Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nejvyšší soud určil koncentrace drog vylučující řízení auta

ČTK ČTK 23. 10. 2020 • 01:38
12
11
Zobrazit náhledy (12)
Řidič nadýchal takřka tři promile Policie (ilustrační snímek) Jedna z policejních hlídek měla stanoviště v Brně u Výstaviště. Každý zastavený řidič podstoupil dechovou zkoušku na alkohol. Celkově v kraji usedlo za volant s alkoholem v krvi 46 hříšníků, 29 se posílilo drogou Jedna z policejních hlídek měla stanoviště v Brně u Výstaviště. Každý zastavený řidič podstoupil dechovou zkoušku na alkohol. Celkově v kraji usedlo za volant s alkoholem v krvi 46 hříšníků, 29 se posílilo drogou Jedna z policejních hlídek měla stanoviště v Brně u Výstaviště. Každý zastavený řidič podstoupil dechovou zkoušku na alkohol. Celkově v kraji usedlo za volant s alkoholem v krvi 46 hříšníků, 29 se posílilo drogou Jedna z policejních hlídek měla stanoviště v Brně u Výstaviště. Každý zastavený řidič podstoupil dechovou zkoušku na alkohol. Celkově v kraji usedlo za volant s alkoholem v krvi 46 hříšníků, 29 se posílilo drogou Jedna z policejních hlídek měla stanoviště v Brně u Výstaviště. Každý zastavený řidič podstoupil dechovou zkoušku na alkohol. Celkově v kraji usedlo za volant s alkoholem v krvi 46 hříšníků, 29 se posílilo drogou

Nejvyšší soud (NS) v novém stanovisku naznačil, jaká minimální koncentrace drog v krvi bude u řidičů trestná bez nutnosti psychiatricky zkoumat stupeň ovlivnění.

Nezpůsobilý k řízení auta je například člověk, který má v krevním séru 10 nanogramů konopné účinné látky THC na jeden mililitr anebo třeba 75 nanogramů kokainu. Stanovisko, které dnes soud zveřejnil na svém webu, zmiňuje také amfetaminy a morfin.

Stanovisko se konkrétně týká trestní odpovědnosti řidiče za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. Závěr o vině lze nově učinit už na pokladu zjištěné koncentrace návykových látek v toxikologické expertíze, aniž by se navíc psychiatrickým posudkem zjišťovalo, do jaké míry látka reálně ovlivnila způsobilost řidiče ovládat vůz.

"V tomto případě není třeba opatřit znalecký posudek z oboru zdravotnictví, odvětví psychiatrie, ke zjištění stupně ovlivnění řidiče návykovou látkou," stojí ve stanovisku.

Psychiatrický posudek bude nadále zapotřebí jen v některých specifických situacích, například když bude řidičovo chování nestandardní a nebude odpovídat zjištěné menší koncentraci návykové látky. Podobně se má posudek zadávat kvůli potenciálnímu ochrannému léčení anebo když toxikologická expertíza zjistí souběh návykové látky s alkoholem, aniž by jedna či druhá návyková látka překračovala limit.

Zaujímání stanovisek je jedním z nástrojů, který Nejvyššímu soudu slouží ke sjednocování praxe soudů nižších stupňů. Nové stanovisko schválilo trestní kolegium a bude zveřejněno i s odůvodněním na webových stránkách Nejvyššího soudu a také ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek Nejvyššího soudu.

Hodnoty vylučující způsobilost řidiče
Látka Koncentrace (nanogramy/mililitry)
Delta-9-tetrahydrokanabinol (9-THC) 10 ng/ml
Methamfetamin 150 ng/ml
Amfetamin 150 ng/ml
3,4-Methylendioxymethamfetamin (MDMA) 150 ng/ml
3,4-Methylendioxyamfetamin (MDA) 150 ng/ml
Kokain 75 ng/ml
Morfin 200 ng/ml

Související články

Témata
Avatar - JohnyRnR
31. 10. 2020 15:03
Re: .....
To jistě ne, to se nehodí do krámu.
Avatar - JohnyRnR
31. 10. 2020 15:02
Re: Sorry jako
Zjevně to nemožné není. Obecně se reakční doba může prodloužit, ovšem zrovna tak koncentrace na danou činnost může být vyšší, což rozdíl smaže, případně úplně otočí.
26. 10. 2020 11:08
Re: Sorry jako
upřímně, je to zhola nemožné. THC má sedativní účinek a zpomaluje reakční dobu, nutně, prostě to tak je.
Avatar - VDC
25. 10. 2020 22:57
.....
A vyzkoumali konečně, že máme stejnej metabolismus jako v civilizovaným světě a půl promile nikoho nezabije?
24. 10. 2020 19:11
Re: Sorry jako
Tvoje tvrzení je odvážné :D Ale nulová tolerance je podle mě nesmysl a dost mě štve. Teď mluvím teda primárně o alkoholu, ale princip je stejný u čehokoliv jiného.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud