Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

TEST Škoda Octavia - bestseller

Ondřej Láník
Když se koncern Volkswagen začal na počátku 90. let minulého století ucházet o českou automobilku Škoda, mnozí z nás se obávali toho, že budeme jen montovat německé automobily v českých podmínkách (v lepším případě) nebo vyrábět o generaci starší...

Naštěstí ani jeden z popsaných scénářů se nekonal a v Mladé Boleslavi se začalo pracovat na dlouhé a postupné cestě od socialistického podniku AZNP (Automobilové závody národní podnik) k modernímu podniku, který má soupeřit s produkty vyráběnými ve světě, používá moderní výrobní postupy a má špičkovou kvalitu a produktivitu výroby. Po vstupu VW v roce 1991 se čekaly velké změny, které přišly nejprve do firmy samotné. Na autech se toho na první pohled moc nezměnilo. Snad jen logo na masce Favorita, kterého v Boleslavi tehdy vyráběli, se přesunulo ze strany doprostřed. Důležité změny však spočívaly v mnoha organizačních a technologických opatřeních, které směřovaly ke zvýšení žalostné kvality Škodovek. Mediálně známých "348 zlepšení" na faceliftovaném Favoritu, to byla první velká věc pod taktovkou VW, která se dotkla designu. Následovala Felície, která svou dlouholetou vládu na českém trhu předala nástupci-Fabii-relativně nedávno. Mnoho lidí ale ve Felicii stále vidělo Favorita, který vznikal s mnoha problémy už v 80. letech. Skutečně nový automobil se značkou Škoda vznikl pod taktovkou VW v polovině devadesátých let a nutno říct, že to byla velká událost nejen pro automobilku, ale pro celou českou ekonomiku. V roce 1996 se světu představila Škoda Octavia - automobil střední třídy využívající staronové jméno.

Technický i technologický přechod od Felicie k Octavii byl velký. Nejnáročnější zákazníci Škodovky mohli do té doby objednat pouze nejdražší verze Felicií Combi 1,6 MPI v cenách zdaleka nedosahujících půlmiliónové hranice a najednou se otevřela cesta k automobilu české provenience s nabídkou 5 motorů o výkonech od 50 do 92 kW, které jezdily maximálně přes 200 km/h a byly vybaveny (nebo mohly být vybaveny) komfortními a bezpečnostními prvky, které jsme do té doby znali jen z vozů zahraničních značek. Několik let před uvedením Octavie na trh byl bestsellerem v její třídě Seat Toledo, který si Čechy získal velkým zavazadlovým prostorem, přestože technicky nebyl žádným inovátorem. S nástupem Octavie se změnily statistiky prodejů a Seatův podíl postupně klesal. Octavia uvedená na podzim 1996 přivezla na trhy rodinný automobil na podvozku Golfu IV s jedním z největších zavazadlových prostorů osobních automobilů vůbec. 528 litrů základního objemu, velká plocha a variabilita zavazadelníku se rychle staly etalonem pro srovnávání konkurenčních sedanů, které však nadprůměrným hodnotám nemohly sekundovat. Při nesklopených sedadlech má kufr délku 1144 mm. Sklopením zadních sedadel lze kufr zvětšit až na 1328 litrů a délka kufru pak činí více než 1700 mm. Prostor pro zavazadla však nekorespondoval s velmi kritizovaným prostorem pro posádku na zadních sedadlech. Rozvor 2512 mm, prakticky shodný s koncernovými sourozenci Audi A3, Volkswagenem Golf, Seatem Toledo II, nabízel vzadu sedícím cestujícím dostatek prostoru v oblasti kolen jen když se osoby sedící vpředu uskromnili. Škoda uváděla v propagačních materiálech Octavie, že automobil je určen lidem, kteří vyhledávají velmi dobrý poměr cena/užitná hodnota. V praxi to znamenalo, že technika koncernu VW se značkou Škoda se při srovnatelné kvalitě prodávala výrazně levněji než Volkswageny Golf. Velkou roli hrál patriotismus Čechů, kteří právě zde poslušně plnili přání vlády a "kupovali české věci".

Zážehové motory 1.6 l, 1.8 20V a vznětový 1.9 TDI německé konstrukce byly zaváděny v první fázi výroby v roce 1996. Jednašestka byla již známá z obou Felicií a mnoha dalších (starších) koncernových modelů. 55 kW výkonu motoru s litinovým blokem bylo dostatečných pouze pro klidnou jízdu s relativně těžkou Octavií (zrychlení na 100 km/h za 14,4 s, maximální rychlost 170 km/h). Motor 1.8 20V byl v roce 1996 technickou lahůdkou, protože zážehový čtyřválec vyvinutý německými techniky firmy Audi měl, podobně jako Ferrari u svých motorů V8, rozvod s 5 ventily na válec (tři sací a dva výfukové). K lepším hodnotám mu pomáhalo navíc variabilní sání. Motor vyráběný v maďarském Györu měl na objem 1781 cm3 úctyhodný výkon 92 kW a točivý moment 170 Nm při 4100 ot./min. Octavia s ním jela maximálně 201 km/h a na stovku zrychlovala za 10,9 s, ale... v praxi byla velmi žíznivá. Papírová spotřeba byla z říše snů a jen při velmi opatrné jízdě bylo možno dosahovat průměrů kolem 9 l/100 km. Nic pro spořivý národ český. Nové vznětové motory koncernu VW zamířily i do Octavie a staly se jejím trumfem. Prvním byl agregát 1.9 TDI s přímým vstřikem, mezichladičem stlačovaného vzduchu se 66 kW a točivým momentem 210 Nm od nízkých otáček (1900 ot/min). Jeho silnou zbraní byla a dosud je spotřeba, která se i v praxi pohybovala mezi 5 a 6 litry. Ve druhé fázi zavádění výroby Octávií byla v prvním čtvrtletí roku 1997 zahájena výroba silnější celohliníkové zážehové jednašestky o výkonu 74 kW, která má mj. variabilní sací potrubí, vyrobené z plastů. Nová škodovka s ním jela nejvýše 187 km/h a zrychlit na stovku zvládla za 12,4 s. Dnes ji lze považovat za nejrozumnější volbu, pokud chcete ojetou benzínovou Octavii. Nabídku motorů doplnil slabší nepřeplňovaný diesel 1.9 SDI s 50 kW výkonu a 130 Nm momentu při 1800 ot/min. S ním dokázal 1225 kg těžký automobil zrychlit na 100 km/h za zoufalých 19,1 s, ale chtěl při tom jen průměrně 5,4 l paliva na 100 km.

Octavia má standardní konstrukci podvozku se vzpěrami McPherson a trojúhelníkovými rameny vpředu a klikovou nápravu s vlečenými rameny vzadu. Obě nápravy jsou doplněny zkrutnými stabilizátory. Octavia jezdí na 15palcových kolech a pneumatikách rozměru 195/50, jen nejlevnější provedení LX má kola 14palcová a pneu 175/80. Dobré brzdy mají vpředu kotouče s vnitřním chlazením a u nejvýkonnějších verzí jsou kotouče i vzadu.

Do interiérů se zpočátku montovaly přístrojové desky, jejichž design byl také terčem kritiky novinářů i uživatelů. Šedá barva a nepříliš líbivý tvar nekorespondovaly příliš s některými luxusně vyhlížejícími detaily v exteriéru (chromovaná maska chladiče) nebo v interiéru (chromované kličky dveří). Ergonomie i kvalita zpracování interiéru však byla dobrá. Škodovka postupně reagovala na výtky a s přibývajícími roky se měnily barvy horního dílu přístrojové desky a později byla montována i nová přístrojová deska. Tu dostaly nejprve nejluxusnější varianty, až později se montovaly do téměř celé modelové řady. V interiéru najdeme kvalitní tvrdší sedadla. Dobrému výhledu z Octavie občas brání silnější sloupky karoserie a při couvání také mohutná a vysoká záď. Automobil je celkově poměrně robustní a cestující mají v interiéru pocit bezpečí. Může za to například vysoko položená spodní hrana bočních oken, dodávající pocit, že vás neustále dobře chrání materiál deformačních zón nejen vpředu, ale i při nárazu ze stran.

V březnu 1998 se na ženevském autosalónu odehrála světová premiéra Octavie Combi. Elegantní karosérie sportovního střihu opět ukrývala obrovský zavazadlový prostor 548 l, po sklopení zadních sedadel maximálně 1512 l. Škodováckou premiéru oslavil v novém kombi přeplňovaný dvacetiventilový motor o objemu 1,8 l a výkonu 110 kW (150 k). Zástavba turbodmychadla do 20 ventilové jedna-osmičky motoru velmi prospěla. Předností "turba" je maximální kroutící moment 210 Nm v rozmezí otáček 1.750 ot/min až 4.600 ot/min. Nejvyšší rychlost vozidla je 216 km/h. Z 0 na 100 km/h dokáže Octavia Combi 1.8 T zrychlit za 9,0 sekund. Na 100 km oficiálně spotřebuje přitom průměrně jen 7,9 litrů i když v praxi to býbá až o 2 litry více. Tento motor byl zpočátku k dispozici jen pro kombi, do sedanu se dostal v modelovém roce 1999.

Zajímavým krokem bylo zavedení motoru 1.4 MPI. Čtyřválec, který vznikl ze staré známé hliníkové třináctistovky Škoda měl výkon 44 kW a točivý moment 120 Nm při 2500 ot./min. Agregát měl i s prázdnou Octavií celkem problémy (0-100 km/h za 18,5 s) a ani spotřeba nebyla nijak oslnivá, protože bylo nutno motor hodně vytáčet. Přesto byla nová Octavia 1.4 zajímavou volbou, protože za necelých 337000,- Kč jste dostali nový "velký" automobil s mnoha přednostmi mnohem dražších verzí. Setkat se můžete také s motorem 1.4 16V 55 kW německé konstrukce.

V roce 2000 byl žíznivý 20 ventilový motor 1.8 l nahrazen dvoulitrem o výkonu 85 kW. Pak už dostala Octavia decentní facelift, který ji zajistil úspěšné pokračování prodeje nejen v ČR. Nová byla přední část (nárazník, maska chladiče, světlomety s čirou optikou), ale i zadní nárazník a nové koncové svítilny v červenobílém provedení s briliantovým efektem. Vevnitř byl mj. zvětšen prostor pro kolena cestujících vzadu o 22 mm, nově tvarovanými sedadly. Od modelového roku 2001 Škoda nepoužívá pro označení úrovní výbav zkratek LX, GLX, SLX, ale nově názvy Classic, Ambiente, Elegance. Octavia model 2001 dostala zesílenou přední část struktury karoserie a boční B-sloupky. Rozsáhlé uplatnění elektronických systémů ve vozidle přivedlo konstruktéry až k zavedení systému CAN-bus, který zmenšuje nároky na kabeláž. Sériová sběrnice přenáší signály do a z více zařízení současně, bez nutnosti vést ke každému samostatný kabel. Takto může být propojeno až devět jednotek (např. ABS, ASR a ESP s dalšími). Přísnější emisní norma Euro 4 si vynutila přepracování zážehového motoru 1.6, který tak má požadované nižší emise i spotřebu a nepatrně vyšší výkon 75 kW (oproti 74 kW) a točivý moment 148 Nm.

Během výroby Octávií přišla také luxusní verze Laurin a Klement, která na českém trhu zdatně konkurovala malým limuzínám prestižních německých výrobců. Odlišit ji může luxusní (často dvoubarevný interiér v kůži) nebo světlomety s čirou optikou již před faceliftem.

Sportovní varianta RS s motorem 1.8 T s výkonem zvýšeným na 132 kW (od modelového roku 2003 také v provedení Combi) je nejrychlejším vozem, který byl kdy ve Škoda Auto sériově vyráběn, neboť jede maximálně 235 km/h a zrychluje z klidu na 100 km/h za 7,9 s. Zvláštním modelem byla Octavia RS WRC Edition, která měla uspokojit fanoušky rallye a co nejvíce připomínat soutěžní Octavii WRC. Automobil vyvedený v bílém laku s "bojovými znaky" týmu ŠkodaAuto se jako nový prodával za necelých 900 tisíc Kč.

Koncern VW přinesl do Škodovky know-how, které by automobilka nebyla schopna sama získat, vytvořit a zavést do výroby. Do Škodovek se brzy dostaly všechny dnes běžné elektronické systémy (ABS, ESP, airbagy, xenonové světlomety apod.) a ve výrobě je dokonce i verze s pohonem všech kol. O ní se dočtete více v samostatném článku (viz odkazy na konci tohoto příspěvku).

Zapomenout bychom neměli na motory TDI. Vznětový motor objemu 1,9 l s přeplňováním turbodmychadlem s nastavitelnou geometrií lopatek (technologie VTG) a chladičem stlačeného vzduchu měl výkon 81 kW a 235 Nm točivého momentu. Motor stejného objemu s technologií čerpadlo-tryska (1.9 TDI PD) má výkon 96 kW a maximum točivého momentu 310 Nm při 1900 ot/min a je spojen se šestistupňovou převodovkou - ten přichází do prodeje v těchto dnech. Octavia s pohonem 4x4 dostala mino jiné 74 kW variantu motoru 1.9 TDI PD.

Octavia zřejmě zůstane v podobě představené jako model 2001, až do uvedení nástupce. Ten měl původně přijít již v roce 2003, ale dobré prodejní výsledky současného modelu rozhodly o odložení uvedení Octavie II na rok 2004.

V létě 2002 překročil celkový počet vyrobených Octavií 750.000 ks, z čehož třetina připadá na verzi Combi.

Octavia patří k automobilům, o které je v autobazarech velký zájem a tak ceny se drží až nerealisticky vysoko. Mnohé novější zahraniční automobily ve srovnatelném stavu a výbavě jsou výrazně levnější, ale Octáviím se věří, i když ve statistikách jsou jen lehce nad průměrem počtu závad (tříleté vozy). Mírný pokles cen lze očekávat s nástupem nové generace v roce 2004.

Další informace o tomto voze najdete také na těchto odkazech:

Přednosti

  • objemný a variabilní zavazadlový prostor s dobrým přístupem
  • dobrá základní výbava
  • úsporné a pružné motory
  • optimálně odstupňované převodovky
  • velmi dobrý poměr ceny/nabízené hodnoty
  • dílenské zpracování
  • příkladná ergonomie ovládacích prvků
  • dobrá ovladatelnost a jízdní vlastnosti
  • plně pozinkovaná karosérie

Nedostatky

  • málo místa na zadních sedadlech
  • absence stěrače zadního okna
  • horší kvalita plastů v interiéru (u prvních ročníků)

Nejčastější závady

  • netěsné olejové vany pohonných jednotek
  • vyvlečené táhla řazení
  • popraskané hadice chlazení a topení
  • poruchy imobilizéru
  • přepalování pojistek palivového čerpadla
  • závady alternátorů
  • zámky dveří - zasekávání
Vůz/r.v. 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996
Octavia 1.6 GLX (74 kW) - - 266000 235000 208000 185000 165000
Octavia 1.6 Ambiente (74 kW)* - 325000 288000 - - - -
Octavia 1.6 Ambiente (75 kW)* 380000 336000 - - - - -
Octavia 1.9 TDI GLX (66 kW) - - 288000 256000 226000 200000 179000
Octavia 1.9 TDI Ambiente (66 kW)* 414000 366000 324000 - - - -

* - po faceliftu

Škoda Octavia 1,6 74 kW r.v. 1998 ceny (s DPH)
světlomet s mlhovkou (Hella): 3945,-
světlomet bez mlhovky (Hella): 3513,-
přední nárazník (Škoda): 6386,-
přední kapota (Škoda): 9750,-
LP blatník (Škoda): 3453,-
brzdové destičky (Textar): 1844,-
brzdové destičky (RoadHouse): 1341,-
tlumič přední (Sachs): 1891,-
tlumič zadní (Sachs): 2063,-
výfuk - střední část (Tyll): 2562,-
výfuk - zadní část (Tyll): 3965,-
Ondřej Láník