhle těžkým autem, zejména kdybych naložil celou tunu a kousek, kterou uveze, je brzdění motorem z táhlých klesání naprostá nutnost.

Jako malý náklaďák

Dojem zpoza volantu je v jednom ohledu trochu překvapivě blízko tomu, jako bych seděl ve skutečném náklaďáku. Jde o to, jakým způsobem vůz vracím do přímého směru po odbočení a jak se přitom skládá do jízdního pruhu ta dlouhá karoserie. Tento dojem mám proto, že sedím na samém předním konci rozvoru náprav; sice jsem pořád uvnitř rozvoru, ale jen těsně.

A do značné míry se to pojí i s nutností si do křižovatek a v podobných místech víc najíždět, ale to u téměř sedm metrů dlouhého auta není zas tak nečekaná potřeba. Stejně jako fakt, že kvůli pevné přepážce není vidět doprava dozadu, a tak si musím do křižovatky najet tak, abych byl kolmo k silnici, na kterou se napojuji.

Volkswagen Crafter 35Volkswagen Crafter 35 | Zdroj: auto.cz/David Rajdl

Odpružení je naladěné tak akorát, aby vůz nebyl příliš měkký, ani prkenný, ovšem náklony karoserie jsou samozřejmostí a kvůli tomu, jak vysoko sedím, je vnímám o to víc. Nezatížená záď je na nerovnostech trochu neposedná a na výmolu umí dát ránu, ovšem s nákladem  –  stačí i slabý metrák  –  je to o poznání lepší.

Konečně, pneumatiky. Trochu překvapením jsou pláště singapurské značky Giti, kterou byste v testech pneumatik pohledali. Firma se však chlubí vývojem v Evropě a crafter není jediný volkswagen, který je z výroby dostává. Kolegové novináři je zaznamenali i na caddym a podle tiskové zprávy na webu Giti je z výroby obouvá i ID.Buzz.

Obutý model GitiVan patří na eshopech v daném rozměru obecně k těm dražším a v hodnocení valivého odporu, výkonnosti na mokru i hlučnosti má písmeno A, takže asi není moc důvod nad ním ohrnovat nos. Upřímně, neměl jsem s nimi žádný problém, ale taky za můj testovací týden nespadla ani kapka vody.

Nejbližší konkurentiMercedes-Benz Sprinter LongToyota ProAce Max L4H2Renault Master L3H2P3
Motor315 CDI, OM 654 DE 20 LA2,2 D-4D 6MT 3.5 Heavy2,0 Blue dCi 150
Zdvihový objem [cm3]1.9502.1791.998
Největší výkon [kW/min]110/3.800103/3.750110/3.500
Točivý moment [N.m/min] 340/1.500-2.400340/1.750360/1.500
Převodovka9G-Tronic6st. man.6st. aut.
Max. rychlost [km/h]160160170
Zrychlení 0-100 km/h [s]--14,1
Komb. spotřeba [l/100 km]8,2-10,88,5-10,07,6-7,8
Emise CO2 [g/km]214-285224-263200-204
Objem nákladového prostoru [l]14.00015.00013.000
Rozměry d x š x v nákladového prostoru [l]4.410 × 1.350-1.787 × 2.0094.070 × 1.422-1.870 × 1.9323.857 × 1.380-1.789 × 1.885
Pohotovostní/celková hmotnost [kg]2.396/3.5002.170/3.5002.316/3.500
Rozměry d x š (bez zrcátek) x v [mm]6.976 × 2.020 × 2.6166.363 × 2.050 × 2.5246.311 × 2.080 × 2.500
Rozvor [mm]4.3254.0354.215
Cena od [Kč] bez DPH1.259.031985.000888.000
Srovnatelná výbava s testovaným kusemSelectActiveAdvance
Cena od [Kč] bez DPH1.391.978985.000888.000

Závěr

Současný crafter, byť je na světě už nějaký ten pátek, je pořád velmi konkurenceschopnou dodávkou. Kousek, který jsem testoval, přijde jen s pár příplatky na 1,2 milionu korun bez DPH, což je třeba ve srovnání s Renaultem Master nebo Toyotou ProAce Max, ve vyšších verzích s výbavou zhruba srovnatelnou, o pár set tisíc víc.

Sféra velkých nákladních aut se ovšem propisuje i sem, neboť když se ponoříte do konfigurátoru crafteru, zjistíte, že možnosti, jak si vůz vybavit, co všechno jde personalizovat, jsou až neuvěřitelné. Lze si třeba detailně vybrat, kde a jaká chcete okna, nebo jestli tam má být jen otvor bez skla, kde a jaké chcete posuvné dveře, nebo jakou mají ty dveře mít aretaci  –  zda jen na konci dráhy, nebo navíc ještě uprostřed. A mnoho, mnoho dalšího.

Snadno se tak jde dostat k dvoumilionové cenovce, když třeba chcete velký obytňák a hotové „campervany“, které nabízí Volkswagen či třeba Adria, vám nevyhovují. Taky si lze vybrat tonáž  –  číslo 35 v názvu znamená celkovou hmotnost 3,5 tuny, dělá se i třítuna, a naopak pětituna a pětiapůltuna, na které už však samozřejmě nestačí řidičák sk. B  –  a pohon předních, zadních nebo všech kol; to třeba řada konkurentů nenabízí vůbec a jste „odkázáni“ na předokolku.

Ovšem, i takhle, jak ho testuji, je crafter výborným pracovním náčiním na cokoliv, co vyžaduje čtyřmetrovou uzavřenou ložnou plochu. K dokonalosti mu pár detailů chybí a podtáčení motoru mi docela dost vadí, ale navzdory tomu jsem s ním rád strávil týden i běžnou jízdou, nejen víkendovým transportem techniky a proviantu.

Nejlevnější verze modelu bez DPH699.000 Kč (Akční Crafter skříň 30 SR, FWD, 103 kW, 6st. man.)
Základ s testovaným motorem bez DPH964.727 Kč (Crafter skříň 30 SR, FWD, 103 kW, 8st. aut.)
Testovaný vůz bez příplatků, bez DPH1.122.565 Kč (Crafter skříň 35 DR, FWD, 103 kW, 8st. aut.)
Testovaný vůz s výbavou bez DPH1.248.523 Kč (Crafter skříň 35 DR, FWD, 103 kW, 8st. aut.)

Plusy

  • Dobrý výhled z vozu
  • Spousta kotevních ok pro náklad
  • Chování automatické převodovky při rozjezdu

Minusy

  • Časté podtáčení motoru
  • Nenastavitelná přídavná zrcátka

Volkswagen Crafter 35
Cena základní sestavy
1 122 565 Kč
Výbava základní sestavy
16" kola ocelová, stříbrná, 2 funkční klíče, 2x USB rozhraní (typ C), 4 reproduktory, ABS, ESP, ASR, EDS, EBV, Airbag spolujezdce s možností deaktivace, Airbag řidiče, Asistent pro kompenzaci bočního větru, Asistent pro rozjezd do kopce, Asistent rozpoznání únavy, Automatický spínač stěračů čelního skla, Automatický spínač světlometů, Baterie 420A (70Ah), Boční poziční světla, Dvě 12V elektrické zásuvky vpředu, Dělicí přepážka bez okna, eCall Emergency system, Elektronická ruční brzda, Emisní norma WLTP3/EU6EA, Front Assist (bezpečnostní asistenční systém hlídající okolní vozidla, chodce a cyklisty), Funkce omezení rychlosti, Gumová podlaha v kabině řidiče, Imobilizér, Klimatizace "Climatic", Kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách, Lane Assist, Madlo pro nastupování na dělicí přepážce, Multikolizní brzda, Odkládací přihrádka nad stropem kabiny přístupná z nákladového prostoru, Odkládací přihrádka pod stropem kabiny, Opatření ke snížení hluku v kabině Plus, Otevřená odkládací přihrádka, Palivová nádrž 75 l, Parkpilot vpředu a vzadu bez aktivní ochrany boků vozidla, Plnohodnotné ocelové rezervní kolo, Posuvné dveře na pravé straně, Prodloužená záruka 2+3/200 000km zdarma, Přední náprava zesílená, maximální zatížení 2100 kg, Přední nárazník vozu šedý s integrovanými schůdky na obou stranách, Příprava pro Alcohol interlock, Rádio "Composition Colour" (10,4" barevný dotykový displej, 4 reproduktory vpředu, kompatibilní se službami VW Connect), Sedadlo spolujezdce - dvojsedadlo s úložným prostorem pod dvojsedadlem a s vyklápěcím stolkem, Sedadlo řidiče Komfort (výškově nastavitelné, nastavitelný sklon sedáku, s vnitřní loketní opěrkou, s bederní opěrkou manuálně nastavitelnou ve 2 směrech), Servotronic (servořízení závislé na rychlosti jízdy), Start-Stop (BlueMotion Technology s rekuperací brzdného účinku), Systém rozpoznávání dopravních značek, Tažné oko vpředu, Vnější zpětná zrcátka elektricky nastavitelná, vyhřívaná, Vysoká střecha lakovaná v barvě vozu, Zadní křídlové dveře neprosklené, Úchytná oka v podlaze
Cena testované sestavy
1 248 523 Kč
Výbava testované sestavy
Boční obložení nákladového prostoru (+15.022 Kč), Dřevěná podlaha v nákladovém prostoru (+18.462 Kč), LED osvětlení v nákladovém prostoru (+4.369 Kč), LED čelní světlomety (+26.058 Kč), Lišty k uchycení nákladu (+6.258 Kč), Manuální spuštění regenerace DPF (+5.148 Kč), Multifunkční kožený volant (+5.807 Kč), Potahy sedadel Marathon z robustní látky (+3.621 Kč), Příprava pro tažné zařízení vč. stabilizace přívěsu (+5.432 Kč), Rozhraní pro připojení úpravců IS3 (svorkovnice pro připojení externích přístrojů pod obložením A-sloupku vpravo dole, programovatelná jednotka "Min" pod palubní deskou na straně spolujezdce, monitoring druhé baterie, příprava pro telematiku) (+14.776 Kč), Vyhřívané sedadlo řidiče i spolujezdce (+6.929 Kč), Vyhřívané trysky ostřikovačů (+1.000 Kč), Vyhřívané čelní sklo (+6.378 Kč), Couvací kamera (+6.698 Kč) (ceny bez DPH)
Motor
Typ motoru:
přeplňovaný vznětový
Válce / ventily:
4 / 4
Zdvihový objem (ccm):
1968
Nejvyšší výkon (kW / ot/min):
103 / 3500 - 3600
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min):
340 / 1575 - 2250
Nejvyšší toč. moment elektromotoru (Nm / ot/min):
0 / 0 - 0
Nejvyšší výkon elektromotoru (kW / ot/min):
0 / 0
Nejvyšší výkon soustavy (kW / ot/min):
0
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h):
155
Zrychlení 0 - 100 km/h (s):
0
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km):
0 / 0 / 9.5
Emise CO2:
250
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l):
0 / 13000
Objem nádrže (l):
75
Pohotovostní hm. / nosnost (kg):
2431 / 1069
Rozměr pneu:
235/65 R16 C 113/111 R
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm):
6836
b) šířka (mm):
2040
c) výška (mm):
2590
d) rozvor (mm):
4490
e) rozchod vpředu (mm):
0
f) rozchod vzadu (mm):
0
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm):
936 / 1104
h) podélný prostor vzadu min/max (mm):
0 / 0
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm):
1156
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):
0
k) šířka vpředu (mm):
1628
l) šířka vzadu (mm):
0
délka sedáku vpředu (mm):
497
délka sedáku vzadu (mm):
0
výška opěradla vpředu (mm):
639
výška opěradla vzadu (mm):
0
Vstoupit do diskuze (5)