Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nové Microlino Lite můžete řídit už od 15 let. Postačí řidičák na moped

Lukáš Volšický
Diskuze (8)

V Ženevě se právě představuje nové elektrické moped auto pro náctileté. Nové Microlino Lite nabízí stylový retro design legendární Isetty i solidní elektrický dojezd.

Letošní Ženevský autosalon 2024 je v plném proudu. Spolu s „dospěláckými“ novinkami se na nejslavnější motoristické výstavě v Evropě odhaluje i menší alternativa pro náctileté bez plnohodnotného řidičského oprávnění. Jednou z nejstylovějších novinek na výstavišti je nová slabší a pomalejší verze maličkého elektromobilu Microlino inspirovaného legendárním BMW Isetta.

Elektrické Microlino se poprvé představilo už v roce 2016, ale protože se švýcarská společnost Micro Mobility Systems soudila s tvůrci podobně vypadajícího projektu Evetta a následně i přepracovávala samotnou konstrukci karoserie, produkční verzi Microlino 2.0 oficiálně uvedla až na Mnichovském autosalonu v roce 2021. A teď se představuje i „vylepšená“ verze, jakou budou moci zákazníci z některých evropských zemí řídit už od 14 let.

Nové Microlino Lite vychází ze standardního modelu, ale nově disponuje slabším elektromotorem s maximálním výkonem 12 koní. Ten je o 5 koní nižší než u normálního Microlino 2.0 a umožňuje vozu vyvinout maximální rychlost pouhých 45 kilometrů v hodině. To je nejvyšší rychlost povolená evropským předpisem L6e, z něhož vycházejí i konkurenti Citroën Ami, Opel Rocks nebo Fiat Topolino.

Video se připravuje ...

V Česku lze řídit moped auta nebo kapotované čtyřkolky kategorie L6e s řidičským oprávněním skupiny AM, dostupným už od 15 let. A nové Microlino Lite mladistvým nabízí zajímavou mobilitu, protože bude k dispozici se dvěma akumulátory o kapacitách 5,5 nebo 11 kWh. S menší baterií ujede až 100 kilometrů a nabije se na 80 procent za dvě hodiny, a s větším akumulátorem slibuje dojezd až 180 kilometrů a dobu nabíjení čtyři hodiny.

Výrobce zatím nezveřejnil oficiální cenu, ale uvedl že nová verze Lite bude dostupná za přibližně 3950 korun měsíčně při zaplacení čtvrtinové akontace a podepsání leasingové smlouvy na čtyři roky. Standardní Microlino 2.0 se přitom v Evropě prodává s katalogovou cenou od necelých 440 tisíc korun. Nové Microlino Lite se začne prodávat už letos na jaře.

Lukáš Volšický
Diskuze (8)

Doporučujeme

28. 2. 2024 19:12
Aky to ma zmysel
aj pre mesto, ked do toho mesta musite nejak dojst a trend je vytlacat auta z uzkeho centra mesta.
Takze adept na vlastnenie krabicky za ukrutnych 18000eur musi byt skor niekde bokom od centra, teda do centra sa musi dostat po vypadovke. Tam sa jazdi 60-90, kde to bude posobit ako tragicka brzda premavky, kedze to nie je jednostop, ktory pojde za krajnicu.
Keby bol rychlostny limit 60kmh, kde sa taka krabica dostane snad aj do 12sekund aj s tym vykonom, ak nebude vazit vysoko cez pol tony, uz by to nebolo tak rizikove zavadzat v premavke aj mimo cyklochodnikov.
28. 2. 2024 08:32
Re: moc líbí
Tak nevím jak ty, jestli máš nějaké děti ve věku teenagerů, ale já bych ty svoje do tohoto rozhodně neposadil... Obvzlášť, když ho může se silnice sejmout 3t elektrické SUV s blondýnou za volantem. Tahle skořápka a cokoliv v ní, to je konečná :no:
27. 2. 2024 13:38
Re: moc líbí
Ty si zas nejaký moc chytrý :D
Vozík za bicykel patrí na cyklochodník a pred 70 rokmi to samozrejme bolo možné, ale tých príležitostí bolo sakra menej.
BTW Isetta bola pred Tatrou 111 dobre zabezpečená.
Železnou oponou...
Avatar - Barry Lyndon
27. 2. 2024 11:51
Re: moc líbí
Jsi nějakej moc úskostlivej. Ve srovnání s tímhle https://www.odpruzeni.cz/…hule-courier.jpg je to tank :D :yes:

A jinak i před 70 lety bylo možné v tomhle https://upload.wikimedia.org/…mick_-_Lumix.jpg potkat tohle https://komunalweb.cz/…_Tatra-111-C.jpg :D :D
27. 2. 2024 07:24
Re: moc líbí
Ideálne vozítko na zabitie. Kravina na kvadrát. Dobrý nápad to bol možno pred 70 rokmi, dnes by som do niečoho podobného neposadil ani psa.