Klasické motocykly Jawa a ČZ se budou dražit v Las Vegas. Tady je jejich výběr

 

Koncem ledna se uskuteční velké aukce motocyklů pořádané společnostmi Mecum Auction, Inc. a Bonhams, v nichž bude nabízena i řada strojů značek Jawa a ČZ.

Motocykly značek Jawa a ČZ lze potkat téměř na všech kontinentech a výjimkou není ani Severní Amerika. Tam mířily do Spojených států amerických i Kanady vybrané modely obou značek. První motocykly byly do Severní Ameriky vyvezeny již koncem roce 1946 a následoval pravidelný dovoz nových strojů.

Za do jisté míry samostatnou a bohužel poměrně krátkou kapitolu z druhé poloviny čtyřicátých let lze považovat prodej motocyklů ČZ 125 pod značkou Indian ČZ přímo v prodejní síti značky Indian, proslulé svými vidlicovými dvouválci a rovněž i řadovými čtyřválci.

Na počátku padesátých let pak vývoz motocyklů značek Jawa a ČZ zajišťoval Motokov. Na severoamerickém trhu se pak motocyklům z tehdejšího Československa nejlépe dařilo v šedesátých a sedmdesátých letech, z nichž ostatně pochází i většina strojů, které ve svých aukcí pořádaných v Las Vegas koncem ledna letošního roku nabízí společnosti Mecum Auction, Inc. a Bonhams.

ČZ v nové době: Konec výroby a nedávný návrat prasete

Společnost Mecum Auction, Inc. má v katalogu své aukce celkem třináct motocyklů, z nichž drtivou většinu představují motokrosové stroje značky ČZ. Společnost Bonhams pak nabízí jednoho zástupce značky Jawa a dvojici modelů z produkce značky ČZ.

Nejstarším v aukcích nabízeným strojem zastupujícím někdejší Československo je Jawa 100 Robot z roku 1937 s dvoutaktním vzduchem chlazeným jednoválcem o objemu 98,8 cm3 a výkonu 1,9 kW (2,6 k). Společnost Mecum Auction, Inc. bohužel neuvádí žádné informace k historii tohoto exempláře.

Slavný „pérák“ bude v Las Vegas reprezentovat Jawa 250 typ 11 z roku 1948 se svým dvoutaktním vzduchem chlazeným jednoválcem o objemu 248,5 cm3 a výkonu 5,9 kW (8 k). Podobně jako starší příbuzný je i tento motocykl ve vynikajícím stavu, ale nejsou k dispozici žádné informace o jeho stavu.

Jawa v nové době: Strmý pád kdysi úspěšné značky

Za jeden z mála ve Spojených státech amerických dochovaných motocyklů Jawa ESO z roku 1967 pro závody na ledové dráze je označován exemplář se čtyřtaktním vzduchem chlazeným jednoválcovým půllitrem ESO číslo 3417/1967 a rámem číslo 143.

Podobně na tom má být i motocykl Jawa 500 DT z roku 1979 pro závody na ploché dráze, u nějž je uvedeno, že byl nedávno renovován a jeho majitelem byl Ken Maley z Kalifornie.

Prohlédněte si motocykly Jawa 350 od třicátých let do současnosti

Nejstarším zástupcem ČZ v aukci společnosti Mecum Auction, Inc. je ČZ 360 typ 969 z roku 1964. Dvoutaktní vzduchem chlazený jednoválec o objemu 360 cm3 a výkonu 23,8 kW (32,6 k) je prodejní verzí modelu, s nímž Paul Friedrichs vybojoval v letech 1966 až 1968 tři tituly mistra světa v motokrosu.

Konec šedesátých let reprezentuje motokrosový model ČZ 250 typ 980 z roku 1969 s dvoutaktním vzduchem chlazeným jednoválcem 246,2 cm3, který bylo v tomto roce možné ladit až na 23,4 kW (32 k).

Srovnali jsme novou Jawu 300 s původní legendou z padesátých let

Produkční provedení ČZ 400 typ 981 s dvoutaktním vzduchem chlazeným jednoválcem o objemu 381 cm3 a výkonu 27,2 až 31 kW (36 až 42 k) reprezentují v aukci společnost Mecum Auction, Inc. tři exempláře. První z nich je uváděn ČZ 380 z roku 1971, druhý pak jako ČZ 400 z roku 1971 a třetí jako ČZ 400 z roku 1973.

ČZ 400 typ 981 vyráběna v letech 1970 až 1976 představovala úspěšný exportní model, který má na svém kontě téměř 14.000 exemplářů, z nichž absolutní většina zamířila za hranice tehdejšího Československa a na domácím trhu byla ve velmi omezeném množství k dispozici jen pro jezdce Dukly a Svazarmu.

Je zpátky! Jawa 350 OHC: Testujeme legendu v novém provedení!

Motocykl ČZ 250 typ 980, který je jedním z nejslavnějších a na závodních tratích nejúspěšnějších zástupců značky ČZ, v aukci společnosti Mecum Auction, Inc. vedle výše zmíněného stroje z roku 1969 zastupuje ještě trojice dalších exemplářů ze sedmdesátých let.

Rok 1973 zastupují dva produkční stroje ČZ 250 typ 980 s dvoutaktním vzduchem chlazeným jednoválcem 246,2 cm3 o výkonu 22,6 kW (31 k), které se liší prakticky jen barevným provedením. První má palivovou nádrž v barvě kovu a červený rám, zatímco druhý má palivovou nádrž červenou a černý rám.

ČZ 250 typ 980 Falta replica z roku 1975 sice rovněž zastupuje produkční verzi, ale jak napovídá její název, snaží se v co největší možné míře přiblížit stroji, s nímž vybojoval Jaroslav Falta titul mistra světa v roce 1974. Ten mu byl bohužel po protestu ohledně jeho údajného předčasného startu odebrán a zbylo na něj druhé místo v celkovém pořadí.

Srovnali jsme novou Jawu 350 OHC s jejím slavným vzorem ze sedmdesátých let

Prodejní verze ČZ 125 typ 511 byla odvozena od jednoho z posledních motokrosových speciálů, s nimiž značka ČZ slavila výraznější úspěchy v mistrovství světa. Pohonnou jednotkou tohoto motocyklu je dvoutaktní vzduchem chlazený jednoválec o objemu 123,5 cm3 s nejvyšším výkonem kolem 17,9 kW (24 k).

Mezi poslední motocykly z někdejšího Československa, které byly nabízeny na severoamerickém trhu, patří ČZ 250 typ 513 z roku 1987. V době kdy byl tento model vyráběn, představoval se svým dvoutaktním vzduchem chlazeným motorem o objemu 246,2 cm3 a výkonu 25,8 kW (34,5 k) vhodný stroj pro hobby jezdce, který však již nemohl na závodních tratích konkurovat modernějším strojům především japonských značek.

Jawa jede! Prohlédněte si její současné motorky ve velké galerii

Výčet motocyklů značek Jawa a ČZ, nabízených v aukci společnosti Mecum Auction, Inc. uzavírá právě motokrosová dvěstěpadesátka typ 513 a nyní se lze podívat na trojici strojů z katalogu aukce společnosti Bonhams.

Prvním z nich může být Jawa 250 typ 590/05 Californian III z roku 1968 s dvoutaktním vzduchem chlazeným jednoválcem o objemu 249 cm3, která byla navržena primárně pro severoamerický trh, ale byla nabízena i na domácím trhu. Tento konkrétní exemplář má být podle materiálů společnosti Bonhams vydražen za částku 56.000 až 78.000 Kč.

Čezeta opět žije! Podívejte se do továrny oživeného výrobce motorek

Slavný skútr ČZ 175 typ 501/03 reprezentuje exemplář z roku 1960, v němž byla výroba typu 501 ukončena a nahrazena typem 502. Dvoutaktní vzduchem chlazený jednoválec o objemu 171,1 cm3 tomuto skútru poskytuje nejvyšší výkon 6 kW (8 k). V případě skútru se očekává, že změní majitele za 89.000 až 130.000 Kč.

Prodej motokrosových motocyklů na severoamerické půdě pak v aukci společnosti Bonhams dokumentuje model ČZ 400 typ 981 z roku 1973 s modrou palivovou nádrží, bílými blatníky a černým rámem. Společnost Bonhams u tohoto motocyklu očekává, že bude vydražen za v přepočtu 62.000 až 110.000 Kč.

Foto: Mecum Auction, Inc., Bonhams

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
Dieselgate nekončí. V USA byli obvinění čtyři bývalí manažeři Audi Dieselgate nekončí. V USA byli obvinění čtyři bývalí manažeři Audi

Velká porota ve Spojených státech vznesla obvinění vůči…

Nejdražší brambory za pět let. Cenu nestlačily ani levné dovozy Nejdražší brambory za pět let. Cenu nestlačily ani levné dovozy

Hranici dvaceti korun za kilogram překročila koncem…

Zápisník Michala Noska: Brexit, rozvod, vražda Zápisník Michala Noska: Brexit, rozvod, vražda

Británie byla loni pro Českou republiku pátou…

Zeman: Čína zrušila schůzku ministerstev zahraničí kvůli varování před Huawei Zeman: Čína zrušila schůzku ministerstev zahraničí kvůli varování před Huawei

Čína v reakci na varování před technologiemi čínské firmy…

 
Zdroj: Mecum Auction, Inc., Bonhams

Štítky Motorky

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje

Bývalé východní Německo si obvykle spojujeme se…

Facelift Škody Superb odhalen. Větších změn se dočká hlavně vzadu Facelift Škody Superb odhalen. Větších změn se dočká hlavně vzadu

Na letošní rok plánuje škodovka uvedení modernizovaného…

 

 
Škoda Scala zná kompletní český ceník a výbavy. Základní cena činí…

Škoda Scala zná kompletní český ceník a výbavy. Základní cena činí…

Dnes 08:00

Levná, nebo drahá? Vybavená, nebo je potřeba zabrousit do příplatků? Tohle chce hlubší rozborku.
Blesk.cz

Tereze souzené v Pákistánu byla zima, chtěla bundu. Petříček přidal hřejivé slovo

Tereze souzené v Pákistánu byla zima, chtěla bundu.…

Češka Tereza H. (22), souzená v Pákistánu za pašování drog, byla ve středu opět u soudu. Jenže ani tentokrát…

John Wick 3: Keanu Reeves si to rozdá s Markem Dacascosem

John Wick 3: Keanu Reeves si to rozdá s Markem Dacascosem

První trailer na snímek John Wick 3 (v originále John Wick: Chapter 3 - Parabellum) je tu. Co k němu říct?…

 

iSport.cz

Koudelka ve Sport Magazínu o strachu z výšek a skákání v teplácích

Koudelka ve Sport Magazínu o strachu z výšek a…

Zazářil na Turné čtyř můstků, přitom na ně ani nemusel přijet. Roman Koudelka vypráví v pátečním Sport Magazínu,…

Real

Real "maže" Ronaldovu éru. Stejný osud potkal Raúla,…

Góly už střílí jinde. Cristiano Ronaldo v létě vyměnil dres Realu Madrid za bíločerné triko turínského…

 

Reflex.cz

Astronauti z NASA jako Piloti nad Karibikem. Prohlédněte si vtipné plakáty k vesmírným misím

Astronauti z NASA jako Piloti nad Karibikem.…

Od roku 2000, kdy proběhla první mise na Mezinárodní vesmírnou stanici, která je od té doby trvale obydlena,…

Trump rezignoval a svět slaví! Tedy aspoň na stránkách falešného Washingtonu Post

Trump rezignoval a svět slaví! Tedy aspoň na…

Aktivistická skupina The Yes Men, která se různými recesistickými kousky snaží upozorňovat na problémy současné…