Alko kalkulačka Naplavka 2019
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Povinná výbava auta 2019: Co mít s sebou? A co už není potřeba?

David Bureš David Bureš 16. 7. 2019
6
3
Zobrazit náhledy (6)
Abarth

Z povinné výbavy aut v roce 2018 vypadly žárovky a pojistky. Stejně tak se zjednodušilo složení autolékárničky.

Povinná výbava automobilu je častým prvkem, který policisté zkoumají při silniční kontrole. Pro mnohé řidiče bývala strašákem, od 1. října 2018 se však povinná výbava v lecčems zjednodušila. Co je tedy v roce 2019 povinné vozit s sebou a co už nutné není?

Pro rok 2019 se povinná výbava auta skládá z reflexní vesty, výstražného trojúhelníku a lékárničky. Naopak sada pojistek a náhradních žárovek už povinná není. Změna vyhlášky o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (č. 341/2014 Sb.) tak reflektuje technické vymoženosti aut 21. století. Vždyť v době xenonových a diodových světlometů si své pomocí žárovku řidič stejně nevymění.

V této souvislosti je nutné zmínit také zjednodušenou povinnost vozit s sebou náhradní kolo a sadu na výměnu. Pokud je automobil vybavený tzv. dojezdovými pneumatikami (třeba runflat) umožňující indikací defektu a nouzové dojetí, není rezervní kolo povinné.

Rezervu pak s sebou nemusí vozit ani ti řidiči, kteří mají díky asistenční službě zajištěnou výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky. Alternativou k náhradnímu kolu je pak sada na opravu pneumatik.

Pokud však ani jedno nesplňujete, i nadále musíte s sebou vozit náhradní kolo (ráfek s pneumatikou), včetně klíče na matice (šrouby) od kol a příruční zvedák s dostatečnou nosností.

Co se týče lékárničky, tak od října 2018 už nemusí být její součástí trojcípý šátek, náplast s polštářkem a plastová rouška. Stejně tak padá povinnost měnit autolékárničku z důvodu konce expirace. Pokud však některý z prvků použijete, musíte ho samozřejmě doplnit.

A co je naopak v rámci lékárničky povinné? Je to následujících sedm prvků: obvaz hotový s jedním polštářkem, obvaz hotový s dvěma polštářky, náplast hladká cívka, pryžové škrticí obinadlo, pryžové latexové) rukavice, nůžky a isotermická fólie, minimálně o rozměrech 200 x 140 centimetrů.

Při jízdě do zahraničí pak není od věci se podívat, jaká je povinná výbava v té které zemi. Ano, sice platí vídeňská úmluva z roku 1968, která říká, že dané vozidlo má být vybaveno podle země, v níž je registrováno, jenže její vymahatelnost je někdy problematická. Místní policisté tak sice při kontrole mají brát zřetel na to, že se v České republice povinná výbava může lišit od daného státu, jenže zdvojení zákonů mnohdy situaci komplikuje. Třeba když je povinností navléci si reflexní vestu při vystoupení z vozidla na dálnici – na to už se vídeňská úmluva nevztahuje.

Proto při jízdě do zahraničí doporučujeme brát s sebou vlečné lano nebo reflexní vesty pro všechny členy posádky (tedy nejen pro řidiče), které by navíc měly být v dosahu, umístěné by tedy měly být v kabině a ne na dně zavazadelníku. V Bulharsku nebo Polsku je povinné mít s sebou hasicí přístroj, ve Francii zase alkoholtester. V zimním období pak dávejte pozor na lokální povinnost zimních pneumatik.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Re: Re: Xenon
| 18. 7. 2019
Hm a já mu řekl, že jsem objednaný veVolvu a ze tam můžeme zavolat, aby si to ověřili.to jsem blbec
Re: Xenon
| 18. 7. 2019
To sa da jedine vtedy, ak policajtovi pomozes sam seba usvedcit, napriklad:

"Dobry den pan vodic, viete ze vam nesvieti svetlo?"
"Viem pan policajt, este som to nestihol opravit"

Bum! Nebezpecny pirat sa prave priznal, ze k provozu vedome pouzil vozidlo technicky nesposobile. Cink, ovca bola ostrihana, a pokuticka putuje do statneho rozpoctu...
Xenon
| 18. 7. 2019
Dostal jsem pokutu za nesvitici xenon

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku