Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Toyota Proace City Verso a Proace Nomad – Rodina na cestách

Stanislav Švarc Stanislav Švarc 19. 7. 2020 • 08:38
51
23
Zobrazit náhledy (51)
Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad

Výběr auta je komplikovaná věc. Ne vždy se totiž můžeme řídit jen tím, po čem toužíme, častěji musíme volit podle aktuálních potřeb.

Toyota Proace City Verso


A když máte velkou rodinu, nebo rádi jezdíte do přírody za různými sporty, které vyžadují objemnější vybavení, či stavíte chalupu a snadno tak zaplníte vozidlo například nářadím nebo materiálem, nemůžete si samozřejmě jako hlavní povoz koupit sportovní kupé. To dá rozum.

Naštěstí jsou tu osobní dodávky. A v různých velikostech.

Najdete je také v nabídce automobilky Toyota pod označením Proace Verso (Verso značí civilní verzi, kromě ní Toyota prodává i klasické užitkové varianty). Menší z nich ještě nese přídomek City. Obě můžete mít také v provedení s delším rozvorem a prostornější kabinou.

Důležité také je, že nejde o vozidla, která by si japonská automobilka vyvinula sama. Mají původ u koncernu PSA.

Proace City Verso

Pojďme se nejprve podívat na menší z dvojice modelů, tedy Proace Verso City. Auto k nám dorazilo v provedení s delším rozvorem a ve výbavě Family s příplatkovým paketem Comfort za 70 tisíc korun.

Balíček zahrnuje například navigační modul, indukční nabíječku telefonů, bezklíčové otevírání a startování, head-up displej, úložný prostor pod podlahou ve druhé řadě, 230V zásuvku, sluneční clony, adaptivní tempomat, systém sledování slepého úhlu, sledování příčného provozu, vyhřívaná přední sedadla, zpětné zrcátko pro pozorování cestujících nebo automatický parkovací systém.

Jde tedy o prvky, které jsou příjemné, ale současně takové, bez nichž se možná většina řidičů obejde. Asi důležitější je však samotné provedení Family, které nabízí několik skutečně užitečných záležitostí, třeba přední a zadní parkovací senzory, zadní parkovací kameru, dveře zavazadlového prostoru s otevíratelným oknem, středovou konzolu s velkým úložným prostorem, automatickou dvouzónovou klimatizaci, klimatizaci pro druhou řadu sedadel, dobíjecí USB ve druhé řadě, elektricky ovládanou dětskou pojistku, sklopné sedadlo spolujezdce a hlavně tři samostatná sedadla ve druhé řadě.

Ta bohužel nejsou posuvná, ale dají se sklopit do podlahy a jsou také vybavena systémem Isofix. A umožňují vedle sebe poskládat tři dětské sedačky. Takže jestli Proace City chcete využívat jako rodinné auto, výbava Family dává největší smysl. Posuvné zadní dveře na obou stranách mohou mít všechny verze, jen u základní varianty Combi jsou za 10 tisíc korun, u všech ostatních provedení jde o standardní výbavu.

Když k tomu v případě 4753 milimetrů dlouhého Proace City Long s rozvorem 2975 mm přidáte prostornou kabinu, dostanete opravdu šikovné auto, které zastane spoustu rolí. Díky posuvným dveřím se dovnitř hezky nastupuje, děti v autosedačce pak snadno připoutáte zásluhou absence středového tunelu vzadu - pěkně se k ratolestím totiž natáhnete. Potěší spousta odkládacích prostor a do kufru se toho také vejde ranec.

Toyota navíc nabízí šesté a sedmé sedadlo ve třetí řadě (za 18 tisíc korun). A opět jde o chytře vymyšlené řešení (od PSA). Samostatné sedačky poskytnou dostatek komfortu i pro dospělé pasažéry, jsou sklopné a dokonce se dají z kufru snadno vyjmout.

Toyota Proace City Verso Toyota Proace City Verso

Přestože v kabině v případě testované vrcholné verze najdete snad všechno, co byste mohli požadovat, samotné provedení interiéru je takové umírněné, rozhodně byste ho nepopsali jako luxusně vyhlížející. Obejde se bez nápadných prvků či materiálů. Převažují plasty, což je ale v této kategorii spíš výhoda, o tvrdé povrchy se nemusíte moc bát. 

V ceníku pro dlouhý Proace ve výbavě Family najdeme 1,2litrový přeplňovaný zážehový tříválec s výkony 81 a 96 kW a 1,5litrový čtyřválcový turbodiesel poskytující 75 nebo 96 kW. A troufnu si tvrdit, že největší smysl dává nejsilnější diesel. Ze dvou důvodů - výkon a spotřeba.

Mít ho můžete se 6stupňovou manuální převodovkou, nebo 8stupňovým automatem. Naše auto bylo vybaveno druhou možností. Jde o nejdražší motorizaci, ceníková cena s výbavou Family činí 755.000 Kč. Toyota má ovšem také akční ceník, v němž narazíme na stejné provedení s paketem Comfort a sedadly ve třetí řadě za 680.000 Kč.

Pokud se obejdete bez balíčku Comfort, stačí vám jen 620 tisíc korun. A opět dostanete i šestou a sedmou sedačku.

Ale zpět k motoru. Turbodiesel se projevuje docela příjemně, je poměrně kultivovaný a potěší skromnou spotřebou. Ve městě jsem jezdil za 7,6 litru, mimo obce to jde okolo šesti. Auto jsem vracel s průměrem 6,5 l/100 km. 

Největší odběr paliva motor vykazuje na dálnici, po té jsem se pohyboval za osmi litry. Vzhledem k vysoké karoserii není divu. Jedna-pětka ve spojení s automatem pro zajímavost při 130 km/h točí zhruba 2200 otáček, nepřekvapí tedy, že není moc slyšet. To spíš postřehnete zvýšený aerodynamický hluk, který ale rozhodně nepřekračuje únosnou mez.

Výkonově je na tom Proace se zkoušenou motorizací tak nějak akorát, není to žádný louda, ale ani vás neohromí. Prostě pohoda.

A podvozek? Pokud do Toyoty přesednete z Volkswagenu Caddy, asi vás překvapí, jak je měkký a houpavý. Koncern PSA jde jinou cestou než německá automobilka a na první místo staví komfort. Konejšivý projev ale také znamená, že tahle malá dodávka nezatáčí tak ochotně a nepůsobí stejně hbitě jako rival od VW. 

Nejlevnější verze modelu  535.000 Kč (Toyota Proace City Verso Long 1.2T 110)
Základ s testovaným motorem  660.000 Kč (Toyota Proace City Verso Long 1.5 D-4D 130)
Testovaný vůz bez příplatků  825.000 Kč (Toyota Proace City Verso Long 1.5 D-4D 130 AT Family Comfort)
Testovaný vůz  858.000 Kč (Toyota Proace City Verso Long 1.5 D-4D 130 AT Family Comfort)

Toyota Proace Nomad


Proace Nomad

Zatímco Proace City Verso vnějšími rozměry zapadá mezi normální osobní auta (4,7 metru dlouhá je například Škoda Kodiaq), větší Proace Verso už je klasickou dodávkou, zvlášť v delší verzi L2, která měří 5309 mm. 

Prostor navíc pak pochopitelně otevírá nové způsoby využití. Jednu z nich představuje možnost upravit vůz na obytné auto. I takové provedení Toyota umí zajistit, spolupracuje na něm s českou společností Egoé nest. Tato verze dostala výstižné označení Nomad.

Ještě než se na obytnou vestavbu podíváme, pojďme si alespoň stručně říct něco k interiéru, technice a jízdním vlastnostem.

O přední části kabiny platí to samé, co v případě malého Proace, je tedy střídmá a především funkční. Toyota pro civilní verzi nabízí několik konfigurací - od pětimístné až do varianty, jež uveze devět lidí.

Testované provedení v poměrně bohatě vybavené verzi Family bylo pětimístné s posuvnou lavicí ve druhé řadě. Asi vás nepřekvapí, že takové řešení nabízí výbornou variabilitu. Pokud zrovna nevezete obytnou vestavbu, máte k dispozici ohromný prostor pro zavazadla i spoustu místa pro cestující ve druhé řadě. Přístup opět usnadňují posuvné dveře.

Pro větší z dodávek Toyota nabízí jen vznětové motory. Jedna-pětka dává 88 kW, dvoulitry jsou k dispozici se 110 a 130 kW. Našeho nomáda poháněl nejvýkonnější diesel, spojený výhradně s osmistupňovou automatickou převodovkou. Cena této verze začíná na 940.000 Kč.

I v tomto případě jde o příjemnou kombinaci slušné dynamiky a rozumné spotřeby. Ani s naloženým autem rozhodně nebudete za brzdu provozu, spotřeba se pohybuje okolo 7 l/100 km. Podvozek je opět naladěný spíš do komfortu, což je vzhledem k zaměření, jímž je převoz zejména lidského nákladu, dobrá zpráva.

A teď už se konečně podívejme na onu vestavbu. Do zavazadlo-nákladového prostoru Toyoty Proace Verso se montuje vestavba Hiker HI 310, která stojí 89.900 Kč.

Možná si pamatujete, že řešení od firmy Egoé nest už jsme zkoušeli, loni jsme testovali jí vybavený Volkswagen Caddy Maxi a vestavbu popsali do detailu. U Toyoty Proace Verso je princip fungování vlastně stejný, vestavbu i v jejím případě tvoří korpus se třemi moduly a rošt s matrací.

Korpus je k vnitřku vozu přidělaný pomocí textilních popruhů a jeho výhodou tedy je, že se dá z vozu vyjmout, když vestavbu nepotřebujete. Není to úplně snadné, ale také nic, s čím by si dospělý člověk neporadil. Vestavba sedí na kolejničkách, takže se dá z kufru povytáhnout směrem ven. Hýbat ale lze také s jednotlivými moduly, které jsou vlastně tím nejpodstatnějším.

První modul ukrývá „polní kuchyni“, má v sobě plynový dvouvařič, úložné prostory a nechybí ani plocha na přípravu jídla. Uprostřed vestavby je oddělení s vodou, které zahrnuje skládací umyvadlo (nebo dřez) bez odtoku, nasazovací baterii s kohoutkem, kterou lze střídat s hadicí se sprchovou hlavicí, a kanystry na vodu. Vpravo pak je modul na klasickou autoledničku, která ale není v ceně vestavby.

Na korpusu ještě leží složený rošt. Lůžko z něj uděláte tak, že sklopíte opěradla zadní lavice a rošt přes ně položíte. Jde to rychle a docela snadno. Vzniklé lůžko je 2.020 milimetrů dlouhé a 1.110 mm široké, takže bez problému uspokojí jednoho dospělého nocležníka. Dva spáči už jsou na hraně.

Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad

I když je vestavba šikovná, z Toyoty pochopitelně nedělá klasický „bydlík“, to je vám určitě jasné. Nejde o auto, v jehož útrobách můžete soběstačně strávit týden. Chybí tu samozřejmě toaleta, venkovní sprchu jistě také nemůžeme považovat za plnohodnotnou, interiér není tak dobře odhlučněný jako u velkého obytného vozu a využití jednotlivých modulů částečně ovlivňuje počasí. Při práci s nimi jste totiž prakticky venku, chrání vás jen zvednuté dveře zavazadelníku.

A pak je tu nutnost mít občas zapnuté zapalování, jinak vám totiž nepoteče voda a nebude chladit lednička. Osobně bych pak ještě doporučil přikoupit nějaké zatemnění, třeba clony, které se díky magnetům jednoduše rozvěsí okolo oken. Nejde jen o tmu během spánku a ochranu před ranním sluncem (a v létě i horkem), ale také o soukromí.

I přes tyhle limity se mi ale řešení od Egoé nest pořád líbí. Umožňuje vám totiž mít spací vůz, jen když chcete nebo potřebujete. Ideální je na krátké, třeba víkendové výlety do přírody. Jinak máte v podstatě normální, praktickou osobní dodávku. Proč ne?

Zobrazit celý článek

Související články

Témata
Toyota Proace City Verso Long 1.5 D-4D
Cena základní sestavy 825 000 Kč
Výbava základní sestavy 17" litá kola, rezervní kolo (16"), navigace, 8" dotykový displej, 2 USB konektory, Wi-fi konektivita, kožený volant, automatická klimatizace dvouzónová, startování tlačítkem, 12V zásuvka vpředu, elektrické stahování oken, bezdrátové nabíjení mobilního telefonu, vyhřívání předních sedadel, manuálně nastavitelné sedadlo řidiče, manuální posouvání sedadla spolujezdce, barevný TFT multiinformační displej (3,5") v přístrojovém štítu, Head Up displej, dětská pojistka dveří - elektricky ovládaná, samostatně sklopná sedadla ve 2. řadě, přední zásuvka na 230V, rozpoznání rychlostních limitů, sklopné sedadlo spolujezdce, chlazená odkládací schránka, háček na šaty pro zadní cestující, příčný úložný prostor nad čelním sklem, úložný prostor pod podlahou ve druhé řadě, 8 airbagů, elektricky ovládaná a vyhřívaá zpětná zrcátka, senzor šera, senzor deště, dvě posuvná okna na stranách, zadní dveře s otevíratelným oknem, boční dveře posuvné na obou stranách, hliníkové střešní ližiny, přední parkovací senzory, zadní parkovací senzory, zadní parkovací kamera, předkolizní bezpečnostní systém s detekcí chodců, upozornění na opuštění jízdního pruhu se zásahy do řízení, automatická dálková světla, adaptivní tempomat, sledování slepého úhlu, asistent rozjezdu do kopce, systém proti rozkmitání přívěsu, systém sledování únavy řidiče, přední mlhová světla, denní svícení, automatický parkovací systém, systém rozpoznávání dopravních značek Kč
Cena testované sestavy 858 000 Kč
Výbava testované sestavy Metalický lak (15.000 Kč), dvě samostatná, sklopná a odnímatelná sedadla ve 3. řadě (18.000 Kč) Kč
Motor
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1499
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 96 / 3750
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 300 / 1750
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 184
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 11.5
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): - / - / 4.3
Emise CO2: 113
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 850 / 0
Objem nádrže (l): 50
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1717 / 678
Rozměr pneu: 205/55 17
Toyota Proace City Verso Long 1.5 D-4D
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4753
b) šířka (mm): 1848
c) výška (mm): 1880
d) rozvor (mm): 2975
e) rozchod vpředu (mm): 1553
f) rozchod vzadu (mm): 1567
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
24. 7. 2020 18:26
Re: Toyota Proace City Verso a Proace Nomad
Zvolil jsem Toyotu Proace, protože Mulťák je pro mě zoufale nepraktickej. Zadní lavici dělají už 150let stejně. Dá se jen posunout na kolejnicích, ale pořád je to kus se kterým sám nehneš. Často potřebuju variabilitu, mít možnost vyndávat jednotlivá sedadla podle nákladu... Díky lavici jsem Mulťáka musel vyřadit z výběru hned na začátku. Tím neříkám že kdyby toto měly vyřešeno líp, nešel bych raději do něj. K té spolehlivosti...kamarádovi odešla převodovka (manuální) těsně po záruce v 65tis/km. Tož tak.
20. 7. 2020 21:18
Re: Toyota Proace City Verso a Proace Nomad
Nevymýšľaj si.
20. 7. 2020 21:06
Re: Toyota Proace City Verso a Proace Nomad
Asi tak. :yes:
20. 7. 2020 21:04
Re: Toyota Proace City Verso a Proace Nomad
To nič nemení na tom, že Multivan práve etalónom spoľahlivosti nie je. Že ľudia kupujú Volkswageny automaticky neznamená, že všetky jeho modely sú najlepšie. ;-) Je to len staré, a už dosť otrepané klišé, ktoré nemá s dnešnou realitou veľa spoločné. Niečo podobné, ako že francúzske autá sú nespoľahlivé a poruchové, čo už má tiež od pravdy ďaleko.
20. 7. 2020 21:00
Re: Toyota Proace City Verso a Proace Nomad
Podstatne drahší. Kupoval som dve autá, takže limity boli.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku