Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Policistům došla trpělivost se zvědavci u nehod, začali je natáčet

Ondřej Mára Ondřej Mára 10. 8. 2020 • 03:29
18
7
Zobrazit náhledy (18)
Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

Zvědavci za volantem, kteří se neštítí dokumentovat neštěstí jiných na mobilní telefony, se také mohou ocitnout na kamerovém záznamu. A nebude to nic příjemného.

Policisté, záchranáři i pracovníci odtahových služeb si v posledních letech stále častěji stěžují na zvědavce, kteří neváhají přibrzdit u nehody a začít si ji zvěčňovat na mobilní telefony. Takové chování je přitom nejen neetické, ale také nebezpečné.

Řidič, který se místo řízení věnuje civění či manipulaci s mobilním telefonem, totiž ztrácí ostražitost a snadno může zavinit další dopravní nehodu. Během okamžiku tak zastaví už tak omezený provoz, přidělá záchranářům další práci a v nejhorším případě může ohrozit životy dalších lidí – včetně záchranářů.

Není tedy divu, že záchranným složkám s tímto typem řidičů dochází trpělivost. Policisté z britského silničního oddělení Derbyshire Roads Policing Unit ovšem došli tak daleko, že si začali řidiče také natáčet. Provinilce na to upozornili na Twitteru, kam umístili fotku kamery na betonovém zátarasu a přidali krátký popis:

Pro pozornost všem zvědavcům, kteří dnes neopatrně a nepozorně jeli po M1, aby si mohli na své telefony natočit místo nehody. Využili jsme naše kamery a také jsme si vás natáčeli. K přezkoumání a potrestání viníků.“ Text pak ještě doplnili o hashtagy „Doprava“, „Dospějte“ nebo „Co kdyby to byla vaše rodina?“

Pod příspěvkem na Twitteru se dle očekávání rozproudila bouřlivá debata mezi obhájci a kritiky tohoto kroku ze strany policie. Kritici poukazují na porušování svobod a neoprávněné sledování řidičů, zatímco obhájci poukazují na riziko, které nepozorní řidiči představují.

Za připomínku přitom stojí, že přístup tohoto britského policejního oddělení rozhodně není ojedinělý. A pro příklad nemusíme chodit daleko. V minulém roce zveřejnila německá televizní stanice BR24 reportáž, kde policisté drsně seznamují zvědavé řidiče s tím, co si vlastně chtějí vyfotit.

Policisté přinutili několik řidičů zastavit, opustit vůz a jít s nimi k vraku automobilu na dálnici 6, kde mělo zůstat tělo mrtvého řidiče. Provinilce (včetně jednoho Čecha), kteří si předtím nehodu fotili, pak policista vyzval, ať si tedy vše vyfotí a natočí zblízka.

Ani jeden z řidičů přitom není ze zážitku příliš nadšen. Od policisty si poté vyslechnou důrazné „hanba vám“ a následuje klasické kolečko. Řidič musí předložit řidičské oprávnění, doklady od automobilu a rovnou si může připravit 128.50 euro (cca 3.377 Kč), což je pokuta za tento přestupek. Policisté ovšem doufají, že drsná konfrontace s realitou řidiče donutí změnit jejich chování.

Každý řidič přitom nejspíš ví, jak náročné je vzdorovat zvědavosti a nutkání podívat se na příčinu vašeho čekání v koloně. A rychlé ohlédnutí se nejspíš i dá pochopit, pokud se řidič předtím i následně potom věnuje řízení.

Nepozorné zírání, nebo snad natáčení na mobilní telefon, je ovšem zcela nepochopitelné jednání, které by vzhledem ke své nebezpečnosti rozhodně mělo být trestáno. Nebo snad nesouhlasíte?

Související články

Témata
10. 8. 2020 15:36
***i
Tak to ze je tu kazdej *** a ta jeho blba hlava nerozumi nestesti je klasika. Kazdej kdo si nataci nehodu je proste marod na hlavu. To ze nechape, ze na miste muze bejt smrtak a treba jeste nekdo z rodiny a pod, kterej to uvidi a rozjede u nej sekundarni viktimizaci a podobne ta jeho hlava nepochopi. Ale co chces, kdyz vidis jak ty jelita jezdi. Co asi maji v hlave. Tady urcite jsou taky tyhle vemena. Takze hele, policii ses u ***e, kdyz u toho nezdrzujes silnicni provoz, ale prober se a zamysli se ze tu nejsi sam a to neznamena ze mas sdilet šašku.
10. 8. 2020 14:37
foto
jééžiš to je ostuda, ten náš týpek mu nerozumí ani slovo :no: ;-\ no česká vlastnost, být zvědavý až na půdu. A jak vědí o jaký národy jde Polák Madar Čech

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud