Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ikony automobilové historie míří na vodu, Floating Motors je krásně bláznivý projekt

Ondřej Mára Ondřej Mára 3. 9. 2021 • 06:51
37
Zobrazit náhledy (37)
Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors Floating Motors

Od klasické pětistovky až po ikonický busík Volkswagen T2, italská společnost Floating Motors chce přenést eleganci ikonických automobilů na vodní hladinu.

Retro se opět vrací do módy, což kromě jiného ukazuje i obrovský rozmach tzv. restomod automobilů s ikonickým designem, pod jejichž stylovými kapotami se ale obvykle ukrývá moderní technika, moderní výbava a moderní pohonné systémy. Včetně těch čistě elektrických.

Společnost Floating Motors, která je společným podnikem italského výrobce lodí Jet Capsule S.r.L a designového studia Lazzarini, ale vzala současnou poptávku po klasickém designu za jiný konec. Ikonické karoserie klasických vozů chce totiž posadit na plovoucí pontony a slibuje tak vytvoření „zcela nového zážitku z vodní mobility pro všechny“.

Floating Motors se na svých webových stránkách a sociálních sítích prezentuje prozatím pouhými designovými návrhy, nabízí už ale řadu zajímavých informací. Nové lodě by například měly vznikat v pěti velikostech (od 3-3,5 metru po 6-7,5 metru) a postavené mohou být na odlišných „platformách“.

Základem by měl být katamarán na dvou pontonech, alternativou je ovšem tzv. hydrofoil, kdy má loď pod trupem konstrukci podobající se křídlům. Pohon pak zajišťují spalovací lodní motory i lodní elektromotory s klasickou vrtulí nebo tryskou, jejichž výkon by se podle současné nabídky měl pohybovat od 40 koní u menších modelů po 240 koní u sportovních modelů.

Floating Motors přitom slibuje loď prakticky pro každou příležitost. Některé modely budou skvěle vyhovovat lidem toužícím po klidných projížďkách a výletech, další mohou nabídnout zážitek z rychlé jízdy a větší modely by mohly sloužit jako vodní taxi, případně možná i jako plovoucí obytňák.

Video se připravuje ...

Komfortní jízdu by mělo zajistit speciální odpružení, které bude konfigurovatelné. Na palubě pak v závislosti na modelu nechybí rozkládací sedadla, matrace pro pohodlné slunění nebo různé terasy se schůdky pro pohodlnější přístup k vodě.

Některé modely mají jednoduchou otevřenou konstrukci, další nabízejí například otvíratelné dveře nebo výklopnou kapotu. Například pod víkem kufru tak může být ukrytý motor, koncept plovoucího E-Type má pod svou dlouho přídí ukryté matrace pro lenošení na palubě a VW Type 2 může sloužit jako plovoucí obytňák. Design je celkově nápaditý, takže nechybí chromované dekory, ikonické barvy, přídavné světlomety nebo kotva umístěná uprostřed masky.

Na svých webových stránkách společnost prezentuje například plovoucí Fiat 500, Mini Cooper nebo Jaguar E-Type. Na videu je pak k vidění i Mercedes-Benz SLS, již zmiňovaný minibus VW Type 2, Dodge Charger v klasických barvách filmového vozu General Lee a nechybí ani plovoucí verze vozů jako Ferrari, Lamborghini nebo Porsche.

Společnost Floating Motors zatím k výrobě neuvedla nic bližšího, na svých webových stránkách ale veřejnosti nabízí možnost stát se partnery projektu. Na první produkční kusy si tak nejspíš budeme muset počkat. Společnost Jet Capsule S.r.L má ale s výrobou lodí již své zkušenosti a své modely exportuje do Kanady, Číny i Španělska. Rozhodně tak existuje šance, že se tenhle bláznivý projekt stane skutečností.

Související články

Témata