Test Auto.cz

VW Golf 1.2 TSI – Epizoda VII

12.12. 2012
Verdikt
 

Nový Golf je v mnoha ohledech převratný, ve skutečnosti ale pečlivě navazuje na svého předchůdce.

Příchod každé nové generace Volkswagenu Golf je velkou událostí. Jak by ne, německý hatchback je už roky nejprodávanějším autem v Evropě a díky tomu nastavuje v nižší střední třídě měřítka. Vždycky se najde někdo, kdo je v tom či onom lepší, sladění všech jednotlivostí je ale u Golfu nepřekonatelné.

Alespoň to platilo pro odcházející šestou generaci, jak je na tom ta nová? Aby to neměla žhavá novinka moc jednoduché, přizvali jsme k testu obyčejnou specifikaci. Náš stříbrný Golf má základní motor 1,2 TSI o výkonu 63 kW a prostřední výbavu Comfortline.

obrázek [600 x 303]  

Wolfsburg style

Volkswagen sliboval posun designu směrem k dynamickým liniím. Ve skutečnosti to ale znamená příklon k ostřejším detailům, celkové proporce se ale hrdě hlásí k dědictví předchozích generací.

Karoserii proto zdobí nižší maska chladiče, výraznější tvar světel nebo ostřejší prolisy na bocích. Pragmaticky tvarovaná kabina zakončená typickým tvarem zadního sloupku ale zůstává. Některá řešení jsou potom přímým odkazem na některého z předchůdců, například zadní světla odkazují na čtvrtý Golf.

obrázek [600 x 328]  

Uvnitř se toho změnilo mnohem víc, ale opět je jedna věc jistá: sedíme v Golfu. Přísnou symetrii ovšem nahradil kokpit orientovaný na řidiče. Zasazení všech důležitých prvků do jednolité plochy se pomalu stává módou, ovšem pro Golf ani zde nejde o nic nového – třetí generace vyznávala stejný princip.

Základní provedení volantu neobsahuje žádná tlačítka, tempomat a palubní počítač se proto ovládají známým způsobem na konci nových ergonomicky tvarovaných páček pod volantem. V takovém případě oceníte přehledné ovládání rádia, od výbavy Comfortline je standardem varianta Composition Colour s barevným dotykovým displejem. Chybí ovšem konektor USB, Volkswagen se totiž zarytě drží oblíbené kombinace slotu pro SD kartu a konektoru Aux. Nápravu nabízí příplatkové rádio Composition Media za sedm tisíc korun.

obrázek [600 x 353]  

Místo pod rádiem je vyhrazeno ovládacímu panelu klimatizace. Golf přichází s novým řešením, které se letos už objevilo v modelech Passat, CCGolf Cabrio. Proti dosavadním Volkswagenům má zjednodušenou logiku ovládání – rychlost větráku se nově nastavuje otočným knoflíkem, stejně jako teplota. Úplnou novinkou je tlačítko setup, které po vzoru Mercedesů nastavuje jeden ze tří způsobů proudění vzduchu. Mimochodem, taková klimatizace – tedy dvouzónová s digitálním displejem – je u Golfu standard, najdete ji už v základním provedení za 340 tisíc.

Z prostoru mezi sedadly zmizel otvírák na pivní lahve a hlavně páka ruční brzdy. S elektronickým ovládáním se uvolňuje místo pro malou přihrádku, hlavně ale přichází funkce Auto Hold, která při stání drží auto zabrzděné bez nutnosti stát na pedálu. A konečně nechybí loketní opěrka mezi sedadly, to dříve bývalo u Golfu samozřejmostí až v nejvyšší výbavě Highline.

Mimochodem, upgradem prošla i řadicí páka, nový Golf ji přebírá ze současného Passatu. Samotné řazení ale představuje krok do nižších sfér – jednotlivé rychlosti nezapadají úplně samy a řadicí páka se v kulise nepohybuje tak suverénně a přesně.

Volkswagen sestupuje z evropské špičky (překonané jen Hondou CivicMazdou 3) blíž k úrovni evropských konkurentů.

obrázek [600 x 402]  

Kde se tedy šetřilo, když ne na moderní technice, ani nabízené výbavě? Volkswagen se inspiroval u levnějších konkurentů a ošidil některá méně viditelná místa. Například vnitřní strana dveří je vpředu z měkčeného plastu, vzadu ale najdeme pod oknem tvrdý materiál. Měkčený není ani středový tunel vedle řidičovy nohy a čalounění zavazadelníku patří k těm lacinějším.

Neslevilo se ale na kvalitě zpracování. Všechny části jsou pevně usazeny, takže interiér nevrže ani na rozbité silnici, ani kdybyste do něj třeba mlátili pěstí. Pohyblivé díly fungují přesně a navozují dojem, že jen tak neupadnou. Takto má vypadat pořádně udělané běžné auto.

Nezapomnělo se ani na tradiční doménu Golfu – využití vnitřního prostoru. Nová generace těží ze zvětšení karoserie, tuto výhodu dokázala převést v objemnější kabinu. V době sportovně seříznutých střech totiž zůstává Volkswagen věrný klasické linii, která neokrádá cestující o prostor pro hlavu.

Prostor pro zavazadla se zvětšil z 305 na 380 litrů. Navíc je kufr nově opatřen dvojitou podlahou – v nízké pozici tvoří maximální objem, ve vyšší zase zarovnává podlahu se sklopeným sedadly. A nejen to, pod podlážku se může elegantně schovat krycí plato, které pak nepřekáží při plném využití objemu. Tak vypadá chytré a jednoduché řešení.

obrázek [600 x 402]  

Základní TSI – zůstává jen jméno

Zatím nebyla řeč o motoru, i ten si ale zaslouží velkou pozornost. Se svým předchůdcem má nový 1,2 TSI společný jen název a hodnotu maximálního výkonu a točivého momentu. Jde o zcela novou konstrukci, úzce spjatou s větším 1,4 TSI i s tříválcem 1,0 MPI z modelu VW up! nebo Škody Citigo.

Proti předchozímu Golfu to značí dvě podstatné změny: rozvody poháněné spolehlivějším řemenem, složitější hlavu motoru s šestnácti ventily (původní 1,2 TSI má osm ventilů), do které jsou integrovány výfukové svody. Toto řešení zajišťuje zchlazení výfukových plynů, proto se nepřehřívá katalyzátor. Mizí tedy nepříjemná vlastnost předchozího modelu: při vysoké zátěži (např. rychlá jízda po dálnici) už není potřeba dochlazovat katalyzátor nespáleným palivem.

obrázek [600 x 380]  

Co to znamená? Spotřeba benzinu je opravdu nižší: při konstantních 130 km/h točí motor na nejvyšší převod 3000 min-1 a spaluje pouhých 5,9 l/100 km. Zdá se, že Volkswagen našel recept na opravdu efektivní downsizing. Zvlášť když s vyšší rychlostí spotřeba narůstá jen pozvolna, dlouhodobý průměr se ustálil na šesti litrech a mimo město se s trochou snahy dá jezdit za čtyři. Až se nabízí otázka, jestli se vůbec vyplatí dieselový motor. To zjistíme v příštím testu.

A jak zcela nové TSI, tentokrát pasované do role základního motoru, jezdí? Jeho 160 Nm rozhodně není málo a motor se k nim probojuje velice snadno. Maximum točivého momentu začíná v 1400 min-1 a malé turbodmychadlo má téměř neznatelné prodlevy. 100 % možného výkonu je proto dostupných vždy skoro okamžitě, takže mimo město, když se motor na pětku převaluje jen kousek nad dvěma tisíci otáček, není potřeba při klidné jízdě podřazovat.

obrázek [600 x 320]  

Každá mince má ovšem dvě strany. Maloobjemový agregát ze sebe rychle vydá všechen potenciál (v mnohem nižších otáčkách než konkurenční 1,2 TCe v Renaultu Mégane) a od středního pásma už nemá odkud přidat. Turbo do válců nestíhá protlačit víc vzduchu a ve vysokých otáčkách má základní provedení seříznutý výkon. Proto akcelerace na stovku trvá 11,9 sekundy a Golf se nerozjede na víc než 179 km/h.

Komu nestačí plochá a osekaná charakteristika motoru, může sáhnout po silnější variantě se 77 kW. Ta výměnou za 24tisícový příplatek nabízí lepší dynamické schopnosti a přidává šestistupňovou převodovku. Zcela bez kompromisů je pak 1,4 TSI/90 kW, dražší o dalších 20 tisíc. Na druhou stranu všem běžným přepravním potřebám postačí i nejslabší a nejlevnější motor. Suverénně, bez kompromisů a s přiměřenou rezervou. U minulého Golfu to se tak jednoznačně říct nedalo.

Podvozek – bezproblémové zjednodušení

Nakonec zbývá snad nejdiskutovanější otázka – je podvozek nového Golfu dost dobrý, když se jeho konstrukce vrací zpět k vlečené nápravě se zkrutnou příčkou? Volkswagen nepřipouští pochyby, takzvané lightweight suspension kopíruje principy běžně používané u konkurence a pro motory o výkonu do 90 kW má být dostačující.

A opravdu, není se čeho bát. Dokonce by mohla platit i hospodská teorie, že rozdíl mezi jednoduchou a složitější zadní nápravou se nedá poznat. Jenže to by nesměl být nový Golf s multilinkem tak skvělý. Levnější provedení nemá tak vytříbené sladění, takže vertikální pohyby přední a zadní nápravy nejdou na roletě v zatáčce jedním směrem. Výsledkem je pocit, že záď nepatrnými pohyby uhýbá. Podobné chování lze ale zpozorovat i u mnohem dražších aut, tady bychom VW kritizovali neoprávněně.

Slabší je i dotlumování zadní nápravy na hrbech. Překvapením může být, že ani s nejmenšími, 15palcovými pneumatikami, není podvozek bezvýhradně měkkoučký, dokonce je o trochu tvrdší než u minulé generace. Naopak vynikající je nastavení geometrie a posilovače řízení. Golf zkrátka plynule sleduje pohyby volantu. Vůle uložení náprav se projevují jen mírným náklonem karoserie, nezpůsobují opožděné reakce na otočení volantem. A ještě předtím, než se dostane do úzkých, podává citlivým zásahem pomocnou ruku stabilizační systém.

Závěr

Co říct závěrem? Shrnout po tolika slovech Golf do pár vět je těžký úkol. Jak naznačuje úvod, opravdová revoluce se nekoná. Přes všechny ty inovace je novinka hlavně pořád tím starým známým Golfem. Autem, které není v žádné jednotlivosti nejlepší na světě. Ale všechno v něm funguje tak, jak má. A s novou generací se měřítka zase o kousek posouvají. I když neřeže zatáčky jako Mazda, je nejovladatelnějším Golfem historie. I když není největším hatchbackem, nabízí prostornější interiér než většina konkurentů. A možnosti příplatkové výbavy se mohou měřit s prémiovými značkami. Navíc má špičkovou paletu motorů a lepší poměr cena/výbava než kdy předtím. Jednoduše mírný a všestranný pokrok v mezích představ milionů potenciálních zákazníků.

obrázek [600 x 274]  

První cena vozu339.900,- Kč (Trendline 1,2 TSI/63 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací339.900,- Kč (Trendline 1,2 TSI/63 kW)
Základní cena testovaného vozu374.900,- Kč (Comfortline 1,2 TSI/63 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků415.700,- Kč (Comfortline 1,2 TSI/63 kW)

Plusy

 • Bezkonkurenční využití vnitřního prostoru
 • Špičková kvalita zpracování
 • Síla základního motoru, velmi nízká spotřeba benzinu
 • Ovladatelnost, perfektní naladění stabilizačního systému
 • Nekonfliktní, nadčasový design
 • Dvojité dno zavazadlového prostoru
 • Bohatá standardní výbava

Minusy

 • Krátký dosah halogenových světel
 • Levnější materiály na méně viditelných místech
 • I na 15palcových kolech je relativně tvrdší
 • Ceny jsou stále vyšší než u konkurentů
 • USB jen za příplatek
Autosalon Frankfurt 2017
Spolupracujeme s TipCars.com

VW Golf 1,2 TSI

Cena v základní výbavě: 374 900 Kč Cena v testované výbavě: 415 700 Kč

Základní výbava:Čelní a boční airbagy vpředu, hlavové airbagy vpředu i vzadu, elektromechanická ruční brzda - s funkcí Auto Hold, elektronický stabilizační systém ESP - včetně ABS, EBV, ASR, MSR, kolenní airbag pro řidiče, kontrola poklesu tlaku vzduchu v pneu, multikolizní brzda, systém sledování únavy řidiče, automatická klimatizace Climatronic, centrální zamykání s dálkovým ovládáním - 2 sklapovací klíče, elektrické ovládání oken vpředu i vzadu, palubní počítač Medium, posilovač řízení s proměnlivým účinkem, rádio Composition Colour - 5" barevný dotykový displej - 8 reproduktorů - CD-přehrávač - FM/AM příjem - slot na SD kartu - Aux-in zdířka, tempomat včetně omezovače, vnější zpětná zrcátka el. nastavitelná a vyhřívaná - zrcátko u řidiče asferické, 15" kola z lehkých slitin "Lyon" - 6 1/2 J x 15 - pneumatiky 195/65 R 15, maska chladiče černá - s chromovanými doplňky, bederní opěrky vpředu, loketní opěrka vpředu - s odkládacím prostorem a výdechy ventilace dozadu, loketní opěrka vzadu vč. průvlaku pro transport dlouhých předmětů, malý kožený paket - tříramenný kožený volant výškově i podélně nastavitelný - hlavice řadící páky v kůži, sedadla vpředu výškově nastavitelná, variabilní zavazadlový prostor, vnitřní dekory v designu Dark Silver Brushed, elektronická uzávěrka diferenciálu XDS a další.

Výbava testovaného vozu:Metalický lak (+13.900,-), akustický parkovací systém Parkpilot (+12.600,-), boční skla vzadu a zadní sklo zatmavené (+8.400,-), mlhové světlomety (+5.900,-)

Event E15 Premium: Jak vypadá dnešní retail a boje o zákazníka Event E15 Premium: Jak vypadá dnešní retail a boje o zákazníka

Zákaznická zkušenost je na českém trhu nové pole, kde se…

Pelikán chce odvolat soudkyni Královou, podal na ni kárnou žalobu Pelikán chce odvolat soudkyni Královou, podal na ni kárnou žalobu

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán podal kárnou žalobu…

Google investoval v Asii. Kupuje tým tchajwanského výrobce telefonů HTC Google investoval v Asii. Kupuje tým tchajwanského výrobce telefonů HTC

Společnost Google ze skupiny Alphabet Inc se dohodla s…

Odboráři Škoda Auto požadují dvouciferný růst mezd Odboráři Škoda Auto požadují dvouciferný růst mezd

K tomu mají v rukou například koncem roku končící dohody…

 
Technické údaje
Motor VW Golf 1,2 TSI
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1197
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 63 / 4800
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 160 / 1400 - 3500
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 179
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 11.9
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 5.9 / 4.2 / 4.9
Emise CO2:113
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 380 / 1270
Objem nádrže (l):50
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1205 / 440
Rozměr pneu:195/65 R15
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4255
b) šířka (mm): 1799
c) výška (mm): 1452
d) rozvor (mm): 2637
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 850 / 1190
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 610 / 860
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1010
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):975
k) šířka vpředu (mm): 1480
l) šířka vzadu (mm): 1455
délka sedáku vpředu (mm): 505
délka sedáku vzadu (mm): 470
výška opěradla vpředu (mm): 625
výška opěradla vzadu (mm): 660
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
 

Přidat názorDiskuse: VW Golf 1.2 TSI – Epizoda VIIDoporučujeme
Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu! Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu!

Jestliže před deseti lety bylo pohonem všech kol vybaveno…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Pravda o znečišťování ovzduší! Diesely jsou v tom trošku nevinně Pravda o znečišťování ovzduší! Diesely jsou v tom trošku nevinně

Měření společnosti Dekra ukázalo, že největší množství…

Ceny Opelu Grandland už nejsou tajemstvím. Startují na 479 900 Kč Ceny Opelu Grandland už nejsou tajemstvím. Startují na 479 900 Kč

Tuzemské zastoupení německé automobilky patřící nyní již…

 VW Golf Sportsvan: Modernizované MPV nabídne patnáctistovku TSI a nové asistenty VW Golf Sportsvan: Modernizované MPV nabídne patnáctistovku TSI a nové asistenty

Po základních variantách sedmé generace Golfu přichází na…

VW Golf R chce být drsnější. Je libo výfuk Akrapovič nebo lepší brzdy? VW Golf R chce být drsnější. Je libo výfuk Akrapovič nebo lepší brzdy?

Vrcholná verze Golfu je sice skvělá, pro mnohé zákazníky…

  
Motor Renault 1.9 dCi (F9Q): Opravdu je tak špatný?

Motor Renault 1.9 dCi (F9Q): Opravdu je tak špatný?

Dnes 08:00

Skoro každý, kdo se trochu zajímá o auta, se při vyslovení spojení „Renault 1.9 dCi“ škodolibě usměje a řekne něco ve smyslu, že je to jeden z nejhorších dieselů na trhu. Ale je to skutečně tak?
Blesk.cz

Hvězda Tváře Jan Maxián: Návrat Nightwork? Šance tu je...

Hvězda Tváře Jan Maxián: Návrat Nightwork? Šance tu je...

Teď září v Tváři, v minulosti ale bodoval coby člen Nightwork po boku Vojty Dyka (32), Jakuba Prachaře (34) a…

Gregorová vrátila zákeřnému exmilenci úder! A nepotřebovala k tomu jediné slovo!

Gregorová vrátila zákeřnému exmilenci úder! A…

Už je to pár dní, co herečka Hana Gregorová (65) vykopla svého mladšího partnera Ondřeje Koptíka (34) z bytu. Za…

 

iSport.cz

Dvě zlata z ME ve Spartan Race vs. nezájem médií. Mrzí mě to, říká Kocumová

Dvě zlata z ME ve Spartan Race vs. nezájem médií.…

Rozhovor se Zuzanou Kocumovou vznikal v letadle během jejího přeletu ze Španělska do amerického Oaklandu. Na…

Stramaccioni po trápení ve Znojmě: Dobře hrál Šural, Vatajelu byl odměněn

Stramaccioni po trápení ve Znojmě: Dobře hrál Šural,…

Věděl, že musí vyhrát. Postup byl jasným úkolem a povinností, o které se nediskutuje. Po vydřeném triumfu ve…

 

Reflex.cz

Nejnovější trend v cestování: Japonci začali sdílet jízdu vlakem s koťaty

Nejnovější trend v cestování: Japonci začali sdílet…

Po kočičích kavárnách přichází na trh další novinka určená pro milovníky těchto domácích mazlíčků. Japonští…

KLDR nazvala Trumpa po jeho výhrůžkách v OSN

KLDR nazvala Trumpa po jeho výhrůžkách v OSN…

Za "štěkání psa" označil dnes severokorejský ministr zahraničí úterní projev amerického prezidenta Donalda…