11.1. 2019 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

Ford má sedm nových patentů. Prý pomůžou zachránit sportovní modely

 

I přes stále sílící ekologické požadavky se i v budoucnu budou vyrábět výkonná auta pro řidiče. Dokazuje to hned sedm nových patentů pro sportovní modely.

Jak dále zlepšit jízdní vlastnosti už tak dynamicky impozantních sportovních modelů „modrého oválu“, naznačuje sedm nových patentů. V zásadě se nejedná o žádnou revoluci. Spíše o zlepšení již známých technických řešení, která mají zlepšovat aerodynamiku karoserie a optimalizovat proudění vzduchu okolo jedoucího vozidlo nebo aktivní chlazení brzd. Zatím se ale jedná jen o patenty, takže o jejich využití v sériové výrobě dosud nebylo rozhodnuto.

Kapota s aktivními vstupy vzduchu

Otvory v kapotě slouží u výkonných aut například ke chlazení výfukových svodů. Jak vozidlo jede, vzduch v místě přetlaku (v blízkosti přechodu čelního skla do kapoty) proudí do motorového prostoru, který ochlazuje. U Fordu toto již léta používané řešení dále vylepšili tím, že do systému průduchů vložili aktivně ovládané klapky. Při nastartování studeného motoru při nízkých teplotách se uzavřou, aby se motor rychleji ohřál. Zároveň vám bude auto také rychleji topit. Naopak při jízdě za vysokých okolních teplot se klapky otevřou a umožní chlazení motorového prostoru.

Aktivní chlazení předních brzd

Zahřívání brzd při extrémně dynamické jízdě je již tradičně limitujícím faktorem, který se projeví zejména při jízdě na okruhu, kde i průměrný řidič jede zpravidla ostřeji, než by jel na běžné silnici. Zajistit chlazení brzd je tak mimořádně důležité. V novém patentu se počítá s aktivními chladicími kanály, kdy chladicí vzduch bude vstupovat v předním nárazníku. Celé to má spočívat v závislosti na rychlosti vozidla. Při vysoké rychlosti vzduch brzdy ochlazuje vcelku uspokojivě. Jenže jak se rychlost při brzdění snižuje, klesá také rychlost proudícího vzduchu nejen k brzdám.

Aktivní chladicí kanály by měly toto eliminovat, a sice na základě změny průřezu, díky němuž se zvýší rychlost proudícího vzduchu k brzdám. Jedná se o využití fyzikální podstaty proudění kapalin v uzavřeném prostoru, což popisuje rovnice kontinuity. Ta říká, že se zmenšujícím se průřezem se rychlost proudění kapaliny zvyšuje a naopak.

Pokročilá výztuha v motorovém prostoru

Výztuha spojující horní uložení pružících jednotek v motorovém prostoru je zcela běžnou součástí příslušenství sportovně laděných aut. Zvyšuje tuhost karoserie v místě uchycení nápravy a tím i jízdní vlastnosti.

Ford Mustang 5.0 Ti-VCT V8 Bullitt – Hledá se filmová hvězda. Zn. Hlučná a levná

Výztuha dle patentu Fordu bude nově dvoudílná. Pevnou zadní část posunou konstruktéři více dozadu, tedy až na dělící přepážku mezi motorovým prostorem a kabinou. Tato část bude pevná. Naproti tomu přední část výztuhy má být řešena tak, že bude možné měnit její úhel vůči pevné části, čímž se změní také prostor mezi oběma díly výztuhy. A sice v závislosti na použitém motoru a jeho příslušenství. Smyslem je vytvořit například místo pro kompresor mechanického přeplňování, který se často nachází nahoře na motoru.

Kapota motoru s chladícími otvory a odvodem dešťové vody

Jednou z funkcí kapoty motoru je jeho ochrana před průnikem dešťové vody k hnacímu agregátu. Pokud jsou v kapotě otvory pro odvod tepla z motorového prostoru, musí být navrženy tak, aby se zabránilo průniku vody třeba na zapalovací svíčky či jejich cívky.

Bizarní patent Fordu: Sedačka, která za vás vystoupí z auta!

Jak ještě lépe zamezit průniku dešťové vody otvory v kapotě na části motoru, řeší další z patentů Fordu. Ten počítá s ochranou agregátu před stékající dešťovou vodou v podobě sběrné „nádoby“, umístěné pod průduchy v kapotě.

Proměnné proudění vzduchu pod vozidlem

Zejména u rychlých automobilů je tvar spodní části vozidla velice důležitý pro zachování požadovaných jízdních vlastností zejména při vysokých rychlostech. Nové patentované řešení Fordu počítá s dodatečným „štítem“, který zlepší nejen aerodynamiku vozidla, ale zároveň zvýší také ochranu podvozku.

Hlavním smyslem je ale zvýšit brzdný účinek. Zmíněný štít je stavitelný, přičemž při brzdění se nastaví do polohy, aby vytvářel co největší odpor, a tedy vozidlo generovalo velkou aerodynamickou přítlačnou sílu. Naopak při běžné jízdě se štít zasune, čímž se zmenší aerodynamický odpor vozidla, což ve výsledku přinese zvýšení hospodárnosti provozu.

A cenu pro nejzbytečnější patent vyhrává... Ford!

Přední spoiler reagující na pohyby karoserie

Spoiler pod předním nárazníkem, lidově nazývaný lízátko, používají rychlá auta už desítky let. V čem tedy spočívá patentovaná inovace Fordu? Spoiler v podání „modrého oválu“ je navržen tak, aby dokázal plnit svůj účel i za předpokladu podélných pohybů karoserie a tedy zlepšoval přilnavost předních kol třeba při akceleraci v zatáčce.

Přední spoiler bez reakce na pohyby karoserie

Alternativou k výše zmíněnému spoileru má být verze bez úpravy zlepšující přítlak i při podélných pohybech karoserie. Jedná se tudíž pouze o modifikaci stávajícího řešení. Od výše zmíněného lepšího typu se liší svým tvarem.

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
Banky HSBC a Barclays jsou vyšetřovány kvůli řetězci Patisserie Banky HSBC a Barclays jsou vyšetřovány kvůli řetězci Patisserie

Britský úřad pro regulaci finančního trhu vyšetřuje…

Babiš v Indii otevřel nové závody českých firem Babiš v Indii otevřel nové závody českých firem

Vývojové centrum společnosti Škoda Auto India/Volkswagen…

V USA zvažují rekordní pokutu pro Facebook V USA zvažují rekordní pokutu pro Facebook

Americké dozorčí orgány zvažují, že uloží internetové…

Hitem vánoc byly stolní hry Hitem vánoc byly stolní hry

Nejčastějším dárkem pod stromečkem byly loni stolní hry,…

 

Štítky Ford

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda Scala má české ceny. Stojí od 394.900 Kč, má pro to dobré důvody Škoda Scala má české ceny. Stojí od 394.900 Kč, má pro to dobré důvody

Šéf českého zastoupení Škody Auto nám v rámci prezentace…

Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje

Bývalé východní Německo si obvykle spojujeme se…

 

 
Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech

Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech

Dnes 07:00

Vyzkoušeli jsme, co vše dnes můžete ve svém autě sledovat a ovládat přes telefon a co v této oblasti výrobci chystají do budoucna.
Blesk.cz

Módní téma týdne: Být královnou bálu, stát se Popelkou

Módní téma týdne: Být královnou bálu, stát se Popelkou

Plesy jsou na pořadu dne. K období zimy tradičně patří a v lednu se jejich kolotoč začíná naplno roztáčet.…

Mrazivá slova Dalibora Jandy o smrti syna (†21): Kolegové mi to přáli! Tedy někteří...

Mrazivá slova Dalibora Jandy o smrti syna (†21):…

Je slavný, vede spokojený rodinný život, na kontě má tři zlaté slavíky. Přesto se v životě Dalibora Jandy (65)…

 

iSport.cz

Australian Open ONLINE: Plíškovou čeká boj s Italkou o osmifinále

Australian Open ONLINE: Plíškovou čeká boj s Italkou…

Tenistka Karolína Plíšková hraje o osmifinále grandslamového Australian Open na centrkurtu v Areně Roda Lavera.…

Plekanec musel strpět porážku a ztratil zub: Našli ho naštěstí zametači

Plekanec musel strpět porážku a ztratil zub: Našli…

„Aspoň něco pozitivního,“ utrousil Tomáš Plekanec pár minut po zápase v Ostravě, kde jeho Kometa padla 1:4.…

 

Reflex.cz

Paralympijský vítěz Jiří Ježek: Nepodvolte se zranění a prožijte plnohodnotný život

Paralympijský vítěz Jiří Ježek: Nepodvolte se…

Za nepozornost se platí. Dlouhé hodiny by o tom mohl vyprávět šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa…

Kora et le Mechanix pokřtí své nové album na pražské Kampě vodou z Čertovky

Kora et le Mechanix pokřtí své nové album na pražské…

Pražsko-liberecká skupina Kora et le Mechanix 24. ledna v pražském klubu Besední 3 na Kampě pokřtí své otevřené…