Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Toyota Corolla Cross: Corolla koketuje s terénem

11. 10. 2022 • 22:01
40
3
Zobrazit náhledy (40)
Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross Toyota Corolla Cross

Nové SUV od Toyoty rozšiřuje paletu karosářských variant Corolly: je už čtvrtou vedle hatchbacku, kombi a sedanu. Verzi s přídomkem Cross si můžete osahat na probíhající akci Toyota roadshow: dnes naposledy v Ostravě, od zítra v Pardubicích a od pátku v Hradci Králové.

Nová karosářská verze Corolly měří 4460 milimetrů. K tomu je 1825 milimetrů široká a 1620 vysoká. Zapadá tedy mezi zaběhnuté modely C-HR a RAV4.

Nese si však zajímavé prvenství. Je prvním globálním modelem od Toyoty těžícím z výhod nového hybridního systému páté generace s autonomním dobíjením.

Ten slouží k pohonu předních nebo všech kol a proti předchozí generaci nabízí vyšší točivý moment, větší zapojení elektřiny, hospodárnější chod i více radosti z jízdy.

Na nové platformě

Navýšením výkonu elektromotoru i spalovacího agregátu vzrostl celkový systémový výkon o 8 %. Hybridní pohon 2.0 produkuje konkrétně 146 kW a uděluje vozu zrychlení z nuly na sto za 8,1 sekundy. Varianta s pohonem všech kol využívá další elektromotor na zadní nápravě s výkonem 31 kW. Ten se připojuje automaticky ve prospěch lepších záběrových vlastností.

Corolla Cross staví na podvozkové platformě TNGA, konkrétně nejnovější vývojové variantě GA-C. Pro evropský trh bylo speciálně upraveno i robustní stylistické ztvárnění auta. Přináší kombinaci světlometů a zadních skupinových svítilen sladěných s přední maskou v podobě dvojitého lichoběžníku, vymodelovanými blatníky s vytaženými lemy a zkosenou kabinou.

Video se připravuje ...

Záplava chytrých asistentů

Kromě jiných moderních technologií a systémů, které rozebíráme samostatně, je Corolla Cross vybavena systémem T-Mate. Ten kombinuje nejnovější bezpečnostní paket Toyota Safety Sense s dalšími aktivními asistenčními systémy řízení a parkování s cílem nejen usnadnit řízení a zvýšit jeho bezpečnost, ale též ochránit celou posádku vozidla i ostatní účastníky silničního provozu za nejrůznějších situací.

Předkolizní bezpečnostní systém PCS poprvé nabízí funkci zamezující nechtěnému zrychlení za nízkých rychlostí jízdy, dopravní asistent pro zařazování na křižovatkách, jakož i vylepšené rozpoznávání protijedoucích vozidel a asistent pro odbočování na křižovatkách.

Z dalších nových funkcí jmenujme asistenční systém řidiče pro nouzové zastavení vozidla EDSS a dálkové on-line aktualizace OTA pro aktualizaci a přidávání dalších funkcí během celé životnosti vozidla. Vylepšení se dotkla i adaptivního tempomatu s plným rychlostním rozsahem a asistenta pro udržení v jízdním pruhu i systému rozpoznávání dopravních značek.

T-Mate pomáhá řidiči prostřednictvím sledování slepého úhlu s asistenty pro bezpečné opuštění vozidla, automatické ovládání dálkových světel a parkovacích asistentů včetně systému pokročilého poloautonomního parkování, panoramatického zobrazování okolí vozu, systému monitorování provozu za vozidlem s automatickým brzděním a inteligentního ultrazvukového lokátoru.

K vidění na Toyota roadshow

Corollu Cross si můžete prohlídnout a osahat stejně jako další novinky Toyoty během velké roadshow. Ta začala už 7. září v Česku, kam se nyní po více než dvoutýdenní šňůře Moravou a Slezskem vrací. Potrvá až do listopadu.

Program Toyota roadshow
Říjen
10. a 11. 10. Autobond Ostrava
12. a 13. 10. Olfin Car Pardubice
14. a 15. 10. Olfin Car Hradec Králové
17. a 18. 10. Autostyl Trutnov
19. a 20. 10. Auto KP Plus Liberec
21. a 22. 10. Louwman  Most
24. a 25. 10. Louwman  Praha
26. a 27. 10. Domanský Zdiby
Listopad
1. a 2. 11. Dolák  Plzeň
3. a 4. 11. Dolák  České Budějovice

Nový hybridní systém 5. generace

Plně hybridní systém páté generace s autonomním dobíjením, sloužící k pohonu předních (FWD) nebo všech kol (AWD-i), navazuje na předchozí provedení s nabídkou vyššího točivého momentu, většího zapojení elektřiny a ještě hospodárnějšího chodu. Přepracována byla převodovka společně s použitím nového systému mazání a rozvodu oleje, kde se uplatnil olej s nízkou viskozitou. To se pak odráží v provozní hospodárnosti a navýšení výkonu díky menším elektrickým i mechanickým ztrátám. Nový bateriový modul využívá nejnovějších výsledků vývoje lithium-iontových baterií, a je tak výkonnější a o 40 % lehčí než doposud. Hybridní pohon FWD 2.0 produkuje 146 kW a uděluje vozu zrychlení z místa na 100 km/h za 8,1 sekundy. Varianta s pohonem AWD-i využívá další elektromotor na zadní nápravě s  výkonem 30,6 kW. Zadní elektromotor se připojuje automaticky ve prospěch lepších záběrových vlastností, jistoty za volantem a pocitu bezpečí na površích se zhoršenou přilnavostí. Hybridní systém 5. generace přináší i další zlepšení jízdních vlastností. Systém pohonu nyní vykazuje ještě lineárnější charakter a vyšší předvídatelnost i regulovatelnost při zrychlování, kdy je rychlost vozidla lépe sladěna s otáčkami spalovacího motoru ve prospěch přirozeného chování vozu.

Přes 50.000.000 coroll

Od uvedení modelu v roce 1966 se celosvětově prodalo přes 50 milionů vozidel s označením Corolla. Nová Corolla Cross ještě posílí zastoupení značky Toyota v automobilovém segmentu C (nižší střední třída) a podpoří cíl společnosti prodávat do roku 2025 na 400 tisíc vozidel, což odpovídá 9% podílu v mimořádně konkurenční oblasti evropského trhu.

Vyspělé technologie

Kromě mnoha nových technologií přichází nová Corolla Cross s modernizovaným ovládacím rozhraním, které přináší inovativní multimediální technologie. Součástí přístrojové desky ve speciálním uspořádání pro evropský trh je zbrusu nový digitální přístrojový štít o velikosti 12,3" s podporou nejrůznějších konfigurací, jakož i 10,5" centrální displej multimediální soustavy. Digitální přístrojový štít o úhlopříčce 12,3" je vybaven zbrusu novým hardwarem i softwarem. Největší displej v této třídě nabízí nejvíce místa pro zobrazování informací, mimořádnou flexibilitu a možnosti uživatelských nastavení např. pro zobrazování spotřeby paliva, hybridního systému nebo navigace. Nejnovější multimediální systém s novým rychlejším procesorem a 10,5" dotykovým displejem s jemnou grafikou podporuje bezdrátové připojení přes Apple CarPlay, resp. kabelové připojení prostřednictvím Android Auto; jeho součástí je i paket služeb Toyota Smart Connect.

Autor: David Šprincl

Doporučujeme

Témata
12. 10. 2022 07:36
Mě připomíná S cross
od Suzuki. Neprohodili si loga?
11. 10. 2022 20:42
Re: Kam že se vrací?
Mě Toyota touhle roadshow zklamala, auta jen na ukázku, ke svezení pouze Mirai (uznávám, auto na vodík je tahák) a plug-in Ravka, jinak nic, navíc z personálu B&S auto Brno jsem měl pocit, že pokud sem nepřijel složit zálohu, tak je vyloženě obtěžuju. Ve srovnání s Peugeot Emotion Days teda velká bída.
Avatar - pradeda777
11. 10. 2022 16:00
Kam že se vrací?
K vidění na Toyota roadshow
Corollu Cross si můžete prohlídnout a osahat stejně jako další novinky Toyoty během velké roadshow. Ta začala už 7. září v Česku, kam se nyní po více než dvoutýdenní šňůře Moravou a Slezskem vrací. Potrvá až do listopadu.
Hmm....to jako Morava a Slezsko už nejsou součástí Česka???