Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ukrajinský ZAZ oživuje výrobu osobních aut. V Záporoží bude vyrábět Renault

David Bureš David Bureš 14. 9. 2020 • 07:11
29
1
Zobrazit náhledy (29)
Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana Renault Arkana

Renault má na ukrajinském trhu letos silnou pozici. Je tam aktuálně nejprodávanější automobilovou značkou.

ZAZ (neboli Záporožský automobilový závod) je automobilka fungující v dnes ukrajinském městě Záporoží. Za dob sovětského svazu se nejvíce proslavila modely přizpůsobenými invalidům, kterým se podle místa výroby říkalo záporožci. V posledních letech však výrobu osobních aut přerušila, když se orientovala na produkci autobusů nebo nákladních vozů.

Nyní se však ZAZ k výrobě osobních automobilů opět vrací, a to díky skupině Renault, která oznámila, že automobilka v Záporoží bude produkovat jeho vozy pro místní ukrajinský trh. Cílem je oživit ukrajinský trh s automobily, který se po anexi Krymu Ruskem a vypuknutí války na východě země s proruskými separatisty ocitl na dlouhé roky ve vážné krizi.

Jsme hrdí na to, že realizujeme tento projekt, který vytvoří nová pracovní místa a přispěje k rozvoji domácího automobilového průmyslu. Lokalizovaná montáž nám umožňuje zůstat v těsné blízkosti našich zákazníků a přizpůsobit nabídku a služby potřebám trhu,“ říká k tomuto projektu předseda představenstva automobilky ZAZ Nikolaj Evdokimenko.

Renault má klíčovou roli na ukrajinském automobilovém trhu. Podle analytické společnosti Autostat tam v prvním polovině letošního roku byla vůbec nejžádanější značkou, s 6.331 registracemi, což bylo o 5,1 % více než před rokem. Druhá mimochodem následuje Toyota, třetí je Kia.

Francouzská automobilka podle zákulisních zpráv bude v Záporoží vyrábět několik modelů. Primárně však nepůjde o vozy značky Renault, ale o modely značky Lada, která je rovněž součástí aliance Renault-Nissan-Mitsubishi. Konkrétně má ZAZ produkovat modely Lada Vesta, Lada Xray a Lada Largus, které má doplnit rovněž Renault Arkana. To je čtyřdveřové SUV zatím nabízené třeba v Rusku, které na Ukrajině bude novinkou v nabídce.

Skupina Renault o konkrétních výrobních plánech zatím nemluví, kromě toho, že továrna v Záporoží kvůli tomuto projektu prochází rozsáhlou modernizací. To souvisí s tím, že ukrajinské zákony aktuálně nedovolují dovoz hotových automobilů z Ruska. I kvůli anexi Krymu se Ukrajina uchýlila k sankcím vůči svému sousedovi. Produkce aut z ruských dílů přímo na Ukrajině by však měla místní omezení splňovat.

Automobilka v Záporoží začala produkovat vozy ZAZ na začátku šedesátých let. Jejím prvním osobním vozem byl ZAZ 965, městský automobil s unikátním vidlicovým čtyřválcem. Už před tím však továrna v Záporoží vyráběla zemědělskou techniku, jako třeba kombajny Komunnar. Po rozpadu Sovětského svazu sice značka ZAZ byla zachována, automobilka pokračovala ve výrobě modelu ZAZ 1102, u nás známějšího jako Tavria.

Vedle toho rozšiřuje portfolio o licenčně vyráběné vozy Daewoo, po jeho krachu je nahradily vozy Chevrolet (ZAZ Vida byl Chevrolet Aveo). Firma postupně spolupracovala i dalšími automobilkami, především čínským Chery. Primárně se zaměřovala na levné modely. V roce 2018 však produkce osobních aut byla zastavena a ZAZ se zaměřil na výrobu autobusů či nákladních vozidel. Nyní se však konečně vrací i mezi osobní vozidla.  

Související články

Témata
16. 9. 2020 10:37
Pokud Renault, tak jedině originál
Z Ukrajiny bych nekoupil ani pozlaceného Rollse. Mizerná kvalita všeho, podvody všude, kam se podíváš, rychlé vystřízlivění všech firem, co se tam chtěly uplacírovat... Renault to čeká také, pokud si ZAZ a subdodavatele nekoupil, Ukrajina je na prodej.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud