Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Goodwood Festival of Speed 2021
BMW 2 Coupé
BMW 2 Coupé
BMW 2 Coupé
161
Fotogalerie

Festival rychlosti v Goodwoodu 2021 ve velké fotogalerii. Mrkněte na všechny moderní i historické krasavce

Nové sporťáky i závodní speciály, ale také elektrifikované automobily, na Festivalu rychlosti v Goodwoodu 2021 je toho k vidění opět hodně!

Pandemie koronaviru sice pořád zcela neustupuje, přesto je aktuální situace taková, že mnohé země již povolují hromadné akce. I díky tomu se letos může opět konat slavný Festival rychlosti v Goodwoodu za přítomnosti diváků, který loni musela nahradit akce Týden rychlosti v Goodwoodu, dostupná veřejnosti jen online. Co je letos na slavné přehlídce aut k vidění?

Na pozemcích vévody z Richmondu (dříve lorda Marche) se jako již tradičně prezentují především sportovně laděné značky, což platí i pro letošní ročník Festivalu rychlosti (Goodwood Festival of Speed).

Mezi hvězdy výstavy nepochybně patří Lotus Emira, nová generace sporťáku z Hethelu, dostupná s šestiválcem Toyota nebo čtyřválcem od Mercedes-AMG. Hodně zajímá také nová Toyota GR 86 nebo BMW řady 2 kupé, které si na rozdíl od ostatních modelů této řady zachovalo pohon zadních kol. Maserati pak v Goodwoodu na britských ostrovech poprvé ukazuje supersport MC20.

Také Festival rychlosti v Goodwoodu nicméně ovlivňuje dnešní trend elektromobility. Kia tu veřejnosti poprvé ukazuje elektřinou poháněný crossover EV6, který od roku 2022 bude dostupný i v GT-verzi s výkonem 430 kW.

Nechybí ani experimentální kousek kupé Polestar 2, značky Volva zaměřené na ekologické vozy. Má dva elektromotory o kombinovaném výkonu 350 kW a hlavně snížený a rozšířený podvozek pro jistější chování.

Ford pak v Goodwoodu poprvé prezentuje prototyp nového speciálu pro světový šampionát v rallye. Jmenuje se Ford Puma Rallye1 a v duchu nových technických pravidel jde o plug-in hybrid.

Festival rychlosti v Goodwoodu 2021 se koná od čtvrtka 8. července do neděle 11. července. Dění je přenášeno pomocí hned tří živých streamů - jeden ukazuje celkové dění, druhé rallye stage a třetí je bez komentáře, pro ty, kteří si chtějí vychutnávat jen zvuk motorů prezentovaných aut.

Letošní akce se koná za přísných hygienických opatření, návštěvníci tak musejí předložit doklad o provedeném covidovém testu, o očkování nebo dostatku imunitních látek, celková kapacita areálu je pak snížena. I tak pořadatelé ještě krátce před zahájením festivalu lákali na dostupné vstupenky.

Tradice už od roku 1993

Goodwoodský Festival rychlosti se poprvé konal v roce 1993, kdy se Lord March (dnes vévoda z Richmondu) rozhodl na svých pozemcích v Goodwoodu pořádat akci pro milovníky závodních automobilů, čímž chtěl oživit někdejší závodní historii tohoto místa. Akce se stala rychle populární, a tak se z jednodenního festivalu stala už v roce 1994 dvoudenní přehlídka.

Od roku 2010 je Festival rychlosti v Goodwoodu dokonce čtyřdenní akcí, dnes jde o oblíbené místo k prezentaci nových aut. Stále se tu však prezentují také historické závodní speciály, a to přímo v akci, na zdejší trati závodu do vrchu.

V roce 2020 byl Festival rychlosti v Goodwoodu nejprve odložen, aby byl následně zrušen, stejně jako akce Goodwood Revival věnovaná historickým vozidlům. Místo nich se konala akce Týden rychlosti v Goodwoodu (Goodwood SpeedWeek), jejíž dění mohla veřejnost sledovat pouze online. I tak se v Goodwoodu prezentovalo množství automobilek, návrat tradičního festivalu i s diváky je však jistě zajímavější.