Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Před startem Rallye Český Krumlov: Netradiční termín a krásná účast

Michal Štěpanovský Michal Štěpanovský 12. 11. 2021 • 12:11
50
Zobrazit náhledy (50)
Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye Sonax Mistrovství České republiky v rallye

Před padesáti lety to začalo a tradice pokračuje! Rallye Český Krumlov netradičně uzavře s diváky podél tratí rychlostních zkoušek sezonu Sonax Mistrovství České republiky v rallye. Přihlášeno je 86 posádek a dalších osm se představí v rámci exhibiční XIII. Rallye Legendy Show.

Vůbec poprvé v historii krumlovské rallye se pojede v pozdně podzimním termínu. Rozkvetlé stromy vystřídá spadané listí, závodníkům bude jejich snahu o co nejrychlejší čas na měřených úsecích komplikovat klouzavý asfalt potažený mechem nebo cesty zanesené vrstvou bláta po lesní těžbě. Kvůli koronavirovým omezením pořadatelé z ÚAMK Automotoklubu Rallye Český Krumlov a ČK motorsportu 48. ročník dvakrát odložili. Ve dnech 12. až 14. listopadu to ale díky vstřícnosti obcí, partnerů, hygieniků a dalších důležitých organizací konečně vyjde.

Předvedou se Kresta a Triner

Primární cíl se povedl. Na Rallye Český Krumlov můžou oficiálně přijít fanoušci, u vstupu do MOL Rallye Arény, tedy uzavřeného areálu českobudějovického výstaviště, navíc nebude kontrolována bezinfekčnost. Prokázat se očkováním, proděláním nemoci nebo negativním testem musí podle nařízení hygieniků pouze posádky a osoby, které budou chtít navštívit vnitřní prostor centra soutěže, tedy renovovaného pavilonu Z.

Tématem rallye bude oslava jejího kulatého jubilea. V pátečním programu na výstavišti v Českých Budějovicích budou kromě divácké rychlostní zkoušky či autogramiády k vidění také exhibiční jízdy, při kterých se na trati městské zkoušky od 16:20 představí sedminásobný vítěz „Krumlova“ Roman Kresta a také Emil Triner. Ten při svém vítězství v roce 2001 dosáhl v cíli soutěže naprosto stejného času jako Tomáš Hrdinka, v jeho prospěch však tehdy hrála lépe zajetá první erzeta. Oba špičkoví jezdci Kresta a Triner budou sedět za volanty legendárních československých strojů Škoda 130 RS.

V seznamu přihlášených do 48. Rallye Český Krumlov je 86 posádek soutěžících o poslední body do národního šampionátu soudobých i historických vozidel a příhraničního poháru Regional Rallye Cup, který na jih Čech přilákal několik cizinců včetně německého veterána Hermanna Gassnera nebo rychlého Rakušana Simona Wagnera.

Ve startovním poli XIII. Rallye Legendy Show se kromě početné skupiny domácích jezdců představí Milan Dolák junior, jenž při všech prvních průjezdech rychlostních zkoušek ukáže divákům Toyotu Celica GT Four v dobových barvách, jaké zdobily soutěžní speciál jeho otce při vítězném startu na konci 90. let minulého století.

Kdo bude brát bronz?

Na startu bude i posádka nových mistrů republiky Jan Kopecký a Jan Hloušek s vozem Škoda Fabia Rally2 evo v barvách Agrotec Škoda Rally Teamu. Přestože titul mají v kapse, na jihočeských tratích budou patřit k největším favoritům na vítězství. Naopak již jistí vicemistři Filip Mareš a Radovan Bucha se této rallye neúčastní. Do ostře sledovaného souboje o celkový bronz vstupují z nejlepší výchozí pozice Jan Černý s Petrem Černohorským, kteří tradičně usednou do vozu Škoda Fabia Rally2 evo týmu Louda Auto Škoda Racing. O tutéž metu bude usilovat dvojice týmu ACA Škoda Vančík Motorsport ve složení Dominik Stříteský a Jiří Hovorka, ale jejím prvořadým cílem po sérii nezdarů bude dokončení soutěže.

Do bojů o přední umístění chtějí zasáhnout i obě posádky zlínského Samohýl Škoda Teamu – Miroslav Jakeš a Petr Machů mají totiž také šanci na konečné 3. místo, zatímco Adam Březík a Ondřej Krajča odstartují posíleni nedávno vyhraným rallysprintem ve Vsetíně. Autokomplex Menčík Škoda Rally Team vyšle na trať svou tradiční dvojici David Tomek a Marek Zeman a za Kontakt Škoda Team nastoupí osvědčená posádka Věroslav Cvrček a Tomáš Prokorát.

Vozy Škoda Fabia v různých specifikacích nasadí i řada dalších posádek. Česká značka tak bude opět nejčetnější ve startovním poli, které se bude skládat z účastníků Sonax Mistrovství ČR v rallye i Autoklub Mistrovství ČR v rallye historických vozidel. Škoda Auto věnuje také hlavní cenu do divácké soutěže. Vylosovaný výherce se může těšit na svezení v soutěžním speciálu Škoda Fabia Rally2 po boku Dominika Stříteského v rámci některého z posezonních testů týmu ACA Škoda Vančík Motorsport. Českokrumlovská soutěž v minulosti vždy patřila k těm, kde byl pro fanoušky připraven zážitkový Škoda Rally Park v zázemí servisní zóny na výstavišti v Českých Budějovicích. Letos tomu tak bohužel nebude s ohledem na pozdní termín a zpřísňující se anticovidová opatření.

Na posádky čeká 12 rychlostních zkoušek o délce 143,5 kilometrů. Ta první se pojede již v pátek večer na českobudějovickém výstavišti, dalších sedm rychlostek je naplánováno na sobotu a zbývající čtyři erzety, včetně dvojího průjezdu legendárními Malonty, se odehrají v neděli. Cílová rampa na tradičním místě v českokrumlovské Jelení zahradě přivítá vítěze ve 14 hodin. Pořadatelé však připravili nejen trať na náročných úsecích, které ještě ztíží nevyzpytatelné podzimní počasí.

Zajímavosti z dealerských týmů

  • Filip Mareš z mladoboleslavského Laureta Auto ŠKODA Teamu dostál své pověsti neúnavného propagátora automobilového sportu. Společně se svým navigátorem Radovanem Buchou se v Kosmonosech zúčastnil besedy s fanoušky. Akce byla součástí pravidelného seriálu rozhovorů rozhlasového reportéra Pavla Petra, jenž si jako hosty zve slavné sportovce.
  • Věroslav Cvrček z turnovského Kontakt Škoda Teamu si nadělil předčasný vánoční dárek. Do týmové flotily přibyl vůz Škoda Fabia Rally2 evo, který doplní stávající osvědčenou techniku Škoda Fabia Rally2. S novým soutěžním speciálem by se měl objevit, alespoň v rámci testu, ještě letos.
  • Adam Březík, mladší z dvojice zlínského Samohýl Škoda Teamu, potvrzuje vzrůstající formu. Pětadvacetiletý jezdec vyhrál svou první soutěž v životě. Na Rally Vsetín 2021, která uzavřela seriál jednodenních rallysprintů, předvedl spolehlivou, ale především rychlou jízdu, kdy za sebou nechal řadu zkušenějších soupeřů.

Program 48. Rallye Český Krumlov

Pátek 12. 11. – 18.00 RZ1 (2,75 km).

Sobota 13. 11. – 11.52 RZ2 (11,83 km); 12.18 RZ3 (8,79 km), 13.05 RZ4 (12,65 km); 14.34 RZ5 (2,75 km); 15.57 RZ6 (11,83 km), 16.23 RZ7 (8,79 km), 17.10 RZ8 (12,65 km).

Neděle 14.11. – 8.20 RZ9 (10,56 km), 8.58 RZ10 (25,17 km), 12.14 RZ11 (10,56 km), 12.52 RZ12 (25,17 km).

Průběžné pořadí Sonax MistrovstvÍ ČR

1. Kopecký (Škoda Fabia Rally2 evo) 315,5 bodů; 2. Mareš (Škoda Fabia Rally2 evo) 241; 3. Černý (Škoda Fabia Rally2 evo) 168; 4. Stříteský (Škoda Fabia R5) 140; 5. Pech (Ford Focus RR WRC 06) 139; 6. Jakeš (Škoda Fabia R5) 134,5; 6. 7. Cvrček jr. (Škoda Fabia R5) 88,5; 8. Odložilík (Škoda Fabia Rally2 evo) 86; 9. Vlček (Hyundai i20 R5) 60,5; 10. Březík (Škoda Fabia R5) 51; 11. Semerád (Škoda Fabia Rally2 evo) 48; 12. Trojan (Škoda Fabia R5) 39; 13. Cais (Ford Fiesta R5 MkII) 30; 14. Tomek (Škoda Fabia R5) 25; 15. Talaš (Škoda Fabia R5) 21; 16. Bisaha (Hyundai i20 R5) 21; 17. Trněný (Ford Fiesta R5) 21; 18. Šimek (Ford Fiesta R5) 17; 19. Dohnal J. (Renault Clio S1600) 15,5; 20. Štochl (Škoda Fabia R5) 11. Bodovalo 36 posádek.

Foto: Ivo Nesrovnal, Ivo Prieložný a Lukáš Chum

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud