Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Importér Volkswagenu, Seatu a Audi hlásí pokles prodejů. Pro letošek však chystá klíčové novinky

David Bureš David Bureš 29. 1. 2020 • 05:26
79
4
Zobrazit náhledy (79)
Cupra Formentor Cupra Formentor Cupra Formentor Cupra Formentor Cupra Formentor Cupra Formentor Cupra Formentor Cupra Formentor Cupra Formentor Cupra Formentor Cupra Formentor Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Volkswagen Golf Seat el-Born Seat el-Born Seat el-Born Seat el-Born Seat el-Born Seat el-Born Seat el-Born Seat el-Born Seat el-Born Seat el-Born Seat el-Born Seat el-Born Volkswagen T-Roc Cabriolet Volkswagen T-Roc Cabriolet Volkswagen T-Roc Cabriolet Volkswagen T-Roc Cabriolet Volkswagen T-Roc Cabriolet Volkswagen T-Roc Cabriolet Volkswagen T-Roc Cabriolet Volkswagen T-Roc Cabriolet Volkswagen T-Roc Cabriolet Volkswagen T-Roc Cabriolet Volkswagen T-Roc Cabriolet Volkswagen T-Roc Cabriolet Volkswagen T-Roc Cabriolet Volkswagen T-Roc Cabriolet Volkswagen T-Roc Cabriolet Volkswagen T-Roc Cabriolet Volkswagen T-Roc Cabriolet Volkswagen T-Roc Cabriolet Volkswagen T-Roc Cabriolet

Letošní rok bude u Porsche Česká republika, českého dovozce vozů Volkswagen, Audi nebo Seat, ve znamení důležitých novinek. A nemluvíme jen o těch s elektrickým pohonem.

Trh s novými automobily je pro výrobce na evropských trzích v poslední době velká výzva, čehož si je aktuálně vědoma také společnost Porsche Česká republika, český importér vozů koncernových značek VW Group, konkrétně Volkswagen, VW Užitkové vozy, Audi, Seat a Cupra. V loňském roce její počet předaných vozů meziročně klesl o sedm procent na 41.743 aut, v letošním roce pak očekává především přizpůsobování se novým přísným normám. Jak totiž říká generální ředitel Prosche ČR Jan Hurt, už to nebude jen počtu prodaných aut a tržním podílu, ale také o splnění flotilových emisí CO2.

Emisní normy přitom prodeje firmy ovlivnily už v loňském roce. Značky koncernu pořád trápily potíže s dodávkami motorů splňujících nejnovější pravidla. Zákazníci se rychle přeorientovali z naftových na benzinové motory, což konkrétně u Seatu a Volkswagenu vedlo k nedostatečným výrobním kvótám najednou hojně žádaného čtyřválce 1.5 TSI, který koncern nestačil vyrábět. A Audi zase měsíce chyběly v nabídce silné šestiválcové a osmiválcové agregáty, o které je mezi tuzemskými zákazníky pořád velký zájem.

Propad, stabilizace i růst

Nejvíce se propadl mateřský Volkswagen. Udržel si sice pozici druhé nejžádanější značky u nás (po domácí Škodě), jeho dodávky zákazníkům však loni meziročně spadly z 28.159 na 23.415 automobilů.

Český vedoucí značky Jiří Štoček to vysvětluje právě vysokou poptávkou po zážehovém motoru 1.5 TSI, který automobilka nebyla v prvních měsících roku schopna pokrýt, což vedlo k dlouhým čekacím lhůtám. Nyní je však již výroba motoru dostatečně navýšena, a tak je vše v pořádku.

Výsledky značky navíc ovlivnilo prodloužení životního cyklu Golfu 7, respektive opoždění příchodu očekávaného Golfu 8, který na konec na český trh dorazí až letos. Jinde v Evropě se odcházejícímu Golfu stále prodejně dařilo, v Česku se však čekalo na slevy, které kvůli poptávce jinde ve světě nepřišly. A tak zákazníci raději čekali na novou generaci. Štoček věří, že se zájem promítne v letošních výsledcích značky.

Jen o klesajících prodejích to ale nebylo. Štoček vyzdvihuje prodeje Touranu, který se stal nejprodávanějším kompaktním MPV u nás a především luxusního SUV Touareg. Ten na svém kontě hlásí 769 předaných exemplářů, přičemž sama značka počítala „jen“ s pětistovkou, a tak musela navyšovat kvóty pro český trh.

To Audi byl rok 2019 ve znamení stabilizace a snad i odražení ode dna. Mírný nárůst z 2.750 na 2.771 předaných automobilů je náznakem, že jsou čtyři kruhy opět na správné cestě. Značka slovy svého tuzemského šéfa Marcela Archleba loni postupně doplnila chybějící portfolio (především z hlediska motorizací), z čehož chce těžit hlavně letos. Vytyčení správného směru naznačuje i nárůst zákaznických objednávek o 32 %, které se plně promítnou v výsledcích až v roce 2020.

Seat je na tom naopak velice dobře, rok 2019 byl pro něj druhý nejlepší v historii na českém trhu. To konkrétně znamená 8.209 předaných aut zákazníkům. „Zaznamenali jsme meziroční nárůst o 9,96 %, za což bych rád poděkoval všem našim nadšeným a spokojeným zákazníkům,“ říká Aleš Novák, vedoucí divize Seat/Cupra.

Ještě lépe na tom byla divize Volkswagen Užitkové vozy. Jejích 7.348 předaných vozidel zákazníkům je nejlepší výsledek v historii u nás, navíc to znamená, že VW byl v roce 2019 jedničkou mezi lehkými užitkovými vozy na českém trhu. Šéf značky Jakub Šebesta zdůrazňuje, že rostly všechny modelové řady, což potěšilo i s ohledem na stále širší konkurenci v segmentu. Crafter navíc vyrostl na 1.148 dodaných kusů, což byl rekordní výsledek, navzdory tomu, že jako celek kategorie největších dodávek klesla.

Novinkou v portfoliu je pak značka Moon, která se orientuje na příslušenství k elektromobilům. Za loňský rok dodala klientům 117 wallboxů, přičemž největší zájem bylo o nabíječku AC 22 kW.

V letošním roce pak Porsche Česká republika vstupuje do nové éry. „Naše aktivity budeme muset hodnotit jiným způsobem než dosud. Dosud se úspěch počítal podle prodejů a tržního podílu, nově však bude měřítkem také splnění limitů CO2,“ říká generální ředitel Porsche ČR Jan Hurt. Přitom zdůrazňuje, že o těchto pravidlech rozhodli i námi zvolení zástupci v Evropské unii.

Novinky pro rok 2020

Rok 2020 tak bude i v případě koncernových aut hlavně ve znamení nových elektrifikovaných automobilů, ať už hybridů nebo bateriových elektromobilů.

Hodně se samozřejmě čeká od Volkswagenu ID.3, prvního auta postaveného na nové koncernové platformě MEB, kterou následně převezmou i další vozy. První exempláře ID.3 k nám dorazí na přelomu června a července, dosavadní objednávky se pohybují ve vyšších řádech desítek. Jiří Štoček přitom přiznal, že zájem o úvodní First Edition byl mezi českými klienty vysoký, a tak se navyšovaly dodací kvóty.

Před koncem roku 2020 pak přijde španělský sourozenec „aj dýčka,“ sériová varianta konceptu Seat el-Born. Někdy v té době se dočkáme i druhého elektrického Volkswagenu, SUV VW ID.4. Naopak už v prvním čtvrtletí dorazí druhé Audi s elektrickým pohonem, SUV kupé e-tron Sportback. Tyto novinky budou důležité i pro projekt Moon, který v letošním roce nabídne i rychlonabíječky stejnosměrným proudem s výkonem až 300 kW.

Potvrzené novinky Volkswagenu Group pro rok 2020
Značka Modely
Audi A3, A5 facelift,  e-tron Sportback, RS 4 Avant, Q5 facelift, 
Bentley Mulsanne 6.75 Edition by Mulliner
Cupra Formentor, Leon
Seat Ateca facelift, el-Born, Leon, Leon ST, Tarraco FR
Škoda Kamiq Scoutline, Octavia, Octavia RS, Octavia Scout, Vision E
Volkswagen Arteon facelift, Arteon Shooting Brake, Golf, Golf GTI, Golf Variant, ID.3, ID.4, Tiguan facelift, T-Roc Cabrio, Up! facelift
Volkswagen Užitkové vozy Caddy 5. generace

Tahouni prodejů budou ale jinde. Koncern kompletně obmění své žádané kompakty, což konkrétně v příapdě protfolia importéra Porsche ČR znamená Volkswagen Golf 8 v prvním čtvrtletí, Seat Leon 4 (hatchback i kombi Leon Sportstourer) v létě a někdy během roku nové Audi A3. Před koncem roku 2020 se dočkáme i nové generace kombíku Golf Variant.

Volkswagen si hodně slibuje také od letošního faceliftu Tiguanu, Seat od inovací Atecy a Audi zase od modernizace Q5. Na českém trhu by pak měl zajmout také podzimní facelift populárního Volkswagenu Arteon, který skutečně nově dorazí i ve formě shooting braku. Naopak Volkswagen T-Roc Cabrio dokazuje, že i ve Wolfsburgu myslí na zábavu. Podobně jsou na tom v Barceloně, kde pracují na zcela novém SUV Cupra Formentor, kterého se dočkáme ve třetím čtvrtletí roku. O pár týdnu na to jej doplní i nový Cupra Leon.

To Volkswagen Užitkové vozy letos představí jedinou skutečnou novinku, Caddy páté generace. Světu se ukáže už tento měsíc, předprodej odstartuje někdy na podzim s tím, že první exempláře na český trh dorazí zhruba za rok. I proto VW Užitkové vozy budou ještě lákat na stávající Caddy, a to pomocí čtyřleté záruky, respektive na ujetí milionu kilometrů!

Související články

Témata
Avatar - donPedro
29. 1. 2020 10:29
das Konzern ist kolossal
Na ja! Aber ein schnellzug jim sofort ujíždí. A s tím může míti problém i importér. Und warum? Neb v segmentu, který jsem si privátně pojmenoval "hujda category", nebo chcete-li crossovery, již konkureti představili druhé generace svých modelů, pohříchu lepších, nežli to, co v tomto segmentu das Konzern nabízí. Otázkou jest proč je tento segment stále populárnější ... ? ;-)
29. 1. 2020 09:31
Jak to přesně počítají ?
Nevíte jak to myslí třeba v případě SEATU? Seat je na tom naopak velice dobře, rok 2019 byl pro něj druhý nejlepší v historii na českém trhu. To konkrétně znamená 8.209 předaných aut zákazníkům. Přičemž v registracích za rok 2019 udávají - Seat 6.671 +10,0 2,67
Avatar - Missouri
29. 1. 2020 09:07
Tento text
evidentně pochází z tiskového oddělení "Prosche ČR". Novinář se sebereflexí by se přece tak trapné servility nedopustil. Leda by byl jeho vzorem Jaromír Soukup.
Nicméně jsme všichni určitě moc šťastní, že i soudruzi ve Wolfsburgu myslí na zábavu. Jen aby propáníčka neudělali nějakou chybu. Nebo třeba omylem zase nepodváděli... :-O
Avatar - Hammunasakra
29. 1. 2020 08:32
Pěkný propagační text
Bude tohle PR i k ostatním značkám některým místním prodejcům = nebo zůstane jen u propagace 1 koncernu a prodejce Volkswagen, Audi a Seat abych citoval z perexu?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku