Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Los Angeles Auto Show 2021 ve velké fotogalerii: Mrkněte na hlavní hvězdy výstavy

David Bureš
Diskuze (0)

Nejostřejší Porsche Cayman v historii, vize elektrických SUV korejských značek nebo nové duo sourozenců z dílny Toyoty a Subaru, i to je k vidění na letošním ročníku autosalonu v Los Angeles.

Pandemie koronaviru loni i letos zrušila mnohé hromadné akce, včetně velkých autosalonů. Nešlo přitom jen o evropskou záležitost, mnohé výstavy se rušily i jinde ve světě. Nyní se však jeden velký autosalon za oceánem přece jen koná, a to ve slunné Kalifornii. Co je k vidění na letošní autoshow v Los Angeles?

Ve znamení elektřiny

Jak už to tak v dnešní době bývá nejen na starém kontinentu, hvězdám výstavy vládnou především elektřinou poháněné automobily. V Los Angeles tak debutuje nové sourozenecké duo Toyoty a Subaru. Dvojice japonských automobilek se po společném projektu sporťáku (BRZ a GR86) vrhla na společný vývoj elektromobilů, výsledkem čehož jsou Subaru Solterra a Toyota bZ4X.

Oba modely sdílejí svoji platformu vyhrazenou elektromobilům. Spoléhají se na baterie s kapacitou 71,4 kWh s tím, že nabídnou jak verzi s pohonem přední nápravy s výkonem 150 kW, tak čtyřkolku s dvojicí elektromotorů s kombinovaném výkonu 160 kW. Třeba v USA ale Solterra bude dostupná jen s pohonem všech kol. Dvojice se shoduje také neobvyklým ztvárněním kabiny s vysoko umístěným přístrojovým štítem, naopak design využívá svébytných motivů. Solterra tak má pro Subaru charakteristickou šestiúhelníkovou masku, zatímco bZ4X vsadila na svébytný styl vyhrazený zástupcům nové rodiny elektromobilů.

Společný základ přizpůsobený elektrickému pohonu najdeme také v útrobách dvojice konceptů korejských automobilek, Kia EV9 i Hyundai Seven jsou vize připravovaných rodinných SUV s elektrickým pohonem. V tomto případě mluvíme o architektuře E-GMP známé již z Hyundaie Ioniq 5 nebo Kie EV6, která využívá tu nejmodernější techniku - třeba možnost nabíjení stejnosměrným proudem o výkonu až 350 kW.

Oba koncepty přitom vsadily na neobvyklý styl. Přísně hranatá Kia EV9 Concept má nově řešenou tygří masku uzpůsobenou elektrickému pohonu v útrobách, stejně jako nezvyklý světelný podpis. To vlastně platí i pro Hyundai Seven s vodorovným pásem "pixelů". Zvláštností jsou v obou případech také trvale udržitelné materiály.

Přehršel novinek Porsche

Nové elektromobily najdeme v Los Angeles také na stánku Porsche. Německá automobilka se totiž rozhodla rozšířit nabídku modelu Taycan, a to hned dvěma cestami. Jednak je tu nová verze Taycan GTS, s výkonem 440 kW a dojezdem 504 km podle WLTP díky účinnějšímu pohonnému ústrojí. Druhak je tu nový Taycan Sport Turismo, nová karosářská verze, která je jednoduše kombíkem bez offroadovým doplňků dříve odhalené varianty Taycan Cross Turismo.

Jen o elektrovozech to ale v případě Porsche není. Za pozornost stojí nový Cayman GT4 RS, nejostřejší verze v historii tohoto modelu, zkrátka taková "baby" alternativa k 911 GT3 RS. Žádné dětské náčiní to ale rozhodně není. Pohon zajišťuje čtyřlitrový plochý šestiválec o výkonu 368 kW, nechybí ani odlehčená konstrukce  a specificky naladěné šasi.

UAZ, Vietnamci i ti další

V Los Angeles ale nechybí ani Bremach, což není nic jiného než UAZ Patriot pro severoamerický trh. Nabízí se tam s 2,7litrovým zážehovým čtyřválcem kombinovaným s šestistupňovým automatem a dvoustupňovou redukcí.

Zmínit pak musíme rovněž účast mladé vietnamské automobilky VinFast, která se připravuje na svoji globální expanzi. Vstoupit chce na americký i evropský trh s tím, že prodávat tu hodlá dvojici elektrických SUV, pětimístné E35 s 90kWh baterií a sedmimístné E36, dlouhé 5,1 metru, se 106kWh akumulátorem.

V Los Angeles nechybí ani nový Range Rover, pro něhož je severoamerický trh klíčový. USA je důležité odbytiště také pro Nissan Rogue, u nás známý jako X-Trail. V Americe se prodává už v nové generaci, na níž v Evropě ještě čekáme. Po pár měsících prodeje však vůz mění pohonné ústrojí, zážehový čtyřválec o objemu 2,5 litru totiž nahrazuje přeplňovaný tříválec 1.5 VC Turbo s unikátním systémem proměnného kompresního poměru. A pak že jsou tříválcové jednotky jen evropská záležitost...

Na své si pak v LA přijdou i milovníci amerických superaut. Chevrolet se totiž pochlubil novou generací Corvette Z06, ostrou verzí, poháněnou tentokrát pořád atmosférickým vidlicovým osmiválcem o objemu 5,5 litru, který poskytuje výkon 500 kW.  

Nejen tyto novinky autosalonu v Los Angeles 2021 si můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii. Výstava oficiálně nazvaná Los Angeles Auto Show 2021 odstartovala ve středu 17. listopadu, pro veřejnost jsou brány výstaviště otevřeny od 19. do 28. listopadu. Prezentuje se na ní přes 1.000 automobilů, přičemž se koná po roční pauze, způsobené loňskými opatřeními proti šíření koronaviru.

David Bureš
Diskuze (0)

Doporučujeme