Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Cupra bude závodit s elektrickým offroadem. Pomůže tunerovi ABT

David Bureš David Bureš 16. 9. 2020 • 03:05
12
1
Zobrazit náhledy (12)
Cupra bude závodit s elektrickým offroadem Cupra bude závodit s elektrickým offroadem Cupra Garage Cupra Garage Cupra Garage Cupra Garage Cupra Garage

Extreme E je chystaný šampionát elektřinou poháněných offroadů. Svůj speciál v něm nasadí i značka Cupra.

Zakladatel a šéf Formule E Alejandro Agag aktuálně pracuje na unikátním šampionátu elektřinou poháněných offroadů s názvem Extreme E, který má odstartovat  již příští rok. V těchto dnech přitom organizátoři přilákali do nové série hned dvě zajímavá jména.

Tím prvním je Lewis Hamilton, šestinásobný mistr světa Formule 1 a dnes velký propagátor všeho ekologického, který v šampionátu nasadí vlastní tým. Bude se jmenovat X44 a britský šampion se už těší na novou, nepoznanou roli šéfa stáje.

Druhým je pak značka Cupra, která rovněž oznámila, že se série zúčastní. Stává se tak první automobilovou značkou v tomto šampionátu. Ryze svoji stáj však mít nebude, Cupra se totiž stává hlavním sponzorem týmu ABT Sportsline, který je známý též pro svoje úpravy vozů Audi. Tuner má se závodními šampionáty bohaté zkušenosti, ať už s okruhovým šampionátem cestovních vozů DTM nebo Formulí E.

Španělská značka zároveň ukázala podobu svého závodního offroadu. Oproti tomu od návrhu Lewise Hamiltona se tolik neliší, což souvisí s tím, že v Extreme E budou nasazeny speciály se shodným šasi v útrobách. Z 0-100 km/h mají zrychlit za 4,5 sekundy, a to díky výkonu 400 kW.

Cupra navíc oznámila slovutné jméno, které bude v Extreme E v jejích barvách závodit. Řeč je o Mattiasi Ekströmovi, dvojnásobném šampionovi DTM a aktuálnímu ambasadorovi značky Cupra, který léta závodil právě v barvách ABT. V týmu ho doplní zatím nejmenovaná závodnice, Extreme E chce být totiž nejen ekologický šampionát, ale také genderově vyvážený. V každé stáji totiž musí závodit jeden muž a jedna žena.

Výkonný viceprezident Seatu pro výzkum a vývoj Werner Tietz vysvětluje, že Extreme E přesně vystihuje charakter značky Cupra, která má ambice hledat v motoristickém sportu nové zážitky. Proto třeba v minulosti postavila okruhový elektromobil Cupra e-Racer. Partnerství s ABT pak bylo logickou volbou, značky spolupracují už od roku 2018, kdy spolu vyvíjeli upravené verze modelů Cupra Ateca a Cupra Leon.

Šampionát Extreme E odstartuje na začátku roku 2021. Závodníky zavede na pět kontinentů, kde budou závodit v odlišných prostředích. Zvolené lokace přitom mají být takové, které byly ovlivněny změnou klimatu. Série chce totiž tímto způsobem upozornit na nutnost ochrany přírody. Místo tradičního živého přenosu ze závodů pak mají být jednotlivé závody natáčeny netradičním dokumentárním stylem.

Související články

Témata
Avatar - iudex
16. 9. 2020 14:19
Realita
Cupra by sa hlavne mohla sústrediť na podstatu a to je predaj vlastných áut. Napr. Leon bol predstavený ešte vo februári a ani dnes, 7 mesiacov od premiéry nielenže sa nepredáva, on nemá ani len zverejnený cenník. Obdobne ostatné modely značky. Na webovke Cupry je kopec áut, reálne je v predaji len Ateca, teda ešte klasický Seat vyvinutý pred ohlásením značky Cupra. Proste fakticky len virtuálna, neexistujúca značka.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud