20.12. 2018 David Bureš Google+ profil David Bureš

Novinky pro řidiče v roce 2019: Kde otevřou nové dálnice? A zpřísní se bodový systém?

 

V roce 2019 se v Česku můžeme těšit na otevření nových 22 kilometrů dálnic. Naopak větší legislativní změny tuzemské řidiče nečekají.

Rok 2018 už se pomalu chýlí ke konci, a tak už je čas se dívat kupředu, do toho příštího. Pro české řidiče naštěstí (nebo bohužel?) nijak zásadní nebude. Ceny dálničních známek se nemění a nechystají se ani žádné rozsáhlé legislativní změny. Přesto všechno se detailněji podívejme na to, co české řidiče v roce 2019 čeká.

Dálniční známky 2019

Jak už bylo v úvodu řečeno, cena dálničních známek v České republice se v roce 2019 nemění. Za roční známku řidiči automobilů do 3,5 tuny dají 1.500 korun, měsíční známka přijde na 440 korun, zatímco desetidenní na 310 korun. První tentokrát z hlediska grafiky tvoří modrý kruh se žlutým pozadím, zatímco měsíční využívá motiv zeleného čtverce a desetidenní červeného trojúhelníku.

Jestliže platnost ročního kupónu je pevně stanovená, a to od 1. prosince 2018 do 31. ledna 2020 (takže když ho koupíte až v březnu, neplatí až do dalšího března), u měsíčního a desetidenního kupónu lze platnost vyznačit podle potřeby.

Dálniční známky 2019 vstoupily v platnost. Ceny zůstávají, na dalších dálnicích nebudou potřeba

Kdyby přitom byly splněny sliby ministerstva, v roce 2019 už papírové kupóny platit nemusely. Ministerstvo dopravy totiž v roce 2016 tvrdilo, že právě příští rok dojde k přechodu na elektronické dálniční poplatky, tzv. e-toll. Přechod se však nestihnul, a tak se elektronického výběru poplatků dočkáme prý nejdříve v roce 2021.

Další dálnice bez poplatku

S dálničními známkami souvisí i fakt, že na dalších úsecích českých dálnic kupón nebude potřeba. Ze zpoplatnění budou od roku 2019 vyjmuty další tři úseky, a to konkrétně:

  • D11 mezi Sedlicí a Kukleny (exity 84 – 90),
  • D35 mezi Sedlicí a Opatovicemi nad Labem (exity 126 – 129)
  • D48 mezi Frýdkem-Místkem a Dobrou (exity 50 – 54)

Díky tomu bude v tuzemsku už 199 kilometrů dálnic, na nichž viněta není potřeba.

Další dálnice budou bez poplatku. Na kterých úsecích už nebude potřeba dálniční známka?

Nové dálnice

Dobrou zprávou pro řidiče související s dálnicemi je i ta, že se můžeme těšit na další nové úseky. Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) slibuje v roce 2019 zprovoznit 54 kilometrů nových dálnic a silnic první třídy, z čehož dálnice mají tvořit 22 kilometrů.

Konkrétně se podle ředitele Ředitelství silnic a dálnic Jana Kroupy otevře osmikilometrový úsek dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem a čtrnáctikilometrový úsek dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem. V prvním případě je otevření plánováno na červen 2019, v druhém případě pak na listopad příštího roku.

Vedle toho se bude pracovat na 172 kilometrech nových staveb dálnic a silnic první třídy. Konkrétně se bude pokračovat na modernizaci dálnice D1 a budou zahajovány práce na dalších úsecích dálnic D3 (Úsilné–Hodějovice), D7 (obchvaty Panenského Týnce a Loun), D35 (Opatovice–Časy) , ale také na D48 (Bělotín–Rybí) nebo D49 (Hulín–Fryšták). Rozestavěné budou také obchvaty Znojma, Krnova, Kravařů, Karviné, Nové Paky, Církvic nebo Olbramovic. Stavební stroje budou zřejmě nejvíc vidět na modernizaci brněnské dálnice D1, kde budou v roce 2019 probíhat práce až na sedmi úsecích.

Celkem je prostřednictvím rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury v příštím roce určeno na opravy a stavby dálnic, silnic první třídy a železnic 86,3 miliardy korun.

Nové emisní normy

Letošní září bylo ve znamení přechodu na nové emisní normy, konkrétně na Euro 6c, jejichž největší novinkou je změna měřicí metodiky, z cyklu NEDC na WLTP. Většina výrobců však svá auta homologovala už podle nadcházející normy Euro 6d-TEMP, která vstoupí v platnost v září 2019. Takový krok byl pro výrobce jednodušší, aby své modely nemuseli homologovat nadvakrát, novinkou Euro 6d-TEMP je totiž měření i v reálném provozu (tzv. RDE).

Některé značky ale zatím „zůstaly“ u Euro 6c. Konkrétně jde třeba o Dacii, jejíž atmosférický čtyřválec 1.6 SCe v Dusteru a Lodgy nebo tříválce ze Sandera a Loganu jsou v tuto chvíli přizpůsobeny právě jen Euro 6c a nikoliv nadcházející Euro 6d-TEMP. U nich tak změnu nabídky agregátů můžeme teprve čekat.

Nový homologační emisní test WLTP: Opravdu znamená konec lhaní?

Emisní normy navíc budou v příštím roce klíčové i pro výrobce užitkových vozidel. Větší dodávky mají ještě rok se na povinné měření emisí podle cyklu WLTP připravit. Pro všechna prodávaná užitková vozidla bude norma Euro 6c povinná až od září 2019, letos se v případě větších modelů vztahuje jen na nově homologovaná vozidla.

Nová auta pro rok 2019

Automobilovým novinkám pro rok 2019 jsme se podrobně věnovali v samostatném přehledu, a tak zopakujme jen ty nejdůležitější.

Automobilové novinky 2019: Na které modely se příští rok můžeme těšit?

Pro našince to určitě budou novinky domácí Škodovky. Postupně se dočkáme modernizovaného Superbu, nového malého SUV vycházejícího z konceptu Vision X (že by nazvaného Kosmiq?) nebo nové generace Octavie, která má být představena před koncem roku.

Důležitou roli na českém trhu bude chtít jistě hrát i nová Dacia Sandero nebo nová generace Renaultu Clio, která se u nás začne prodávat v druhé polovině roku. Volkswagen pak chystá především osmou generaci Golfu a prvního zástupce nové elektrické řady, kompaktní hatchback I.D. Nezapomínejme ale ani na modernizaci Passatu, který v klesající střední třídě stále bude chtít hrát důležitou roli.

Na český trh pak v příštím roce dorazí i nové generace Porsche 911 nebo BMW 3. Prorazit ve stále nabitější kategorii malých SUV budou pak chtít nové generace Nissanu Juke a Peugeotu 2008.

Úpravy legislativy

Legislativní úpravy budou v příštím roce jen mírné. Zajímavou novinkou bude každopádně opětovná možnost řešit méně závažné přestupky pouze domluvou, bez nutnosti je zaznamenávat. Novelu zákona o silničním provozu už schválil prezident Miloš Zeman, cílem je zjednodušení administrativy.

Od loňského července mohou policisté na místě řešit přestupky příkazem, pokutou nebo napomenutím, které však musí být zaznamenáno na speciálním formuláři. Napomenutí ze zákona zmizí, přičemž se vrátí právě možnost domluvy. Novela je platná od 1. ledna.

Potěší i možnost zjistit si aktuální stav bodového konta prostřednictvím internetu. Jestliže dosud jste museli na pobočku CzechPointu, kde jste za výpis z bodového konta zaplatili stokorunu, od poloviny ledna bude možné ho zjistit na webovém Portálu občana, a to zcela zdarma. Na něj se přihlásíte buď prostřednictvím datové schránky nebo pomocí tzv. eObčanky.

Plánuje se také zpřísnění bodového systému nebo zavedení řidičského průkazu na zkoušku, o takových plánech se ale hovoří už několik let, a tak máme důvod se domnívat, že ani v roce 2019 k zavedení těchto novinek nedojde.

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
České letouny L-410 se začínají montovat za Uralem České letouny L-410 se začínají montovat za Uralem

Ruský majitel kunovického výrobce letadel Aircraft…

Banky HSBC a Barclays jsou vyšetřovány kvůli řetězci Patisserie Banky HSBC a Barclays jsou vyšetřovány kvůli řetězci Patisserie

Britský úřad pro regulaci finančního trhu vyšetřuje…

Babiš v Indii otevřel nové závody českých firem Babiš v Indii otevřel nové závody českých firem

Vývojové centrum společnosti Škoda Auto India/Volkswagen…

 
 

Přidat názorDiskuse: Novinky pro řidiče v roce 2019: Kde…Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda Scala má české ceny. Stojí od 394.900 Kč, má pro to dobré důvody Škoda Scala má české ceny. Stojí od 394.900 Kč, má pro to dobré důvody

Šéf českého zastoupení Škody Auto nám v rámci prezentace…

Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje

Bývalé východní Německo si obvykle spojujeme se…

 

 
Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech

Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech

Dnes 07:00

Vyzkoušeli jsme, co vše dnes můžete ve svém autě sledovat a ovládat přes telefon a co v této oblasti výrobci chystají do budoucna.
Blesk.cz

Módní téma týdne: Být královnou bálu, stát se Popelkou

Módní téma týdne: Být královnou bálu, stát se Popelkou

Plesy jsou na pořadu dne. K období zimy tradičně patří a v lednu se jejich kolotoč začíná naplno roztáčet.…

Mrazivá slova Dalibora Jandy o smrti syna (†21): Kolegové mi to přáli! Tedy někteří...

Mrazivá slova Dalibora Jandy o smrti syna (†21):…

Je slavný, vede spokojený rodinný život, na kontě má tři zlaté slavíky. Přesto se v životě Dalibora Jandy (65)…

 

iSport.cz

Král padl, na trůnu je Polanský: Chtěl být jako Laine, ale hokejky neseděly

Král padl, na trůnu je Polanský: Chtěl být jako…

Jedním gólem Jiří Polanský pomohl porazit Pardubice 5:2. Tahle trefa pro něj byla ale výjimečná. Za Oceláře…

Plekanec musel strpět porážku a ztratil zub: Našli ho naštěstí zametači

Plekanec musel strpět porážku a ztratil zub: Našli…

„Aspoň něco pozitivního,“ utrousil Tomáš Plekanec pár minut po zápase v Ostravě, kde jeho Kometa padla 1:4.…

 

Reflex.cz

Paralympijský vítěz Jiří Ježek: Nepodvolte se zranění a prožijte plnohodnotný život

Paralympijský vítěz Jiří Ježek: Nepodvolte se…

Za nepozornost se platí. Dlouhé hodiny by o tom mohl vyprávět šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa…

Kora et le Mechanix pokřtí své nové album na pražské Kampě vodou z Čertovky

Kora et le Mechanix pokřtí své nové album na pražské…

Pražsko-liberecká skupina Kora et le Mechanix 24. ledna v pražském klubu Besední 3 na Kampě pokřtí své otevřené…